Demirtaş: "Çatışmaları durdurmak için..."

Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt sorununda gelinen süreci BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

Demirtaş: "Çatışmaları durdurmak için..."

Mahmut Hamsici

BBC Türkçe

Kürt sorunu sön dönemde yeniden artan bir hızla askerileşme sürecine girdi. Siz siyasi alanda sorunun çözümü için mücadele ediyorsunuz. Süreçteki askerileşme sizin siyaset alanınızı daraltmıyor mu?

Elbette ki. Bütün çatışmalar en nihayetinde sadece BDP’nin değil siyaset yapmaya çalışan bütün partilerin, bütün alanların daralmasına yol açar. Zaten biz çatışmalar yeniden başlamasın diye çaba sarf eden bir partiydik. Ama her hâlükârda savaş, siyaset alanını daraltır tabii ki. Ölümler de, siyaset daralması da en nihayetinde BDP’yi memnun eden bir gelişme değil.

‘PKK’nin alan tutma taktiği olabileceğini düşünmüyorum’

PKK son dönemde yeni bir strateji uygulamaya koydu. Bu stratejiyle ilgili KCK tarafından yapılan açıklamalar ve uzmanların da analizleri var. Kamuoyunda alan tutma stratejisi olarak tanımlanan bu yeni stratejiyi siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın daha önce yaptığı açıklamalarda biz hep silahla Kürt sorununun çözülemeyeceği, kesin çözüm yönteminin diyalog ve müzakere olduğunu belirttiğini gördük. Ben bu noktadan saptıklarını düşünmüyorum. Fakat gelinen aşamada hükümetin silahla ve ordunun operasyonlarıyla PKK’yi tasfiye etme açıklamaları ve girişimleri savaşı tırmanırdı. PKK de silahla tasfiye edilemeyeceğini göstermeye çalışıyor. Bunun tesisinde silahla uzun süreli alan tutma, alanı kontrol edip, PKK yönetiminde bir kontrol oluşturma şeklinde bir taktiğinin olabileceğini düşünmüyorum.

‘PKK’nin hiçbir askeri hamlesinin BDP’yle ilişkisi olmaz’

KCK tarafından yapılan değerlendirmelerde ortada yeni bir stratejinin olduğu, bunun askeri ayağı olduğu kadar siyasi ayağı da olduğu belirtildi. Böylesine kapsamlı bir proje içinde BDP de yer alıyor mu? Alıyorsa konumu nedir?

PKK’nin yürüttüğü hiçbir askeri hamlenin BDP’yle hiçbir ilişkisi olmaz, olamaz. Sonuçta PKK kendi kararlarını alıp uygulayan ve silahlı muhalefet yönetimini seçmiş bir harekettir. BDP demokratik, legal siyaset yapan bir siyasi partidir. Dolayısıyla PKK’nin herhangi bir hamlesinin, herhangi giriminin BDP’yle ortak yapılması mümkün değil. Fakat şunun farkındayız… PKK’nin yürüttüğü bütün faaliyetler BDP’nin tabanını doğrudan etkiliyor. Biz tabii ki siyasetimizi oluştururken bütün bu gelişmeleri dikkate alıyoruz. Fakat dediğim gibi PKK’nin askeri açıdan bir şehri, bir yerleşim birimini kontrol altında tutma, uzun süreli ele geçirme şeklinde bir taktiğinin olabileceğini düşünmüyorum. PKK siyasi çözüm yaratmak için askeri olarak gücünün ispatlama şeklinde bir yaklaşıma sahip olabilir.

‘Ölen askerlerin aileleri bizim ailelerimizdir. Taziye ziyaretlerine gidebiliriz’

Asker ailelerine daha önce de çağrılarınız olmuştu ama son konuşmalarınızda onlara çağrıya yoğun vurgu yaptınız. Peki bu çağrınız doğrultusunda, çatışmalarda ölmüş bir Türk askerinin ailesine taziye ziyaretinde bulunur musunuz?

