Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan 'Hayır çıkarsa ne olacak?' sorusuna yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan referanduma ilişkin bir açıklama geldi. "Sandıktan 'hayır' çıkması ve seçmenin mevcut sistemle devam kararı alması durumunda Türkiye'yi nasıl bir gelecek bekliyor?" sorusuna Kalın, "Spekülasyon yapmak veya farazi bir soruya cevap vermek istemem. Şu anda tek söyleyebileceğim, 16 Nisan'da seçmenin çoğunluğunun anayasa değişikliğini destekleyeceğini beklediğimiz. Tabii ki bu konuda son söz milletindir" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan 'Hayır çıkarsa ne olacak?' sorusuna yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera English sitesine, "16 Nisan halk oylaması" ve "cumhurbaşkanlığı sistemi" hakkında mülakat verdi.

"TÜRKİYE'DE KARMA BİR SİSTEM VAR"

"Türkiye'nin neden cumhurbaşkanlığı sistemine ihtiyacı var? Neden hükümet şu anda uygulanan parlamenter sistemin Türkiye'yi yönetmek için yetersiz olduğunu düşünüyor?" sorusu üzerine Kalın, Türkiye'nin tam anlamıyla bir parlamenter sistemle değil, 1960 darbesinden sonra cunta tarafından dizayn edilen ve 1980'de yeniden ince ayarları yapılan karma bir sistemle yönetildiğini ifade etti.

Bu karma sistemin, statükoyu muhafaza ederek, askeri vesayet rejiminin korunmasını hedeflediğini belirten Kalın, mevcut sistemin zayıf koalisyon hükümetlerini ortaya çıkardığına, sivil siyasette bölünmelere yol açtığına dikkati çekti.

Geçmişte bu tür hükümetlerin verimli çalışamamasının birçok askeri darbeye zemin hazırladığını vurgulayan Kalın, 1980'de darbe gerçekleşmeden önce Meclisin 115 tur oylama yapmasına rağmen cumhurbaşkanını seçemediğini, 1997'de görevde olan koalisyon hükümetinin, kısmen Refah Partisi'nin koalisyon ortağı ordudan çekindiği için tehditlerle görevden el çektirildiğini anımsattı.

"TÜRK EKONOMİSİ GÜÇLENECEK"

Kalın, bu anlamda cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Türkiye demokrasisinin kendisini dış müdahalelere karşı koruma kapasitesini artıracağına dikkati çekerek, zayıf koalisyon hükümetlerinin ekonomiyi yönetmekte başarısız olduklarını ve doğrudan yabancı yatırımları çekecek yatırım ortamını oluşturamadıklarını belirtti. 2002'den itibaren Türkiye'nin tek parti hükümetleri tarafından yönetildiği için yapısal reformların kolaylıkla hayata geçirilebildiğini ifade eden Kalın, teklif edilen değişikliklerle, uzun vadeli siyasi istikrarın güvence altına alınacağını ve buna bağlı olarak Türk ekonomisinin daha da güçleneceğini bildirdi.

"HAYIR ÇIKARSA NE OLACAK?"

"Sandıktan 'hayır' çıkması ve seçmenin mevcut sistemle devam kararı alması durumunda Türkiye'yi nasıl bir gelecek bekliyor?" sorusu karşısında Kalın, "Spekülasyon yapmak veya farazi bir soruya cevap vermek istemem. Şu anda tek söyleyebileceğim, 16 Nisan'da seçmenin çoğunluğunun anayasa değişikliğini destekleyeceğini beklediğimiz. Ancak Türkiye'nin güçlü siyasi kurumları ve uzun bir demokratikleşme tecrübesi olduğunu unutmamak gerekir. Milletimiz son yıllarda yapılan bazı değişikliklerin neden kurumsallaşması gerektiğini biliyor ve bazı adımları şimdi atmamamız durumunda demokrasimizi saldırılardan koruyamayacağımızı anlıyor. Ancak tabii ki bu konuda son söz milletindir" ifadesini kullandı. Kalın, "Batılı devletler ve bazı muhalefet partileri, cumhurbaşkanlığı sisteminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir 'tek adam düzeni' kurma çabası olduğunu iddia ediyor. Buna cevabınız nedir?" sorusuna, şu karşılığı verdi:

"Bu eleştiri hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Eğer anayasa değişiklik teklifi kabul edilirse güçler ayrılığı kuvvetlenecek, Meclis tarihte ilk kez cumhurbaşkanının icraatlarıyla ilgili soruşturma yapma hakkını elde edecek ve gerekirse son çare olarak erken cumhurbaşkanlığı seçimine gidebilecek. Hakkında soruşturma açılan cumhurbaşkanı, erken seçim kararı alamayacak. Şimdiye kadar cumhurbaşkanları vatana ihanet ile suçlanmadıkları sürece neredeyse tam bir dokunulmazlıktan faydalanıyordu. Herkes bazı sonuçlara ulaşmadan önce teklifi dikkatlice okumalı ve denge ve fren mekanizmalarını güçlendirmek için atılan adımları anlamalıdır."

"MHP TEHDİTLERİ DAHA NET GÖRDÜ"

Kalın, "Sizce referandumun olağanüstü hal sırasında yapılması seçimin şeffaflığına gölge düşürüyor mu? Güneydoğu'da düzenlenen terörle mücadele operasyonları sırasında birçok insan bölgeyi geçici olarak terk etti. Bu insanlar oy verebilecek mi?" sorusu üzerine, olağanüstü halin, geçen yaz yaşanan darbe girişiminin ardından, ulusal güvenlik tehditlerini giderme amacıyla ilan edildiğini hatırlattı. Benzer adımların, terör saldırıları sonrasında Fransa'da da atıldığını ve ülkede cumhurbaşkanlığı seçimlerinin OHAL sırasında düzenleneceğini belirten Kalın, şöyle devam etti:

"Referandum sürecinin şeffaf bir şekilde tamamlanması için sürecin her aşamasını takip etmek üzere uluslararası gözlemcilere resmi davet yapıldı. Ayrıca siyasi partilerin temsilcileri ve bazı sivil toplum örgütlerinden gönüllüler süreci takip edecek. Terörle mücadele operasyonları, seçmenlerin referanduma katılımına herhangi bir engel teşkil etmiyor. Her zaman olduğu gibi seçmenlerin oy verecekleri yerleri değiştirmesi için belirli bir süre tanındı. Herhangi bir sorun olmasını beklemiyoruz."

"MHP geçmişte cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkıyordu. Ancak şimdi AK Parti'nin önerisini destekliyorlar. Buradan iki partinin gelecekte daha kapsamlı bir iş birliğine gideceğini mi anlamalıyız? Üst düzey MHP yetkilileri muhtemel bir Erdoğan kabinesinde yer alabilir mi?" sorusunu Kalın, "Ben ne AK Parti ne de MHP adına konuşma durumunda değilim. Ancak MHP yönetiminin bu konuya bakışını 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında değiştirdiği anlaşılıyor. Benim gördüğüm kadarıyla 15 Temmuz sonrasında ülkemizin karşı karşıya olduğu tehditleri daha net gördüler ve teklif edilen değişikliklerin Türkiye'yi bu tehditlere karşı daha dayanıklı hale getirebileceğine kanaat getirdiler" diye yanıtladı.

"KENDİ ÇIKARLARIMIZI KORURUZ"

Kalın, "Bir süredir Türkiye-AB ilişkileri gergin bir seyir izliyor ve her iki taraf birbirini üyelik müzakerelerinin ilerlememesi, Türkiye'nin demokratikleşmesi, mülteciler ve vizesiz seyahat gibi konularla ilgili suçluyor. Son olarak Türk bakanların Hollanda ve Almanya'ya referandum kampanyası kapsamında ziyaretleriyle ilgili tartışma, gerginliği yeni bir seviyeye taşıdı. Gelecekte Türkiye-AB ilişkilerinden ne beklemeliyiz? Batı'da bazı isimlerin iddia ettiği gibi Türkiye AB'den uzaklaşıyor mu?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Öncelikle Türkiye ve AB'nin yaşanan gerginliklerden eşit ölçüde sorumlu olduğu ifadesi gerçeği yansıtmıyor. Bugün birçok Avrupa ülkesi, aralarında PKK ve FETÖ'nün de bulunduğu, Türkiye'de masum insanları katleden terör örgütlerine kucak açıyor. Geçtiğimiz haftalarda bu ülkeler Türk diplomatları gözaltına alarak diplomatik kuralları ihlal etti ve açıkça 'hayır' kampanyasına destek olarak referanduma müdahil oldu. Buna karşın Türk yetkililer yalnızca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelip, kendilerini teklif edilen değişikliklerle ilgili bilgilendirmek niyetinde. Bunu Avrupalı siyasetçiler Türkiye'de de yapıyor. Avrupa aşırı sağcılara göz kırpmaktan, teröristlere yataklık yapmaktan ve Türkiye'ye ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza karşı saldırgan tavırlar sergilemekten vazgeçerse mevcut durum düzelebilir. Bu kapsamda Türkiye'nin AB'den uzaklaştığı iddiası da yaşananları çarpıtmaktır. Eğer Avrupalıların iş birliği ve ortaklıktan anladıkları, ortaklarının onlar ne isterlerse onu yapmasıysa, o zaman bu kavramların ne anlama geldiğini yeniden düşünmeleri gerekir."

