Demirtaş'tan Abdullah Gül açıklaması

Selahattin Demirtaş, Abdullah Gül'ün yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağı iddiasına ilişkin, "Tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz" dedi. Demirtaş, kendi adaylığıyla ilgili de 'halkı, mücadelesi, demokrasi ve barış için her türlü fedakarlık dışında hiçbir şeye kendiliğinden aday olmadığını ve olmayacağını' vurguladı.

Demirtaş'tan Abdullah Gül açıklaması

Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yaklaşık 14 aydır tutuklu olan ve cuma günü ilk kez hakim karşısına çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Evrensel'den Çağrı Sarı'nın sorularını yanıtladı. Demirtaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KİMSE BU KONUDA KENDİSİNİN ELİNE SU DÖKEMEZ

(Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığında aday olup olmayacağıyla ilgili bir soruya) Sayın Gül’ün ne yapacağına kendisi karar verir. Bizlerin görevi halkı bu türden maceracı beklentiler içine sokmak değildir. Muhalefet en geniş demokratik birlikteliği sağlayarak, kolektif bir yapı oluşturarak seçimlere gitmelidir. Tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan zihniyetinin alternatifi, toplumun farklı kesimlerinin demokrasi paydasında bir araya geldiği büyük demokrasi gücüdür. Bu gücü de tek bir kişi temsil edemez. Emin olun ki, Erdoğan’ın en fazla arzulayacağı şey kendisinin karşısına bir başka tek adamın rakip olarak çıkmasıdır. Çünkü kimse bu konuda kendisinin eline su dökemez, bunu kendisi de iyi biliyor. Belki muhalefetin aday/ları da 'bir kişi' olacak, olmak zorunda, ama bu kişinin seçim kampanyasının sağındaki, solundaki farklı kesimlerin temsilcileriyle eş güdüm halinde ve eşitler arası bir hukukla yürütmesinde hiçbir yasal engel yoktur. Muhalefetin adayı (en azından 2. turda) kazanırsa, kolektif yönetim anlayışı ile bütün bu farklı kesimlerin temsilcilerinin yönetimde görev almaları önünde hiçbir engel yoktur.

MÜCADELEYİ TERK ETME KARARI ALMIYORUM TABİİ Kİ

(HDP Eş Başkanlığı için yeniden aday olmayacağı açıklamasına ilişkin) Elbette, aldığım ve alacağım bütün kararlarda öncelikli saik olarak partimi ve dolayısıyla mücadeleyi koruma düşüncesi başat rol oynuyor. Ben HDP’yi ve halkımı bu zorlu süreçte yalnız bırakmıyorum. Mücadeleyi terk etme kararı almıyorum tabii ki. Türkiye siyasi tarihinin en kapsamlı siyasi-yargısal-fiziki saldırısına maruz kalmış, ama buna rağmen bırakın dağılmayı, dimdik ayakta durmuş bir partiyi daha fazla nasıl büyütebiliriz kaygısı dışında hiçbir kaygım yoktur.

HDP İÇİN BÖYLE BİR TEHLİKE YOK

Bir defa şunu herkesin iyice anlaması ve idrak etmesi lazım: HDP tek kişi partisi olmaz, olamaz. Ne örgütlenme modeli, ne karar alma mekanizmaları, ne ilkeleri, ne de tabanı buna asla izin vermez. Bunu hayal eden veya buna yeltenen her kim olursa olsun HDP onu kusar. Bu nedenle HDP için böyle bir tehlike yoktur, çünkü çok sayıda emniyet supabı vardır partide.

Tutuklu olduğum dönemde dahi HDP yönetiminin yaşadığı eksik ve yetmezliklerin ilk sorumluları eş genel başkanlardır, ki bunlardan biri de benim. Sanki hiçbir eksik, hata ve yetmezliğimiz olmamış gibi, sırf tutukluyum diye, bundan adeta istifade eder gibi, çıkıp ‘Ben adayım’ demem ne kadar ahlaki-politik bir tutum olabilirdi ki? Bana düşen ilk şey, kongre sürecinde bütün yönetim adına ilk öz eleştiriyi halkımıza vermek adına aday olmayacağımı samimi, tereddütsüz bir şekilde ifade ederek partiyi özgürce kongreye götürmektir. Kapsamlı öz eleştirimi de imkanlar ölçüsünde kongre zemininde yazılı olarak yapmaya çalışacağım.

