Davutoğlu: Gülen'i Türkiye'ye getirip kontrol altına alacaktık

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu’na gönderdiği metinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile neden görüştüğünü açıkladı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili TBMM Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi.

NTV’den Deniz Kilislioğlu, Ahmet Davutoğlu’nun komisyona ilettiği metne ulaştı.

"GÜLEN'İ KONTROL ALTINA ALACAKTIK"

Ahmet Davutoğlu, Fethullah Gülen ile görüşmesinin gerekçesini anlatırken "2013 BM Genel Kurulu toplantısına seyahatim öncesinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız değerlendirmede, bu yapının gittikçe artan bir şekilde Türkiye karşıtı çevrelerce kullanılmaya müsait hale gelmesi hasebiyle, Gülen’in daha önce yapılan çağrılar çerçevesinde Türkiye’ye getirilerek kontrol altına alınmasının gerekli olduğu kanaatine vardık" ifadelerini kullandı.

FİDAN'IN İFADEYE ÇAĞRILMASI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılmasıyla FETÖ'yle ilgili kanaatinin somut şüpheye dönüştüğünü vurgulayan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu olay, o döneme kadar daha çok dini cemaat ve sivil toplum hareketi olma nitelikleriyle öne çıkan bu yapının gerçek niteliği ve hedefleri konusundaki soru işaretlerini pekiştirdi."

"RUS UÇAĞINI DÜŞÜREN PİLOT FETÖ ÜYESİ DEĞİL"

Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, uçağı düşüren pilotun FETÖ üyesi olmadığının belirlendiğini dile getirdi.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Talimatını verdiğim angajman kuralları Rusya dahil hiçbir ülkeyi hedef almamıştır, ancak aynı angajman kuralları hangi ülkeden olursa olsun savaş şartlarındaki bir ülkeden hava sahamızı ihlal eden bütün hava araçlarını kapsamıştır.

Bu olayda uçağı düşüren pilotun FETÖ/PDY ile irtibatlı olup olmadığı hususuna gelince, angajman kuralları konusunda talimat veren bir Başbakanın, Genelkurmay Başkanı ya da Hava Kuvvetleri Komutanı'nın, bu angajman kurallarının hangi askerimiz tarafından nerede ve ne zaman uygulanacağı konusunu öngörmesi mümkün değildir.

Pilot ya da TSK mensubunun örgüt bağlantısı varsa tetkik edilmesi gerektiğini söyledim. Genelkurmay Başkanımız daha sonraki görüşmemizde pilotun geçmişini ve ilişkilerini araştırdıklarını ve somut bir irtibat tespit edilemediğini bildirmiştir."

Davutoğlu, Başbakanlık görevinden ayrılmadan önce Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşmede cuntalaşma faaliyetlerinin doğurabileceği riskleri anlattığını aktardı.

Davutoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

"2015 Bahar ayı başlarında girdiğimizde Genelkurmay Başkanımıza 2016 YAŞ’ı için yürütülen çalışmaların hızlandırılması talimatını vermiştim. Başbakanlık görevinden ayrılmadan önceki son görüşmemizde de Genelkurmay Başkanımızla devletimizin bekası ve ülkemizin güvenliği konusundaki kanaatlerimi ve etrafımızdaki ateş çemberi ile ilgili kaygılarımı paylaşmıştım. Bu ateş çemberi içinde TSK’nın etkin ve milli kurum niteliği ile mevcudiyetinin en önemli teminatlarımızdan biri olduğunu, ordumuzun içinde paralel yapı ya da başka niteliklerle ortaya çıkacak her türlü cuntalaşma faaliyetinin doğurabileceği riskleri, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşanan İttihat Terakki ve Halaskaran-ı Zabıtan kutuplaşmasının Balkanları kaybetmemizdeki etkisine de atıfta bulunarak paylaştım.”