Tabii ki. Ölen askerlerin aileleri, BDP’nin karşıtı olduğu, düşmanı olduğu bir aile yapısına sahip değil. Onlar da BDP’yi düşman olarak görmüyor. Bunların hepsi Anadolu’nun yoksul, emekçi çocuklarıdır. Büyük bir kısmı en azından bu şekildedir ve bu aileler aslında bizim ailelerimizdir. Türk veya Kürt, bizim ailelerimizdir. Dolayısıyla onların acısı bizim acımızdır. Biz hep böyle gördük. Ben bütün konuşmalarımda ailelere başsağlığı da diliyorum. Acılarını paylaştığımızı da ifade ediyorum. Yan yana gelmekten, taziyelerini ziyaret etmekten de hiçbir zaman gocunmayız. Bunun koşulları olsa, provokasyona veya kışkırtmalara mahal verilmeyeceğine inansak taziyelerine gider, ailelerin acılarını da paylaşırız çünkü biliyoruz ki aileler bu savaşı istemiyor.

'Başbakan gerilla ailesine taziye ziyaretine gitmeli'

Bizim tabii ki bu taziyelere gitmemiz önemlidir, anlamlıdır ancak asıl büyük değişim, sürece katlı sunacak şey, Başbakan’ın bir gerilla taziyesine katılması, bir gerilla ailesinin acısını paylaşmasıdır. Telefonla da olsa, yüz yüze dolsa bugüne kadar hiçbir hükümet yetkilisi taziyelerini bildirmemiş, acılarını paylaşmamıştır. Aileler Kürt düşmanı değil, Kürt hareketinin düşmanı değil. Zorunlu olarak çocukları askere alınıyor ve ailelere hiçbir bilgi verilmiyor. Maalesef çocukları bilmedikleri, niçin savaştıklarını anlamadıkları bir şekilde yaşamını yitiriyor. Dolayısıyla Kürt sorunu asker aileleriyle Kürtler arasındaki bir sorun değildir. PKK’yle asker aileleri arasındaki bir sorun da değildir. Ve bizce asker aileleri bu savaşta aslında taraf da değil. Doğru bilgilendirilseler belki bu savaşa en fazla karşı çıkacak olanlar onlardır. Tabii hepsinde bir korku, kaygı da var. Devlet bu kesimleri üstü kapalı bir şekilde şantajla susturmaya çalışıyor. Kimine maaş ve tazminat şantajı yapılıyor. ‘Sesinizi yükseltirseniz terör örgütünün ekmeğine yağ sürersiniz’ deniyor. ‘Bu, devletin hoşuna gitmez’ gibi telkinlerde bulunuluyor. Medyanın da bunda rolü var. Medya da savaşı pohpohlayan bir çizgiyle yayın yapınca kamuoyu da maalesef sağlıklı bir şekilde bilgilenemiyor. Ama nihayetinde çocuğu askerliğini yapmakta olan ailelerin de sesini yükseltmesi gerekir. Bizim çağrımız aynı zamanda onlaradır. Gidip valiliklere, askerlik şubelerine başvuru yapabilirler. ‘Benim çocuğum şu anda nerede, niye savaşıyor, sağ mı ölü mü, bilmek istiyorum’ demeleri lazım. Çünkü haftalarca, aylarca aileler çocuklarından haber alamıyorlar. Telefonla görüşemiyorlar. O çatışmalar süresince, çok sayıda kayıp yaşanıyor, devlet bunları gizliyor. Önce yaralı olarak veriliyor, intihar etti deniyor. Devlet bir şekilde toplumun baskısını hafifletmek için ölümleri gizliyor ve askerlerle ailelerin temasa geçmesini engellemeye çalışıyor. Savaş da bu yüzden uzayıp gidiyor. O yüzden herkesin sesini yükseltmesi lazım. Türk ve Kürt anaları ele ele vermeli diye çağrı yaptık. Hiçbir siyasetçi anaların bu çağrısının önünde çok fazla duramaz. Çünkü annelerin çağrısı savaşı durdurabilecek etkili bir güçtür. Ben bu yüzden daha çok Türk analarına, çağrı yaptım çünkü Kürt anaları bunu zaten yapıyor, yapmaya da hazırlar he zaman.