('Siyaset yasağı gelmezse 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylığı için hazırlanabilir misiniz?' sorusuna) Ben halkım ve mücadelem için, demokrasi ve barış için her türlü fedakarlığa gönüllü olarak adayım. Bunun dışında hiçbir şeye kendiliğinden aday olmadım, olmam da. Bu nedenle ne böyle bir düşüncem, ne de bir hazırlığım vardır. Koşullar, mücadele, ihtiyaçlar, siyasal gelişmeler bu kadar hızlı ve sarsıcı şekilde değişip ilerlerken, kendimle ilgili bu tür kararlar almam doğru olmaz. HDP yönetimi bu meseleye dair tabanla istişare içinde, yetkili kurullarında gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Benim HDP’de bu tartışmalar yapılmadan çıkıp bir şey söylemem doğru olmaz. Ama ben kişi olarak kendimi cumhurbaşkanlığı adaylığına kesinlikle hazırlamıyorum, bunun bilinmesi lazım.

(CHP Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da görevden uzaklaştırılmasına ilişkin) Hükümetin halkın iradesine saygısızlığının ilk örneği değil, emin olun son örneği de olmayacak. AKP; seçim, halk iradesi, demokrasi gibi kavramları hiçleştirip anlamsızlaştırarak hem sosyo-psikolojik açıdan hem de politik açıdan halkı ve devleti tek adam rejimine hazırlıyor. O nedenle bu türden müdahaleleri normalleştirmemek, sıradanlaştırmamak lazım. DBP’li belediyelere yasa dışı bir şekilde atanan kayyımlarla da, tutuklanan vekillerle de bu amaç elde edilmeye çalışılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
ön yargılı mahlukatlar seni anlamadılar SELO BAŞKAN iyiki varsın
cumhurbaşkani adaylarım selahattin demirtaş ya da abdullah öcalandır.bu adaylar hem milliyetçi,hem vatansever,hem halkçı hem de demokrattır.türkiye daha iyisini mi bulucak.Varsa çıkın söyliyin.
@ademtoyan boş boş yazarsın PROVAKATÖR
@ademtoyan Varım,çıktım,söylüyorum; bu mynet sitesinde en boş,provakatör gereksiz adam sensin.
ne zaman Acaba rüya mı görüyorsun yoksa tam terörist başları
@ademtoyan BU TOPRAKLARDA ÖCALANA OY VEREN VATAN HAİNİDİR
La ne yeyip içtinse dangalak bizede yolla ????????????????
@ademtoyan BÖLÜCÜLERSİNİZ.ABD ye dayan
@ademtoyan Yada adayların Fetö yada ermeni Sarkisyan yada papaz nikolay ,bunları aday listene eklemeyi unutmuşsun bunlarlrın Demirtaştan farkı ne ?
ADAMIN NE OLDUĞU BELLİ , DE... HÜKÜMETİN ŞUAN NE OLDUĞUNU NEYE HİZMET ETTİĞİNİ BİRİ BANA ANLATSIN ..:)
@djeren_soylu_2017 RABB'im seni bu kutlu davanda bu ülkeyi korumakta her daim güçlü kılsın çok yaşa R.T.E
@djeren_soylu_2017 senin gibi şarap cılara hımet ediyor
Sn Seni Olduğun yerde olması gerekenler şu an dışarda calıp çırpıyorlar vatan millet yalanı ille batsın bu adeltetsiz sistem bu günlerde gececek
şimdi anladınızmı akp zihniyetinin sonucunu ve yıllarca neye hizmet ettikerini..
adamsın.
