CHP Genel Başkanı'nı seçti! Oylar sayıldı...

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda 790 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlığa yeniden seçildi. Muharrem İnce, 447 oyda kaldı.

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda birinci gün Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kurultay'da Kemal Kılıçdaroğlu 790 oy alırken, Muharrem İnce ise 447 oyda kaldı. Bu sonuçla Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlık koltuğuna oturdu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Yeniden Genel Başkanlığı'na seçilen Kılıçdaroğlu'nun teşekkür konuşmasından satır başları:

"Üstlendiğim sıradan bir görev değildir. Bu ülkenin her ferdinin hakkını hukunu savunacağıma sizlere söz veriyorum. Türkiye'yi yeniden çağdaş uygarlığa taşımak için hep bilrikte mücadele edeceğiz. Önümüzdeki süreçte zor koşullarda mücadele vereceğiz. Demokrasiyi yüceltmek zorundayız, bu bizim temel görevimizdir. Türkiye tarihinin en zor dönemeçlerinden birini yaşıyor. 15 yılda Türkiye'yi kimler beka sorunuyla karşı karşıya getirdi? Kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Afrin'de hayatını kaybeden kahraman askerlerimize şükran borçluyuz, onlar bizim onurumuz, gururumuz."

kiliccc

GÜN BOYU YAŞANANLAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultayda oyunu kullandı. Kılıçdaroğlu kalabalık bir ekiple oy kullanmak için sandık başına giderken partililer tarafından sloganlarla desteklendi.

"MÜKERRER OY İSTEMİYORUM"

Divandan yapılan açıklamaya göre İnce 166 imzayla başvurdu, bunlardan ikisi sonradan geri çekildi ve mükerrer imzalar da düşülünce İnce'nin imza sayısı 118'e geriledi ve adaylık barajının altında kaldı. Divan Başkanı Büyükerşen, Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği mektupla kendi oylarını İnce'ye yazdırmak istediği için İnce'nin bu yolla aday olabileceğini bildirdi. Fakat İnce bir kez daha kürsüye çıkıp "Mükerrer oy istemiyorum, delegenin özgür iradesini istiyorum" dedi.

Divanın önü karıştı. İnce'nin taraftarları slogan atıyor. Bu şartlarda İnce'nin adaylığının sürüp sürmediğinin belli olmadığı yorumları yapılıyordu ama Divan Kurulu salonda iki aday için oylama anonsu yaptırdı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

(Zeytin Dalı Harekatı) Yüreğimiz, dualarımız onlarla beraber. Şehitlerimiz, gazilerimiz var. Biz Afrin'de bu ülke için, bayrak için, bizim için, çocuklarımız için mücadele eden Mustafa Kemal'in Mehmetçiklerine buradan selam gönderiyoruz.

Açık ve net bir çağrıyı hükümete yapıyoruz. Suriye hükümetiyle derhal temasa geçiniz. Suriye hükümeti de Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana biz de Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Eğer Suriye'de toprak bütünlüğü sağlanacaksa, akan kan duracaksa, Suriye devletiyle, hükümetiyle derhal ilişki kurmak gerekiyor.

Türkiye'nin sınırları cetvelle çizilmedi. Lozan, verdiğimiz milli kurtuluş savaşının onur belgesidir. O onur belgesini hiç kimseye tartıştırtmayız.

CHP'ye zaman zaman haksız eleştiriler geliyor. 'Efendim, CHP vatandaşın sorunuyla ilgilenmiyor, CHP entellerin partisi' diyorlar. Onların yüzüne gözüne dursun. Senin dünyadan haberin yokken taşeron sorununu bu ülkenin gündemine hangi parti getirdi?

Allah'ın izniyle önümüzdeki seçimde Bursa'yı, Balıkesir'i, Manisa'yı, Antalya'yı, Mersin'i, Adana'yı, Ankara'yı ve İstanbul'u alacağız. Bir tarih yazacağız.

MÜKERRER İMZA SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Ancak mükerrer imza iddiası gündeme geldi. 49 delegenin iki adaya da imza attığı iddia edildi.

CHP Millitevkeli Veli Ağbaba, Kılıçdaroğlu’nun 49 imzanın Muharrem İnce’ye yazılmasını istediğini söyledi. Böylece mükerrer imza sorunu da çözüldü.

