'Cemaat seçimde BBP'yi destekleyebilir'

"Fethullah Gülen okulları" kitabının yazarı Bayram Balcı ilginç açıklamalarda bulundu.

'Cemaat seçimde BBP'yi destekleyebilir'

Bayram Balcı, AKP'den kopmasının zor olduğunu belirttiği Cemaat'e en yakın partinin Büyük Birlik Partisi olduğunu ancak onların da 'bazı noktalarda anlaşamayabileceklerini' söylüyor

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'ye konuşan, "Orta Asya'da İslam misyonerleri: Fethullah Gülen okulları" kitabının yazarı Bayram Balcı ilginç açıklamalarda bulundu. AKP ve Fethullah Gülen Cemaati arasında son dönemde dershane tartışması üzerinden yaşanan gerilim, özellikle Taraf gazetesinde son yayınlanan MGK belgeleriyle daha da derinleşti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın önceki gün Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı, dershanelerin dönüşümü için son tarihin Eylül 2015 olduğunu belirten konuşmasının ve dün de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamalarının gerilimi düşürücü bir etki yarattığı düşünülüyor.

Ancak birçok uzmana göre sorun sadece dershaneler olmadığı için gerilimin de sadece bu konu üzerinden anlaşmaya varılmasıyla sonlanması mümkün değil.

Gülen hareketini yakından izleyen ve Orta Asya’daki okulları hakkında akademik çalışmalar da yapmış olan Bayram Balcı da 'iki kesim arasında yaşananların sadece dershanelerle ilgili olmadığı' görüşünde olanlardan.

Fransa’daki araştırma kuruluşu Centre d’Etudes et de Recherches Internationales’da görev yapan, şu sıralar Washington’daki düşünce kuruluşu Carnegie Endowment for International Peace’de misafir öğretim üyesi olarak bulunan Balcı’ya göre kriz, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Erdoğan tarafından bilinçli olarak derinleştiriliyor. Gerilimin nedeniyle ilgili, yaklaşan seçimleri işaret eden Balcı’ya göre Cemaat’in iddia edildiği gibi CHP’yi ( Cumhuriyet Halk Partisi ) desteklemesi zor, ancak İstanbul’da adaylığı durumunda Mustafa Sarıgül’e destek verebilir.

Balcı, AKP’den kopmasının zor olduğunu belirttiği Cemaat’e en yakın partinin Büyük Birlik Partisi olduğunu ancak onların da 'bazı noktalarda anlaşamayabileceklerini' söylüyor.

'DERSHANELER STRATEJİK'
Peki bu gerilim neden dershaneler üzerinde yaşanıyor? Bunun için dershanelerin Gülen hareketi için anlamına bakmak gerekiyor Balcı'ya göre.

“Başlangıçtan beri eğitim, dershaneler, okullar, Cemaat’in can damarıdır; onun kimliğini, prestijini, gücünü sağlayan bu eğitim kurumlarıdır. Burada yalnız ekonomik ve maddi mesele yok" görüşünü dile getiren Balcı, "Cemaat’e bütün Türkiye ve dünyada prestij ve saygınlık kazandıran eğitimdir. Cemaat’i en çok kızdıran ve zor duruma sokan hükümetin onu bu stratejik yerinde vurmasıdır” diyor.

Balcı’ya göre hükümet tam da bu stratejik konum nedeniyle dershanelerin üzerine gidiyor:

“Hükümet bunu bile bile yapıyor. Hükümet için konu önemli ama şu da önemlidir: Dershane kurşunuyla bütün Cemaat’e zarar veriyor ve onu dize getirmek istiyor. Dershaneler başka bir cemaate ait olsaydı hükümet onlara bu kadar saldırmazdı.”

‘ERDOĞAN BİLEREK DERİNLEŞTİRİYOR’
Balcı, son krizin derinleşmesinde en büyük rolün AKP ve Başbakan Erdoğan’a ait olduğunu hatta bunu en çok Erdoğan’ın istediğini belirtiyor. Ona göre ‘Erdoğan ne yaptığını çok iyi biliyor’.

Peki neden?
'Türkiye’de ve dünyada Cemaat’in gücünün çok arttığını fark eden Erdoğan’ın ülke içinde kendisini destekleyen seçim tabanını genişletmeyi amaçladığını' belirtiyor Balcı ve şöyle devam ediyor:
“Başbakan Cemaat’e karşı retorik kullanarak seçim tabanını genişletmek istiyor, ama tabii ki bunda Cemaat’in oy desteğini de kaybetme riskini alıyor.”

