"Devletin Şekli" belli oldu!

TBMM Anayasa Yazım Komisyonu, mevcut anayasanın değiştirilemez hükümleri arasında yer alan "Devletin Şekli" başlıklı birinci maddeyi mevcut haliyle kabul etti.

"Devletin Şekli" belli oldu!

Anayasa Yazım Komisyonu, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal'ın başkanlığında toplandı. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, mevcut anayasanın değiştirilemez maddeleri üzerinde yapılan müzakerede, Anayasanın ilk maddesi, mevcut şeklinde olduğu gibi, "Türkiye Devleti bir cumhuriyettir" olarak kabul edildi.

Cumhuriyetin temel niteliklerini içeren ikinci maddede ise uzlaşma sağlanamadı. Toplantının ardından gazetecilerin sorusunu yanıtlayan AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, uzun süre, yasama organının anayasayı değiştirme yetkisinin olup olmadığının tartışıldığını söyledi. İkinci maddedeki müzakerelerde, özü itibariyle bütün partilerin hemfikir olduğunu belirten İyimaya, "Laiklik, sosyal hukuk devleti ve diğer parametreler noktasında herhangi bir aykırılık yok. Ancak bu nitelikleri pekiştirmek için kullanılan yardımcı söylemlerde iki partimiz ısrarda bulundu. Ancak ikinci maddedeki müzakerenin ruhuna, özüne bakıldığında 'aslında bu madede uzlaşma vardır' diyorum" dedi.

İyimaya, toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik bir sataşma olduğunu ifade ederek, "Ben de etkin bir cevap verdim. 'Uzlaşma Komisyonu'nu Tayyip Erdoğan husumetinin, Tayyip Erdoğan fobisinin kendini tatmin zeminine döndüren tekrarlı söylemleri şiddetle kınıyoruz. Siyasal eleştiri kendi zemininde yapılmalıdır' dedim" diye konuştu.

CHP ve MHP karşı CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, "AKP ve BDP, ilk üç maddenin değiştirilemeyeceğine hükmeden 4. madenin anayasada yer almamasını istiyor. Oysa bu sadece Türkiye'ye özgü değil. Avrupa ülkelerinde de değişmezlik yasağı var. 'Bu değişmezlik yasağını 5 general 82'de getirdi' dediler. Bu da doğru değil çünkü 1924 anayasasından beri var bu"dedi.

Tartışmaların bilimsel gerçekler üzerinden yapılmadığını ifade eden Batum, her şeyin "birileri tarafından" yalanlar üzerine kurulduğunu ileri sürdü. Batum ayrıca, BDPve AK Parti'li üyelerin burada Türk ulusu diye bir ulus var mı yoksa bir, iki, üç ulus mu var?" sorusunun cevabını açıkça vermeleri gerektiğini kaydetti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da ağırlıklı olarak cumhuriyet ve cumhuriyetin nitelikleri ile kuruluş felsefesi üzerinde tartışmalar yapıldığını söyledi. Kart, "Türkiye'de yurttaşların cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte ortak bir vatanda, ortak bir devlette mutabık kaldıkları düşüncesindeyiz. Bu mutabakatın halen Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarında hakim olduğu kanısındayız. Cumhuriyeti kuranlar gönüllü bir birliktelik içinde, eşitlik temelinde cumhuriyeti kurdular. Bu anayasa çalışmalarında bizim önem verdiğimiz ikinci temel olgu budur. Eşit yurttaşlık olgusunu anlatırken, cumhuriyetin kazanımlarına mutlaka sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ise toplantıda anayasanın birinci maddesi üzerinde tam mutabakat sağlandığını ancak cumhuriyetin temel niteliklerini ortaya koyan ikinci maddede siyasi partilerin farklı görüşlerinin olduğunu açıkladı.Bal, şunları söyledi: "MHP olarak biz, bu müzakereler yapılırken şu sorulara yanıt bulmak istiyoruz: 'Biz yeni bir devlet mi kuruyoruz bu anayasa ile yoksa kurulmuş bir devlete anayasa mı yapıyoruz? Bu soruya verilecek cevap basittir, nettir. Biz Kurtuluş Savaşı ile kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bir anayasa yapıyoruz. İkinci madde cumhuriyetin temel nitelikleri olarak önümüzde uzunca bir süre yaşayabilecek, bu devletin temel sütunlarını ortaya koymaktadır. Bu düşüncelerimizi ifade ettik. Maddenin içeriğine de korunmasına da karşı olanlar var. Örneğin biz 'Atatürk milliyetçiliği' ifadesinin, başlangıçtaki tanımlama ile birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesini, Kuvvay-i Milliye ruhunu ifade ettiğini düşünüyoruz. Bizim bu düşüncemize farklı olan görüşler var diğer partiler arasında."