Salonda iki aday CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin yan yana oturması dikkat çekti.

"Adalet ve Cesaret " temalı kurultaya AK Parti, temsilci göndermeme kararı aldı.

CHP'DE İMZA KRİZİ

Muharrem İnce, 166 delegenin imzasıyla genel başkan adayı oldu ancak İnce'nin adaylığı için imza veren delegelerin bir kısmının mükerrer imza attığı ortaya çıktı. 166 imzadan 46'sının mükerrer çıkması durumunda İnce'nin aday olamama ihtimalinden bahsediliyor.

Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı aslında Kurultay'da yapılacak oylama açısından önemli. 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 5 Eylül 2014'te gerçekleşen 18. Olağanüstü Kurultay'da da aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, o kurultayda 177 imzayla, Kemal Kılıçdaroğlu ise 944 imzayla aday gösterilmişti. Kılıçdaroğlu, 18. Olağanüstü Kurultay'da 1155 geçerli oyun 740'ını almış, İnce ise delegelerden 415 oy almıştı. Böylece İnce, bir önceki adaylığına kıyasla 10 imza daha az toplamış oldu.

CANAN KAFTANCIOĞLU PROTESTO EDİLDİ

Öte yandan, Muharrem İnce eşi Ülkü İnce'yle birlikte salona Kılıçdaroğlu'ndan önce geldi. İnce salona girince partililer ayağa kalkarak alkışladı. İnce eşiyle birlikte partilileri selamladı. Diğer aday adayları ise platformda partilileri selamlamadı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu salona girdiği sırada ise partililer 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye slogan atarak Kaftancıoğlu'nu protesto etti.

GENEL BAŞKANLIK İÇİN 126 İMZA GEREKİYOR

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dışında Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, eski CHP İstanbul Ümraniye İlçe Başkanı Alparslan Çabuk genel başkanlığa aday adayı olduğunu açıkladı. Parti tüzüğüne göre, genel başkanlığa aday olmak isteyenlerin toplam delegenin yüzde 10'unun imzasını alması gerekiyor. Buna göre aday adaylarının 126 delegenin imzasıyla başkanlığa aday olabilecek.

SALONDA 'EYY KILIÇDAROĞLU' SÖZLERİ

Platformun arkasındaki ekranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın “Eyyy Kılıçdaroğlu”, “Dinle dinle” sözlerinin yer aldığı klip sık sık gösteriliyor. Kurultayda 'Adalet' yürüyüşünü konu alan 'Adalet' filmi de gösterildi.

"BURADAN AÇIK VE NET SÖYLÜYORUM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 36. Olağan Kurultayının açış konuşmasını yaptı. MİT TIR'ları davası kapsamında tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun durumuna değinen Kılıçdaroğlu, "Hakkın hukukun ve adaletin olmadığı bir ülkede hiçbir somut gerekçe gösterilmeden, talimat üzerine hapishanede siyasal esir olarak tutulmaktadır. Bu nedenle Enis Berberoğlu'na 36. kurultayımızdan bütün kurultay üyelerini ve katılımcıların, bütün yol arkadaşlarımın selamını, sevgisini, dostluğunu gönderiyorum. Enis Berberoğlu'nun tutuklanma gerekçesi, hiçbir belgeye dayanmayan, MİT tırlarıyla ilgiyi bilgiyi, belgeyi Can Dündar'a verdi diye gözaltına alındı, müebbet hapse mahkum edildi. İyi hal dolayısıyla da 25 yıla mahkum edildi. Mahkeme kararı bozdu, üst mahkeme ama hala içeride. Hiç kimse şu gerçeği unutmasın, MİT tırları ile tutanağı tutan hakim, savcı, jandarma komutanı FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan şu anda hapisteler. Şu soruyu 80 milyonun önünde yargı camiasına sormak istiyorum, terör örgütlerinin tuttuğu tutanaklar, bildiği bir sır nasıl olur da devlet sırrı olur? Terör örgütlerine devleti teslim edeceksiniz, sonra kalkacaksınız bunun intikamını CHP'ye göz dağı vermek için Enis Berberoğlu'nu tutuklatıp hapse atacaksınız. Buradan açık ve net söylüyorum, istediğiniz kadar baskı kurun, üzerimize gelin, biz bildiğimiz yoldan asla dönmeyeceğiz. Çünkü, biz Kuvay-ı Milliyeciyiz" ifadelerini kullandı.