AHMET DAVUTOĞLU'NA YÖNELTİLEN 25 SORU

1) Bakanlık ve Başbakanlık yaptığınız süre içerisinde FETÖ örgütlenmesi hakkında resmi veya gayri resmi herhangi bir istihbarî bilgi aldınız mı? Aldıysanız bu bilgilerin niteliği, içeriği ve kapsamı ile bu bilgiler çerçevesindeki girişim ve çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

2) Bakan ya da Başbakan olarak görev yaptığınız süre zarfında FETÖ yapılanmasına karşı, çalıştığınız Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ya da Genelkurmay Başkanlarıyla herhangi bir değerlendirmeniz oldu mu? Bu değerlendirmeler kapsamında FETÖ’yle yürütülen mücadeleler hakkında bilgi verebilir misiniz?

3) 15 Temmuz 2016 gecesi neredeydiniz, darbe girişiminden nasıl haberiniz oldu, darbe girişimi ile ilgili neler yaptınız? Darbecilerden size yönelik bir tehdit ya da saldırı oldu mu?

4) Örgütün henüz bir cemaat, hizmet vb. isimlere anıldığı legal faaliyetler döneminde söz konusu örgütle herhangi bir ilişkiniz oldu mu? Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi ve izni dahilinde Fetullah Gülen ile bir görüşme yaptığınızdan bahsedilmektedir. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz?

5) Örgütün Türkiye ve dünya çapındaki nihai gayesi hakkındaki kanaatiniz nedir?

6) Örgütün diğer ülkelerdeki faaliyetlerinin sınırlandırılabilmesi ve Türkiye aleyhine çalışmalarının etkisiz kılınabilmesi için alınabilecek tedbirler hakkındaki önerileriniz nelerdir?

7) Rus uçağının düşürülmesi hadisesinin Türkiye-Rusya ilişkilerini sabote etmek üzere FETÖ bağlantılı kadrolarca düzenlenmiş manipülatif bir vaka olduğu yönündeki iddialar hakkındaki kanaatiniz nedir?

8) Darbe girişimi öncesinde örgütün bu veya buna benzer bir teşebbüste bulunabileceğine dair bir kanaat, duyum, bilgi veya şüpheniz var mıydı? 17-25 Aralık öncesi FETÖ tehlikesinin bu boyutlara varabileceğini değerlendirmiş miydiniz?

9) Darbe girişimini tam olarak nerede ve nasıl öğrendiniz? Girişim hakkında bilgi almak ya da telkinde bulunmak için kimleri aradınız ve neler konuştunuz?

10) Darbe girişiminin arkasındaki dış güç ve aktörler ile darbe girişiminin asıl hedef ve gayesi hakkındaki kanaatleriniz nelerdir?

11) Dışişleri Bakanı olduğunuz dönemde makamınızın dinlenmesine ilişkin değerlendirmeniz nedir?

12) Darbe öncesi tehlike konusunda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüştünüz mü? Başbakanlığınız süresince bürokratları FETÖ konusunda uyardığınız ve yapı hakkında detaylı bilgi istediğiniz basına yansıdı. Uyardığınız bürokratlardan yapı hakkında tatmin edici kapsam ve nitelikte bilgiler geldi mi?

13) Başbakanlığınız döneminde FETÖ ile mücadele konusunda bir özeleştiriniz var mı?

14) Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yapmış bir devlet adamı olarak, 15 Temmuz darbe girişimini anlatmak için yurtdışında temaslarda bulundunuz mu? Ne tür girişimlerde bulundunuz?

15) FETÖ/PDY’nin 40 yıla dayanan bir geçmişi var. Bu örgütün kurumsallaşması ve finansal olarak süratle büyümesi ise 90’lı yıllarda gerçekleşmiştir. 1979 yılında kurulan Kaynak Holding ve 1996 yılında kurulan Bank Asya, 90’lı ve 2000’li yıllarda örgüt sermayesi ile hızla büyümüştür. Sonuç itibariyle; küçük şirketler, devasa holdingler haline gelmiştir. Devlet aklı, himmet paraları ile örgüte böyle devasa finansal güç oluşturulmasını nasıl tespit edememiştir? Tespit edebildiyse, gereğinin yapılması konusunda nerede sorun yaşanmıştır?