‘BDP kongresine PYD’yi çağırırız’

Suriye ile ilgili gelişmelere gelecek olursak… Türk hükümetinin açıklamalarında Suriye’nin kuzeyinde faaliyet yürüten PYD’ye nasıl yaklaşıldığını anladık. Diğer yandan sizse PYD’nin en önemli aktörü olduğu yeni süreci destekliyorsunuz. Siz bir siyasi partisiniz ve PYD de kendini bir siyasi parti olarak tanımlıyor. Bir sonraki kongrenize PYD’yi çağırır mısınız?

Ederiz tabiki biz dünyanın birçok yerinden değişik partileri kongrelerimize davet ediyoruz. Suriye Kürdinistanı’ndaki, Irak Kürdistan’ındaki bütün partileri davet edebiliriz.

‘Suriyeli muhalifler de terör estiriyor’

PYD’yi meşru bi siyasi parti olaralak algılıyorusunuz yani…

Şüphesiz. Yıllarca Esad rejimi altında zulüm görmüş bir halkın kendi iradesiyle örgütlenmesiyle ortaya çıkardığı partilerden biridir. Şu anda siyaset yapıyorlar. Suriye’de Özgür Suriye Ordusu, Suriye Ulusal Konseyi’ne bağlı güçler çok ağır silahlarla infazlar yapıyorlar. Tamam, Esad rejimine karşı bir savaş yürütüyorlar ama aynı zamanda insanları da infaz ediyorlar. Kendileri de bazen, bazı yerlerde terör estiriyorlar. Şimdi onlar bile meşru görülürken PYD gayrı meşru olur mu? Tek bir mermi bile atmamış, silahlanmamış bir parti gayrimeşru olabilir mi?

‘Esad’ın gölgesini Kürt hareketinin üzerine de düşürmek istiyorlar’

Türk hükümet yetkililerin ağızından yapılan ve Suriye’deki Esad hükümetinin Türkiye’ye karşı PKK’yi desteklediği yönündeki açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir buçuk yıl öncesine kadar Esad rejimi ve Ankara Suriye’deki Kürtlere karşı, Kürt hareketine karşı çok sıkı bir işbirliği yürütüyorlardı… Aynı işbirliği Bağdat ve Tahran’la da yapılıyordu. Şimdi o zamana kadar o rejim kendileri açısından çok kıymetliyken bugün düşman haline geldiği için bir şekilde olayları Kürt hareketiyle ilişkilendirip, Kürt hareketinin meşruiyetini tartışmalı hale getirmek istiyorlar. Bu bana göre bir psikolojik savaştır. Daha bir buçuk yıl öncesine kadar aralarında birçok anlaşma yapılıyordu. Bir Adana anlaşması var ki PKK’lilerin Türkiye’ye iadesi konusunda, PKK’lilere karşı yapılmış bir anlaşmadır ki Esad çok sayıda PKK’li tutsağı Türkiye’ye iade etmiştir. Şimdi Türkiye’de Esad’la ilgili negatif algı güçlendiği için o negatif algıyı Kürt hareketleriyle ilişkilendirerek, Esad’ın gölgesini Kürt hareketinin üzerine de düşürmek istiyorlar. Ben bunun bir gerçekliğinin olabileceğini düşünmüyorum. Evet Esad, kendi ülkesine sıkışmış durumda, Kürtleri karşısına almak istemiyor. Kürtler de kendilerini koruyacak bir güç olmadığını düşünerek bu iç ayaklanma sürecinde temkinli davrandılar. Kendi özgürlüklerini de sağlayacak bir siyasi çizgiyle süreci götürdüler. Ama hiçbir zaman Esad’a destek olan bir politika izlemediler. Esad’dan büyük zulüm görmüş olan Kürt halkının Esad yanlısı olmasını beklemek de haksızlıktır. Türkiye’nin bu politikası veya hükümete yakın kaynakların, medyanın bu politikasını kara bir propaganda, kirli bir savaşın parçası gibi görmek gerekir.