DENİZ BAYKAL VE ENİS BERBEROĞLU VURGUSU

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ilk bölümünü eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a ve tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'na ayırdı. Konuşmanın açış bölümünün ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması bölümüne geçildi. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, "Başta Afrin olmak üzere bu topraklar için şehit düşmüş tüm kahramanlarımız Mustafa Kemal'in Mehmetçikleri için yaptık. Bu nedenle saygı duruşu ve İstiklal Marşı her toplantımızın olmazsa olmazıdır" dedi.

DİVAN BAŞKANI YILMAZ BÜYÜKERŞEN OLDU

Kılıçdaroğlu, başkanlık divanın oluşturulması için yeter sayısının olduğunu ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Divan Başkanı olarak önerildiğini ifade ederek, Büyükerşen'in 36. Olağan Kurultayı yönetmesinin oy birliği ile kabul edildiğini ifade etti.

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN YEDİNCİ KURULTAYI

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin genel başkanlık koltuğuna 2010'da, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasının ardından gerçekleştirilen 33. Olağan Kurultay'da seçilmişti. Bu tarihten itibaren, 18-19 Aralık 2010, 26 Şubat 2012, 27 Şubat 2012 ve 5-6 Eylül 2014'te olağanüstü, 17-18 Temmuz 2012 ve 16-17 Ocak 2016'da olağan kurultaylar gören Kılıçdaroğlu, şimdi 36. Olağan Kurultay'a hazırlanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 173 yorum
bu adama hala destek veren var anlamıyorum .işi gücü boş konuşmak pkk ypg ye destek ver o kadar taraftar topla demekki bu ülkede hala ülkesinmin değerini bilyene kişiler var.chp içinde pkk sempatizanı çok var onlara destek veren pkk ypg destek vermiş sayılır.
@buffer_mistik sen endi partin adına konuş ne mal olduğun belli hizip yaratamayacaksınız
buffer sende beyin bulan olursa haber etsin. pyd ve ypg yi kobaniye pesmergelerin yardim etmesini saglamak icin jet koridor açan akp degil mi? davaro
@buffer_mistik Kaftancıoğluna yapılan protesto; Chp yönetimi ile Chp liler arasındaki görüş ayrılığını ortaya koyuyor..... Seçmenler istifa etmez..... Yönetimler istifa eder..!
ypg terör örgütü mü eyyyy chp yöneticileri.... chp=hdp 6-8 ekim olaylarını başlatan katil başkan selahattine de bir selam gönderseydiniz
hayal mi olur bilmiyorum ama kılıçdaroğlu çıksa ve muarrem ince lehine çekiliyorum dese ülke daha güzel bir yer olsa
Kılıçdaroğlu yine stand up yapıyor.
@cumyil Öyle olsun, en azından camdan okumadan konuşuyor! Bu da topunuza kapak olsun!
birbirlerine fazla hasar vermeseler bunlar devlet yönetmeye kalksa birbirlerini vururlar.
@galipugurbenli sayın kılıçdaroğlu 8 seçim kaybetsin genel kurullarda her defasında genel başkan olsun tek adamlık olmasın buna demokrasi diyin sonra akp tek başına iktidar olunca tek adamlık rejimi dikdatör diyin . nasıl bi çelişki bu?
@kemler Sen önce DEMOKRASİ nedir, onu oğren ondan sonra FETVA ver!
kılıcdaroglu adamdır gerisi madamdir. kılıcdarogluna tam destek hep destek..
yav yeter artık bırak koltuğu yeter yaa
Sizin getireceğiniz adaletin içine tüküreyim ben.
yine seçerler Kılıçdaroğlunu aynı tas aynı hamam devam ederler.