16) Akademisyen ve devlet adamı niteliklerinizle FETÖ yapılanmasını nasıl değerlendirirsiniz? FETÖ’yü, siyasi tarihimiz ve dini geleneğimiz açısından nasıl bir çerçeveye oturtursunuz?

17) FETÖ’nün elebaşı Fetullah GÜLEN’in, “fert” olarak kişilerin ve “gruplar” olarak toplumun dinî duygularına hitap ederek onları ikna ettiği, bir müddet sonra, bu samimi duyguları, şahsının veya cemaatin / örgütün menfaatleri doğrultusunda kullandığı müşahade edilmiştir. Din eğitimi ve dinin topluma anlatımında eksiklik ve/veya yetersizlikler olduğu, bu eksiklik ve/veya yetersizliklerin ortaya çıkardığı boşluğun, cemaat ve/veya tarikatlar tarafından doldurulduğu iddia edilmektedir. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

18) FETÖ’nün elebaşı Fetullah GÜLEN’in, 1970’li yılların başından itibaren örgütlenmeye başladığı bilinmektedir. Örgütün ortaya çıkışı ve özellikle 1970’li yılardaki niyeti ve kuruluş maksadı sizce farklı mıydı? Kanaatinize göre örgüt, devleti ele geçirme hedefini ve darbeci kimliğini sonradan mı edinmiştir?

19) Komisyonumuz tarafından dinlenen Genelkurmay Başkanlarının tamamı, bu yapıya ilişkin uyarılarda bulunduklarını, ancak hükümetlerden destek alamadıkları anlamına gelen ifadeler kullandılar. Siyasetin bu yapıya göz yumduğunu iddia değilse de ima eden bu görüşe yönelik düşünceleriniz nedir?

20) Türkiye’deki güvenlik ve istihbarat hizmetlerinin MİT, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında bölüşülmüş olması ve dağınık bir görünüm arz etmesinin muhtelif hizmet aksaklıklarına sebep olduğu iddia edilmektedir.

- Genelkurmay Başkanlığı, MİT’ten istihbarat alamadığını,

- MİT, asker kişiler hakkında istihbarat toplanmasının kendi mevzuatı açısından mümkün olmadığını,

- Genelkurmay Başkanlığı ise Emniyet ve Jandarma'dan istihbarat temin etmenin güçlüklerini gündeme getirmektedir.
- Ayrıca bazı üst düzey bürokratlarca Komisyonumuza verilen beyanlarda kurumsal taassup ya da yetersiz eşgüdüm ve işbirliği sebebiyle kurumların ellerindeki istihbarî bilgileri zaman zaman başka kurumlarla paylaşmaktan imtina ettikleri ifade edilmiştir.

- Tecrübeleriniz ışığında güvenlik ve istihbarat alanındaki cari kurumsal düzenin eksiklik ve zafiyetleri nelerdir? Bu zafiyetler nasıl giderilebilir? Kurumsal yeniden yapılanma kapsamında güvenlik ve istihbarat kurum ve kuruluşlarının görev ve teşkilatları ile bu kurumlar arasındaki ilişkiler hakkındaki tavsiyeleriniz nelerdir?

21) FETÖ mensuplarının, başta emniyet teşkilatı, yargı ve orduya ait kadrolar olmak üzere, bütün kamu kurumlarına sinsice sızdığı ve 15 Temmuz öncesinde bazı birimlerde söz sahibi olduğu değerlendirilmektedir. İnanç, ibadet ve vicdan özgürlüğü önündeki bazı engeller sebebiyle, insanların dinî inançlarının icaplarını yerine getiremedikleri, kendilerini gizledikleri, bu sebeple kamu kurumlarına ancak takiyye yaparak girebildikleri ve halk nazarında da bu tür bir usulün takip edilmesinin belli ölçülerde kabul gördüğü, bu durumun FETÖ’nün devlete sızmasını kolaylaştırdığı ileri sürülmektedir. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

22) MİT’in 1990’lı yılların başından itibaren sivilleştirilmesinin özellikle askerî istihbaratın toplanmasında zafiyete sebep olduğu yönünde iddialar ileri sürülmektedir. Komisyonumuza beyanda bulunan bazı eski genelkurmay başkanları MİT’in askerî yönetici ve personelden tamamen arındırılmasının sakıncalarından söz etmiştir. MİT’te tekrar askerî yönetici istihdam edilmesi, örneğin MİT Müsteşar Yardımcısının bir asker olması önerisi hakkındaki kanaatiniz nedir?