‘Ahmet Türk Büyük Kürdistan’dan bahsetmedi’

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk son olarak bölgedeki Kürtler’le ilgili gelişmeleri değerlendirdiği bir konuşmasında ‘ Herkes iyi bilsin ki Kürdistan'ın dört parçası birleşecektir’ ifadesini kullandı. Siz bu ifadeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Ahmet Türk’ün açıklamalarına şöyle bakmak gerek: Kürtler’e karşı saldırı olması halinde dört parçadaki Kürtler de tepki noktasında birleşecektir. Birbirlerine sahip çıkma noktasında birleşecektir. Kürtler’in birliğinden bahsediyor. Yani Ahmet Bey orada büyük Kürdistan’dan bahsetmiyor. Kürtler’e karşı bir saldırı halinde Kürtler birlikte mücadele edecektir. Bunu kastediyor.

‘Esir alınan askerlerin salınması için devreye girmeye hazırız’

Son olarak üç Türk askeri PKK tarafından kaçırıldı. Siz parti olarak daha önce, Dağlıca sürecinde olduğu gibi daha önceden kaçırılan askerlerin salıverilmesi için devreye girmiştiniz. Bu askerler için de devreye girer misiniz?

Tabii ki. Biz çağrılar yapıyoruz. Sürekli PKK’nin elinde bulunan askerlerin, polislerin, kim varsa bunların salınması için çağrılar yapıyoruz. Ama girişimde bulunabilmemiz için ailelerin ve hükümetin bu konuda bize destek olması ve bizi harekete geçirmesi lazım. Tek başında BDP’nin çağrıları ve girişimleri sonuç almıyor. Geçmiş deneyimlerimizden bunu biliyoruz. AKP hükümeti bu konuda çok ketum davranıyor. İsrail bile askerlerinin mezarları için yüzlerce Filistinli esiri serbest bırakırken Türkiye’de hükümet, kaçırılan askerlerin serbest bırakılması için girişimde bulunulmasına tahammül göstermiyor. O dönemde gidip Dağlıca’da kaçırılan askerleri teslim alan milletvekilimize dava açıldı. Aileler bu konuda BDP’nin harekete geçmesi için talepte bulunmalı, BDP’nin desteğini istemeli. Hükümette de önümüzü açmalıdır. Bunu şart olarak söylemiyorum. Başarılı olabilmemiz için, sonuç alabilmemiz için bunlar önemlidir diyorum. Yoksa biz serbest bırakılacaklarına emin olsak hiç bu iki şarta gerek olmadan da girişimde bulunabiliriz. Sonuçta insanların hayatı bizim için önemlidir. Ama sadece BDP’nin girişimde bulunması veya çağrı yapması sonuç almayabilir. PKK bu konuda ailelerin ve özellikle de hükümetin tavrını görmek isteyebilir. Ben sizler aracılığıyla da tabii ki çağrı yapabilirim. Alıkonnan askerlerin serbest bırakılması, ailelerine kavuşması bizim için önemlidir. Buradan da bir kez daha çağrımızı yinelemek istiyorum.

‘Öcalan’a tecridin kalkması çatışmaları durdurabilir’

Kürt soru çok yönlü bir tarihsel sorun, dolayısıyla çözümü de zaman ve emek isteyecek. Ama bugünlerde artan çatışmaların durması için hem şimdi hükümetten nasıl bir adım atmasını bekliyorsunuz? Hükümetin atacağı hangi güncel adım son günlerdeki çatışma sürecini durdurabilir?