Türkiye'nin bir NATO müttefiki ve AB'ye aday bir ülke olduğunu hatırlatan Kalın, "Ancak biz aynı zamanda egemen bir devletiz ve kendi hedeflerimiz uğrunda çalışıp, kendi çıkarlarımızı koruruz. Hiçbir ortaklık tek taraflı olamaz. Türkiye-AB ilişkileri de bu kuralın istisnası değildir" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
ben söyliyeyim;hayır çıkarsa OHAL devam edececek,KHK ile başkanlık rolüne devam edecek.aslında her iki sonuçta tayyib olduğu sürece iki ucu boklu değnek.
@bulentburak obok sensın bulaştınız çıkmıyorsunuz
@bulentburak ya anlamadıgım fransada falan ohal oluyorda ne oluyor ha bide burda ohal varda senimi itiyolar nevar sen huzur istemiyormusun
sayın kalın bey BAKINIZ SON 9 AYDIR 150 BİNİN ÜZERİNDE İNSAN İŞİNDEN ATILDI 50 BİN İNSAN İÇERİ HAPSEDİLDİ BU İNSANLARIN YAKINLARI ANKARADA SAYIN VEKİLLERDEN YARDIM İSTEDİLER VEKİLLER MALESEF ARKALARINI DÖNDÜ TÜM MİLLETE O ZAMAN. YAHU DAHA TEK ADAMLIK YOKKEN BU KADAR UZAK DURAN VEKİLLER TEK ADAMLIK DÖNEMİNDE NE YAPARLAR ACABA.SAYIN VEKİLLER SINIFTA KALDILAR BU DÖNEMDE.% 80'İ DEĞİŞECEK İLK SEÇİMLERDE.MİLLETİN ANASI AĞLADI SON HAKSIZLIKLARDA.OLAYDAN ETKİLENMEYEN SULALE KALMADI TÜRKİYEDE.EVETİ HAYIRI BİLMEM BU DÖNEMİN SONUNA GELİNDİ ÜLKEMİZDE.KİMSE MİLLETİ ENAYİ TERİNE KOYMAMALI İDİ.NOKTA.
Yabancı yatırımları ülkeye çekmek,yap işlet devret modeli ile yükü dolaylı olarak vatandaşın üzerine yüklemek mi oluyor..? Örnek; Orhangazi Köprüsü gibi...???
EVET TE ÇIKSA HAYIRDA ÇIKSA BU İKTİDAR MİLLETİN OCAĞINA İNCİR AĞACI DİKECEK.
Bu Hükümet Bu zihniyetle bir Ülkeyi değil bir şirketi bile yönetemez. Yol yaptık,Köprü yaptık, Tünel yaptık. Öncelikle bunları tabiiki yapacaksın yıl gelmiş 2017 ye ama bunları yaparken Muhasebede yapacaksın. Yurt dışından kaynak buldum diyorsun ee güzel ama sonra hunharca bir mailyet ortaya çıkartıp 10 yıl -20 yıl bunu sırtımıza yüklüyorsun bu şekilde iddaa ediyorum bir Şirket al eline ve bu zinhiyetle Yönet 5 yıl içinde şirketi bitirsiniz. Milletim inşallah takım tutar gibi bu Referanduma bakmazda Hayırlısıyla Hayır çıkar ardındanda yepyeni yenilikçi bir iktidarın önünü açarız.Ör. Akşener
neymiş cumhurbaşkanı seçim yenileme kararı alırsa kendisi de meclisle beraber seçime gidermiş.ne komik değil mi.evet kendisi seçime gide.çünkü parti başkanıdır.peki fesh ettiği milletvekilleri seçime gider mi? gidemez.niye gidemez.çünkü parti başkanı kendisi olduğu için milletvekili listelerine fesh ettiği milletvekillerini yazmaz.yani bu durumda meclisi tek taraflı fesh etmiş olur.