Uluslararası bir ‘operasyon’ mu var?
Son gerilimde bazı uzmanların dillendirdiği görüşlerden biri de Cemaat’in bazı uluslararası aktörlerden aldığı destekle hükümete cephe aldığı iddiasıydı.

Bayram Balcı’ya göre ortadaki gerilimin böyle bir uluslararası nedeni yok:

“Uluslararası aktörlerin desteği ile demeyeceğim, ancak bütün dünyada Cemaat aktif ve güçlüdür. Bunu hükümet ile başlayan meydan savaşından tabii ki kullanacaktı ve bu doğal bir şeydir.”

'CEMAAT GÜCÜNÜ, SEÇİMDE GÖSTERECEK'
Cemaat’in AKP’ye desteğini çekip çekmeyeceği, eğer çekerse siyasi tavrının ne olacağı üzerine de kamuoyunda yoğun bir tartışma yürütülüyor.

Balcı’ya göre "Cemaat’in AKP’den vazgeçmesi zor ve bu yüzden de bir ikilem yaşıyor":

“Her şeye rağmen sosyolojik ve ideolojik açıdan Cemaat’in ve AKP’nin tabanı hâlâ aynı. Cemaat’e yakın olan bir kişinin, seçimlerde doğal olarak AKP’ye oy vermesi beklenebilir. Ve galiba Başbakan bunu bildiği için korkmadan Cemaat’e saldırıyor.”

Balcı’ya göre Cemaat, AKP’ye desteğini tam çekmeden ama yerel seçimlerde AKP’ye zarar vererek bir strateji izleyebilir.

Yerel seçimlerde İstanbul’un kritik olduğunu belirten Balcı, Cemaat’in seferberliği sonucu AKP’ye İstanbul’un kaybettirilmesi durumunda, bunun AKP’ye ders olabileceğini ve AKP’nin tavrını değiştirebileceğini söylüyor.

Balcı, Cemaat’in olası adaylığı durumunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Mustafa Sarıgül’ü desteklemesinin de ihtimal dâhilinde olduğuu söylüyor.

‘CHP’YE DESTEK OLMAZ’
Ancak Balcı’ya göre Mustafa Sarıgül’e olası destek CHP’ye destek anlamına gelmiyor.

Cemaat’in Bülent Ecevit’in DSP’sine (Demokratik Sol Parti) zamanında verdiği desteği bugünkü CHP’ye vermeyeceğini, hem Türkiye’nin politik şartlarının farklılığı hem de o dönemdeki DSP ile bugünkü CHP arasındaki siyasi farklar nedeniyle bunun gerçekleşmeyeceğini söylüyor.

Balcı, CHP ve Cemaat’in bugünkü koşullarda her şeyin ötesinde din ve devlet işlerinin ayrımı konusunda çok farkı konumda bulunduklarını söylüyor. Cemaat’in bugün Meclis’te bulunan hiçbir partiye destek vermeyeceği görüşünde Balcı.

‘EN YAKIN PARTİ BBP’
Cemaat’in Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) yaklaşımı konusundaki sorumuzaysa şu yanıtı veriyor Balcı: “ Gerçekten hem fikir hem çıkarlar açısından Cemaat’e en yakın sayılan parti BBP’dir diyebiliriz.”

Ancak şöyle devam ediyor: “Ama BBP yine de Cemaat’i tatmin etmeyebilir çünkü Cemaat o kadar uluslararası bir harekettir ki BBP biraz daha çok Türk milliyetçisi ve İslami hareket partisi olduğu icin bazı noktalarda anlaşmayabilirler."
"Bence gerçekten Cemaat zor bir durumda çünkü AKP, Türk siyasi arenasında ona en yakın olan siyasi parti.”

'HAYIRLI GERİLİM'
Balcı, bu gerilimin Türkiye’deki demokrasi için hayırlı olabileceğini söylüyor:

“Bence bu gerilimden iki taraf da zarar görür, ikisi de zayıflar ve bu Türkiye demokrasisi için hayırlı olabilir. Normal bir demokraside bir cemaatin bu kadar güçlü olması ve aynı anda bir partinin o kadar uzun süre iktidarda kalması pek sağlıklı bir şey değil. Şu anda yaşanan, AKP ve Cemaat koalisyonun zayıflaması ve belki de parçalanması. Bunun da demokratik bir ülkede olması güzel bir şeydir. Demek istediğim Türk demokrasisi bundan kazançlı çıkabilir."