Şu anda en acil yapılacak şey İmralı’da sayın Öcalan üzerindeki tecridin derhal kaldırmasıdır. Bu çok hızlı ve önemli bir adım olur. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılabilir. Avukatları, ailesi ve hatta örgütle temas kurabileceği koşullar hızlı bir şekilde yaratılabilir. Aşamalı olarak da hızlı bir şeklide İmralı’dan çıkarılıp barış konusunda rol oynayabileceği koşullara alınabilir. Ev hapsi ve giderek özgürlüğüne kavuşacağı koşulları hükmet programatik olarak önüne koyabilir. Bu bir süreçtir. Tabii Öcalan üzerinden uygulanacak bu program savaşı da durdurabilir. Çözüm kapılarını da açabilir çünkü sayın Öcalan Kürt hareketi üzerinde, Kürtler üzerinde çok etkili bir liderdir, aktördür. Şu anda bir yılı aşkın bir süredir ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor. Sağ olup olmadığı, sağlık durumunun ne olup olmadığı bile bilinmiyor. Bu da PKK’de çok büyük bir tepkiye, öfkeye neden oluyor. Çünkü PKK yetkilileri ve halkın önemli bir bölümü şunu söylüyor: ‘Öcalan’a yaklaşım bize yaklaşımdır. Devlet Öcalan’a nasıl yaklaşmışsa bize de öyle yaklaşmış kabul ediyoruz.’ Pozitif yaklaşım bence PKK’ye ve Kürt halına da pozitif yaklaşım olarak algılanacaktır. Bence en hızlı adı İmralı’yla ilgili atılacak adımdır.’