türk ekonomisi neden şimdişlik göçlenmiyor.fakir fukaranın evinde ne pişiyor bilseniz bari.halk perişan oldu bişber domates patlıcanla etle ev yemeği olmuyormu.hangi asgari öcretli ala bilrki.yazık deyilmi yani.ekonomiyi göçlendirinz ne duruyordssunz.illaki evet mi çıkacak.ya hayr çkarsa ekonmiye çemme i takılır acaba.bu halk çok garibandır.allah için halk a huzur verinizç.ne teroru nede ekonomiyi yapamadınz.halk size koalisyonsuz hükümet verdi ne yaptınz kardeşim.biraz da halkıda dü şünmelisinz bence.
@48kral72 Akıl tutulması mı yaşıyorsun. Yaşın küçük krizleri enflayonları vb. hatırlamıyorsun galiba. Yazık size çok yazık..
Size niye Evet versin bu millet Sn.kalin.15 yildir iktidardasiniz yuzunuzu sirketlere dondunuz.Evet verip sirketlerinizde modern kole mi olsun. 550 milletvekilliginizi tam olarak kullandiniz mi Hayir?O zaman milletvekili olmanin fazla olmanin aciklanabilir tarafi nedir? Ulke gelisecekmis?15 yildir iktidardaydiniz ekonomiyi gelistirseydiniz.Engel yoktu aksine milletin onune engel koydunuz.Getireceginiz duzene HAYIR.
hayır cıkarsa ne şiş ne kebap evet cıkärda hem kebap hem şiş yanar bütün yetkileri bir şahısta toplanmakta yaptığı yänlış yada bilerek ülkeyi zarara uğrattığında hesabı sorulurmu imkansız diyelimki vekiller lider parti gibi bağlılıklarını birkenara itti 600 vekil karar äldı bäşkan soruşturulsun onayı kim verecek başkan verirmi sizce ha diyelimki verdi kim yargılayacak eliyle yerleştirdikleri doğru adaletli bir karar cıkarmı sanmıyorum ikinçi bir antarnatif baktıki meclisten aleyhine karar cıkması olasılığı yüksek o zamanda darbe yapılıyor diye meclisi fes eder millet vekillerinide darbeci der
İŞALLAH HAYIR ÇIKACAK TÜRK MİLLETİ TEK ADAM SİSTEMİNİ YOK EDECEK,SONRASINDA SADE BİR ANAYASA YAPIP GÜZEL ÜLKEMİZDE HUZUR VE REFAH İÇİDE YAŞIYACAĞIZ,CB YETKİLERİ DE MİNİMUM DÜZEYDE OLACAK OLAĞAN ÜSTÜ DURUMLARDA BİRLEŞTRİCİ BİR KONUMU OLACAK OLAY BU HERKEZ SANDIĞA KOŞMALI ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ MACARALARA İHTİYACIMIZ YOK TEK KİŞİYİ KORUYAN SİSTEME HAYIR
Bana kalırsa da sandıktan EVET çıkacak. Çünkü vatandaş kazığın budaklısının tadını aldı. Gasp edilen sosyal haklar, ülkeye doldurulan ve öncelikli vatandaş kategorisine alınan 5 milyon Suriye'li, dolar düştüğü halde gece yarıları akaryakıta yapılan üst üste zamlar, vatandaşa döşenen yol/köprü ücretleri. Yedikçe ohhhh diyor vatandaş. Daha ne olsun. Alışmış kudurmuştan beterdir.
@nafiyesugec dAHASI VAR İŞCİ-MEMMUR VE EMEKLİ BORÇSUZ GEZEMİYOR.ETİ KASAPLARDA GÖRÜYOR.iŞTEN ÇIKARILANLAR DEĞİLDE ONLARIN YERİNE ALINANLAR SAYILIYOR.ÇARŞI-PAZAR FİYATLARI FELAKET.
hayır çıkarsa bir şey değişmez parlementer sisitem devam eder ha ikdidar şimdi olduğu gibi bildiğini yapar.ama evet çıkarsa parlementer sisteme elveda ikdidarda bildiğini yapar daha doğrusu tak başına başkan bildiğini yapar.
Diğer Haberler