23) Yetkili makamlarda bulunduğunuz süre boyunca FETÖ’nün kayıt dışı para kaynakları ve transferleri hakkında şüpheleriniz oldu mu? Bu konunun araştırılması talimatı verdiniz mi? Ne tür bilgiler elde ettiniz?

24) Darbe girişimleri, bürokratik makamların siyasi veya ideolojik gayelerle sistematik olarak ele geçirilmesine yönelik faaliyetler, kamu yetki ve otoritesinin usulsüz ve hukuksuz bir şekilde gasp edilmesi ve siyaset ile kamu hayatına yönelik diğer gayrimeşru müdahale teşebbüslerinin tekerrür etmesini önlemek bakımından, bilgi, gözlem ve tecrübeleriniz ışığında; hukuk, eğitim, din-devlet ilişkileri, güvenlik ve istihbarat gibi alanlarda alınması gereken tedbirler ile kurumsal yeniden yapılanma önerileriniz nelerdir?

25) Komisyonumuzun çalışma alanı ile ilgili başkaca tespit ve önerileriniz var mıdır?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Rejimi değiştirip tek adamlığı getirdikten sonra fetoyu başkan yapacağız desene sen şuna.
Peki şimdi Rus uçağını kim düşürdü ? Pilot fetocü değilse ! Bu nasıl bir devlet yönetimi anlayışı ! Ne çapsız, ne boş insanlarsınız ! kabile devletlerinde bile bu kadar ciddiyetsizlik olmaz !
@r.etkar pilota emir veren fetöden içeride dostum
Hadi sende ordan sadrazam Başbakanı,RET.ne dediyse onu yaptın.Dönemini hep sıfır sorun,kırmızı çizgimiz biji biji diye diye terör örgütlerini görmezden geldin.AKP yada sen bu devlete hiçbir sosyal güvence vermediniz.Türkiyeyi bataklığa sürüklediniz.Kendi başarısızlığını başka kurum ve kişilere maletmeye çalışıyosun.Dervan dönüp tarih yazdığında sen ve senin gibilerin çok Fetö ilişkilerinizzi yazacak.
sıfır sorun,hep sorun davutoğlu azlediğilden berri görünmüyordun?
Devamlı mahzun ciddi görünüp milletin hizmetkarıyız dedikten sonra her istediğinizi yapabilirsiniz her dediğinize inanırlar tebrikler sayın Davutoğlu milletti çözmüş bir partisiniz,ama siz biraz fazla güleryüzlüsünüz biraz azaltın.
YA ŞU KOMEDİYE BAKIN, FETÖCÜLERLE GÖRÜŞTÜLER DİYE GAZETECİLER TUTUKLANIRKEN,HER NEDENSE SİYASİ AYAĞI HEP MAĞDUR!BİZZAT FETÖYLE GÖRÜŞENLER MAZLUM!PES DOĞRUSU?
ben konyalıyım sayın davutoğlunuda severim ama aklıma takılan bir soru siz fetöyle görüstünüz fakat neden sizi görüstüren kişi tutuklandı?
EL BİRİĞİ İLE BU ÖRGÜTÜ EN ÜST DÜZEYE GETİRDİNİZ SEN ARINÇ GÖKCEK BOZDAĞ ŞİMDİ KENARA ÇEKİLMİŞ BAŞKALARINI SUÇLAYIN BU İTLER BU SEVİYEYE GELENE KADAR BU ÜLKEDE BAŞBAKANLIKTA YAPTIN CUMHURBAŞKANLIĞIDA ŞİMDİ KİMİ SUÇLUYOSUN KONTROL ALTINA ALACAKMIŞ
23 NİSAN ŞİİRİ OKUYAN ÇOCUKLAR GİBİYDİ KÜRSÜDE ÖZLEDİK SULTAN SÜLEYMAN ROLÜNÜ OYNAYAN VE ROLÜNE KENDİNİ İYİ KAPTIRAN ARA SIRA PİYES OLDUĞUNU HATIRLAYAN BİR İLK OKUL ÇOCUĞU GİBİYDİ ÖZLEYECEĞİZ KENDİSİNİ MEMLEKET KANA ÇANAĞINA DÖNDÜ AYRI HİKAYE