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 132 yorum
HÜKÜMET İSTESİN İZİNSİZ YAPRAK BİLE KIPIRDAMAZ, SİZİN KANIMIZA EKMEK BANDIRMANIZ BİZİM ACİZLİĞİMİZDEN DEĞİL HÜKÜMETİN SİZE LÜTFUNDANDIR. TANSU ÇİLLER ZAMANINDA KÜRTÇE YEMİN ETMEYE KALKTINIZ 19 SENE GÖKYÜZÜNÜ GÖREMEDİNİZ, KONGREDE TÜRK BAYRAĞINI YERE ATTINIZ, AKŞAM EVE GİDEMEDİNİZ, KENDİ SEÇİM BÖLGENİZE BİLE GİTMEYE KORKUYORDUNUZ... BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?...
Ne taziyesi be gerillaymış. Sadece çapulcu onlar...Sen askerime kurşun sık. sonra da ziyaret bekle.. defolun gidin ya bu ülkeden....
TÜRK HALKI HERŞEYİ KENDİ ELLERİYLE YAZDI, ŞİMDİ OTURUP TA SAHTE SAHTE ŞEHİTLERİNE AĞLAMASIN, DURUN BAKALIM DAHA NELER GÖRECEĞİZ...
YOK YOK BİRDE MAAŞ BAĞLAYALIMN SANA BAĞLANAN MAAŞ GİBİ ALLAHSIZ ALDIĞIN PARA BENİM VERGİLEİMDEN SIKKIM OLSUN EMİ
sen de her ne kadar bdp li de olsan türkiye nin milletvekilisin ve türkiye yi temsil edersin. onun için sen de şehit evlerini ziyaret etmelisin. ne olur o tören de seni bir görelim söz bak bişey yapmıcam. ya da yok yok söz vermeyim...
saddam gibi atacaksın kimyasal bombayı çoluk çoçuk alayı gebersin
ATATÜRK Gibi bir KOMUTAN gelmeli. Başka çaresi varmı?
NEREDE O KOMUTAN? OTURDUĞUN YERDE YAZI YAZMIŞSIN.
bu adam bunları söyledikten sonra hala nefes alabiliyorsa diyecek fazla bi sözüm yok artık...
Başbakan gerçekten bu memlekete yakışan bir başbakan olsaydı senin o dilini dibinden korparırdı ki malesef değil.
şu öcaalan ibnesini öldürmediniz gitti bu köpeklerin ağzı açılamazdı ozaman Başbakan pkk leşlerine gösterdiği saygıyı şehitlerimize de gösterse ya
KARDEŞİM BU HÜKMÜT YÜREĞİNDE TÜRK LÜK OLAN KİME SAYGI GÖSTERDİKİ
TÜRKLERİ BİRGÜN TÜRK DÜŞMANI OLAN BİRİNİN YÖNETECEĞİ KİMİN AKLINA GELİRDİKİ????
PKK, Mesut Barzaniye ait silahlı askeri bir birliktir. BDP,Mesut Barzaniye ait siyasi bir partidir. Mesut Barzani,ABD tarafından kullanılan bir masondur. Kürdistan temel 4 parçadan oluşuyor: 1- Kuzey Irak Bölgesi 2- Kuzey Suriye Bölgesi 3- Türkiye Güney ve Doğu Anadolu Bölgesi 4- İran Kuzey Batı Bölgesi ABD tezgahladığı Büyük Ortadoğu Projesi aslında (Büyük İsrail) projesidir. Ortadoğuda yaşayan halkları mezhep üzerinden çatıştırmak ve parçalanan ülkeleri Büyük İsrail için zemin hazırlamsıdır.Anlaşılması gereken husus silahlı muhalefet yönetimine vadedilmiş topraklar bir yalan olmasıdır
Kürdistan lafi agzindan ciktiysa tamamdir simdi istedigin kadar basini duvara vur
sende şehit cenazelerine katılsana ....
ne haliniz varsa görün, yanlız türk askerini kızdırırsanız a.nızın donuna kadar, alır. ondan sonra nerde bu devlet diye yalvarcaksınız? ___Ne Mutlu Türküm Dİyene___
akp den değil sümsük türk ten korkun.çünkü türk e dokunmadığın sürece hiçbirşey yapmaz ama toprağında kardeşliğinde gözün varsa bunu aklının ucundan bile geçirme çünkü o günü hiçbiriniz göremeden kelleniz gider...
Senin gibi it sürülerinin bu ülkeyi bölmeye gücü yetmiyecek. "Ne Mutlu Türküm Diyene" Mustafa Kemal ATATÜRK