"Değiştirme yetkimiz var"

BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, CHP ve MHP'nin, ikinci maddenin müzakeresinde, 1982 Anayasası'ndaki düzenlemenin korunmasını istediğini söyledi.Yıldız, "AKP ve BDP olarak biz her zaman söyledik, bu anayasayı değiştirme yetkimiz var. Biz iktidarın aslında İttihat ve Terakki'den bu yana el değiştirdiğini, yani halkın elinde olmadığını belli bir elit kesimin elinde olduğunu, onların da kendi anayasasını yaptığını belirtiyoruz. İlk defa halk bu dönemde kendi anayasasını yapmaya çalışıyor" diye konuştu.

Komisyon bir sonraki toplantısını, yarın saat 11.00'de yapacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Çok açık ve net söylüyorum siz o ilk 4 maddeyi nah değiştirebilirsiniz.. Biz size 2 ağaç kestirmedik, 4 maddeyimi koruyamıcaz.. Mynet ülke elden gidiyo sen halaa bizimkileri değil de akpkk yorumlarını yayımla emi..
Ağaçları kestirmiyoruz diye otobüsleri yakan,esnafa illallah dedirten,yakan,yıkan arkadaşlar sizlersiniz öyle mi?Yaktığınız otobüslerin paralarını sizden alacaklar haberiniz olsun.Eğer onlardan değiliz diyorsanız,bir daha ki eylemlerinizi adam gibi yapın,yüzü maskeli,eli molotof kokteyllileri aranızda atın. Hak ararken kin.nefret,küfür,hakaret,düşmanlık v.s.yapmayın.Unutmayın ki sizden başka bu ülkede kalbi vatanı için atan milyonlarca insan var.Kendinizi bu ülkenin tek sahibi sanmayın.
tabi canı öyle bir söylem yapmışsın kikutu köşede bekleyen elinde siahı İSMAİLLEİRİ öldürmek üzere bekleyen SİNSİLER gibi!
İLK 4 MADDE DEĞİŞTİRİLEMEZ DİYE BİR MADDE DAHA VAR SİZ NEYİN PEŞİNDESİNİZ
Ağaç kestirmemişler vay be ne kadar büyük iş yaptınız tüm sosoyal kuruluşlarınızın tarihine bakın yakıp yıkmaktan talan etmekten bombalamaktan baska bir şey bulamazsınız,1950 yılından bu yana araştırın geçmişinizi,kaldı değişen veya değişmesi gereken maddelere ülkemiz hayrınada olsa siz KALKAN SINIZ şeririnede olsa sizin tel istediğiniz hiç bir şey yapılamsın TC olduğu yerde devşirme yapılan kanunlarla yönetilsin asılsın kesilsın haydı be oturun oturduğunuz yerde,hayrınız yok hiç olmazsa kendi şeytanalrınızla oynayın oynayacağınız oyunları,YOL OKUL KÖPRÜ SANTRAL ASLA İSTEMEZÜK VESSELAM
kenan evren dedi ki ilk beş madde değiştirilemez ve 2013 modern gençliği de değiştirilemez de mutabık kaldı öyle ki nah' kelimesine kullanacak kadar. Akıllı insanlar bilir ki insanoğlunun koyduğu her kural değişebilir hukukta değişmeyecek madde yoktur varsayalım bundan 500 yıl sonra bu maddelerin hükmü kalacak mı sorunda bu aslında anlık ve partizan düşüncelerle hep geriden bakarız.
4. madde var. değiştirilemez. yırt kendini bakalım heyeti ala. Ulus olarak tek uluslu bir devletiz ben demiyorum yasa diyor bende onaylıyorum. Ayrıca gel ben sana Türk ulusunu göstereyim var mı yok mu anlarsın.
uyan artık Türkiye. cumhuriyet, bayrak, başkent, Türk milleti tartışılıyor. öcalanın talimatıyla akp-pkk anayasası hazırlanıyor. bu ihanete destek olma
elbet devran dönecek gün gelecek.ahirette bölücülük yapanların peşinde olacağım. buradan önemle duyurulur.
HEPİNİZ DEĞİŞTİRİLEMEZ MADDELERİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAKTAN DOLAYI YARGILANIR İDAM OLURSUNUZ İNŞALLAH
Su an akp ve bdp anayasaya karsı suc ıslıyor. Madde acık degıstırılemez, degıstırılmesı dahı teklıf edılemez madem hukuk devletıyız. Lutfen AKP ve BDP mıllet vekıllerının yargılanmasıda baslansın....
Yeni devlet için mi Anayasa yapıyorlar, yoksa var olan devletin Anayasa'sını mı değiştiriyorlar bir anlasak.
Hele birde kabul etmeyin de 4. maddenin bağlayıcılığını tartışan yok.. 3 madde değişemez diyen 4. maddeyi değiştirmeye çalışanlar olursa o zaman bilin ki ilk üç maddeye göz dikilmiş demektir..
Diğer Haberler