selo sen hapisdesin ne saçmalıyorsun terörüt hadi oradan bölmeye çalışıyosun ama eski kürtler uyandı sen daha uyuyorsun yerin rahat yat yat uyu tamam mı
İdamlık kelleler ülkede söz sahibi. Allahım sen bu işleri düzelt inşallah...
Başka bir ülkede böyle bir suçla itham edilen biri ( neyle itham edilidğini nelere sebep oduğunu herkes biliyor YASİN BÖRÜ) çıkıp konuşacak ha. vallahi böyle bir özgürlükne ABD de var Ne Almayada ne İnglterde. PKK nın aleyhine tek bir söz söyleyen bir pkklının ve HDP linin sonuunu herkes çok iyi bilir.
SELAHATTİN EYYUBİ ŞU HALİNİ GÖRSEYDİ KULAĞINI ÇEKERDİ NİYE Mİ O HAÇLILARI KUDÜSE SOKMADI KÜRT KÖKENLİYDİ HAÇLILARA KAN KUSTURDU SEN NE YAPIYORSUN DEMİRTAŞ BOZZGUNCULUK !!! BU MİLLET GÖRMÜYOR ARKADAŞ ASIL DÜŞMAN HAÇLILAR ARTIK OKUYUN TARİHE BAKIN IRAK'A BAKIN LİBYAYA BAKIN ORTADOĞU KAN AĞLIYOR ON BİN KM ÖTEDEN GELEN ABD HAÇLI İTTİFAK BAŞI ORTADOĞUYA KAN KUSTURUYOR GÜN BİRLİK GÜNÜ TÜRKİYE SEVDALISI HERKES TÜRKİYENİN YANINDA OLMALI GİDECEK YERİMİZ YOK TEK VATAN TEK BAYRAK TEK MİLLET IŞIĞA YÜRÜYELİM DÜNYA HAKİMİYETİ BİZLERİ BEKLER BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE YUMRUĞUMUZU VURALIM ARTIK YETER....
Allah yar va yardımcın olsun güzel insan.
Evet mücadeleye devam. Mecliste olmadı artık ait olduğunuz yere tekrar dağlara
seni adam yerine koyupta fikir soranın aklına şaştım
Yollara o mayını döşeyen pkk ya izin vermeseydin şimdi orada olmazdın selo. Dün doğu bölgemizden 1790 küsür gömülü paytlayıcı çıktıysa bu senin suçundur. Siviller kamu görevlisi şehit olduysa buda senin suçundur selo akıllısın ama safsın vesselam.
selo başkan ne olursan ol biz seni samimiyetine duzgunluüğune inandik hep sen her daim sen her an sen her şeyde sen baba
şimdide eş cumhurbaşkanlığı yaparsınız artık:)) yeni sistem.. eşşş cumhurbaşkanı selo...hee hee
Bu arkadaş hapiste değil mi? Her gün basın açıklaması falan. Bu lavuklar her gün basına çıkar beyanat verir, garibanlar hapiste tuvalet temizler.
Bunların halkın zekası ile alayı bitmiyor . suç işeyin suç işlesinler neymiş halkın iradasine hakaret miş . suç işleyin diye şimdiye kadar halk kimleri seçti ... bre zirzop
demek ki sakin ve yalnız kalarak düşününce mantıkla düşünmüye başlıyorlar selo patlat bir türkü , yeni beste yapmışın
YİNE DEMİRTAŞ SAHNEDE BEGENİLER TAVAN YAPMIŞ TEBRİKLER ARKADAŞLAR TEBRİKLER MYNET BUNUDA YAZIYORUZ BU KADAR BÖLÜCÜ GERİCİ ANCAK BURDA BİR ARAYA GELİR
@murti_murti_1984 Milleti bölmeyi bırak. imlanı da düzelt.
Memleketin gençleri bu hale nasıl geldi yazıklar olsun sizin gibi gençlere.Kalabalık olmalarına güveniyorlar tek başına yemez zaten.
bölünmemizi isteyenler küçük lokmalar haline getirip seni bizi onları yutmak isteyenlerdir.bu ulus bütün kaldıkça tüm etnik çeşitliliğiyle sonsuza kadar yaşar...
Diğer Haberler