kim seçilirse seçilsin, davarda seçilebilir Malda seçilebilir, hainde olabilir, atatürk ve türk düşmanıda olabilir, siz eğer haladaha maske arkasında saklananları görmediğiniz sürece tıpış tıpış sürü halinde gidip atanızın sandığınız partiye oy vereceksiniz, kazanan yine kürt ve alevi maskesi arkasına saklanmış ermeniler olacak,
hdp ile birlikte iyi salladık diyordunuz yalandaroğlu. atatürkçüleri pkklılarla bir kareye siz soktunuz.
@atakan.kdr Tüneller açılırken mi? yoksa oslo'da mı iyi salladık demişlerdi?
değişim değişim değişim
KEMAL BEY KALİTELİ BİR İNSAN AMA TÜRKÜYEDE MESHEPCİLİK OLDUĞU SÜRECE SECİMLERDE ZAFER ZOR. SİZE TAVSİYEM PARTİNİN BAŞINA İYİ KONUŞAN BİR MÜEZZİN GETİRİN BAKIN %65 garanti. BU SADECE BİR TAHMİN AMA KEMAL BEY ÇOK İYİ BİR SİYASET ADAMI. KENDİSİNİ YANLIŞ YÖNLENDİRENLER VAR ONLARDA AKP NİN ADAMLARI BUNA DİKKAT EDERSE OYUMU SEVE SEVE VERİRİM. İSTANBUL İL BAŞKANI ÇOK HATALI BUNUDA SÖYLEMEDEN GEÇMEYEYİM
kendilerini kuvaiye milliye ruhu diye tanıtan adaletten bahseden devletin sırrını ajan can dündara gelip teslim eden fetöcüleri savunan bu adamlara kaldıysak yandık 35 yıldır pkk ile mücadele ederken şehit verdiklerimizin hesabının sorulması kimlerin partisi olduklarının kanıtı bunu herkes biliyor ve susuyor seçimlerde bunun cevabını chp li gerçek Mustafa Kemalin askerleri soracaktır haberiniz olsun ülkesine katil diyenleri toplayıp partine almanın hesabını sandıkda vereceksin ve Türkiye kurtulacak KK
aynen partimizi bu fetöcü kemalden kurtarmalıyız acilen. parti pkk lı doldu
@ardaank Kozmik odayı da hallaç pamuğu gibi bunlar ortaya saçmıtı,
Beyfendide birazcık Atatürkçülük olsa biraz chpyi düşünse birazcık Türkiye'yi düşünse zaten aday olmaz. Senelerdir kazanamıyorsun bukadar Erdoğan ülkeyi yanlış yönetiyor ozaman neden hala kazanamadığın partinin başındasin. Demokrasiden bahsediyorsunuz ama ben oradaki seçmenlerin yandaş olduğuna eminim. Devam edin böyle devam edin çok güzel yapıyorsunuz
geçtiğimiz günlerde Nihat Genç (solcu bir yazar)çok güzel bir cümle kurdum. chp de Atatürk ile Demirtaş başkanlık için yarışsa bu seçimi Demirtaş alır dedi. çünkü chp de Atatürkçü kalmadı. hepsi kk ci
EĞER CHP DELEGELERİNDE ZERRE VİCDAN ZERRE AKIL VARSA BU PKK BOZMASI KILIÇDAROĞLUNA TEK OY DAHİ VERMEZLER....
CHP'de inanılmaz bir mezhepçilik var. Delegelerin çoğu Alevi kökenli, parti örgütlerinde, il başkanlıklarında ne kadar sünni varsa liste dışı bırakıyorlar veya pasif görevler veriyorlar. İzmir kurultayı kavgası da bu yüzden. Kılıçdaroğlu'nun bu kadar basiretsiz olduğu halde genel başkan seçilmesinin nedeni budur. Liyakata değil mezhebe bakıyorlar, Baykal'ı çok arıyoruz. CHP çoktan öldü.
Ne yazikki güzelim CHP bugün Atatürk'ün arkasına sığınmis radikal gruplarin elinde.Gercek CHP liler pariden ya uzaklastirildilar yada susturuldular.Uyanin
YENİLEN KEMAL GÜREŞE DOYMAZMIŞŞ....
Kemal kilicdaroglu nu bir muhafazakar olarak seviyorum...
SEVDAMIZ KILIÇDAROGLU.❤
bu chp liler eşlerini aldatıyor, eşleri de nedense lüksten olabilir susuyor, bunlar çok eşliliği yaşıyor!
MUHARREM İNCE SEÇİLİRSE CHP OYLARI ARTAR