çanakkale şehitliğinde yatan kürtler kemikleri sızlıyordur herhalde torunlarının; düşmanla işbirliği yapan, vatan hainlerine inanıp destelediğini görse ne yapardı acaba sizlerde en az onlar kadar sorumlusunuz oy verenler için söylüyorum. sizde bir gün bu ihanetin bedelini ödeyeceksiniz.
BAŞBAKAN GİDER TABİKİ ,ONLARI TERÖRİSTTEN GERİLLALIĞA TERFİ ETTİRDİ.GERİLLAYI ÖLDÜREN SUBAYLARI DA SİLİVRİYE GÖNDERİR.O SİZİN BAŞBAKANINIZ,HATTA EŞİ VE KIZI İLE TAZİYENİZE GELİRLER
merak etme komandolar onları da ziyaret edecek... bir gün seninde kapın çalınacak
apo yakalanmadan önce de çatışmalar oluyordu az mı insan öldü.pkk herzaman terör estiriyordu estirecek te. apo serbest kalsa da ve istedikleri gibi toprak verilse de pkk yine bitmeyecek. onların tek amacı terör her zaman bahane bulurlar.
haklı buluyorum başkanım
kemal gider nasılsa özürde diler :)
ey bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içip bu vatana ihanet eden hainler bu ülkeyi böldürmeyiz,biz bir gider bin geliriz bilmezmisiniz.hiçmi duymadınız bize neden 'türk'demişler biz yok olmayız yok olucak dendiğinde tekrar türeriz..güneydoğu ve doğuanadolu ve tüm anadolu bizimdir..o topraklar bize yar olmayacaksa sizede yar olmayacak bunu böyle bilin gerekirse hepimiz ölürüz ama BÖLDÜRMEYİZ!!!
LEŞ KARGASI BİLE SİZDEN ONURLU ...............!
BARIŞ İSTEMEK BİR GÖÇLÜLÜK VE ETKİNLİK İFADESİDİR...PKK KIŞIN DAĞDA DAYAK YERKEN SESİNİZ ÇIKMIYORDU!YA ŞİMDİ...BİZDE ADETTİR DAYAK YERKEN BARIŞ İSTENMEZ...GURURUMUZA YEDİRMEYİZ...ASLINDA BUDA ÇOK ÖZÜCÜ!...ÇÖNKÜ BARIŞI DAHA ÇOK GÖÇSÜZLER ,KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİNDİR...BARIŞ İNSANLIKTIR.BU DÜNYAYA OT GELDİK OT OLARAK GİDECEZ...MİLLET MARSA GİDECEK...KARANLIK MADDEYİ BULACAK.,KEŞİFLER YAPACAK...BİZ HAZIRA KONACAZ!...BUNA ALIŞMIŞIZ!..VE KAN DÖKECEZ SONRADA KENDİMİZLE ÖVÜNECEZ...BU BİZİ KÜÇÜLTİR VE DÜNYADA YANLIZLIĞA GÖMER...İŞTE GERÇEK ÖLÜM BUDUR...ZORUNUZADA GİTMİYORMU?ORTAKLIK BUMU?KARDEŞLİK BUMU?
dağdan insin insnlığı tercih etsinler ozaman.dağda kimler yaşar bilirsiniz :)
başbakana gerek kalmayacak.. yakında biz o işi yapacağız zaten... anladıkları dilde ...
İNSAN HAKLARI ZULME UĞRAYANLAR İÇİNDİR.ŞUAN ZULMÜ GÖREN ASKER POLİS VE ORDAKİ MASUM VATANDAŞLAR.BU VE BUNUN GİBİ İNSAN GÖRÜNÜMLÜ HAYVANLARIN HAKKI YOKTUR.VE KATLEDİLMESİ GEREKİR.UTANMAZ ADAM BİDE BAŞBAKAN TAZİYEYE GİTSİN DİYOR.YOK YAAA OLDU OLACAK ONLARI GEBERTEN ASKER VE KOMUTANLARADA SORUTURMA AÇSIN.NE DERSİN
dağ taş üzerinize çöksün...........
BU OKSİJEN İSRAFI YARATAN ŞAHSIN(!) BU KADAR RAHAT KONUŞABİLMESİNİ MÜMKÜN KILAN ORTAMI YARATANLARIN BEN...
Söylemene gerek yoktu açılım kapsamında oda vardır elbet.
Şu kendini bilmez insan bozontusunu adam zannetip konuşmalarını basına yansıtmakda doğru değil. Sayın Demirtaş bey efendi sana tek bir sorum var. Kürt olabilirsin ona söyleyeceğim bir sözüm yok. Beğenmediğin TC halkının ödediği vergilerden sana maaş ödeniyor, devletin tüm olanaklarından faydalanıyorsu. Kürtsün diye seni kapı dışına bırakan yok. Senin savunduğun köpeklerin neden sinsice devlet güçlerine saldırıyor. Neden devlete silah çekiyorsunuz. Bu ülkede kardeşce yaşamak varken silahla ne halletmeye çalışıyorsunuz.Sende hasiyet ve şeref olsa dağdakilere artık yeter yapmayın dersin.