"Hükümet gittikçe otoriterleşiyor ve bu otoriterleşme sürecinde klasik muhalefet; CHP, BDP ve MHP muhalefet işini yapamıyor. Bazen bu muhalefeti Cemaat'in AKP’ye yapmaya başladığını görüyoruz ki bu da Türkiye için faydalı olabilir.”

Okuyucu Yorumları 22 yorum
Kim cemaatin rant kapısına kilit vurmama sözü verirse ona verirler..
doğru diyon rant cemaatı süleymancılarda işi düşmese selam vermezler
Şaşırmadım.Oy verenleri yobaz parti.
MUHAFAZAKAR DİNDAR AHLAKLAKLI VİCDANLI BİR TOPLUM İSTİYORUZ CEZALARIN AGIR OLDUGU İCİNDE SERSERİLERİN GASPCILARIN HIRSIZLARIN PİSKOPATLARIN SABIKALILARIN ALKOLİKLERİN ESRARKEŞLERİN TİNERCİLERİN OLMADIGI BİR ÜLKE İSTİYORUZ İNŞALLAH BİR GÜN BÖLE BİR ÜLKE OLACAGIZ
Çevrende senin gibi kaç iyi arkaşın var? İyiler aktif siyaset yapmalıdırlar.
ne cemaattenim nede akepeden ama cemaat ipleri zamanında akpye kaptırmıştır artık cemaat akpye gebedir
cemaat sanki Ülkenin üstünde kime verirse versinler dik duruşundan dolayı RTE yi tebrik ederim birde sağduyu ve kardeşlik mesajı veren Bülent Arınçı. Cemaatin sağı solu bellimi olur dün ecevitede vermişlerdide bi rahmetli erbakan hocaya vermediler ve zor zamanında sahip çıkmadılar cemaatmiş ne cemaati be bu ülkede bir cemaat tanırım İsmailağa cemaatidir ehli sünnet olarak
keşke cemaat bir parti kursaydıda gücünü ve sayısını öğrenmiş olurduk yok bişiden deyil cemaat ha cemaat tamam da kardeşim varsa gücün ve çok yandaşın tek başına girsene bir parti kursana ne o öyle dışardan etkilemeler göz dağı vermeler
Onlarda parti kuracak yürek var mı ki?
Rant kapısı diyenler, tüm dünyada 710 ülkedeki okulları, ne ile açılıyor, ne ile buralardaki eğitimin giderleri karşılanıyor diye bir de sorsalar olmaz mı?
Kursunlar abicim bi parti bak ben isminide buldum HİZMET PARTİSİ alacakları oy da %7 yi geçmez bu son olaylardan sonra hepsi küsmediye ak partiye, cemaatten küsenlerin oy oranı şayet vermeseler oda %3 dür ama Başbakana son olaylardan sonra güneydoğudanda aşşağı yukarı %3 veya 4 bi oy geldi barış ve kardeşlik mesajlarından sonra yani başbakan bişey kaybetmedi aksine her seçimde şukadar liste benim bukar liste benim diye başbakana şart koşan bi kamburdan kurtulmuş olur bunlarda boyunun ölçüsünü alır barajı geçemiyerek
İslamiyetin yayılması çabası takdire şaa-yan ancak İslamiyet yayılacak diye bir ülkenin geleceği ile oynamak sadece akla ziyan cezası kesilmeli...!
CHPnin basına Sarıgül gecicek. Cemaat CHPyi iktidar yapıcak. Tayyibin yarım kalan işlerini Sarılgül tammlıcak bosuna gitmedi Kılıcdaroglu ABDye Obama ile görüsmeye...