hakan fidan nerde tvlerde uzun zamandır bir acıklama yapmıyor
@ondersezen_2016 Hakan Fidan showman mi ? Televizyonda yeteri kadar showman var. Onlarla idare et.
@ahguzelulkem doğru diyorsun, yeteri kadar şovmen olduğu için zaten aday gösterilmedi. akepeye bu kadar şovmen yeter denildi
Sayın siyasiler: "FETÖ sınavlarda hile yaparak devlet kurumlarına bir virüs gibi yerleşti.."siz demiyor musunuz - Eee.. şimdi de vatandaş soruyor: "Adalet dağıtılması gereken mahkeme salonlarında, sözde adaleti dağıtacak olanlar (FETÖ Hakim-Savcıları) virüs ise, FETÖ Operasyonları sonucu cezaevlerine tıkılan bu virüslerin, hastalıklı kararları ne olacak? Bu hastalığa çare bulmak devletin görevi değil midir?.." Toplumsal bir barış ve huzur ortamında görevidir elbette.
Sayın Davutoğlu, bu güne kadar neden sessiz kaldınız.Şimdi mi aklınıza geldi de beyan veriyorsunuz.
İYİ DE DAVUTOĞLUNA SORULANIN DAHA FAZLASI, TAYYİP BEYE SORULMASI GEREKMEZ Mİ SORULMADIYSA BU SORUŞTURMA KEELLEM YEKÜNDÜR
Gülen=Davutoğlu
Ben bir vatandaşım ve zeka seviyem normalin üzerinde.Bu yorumu okuyanlara şu soruyu soruyorum? Be fetocu denen kamu görevlilerini,özellikle de üst düzey bürokratlar ile komutanları bu makamlara kim atadı, Kemalist aydınları ergenekoncu diye hapse tıkan fetöcü savcıya kendi makam aracını kim verdi,yıllarca fetöcülerle kol kola ülkeyi kim yönetti? son olarak bu saydığım kişi veya kurumlar her neyse suçlu mo yoksa masum mu? Birileri çıkıp televizyonlarda aldatıldık filan diyor. Ya lütfen zekamızla alay etmeyiniz gerçeği görmemek için geri zekalı olmak bile az gelir.
RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN; A-ANGAJMAN KURALLARINI UYGULAYIN EMRİ VERENLER, B-AYNI OLAY OLURSA YİNE DÜŞÜRÜRÜZ DİYE BEYANAT VEREN DEVLET İDARECİLERİ, C-ORDUMUZUN EN BAŞTAKİ,HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI VE FİLO KOMUTANI EMİR VERİR,PİLOTLARDA EMRİ UYGULAR. Kimse hedef saptırmasın. TÜRKİYE CUMHURİYETİNE VE SINIR GÜVENLİĞİ İHLALİ YAPAN KİM VE HANGİ ÜLKE OLURSA OLSUN GEREKEN YAPILIR VE YAPILMALIDIR. BAĞIMSIZ VE HÜKÜMRAN DEVLET OLMAK BÖYLE OLUR.
HE YAV HE HE..
Atma ziyaa repliği geldi aklıma.
davutoğlu beni kandırmak için benden gencsin dilerim allah sizleri yalanlarınızla boğar.
kimle kontrol altına alacaktınız adam heryeri kontrol eder hale gelmiş içimden yaw hee hee diyesim geliyor
kalıbımı basarım ki yalan.
allah yalancıları ıslah etsin.
fetö başkanı ülkeye geldiğinde ne diyecek? kandırıldım rabbim affetsin ve doğruca yassı adanın yanındaki bi ada tahsis edilir
Diğer Haberler