hem gider hemde köylüydü onlar deyip tüyü bitmemiş yetimin hakkını pkklı itlere verie merak etmeyin
ulan iyice sımarmaya başladınız. tutanmada kalmadı korkuda kalmadı eskiden pkkhakkında kimse iyi bir şey diyemezken şimdi övgülü konuşmalar yapılıyor kimsenin cık dediği yok.
kendileri gitmiyorsa bakanları vekilleri hatta karıları gidiyorya başsağlığına.
sayın demirtaş varmı başka bir iateğiniz..Dağdan gelipte bağdakinimi kovuyorsuuz..Defolun ülkemizden bedavadan toprak yok size öyle..utanmadan bide o şerefsizlerin annenlerine gidipte bağsağlığında mı bulunucaklar..inşallah rabbimden dileğim o pkk en çok sizin canınızı yaksın..senin evladında gitsin bakalım da sen git onlara başsağlığında bulun görelimmm
Adamın yüzündeki kinayeli tebessüme dikkat ediniz lütfen.
valla ben bu adamlara kızmıyorum ALLAH biliyor neden diyeceksiniz?söyleyeyim balık baştan kokar diye birsöz vardır eğer siz bu insanlara taviz verirseniz nasıl olsa bize bişey demiyorlar nasıl olsa bize yaptırım uygulamıyorlar bizde herşeyi söyleriz herşeyi yaparız düşüncesi içine girerler yani diyeceğim o ki aziz türk milleti bu adamlara kızmayın asıl bu adamların ağzının üstüne tokatı yapıştırmayan devlete suç bulun ben öyle yapıyorum çünkü bu adamların havlamasına devlet müsade ediyor
ÇOK ACIDINSA İMRALIDAKİ MUHATAP ALINMALI DEDİĞİN APO EFENDİNE SÖLE TALİMATLARI KESSİN!!YOKSA BİZ DEĞİL SİZ BİTECEKSİNİZ!KORKUMUZ YOK!HAİNLİK YAPAN PKK ÖLÜSÜ NORMAL ÖLÜ-GÖREVİ ORDA VATANI BEKLEMEK OLAN GÜNAHSIZ ASKERİN ÖLÜSÜ ŞEHİTTİR!BIRAK ARABESKİ KIVIRMAYI DA,NAMLUNUN UCU SANA DÖNMEDEN.ŞU İŞİ KES!!
Sana böyle yaslı günlerde bile hakaret etmek istemiyoruz, kötü de olsan, ideolojin ne olursa olsun, sizin gibi canilik yani canice yakışmaz bana yakışmaz. Ben kürt asıllıyım, annem babam öğretmen abim uzman doktor, ben de yazılımcıyım. A be kardeşim laz desen çerkes desen türk desen beni can ciğerlerimden mi ayıracaksın bu saatten sonra? ne özgürlüğü ne ideolojisi kendine gel, benim hakkımı savunmak size mi kaldı? Bu memleketin insanlarını da anlamıyorum Kürtlerin sadece % 20 sini oy alan bunlardan kürtlerin % 80 ini tiksiniyor, lütfen genelleme yapıp bari diğer insanları kirletmeyelim, lütfen
emin ol aklına gelmemiştir aklına gelse onu da yapardı
müsteşarı ile öcalana ev hapsine okey verdikten sonra meraklanma gelir! tabi bu oslo olayını millete söylemediler.. inanmayan 40 dk oslo toplantısının kasetini dinlesin! bu ülkede siyasi rant için uçuk kaçık sözler verip, tutmayacağı sözleri verip , resmen terörü akp kışkırtmıştır! siz düşünsenize terör örgütündesinin! devletle görüşüyorsunuz devlet size sözler veriyor hemde birton, seçim öncesi susun asker öldürmeyin millyetçi oyları alalım sonra isteklerinizi yapacağız diyor! seçimden sonra yapamayacağını anlıyor. ve terör doğal olarak tavan yapıyor. açın oslo kasetini dinleyin
Diğer Haberler