Hepar, sen hangi ülkenin gündemini takip ediyorsun.. Uyansan iyi olur..Rüyanda bile bunları görsen sorgularsın kendini acaba ben neyin etkisinde kaldım da bu rüyayı gördüm diye.. Sarıgül'ün önünü Kemal Kılıçdaroğlu keseli çok oldu.. R.T.Erdoğanın yarım kalan işleri yok Allah'a şükürler olsun..Elini attığı işi en kısa sürede yapıyor her ne pahasına olursa olsun.. Yürek sadece kasapta satılmıyor..Başbakanda Doğuştan gelen özelliktir.. Obamayla el pençe konuşmakla anca yaka kartı takmaya hak kazanır CHP.. Obama, müslüman sonuçta gelen misafiri karşılar.. Altında başka birşey aramayın..
inançlı bir insan olarak soğudum bu cemaatten,BBP ye neden oy versinler,kazanacak partiye oy verirler,onlar için engüzel adres CHP, kemalle anlaşsınlar bence,onlar için menfaat nerde oy da onlara gider
yooo illede aakp cemat veirz yine meraklanmayın
kimi desteklerse desteklesin, ister chp,ister mhp, ister bdp, ister bbp si, AKPARTİDEN UZAK OLSUNLARDA ,, ONLARIN NE OLDUĞU, NASIL AMERKANCI-İSRAİLCİ OLDUKLARI ŞU 15 GÜNDE ÇOK DAHA İYİ ANLAŞILDI,, YILLARCA BURDA YORUM YAPAN CHP Lİ LERE HAKARET EDİP DURDUK,, ADAMLAR HAKLIYMIŞ MEĞER ,BU CEMAAT TAM DA CHP NİN DEDİĞİ GİBİ ABD-İSRAL ÇIKARLARINI SAVUNAN BİR CEMAAT, TERSİ OLSA İDİ FETTULLAHI A B D BİR SANİYE ORADA BARINDIRMAZDI.O NEDENLE BİR AKPARTİLİ OLARAK BURDA BU KONUDA KİMİN KALBİNİ KIRDIYSAM ÖZÜR DİLİYOR HAKKININIZI HELAL EDİN DİYORUM.
akp den uzak olduğumuz an iktidarın puan kaybedip gardının düştüğü andır ,çatışmalar olabilir ama yazılanlar doğru akp ye oy verecez,sizin gibi olumsuz konuşanlara fitneyi yaymaya çalışanların gazına gelmeyecez
Cemaatlerin ülke yönetimindeki sesini duymak utanç verici... Cemaatler bir şey istemiyorsa o yönde yayın başlıyor. Tüm cemaatler kapansın. Yeter ...
Cemaate uygun parti tutucu kesim veriyor oy onlarada.
BU CEMAATLER OLMASA BU ADAMLARA KİM DUR TÖS DİYECEK ALLAH KORKUSU OLANLARIN SAYESİNDE BUNLAR DİZGİNLENİYOR ERBAKAN HOCA,YA YAPILANLARI GÖRDÜK ŞİMDİ FETTULLAH HOCADA SIRA BİRİLERİNİN OMUZUNA BASARAK BİR YERLERE GELİN,İYOR SONRA BEN SİZİ TANIMAM DENİLİYOR BU ADAMLAR MİLLETİNİ DAHİ TANIYAMAMIŞ DİN ADI ALTINDA YÜRÜYORLAR SIKIŞINCA AĞLIYORLAR HADİ BAKALIM NEREYE KADAR YEDİ SULALESİNİ KURTARMIŞ EŞİ DİYARBAKIRDA NEYİN GÖZYAŞINI DÖKTÜ BİLİYORMUSUNUZ KÖKENİNİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KÜRDİSTANIN KURULUŞUNUN GÖZYAŞLARIYDI UYAN BE ÜLKEM UYAN YETER BU NE GAFLETTİR UYAN
GÜZEL KARDEŞLERİM CEMAAT HİÇBİR ZAMAN BİR PARTİYE DESTEK VERMEMİŞ VE BİR PARTİ KURMA HAYALİNDE OLMAMIŞTIR. ÜSTAD SAİD NURSİ HZ. , ŞEYTAN VE SİYASETTEN ALLAH'A SIĞINIRIM DİYOR. CEMAAT PARTİ DESTEKLEMEZ PARTİ İLE DÜŞÜNCELERİ AYNI EKSENDE İSE SADECE DÜŞÜNCE YAKINLAŞMASI OLUR AKSİ TAKTİRDE O YADA BU PARTİ İLE YADA DAHA KAPSAMLARSAK SİYASETLE CEMAATİN İŞİ OLMAZ.
Diğer Haberler