Akp.ye helal olsun, IMF olan 12.5milyar dolar borcumuzu kapattı, Yurt dışına 148milyar dolar faiz, yurt içine 690milyar TL ödedi, 430milyar borçumuz var, köprüler tüneller yollar geçsen de geçmesen de paralı, ülkeyi akp dışında yönetebilecek madalyalı yahudimiz daha yok, samandan mamaya kadar ithal ediyoruz, yerli milli otomuz isveçten, kefen ve imamlar hazır, heran her ülkeyle savaşa girebiliriz, , önümüzdeki seçim tabiki RTE... aktrollere gelsin
Tek kazandığı seçim kendi partisi :))
KİM GELLİR SE GELSİN CHP ZİHNİYETİ AYNI ....
Kılıçdaroğlu Partiyi Taşımıyor Bırak Artık Yine Secilirsen Oy kullanmayacağım Sen Protesto Ediyorum
CHP'ye eskiden elitlerin partisi deniyordu. Ulusal kanat partiyi terk etti ve CHP artık bir alevi partisi olarak anılıyor. Bunu saklamaya gerek yok.
Kılıçdaroğlu Chp içindeki karışıklığı görünce bu kurultayı şova dönüştürüp delegeleri tehdit yada para verdiği söyleniyor ki ateş olmayan yerden duman tütmez misali böyle yaparak CHP içerisinde güvenoyu aldığını ve ben olmazsam CHP'ye başkanlık yapacak adam yok imajı vermeye çalışıyor ama bu saatten sonra senin yolunu kimse yemez o koltuğa yakışmıyorsun kardeşim in aşağı yapabilecek biri varsa işgal etme artıkkkkkkk
bütün kurultay ve belediye başkanları hepsi alevi kendinden başkasına kız vermeyenler kendinden başkasına koltukta vermiyorlar
chp de tek kişi sistemi yoktur kim gelirse gelsin aynı itibarı taşır.
Bir Alevi vatandaş olarak yazıyorum . Bu adam, nasıl MHP’nin başına projeyle bahçeli geldi gitmiyorsa aynı şekilde CHP bin başına geldi gitmiyor. Şöyle CHP ye yakışır kitleleri coşturacak biri gelse bu seçim hüsranları bitse. Bu ülke meselesi oldu artık me şahsi ne mezhepsel bir dava değil. Eğer bu adam proje adamı olmasa bu kadar yenilgiden sonra bu ülkeye bu kötülüğü yapmaz elini ayağını bu partiden çekerdi . Adam 2010 dam beri sanki her seçimi kazanmış gibi kazığı çaktı gitmiyor. Elbet bir gün tarih bunların kirli yüzünüde yazacak . Ama bu güzel ülkeme yazık olacak
işleri güçleri hile bizans oyunları. baykalı sahtekarlıkla hile ile genelbaşkanlıktan indirdi şimdide muharrem inceyi engellemekiçin türlü dümenler peşinde. hırsız var chp de hırsız varrr.
1000 kişilik delege listesinde bile alavere dalavere yapıyorlar.her seçimde tokadı yiyince de oy çalındı teraneleri Mükerrer oy nedir arkadaş?
DERSİMLİ ZAZA KEMAL ATALARI OLAN SEYİT RIZA VE ŞEYH SAİTİN YOLUNDA ÇOK GÜZEL İLERLİYORR....
çok haklısın ama bunu gören yok
Halk CHP yi bu delege partisini işte bu yüzden tercih etmiyor....Demokrasiden uzak bir parti...en azından AK parti halk tarafında seçilip başa geliyor... Bu delege partisi bile olamaz, değilki Halkın Partisi olsun. Bu parti Atatürkün partisi hiç olamaz...
Türkiye'nin sınırları cetvelle çizilmedi. Lozan, verdiğimiz milli kurtuluş savaşının onur belgesidir. O onur belgesini hiç kimseye tartıştırtmayız demiş yahu lozanda ülkeyi sattınız ülkeyi hala lozani savunuyorsunuz
@acarxxx1980 Seni doğurana da yetiştirene de yediğin ekmek ve soluduğun oksijene de, diyorum.. Topunuzu bir yahudi madalyasıyla satınaldılar, size lozan batıyor tabi
hayret dogrusu yaaa bu adamlar birbirinede hasetlik yapıyo bunlarmı delet yönetecekkkk pessss dogrusuuuu
demokrasiyi görün diyenler bakın işte demokrasiye.daha kongreyi bile kavgasîz yapımıyorsunuz.
Diğer Haberler