Egemen Bağış rüşvet mi aldı? Egemen Bağış gözaltına alınacak mı?

Türkiye'yi sarsan yolsuzluk davasında şok bir iddia geldi. Egemen Bağış'ın rüşvet alırken görüntülerinin olduğu iddia edildi

Son güncelleme: 20 Aralık 2013 10:45
Egemen Bağış rüşvet mi aldı? Egemen Bağış gözaltına alınacak mı?

Egemen Bağış rüşvet mi aldı? Egemen Bağış gözaltına alınacak mı? İşte bu soruların yanıtlarına Türkiye kitlendi. Bu iddialar ise Kanal D muhabiri İhsan Yıldız'ın ona göre  Egemen Bağış işadamı Reza Zarrab'dan 1,5 milyon dolar almış

Rüşvet ve yolsuzluk davasında kirli hesaplar ayyuka çıktı. İddialara göre bir Bakan'ın rüşvet alırken görüntüsü kaydedildi.

Bugün başlayan ve Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet skandalının arkası gelecek. Üstelik de büyüyerek. İddiaya göre bir bakan 1,5 milyon dolar rüşvet alırken gizli kamera tarafından görüntülendi. 

İŞTE HABER ALTÜEL GENEL YAYIN YÖNETMENİ MUAZ KALAYCI'NIN O YAZISI

Türkiye'nin gündemi bir anda değişti. Daha geçen hafta dershanelerin kapatılmasını konuşuyorken bugün bir Devlet Bakanı'nın ve Bakan yakınlarının yolsuzluklarını konuşuyoruz.

Operasyonların dershane tartışmalarının hemen arkasından gelmesi akıllara, "cemaat, AK Parti'ye operasyon mu çekiyor" sorusunu getiriyor. Cemaatin önde gelen isimleri, yaptığım kısa ama verimli görüşmelerde cemaatin bu işle ilgilisi olmadığını, Fethullah Gülen'in bu iftiralardan rahatsız olduğunu söylüyor.

Herkes başka dilden, başka kafadan konuşuyor. Ama bütün bunlar konuşulurken kafa takılması gereken asıl konuyu konuşmak çoğunluğun aklına bile gelmiyor.

Ortadaki iddialar oldukça vahim. Bakan çocuklarının, televizyon reklamlarında arzı endam eden işadamlarının ve hatta bizzat AK Parti vitrinindeki Bakanların rüşvet aldığı ileri sürülüyor.

Emniyet kaynaklarından edindiğim bilgiye göre polisin takibindeki Reza Zarrab uzun süredir izlenirken iş İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'e kadar uzandı. Hatta Egemen Bağış'ın bizzat rüşvet alırken görüntülerinin çekildiği iddia ediliyor. Bundan dolayı yolsuzluk ve rüşvet iddialarının daha fazla yayılıp saçılmaması, polisin işi daha fazla kurcalamaması için operasyon gününün normal günden daha yakın bir tarih olan bugüne (17 Aralık'a) alındığı belirtiliyor.

Şimdi sorulması gereken sorular şunlar:

Bakan ve Bakan çocukları rüşvet almadıklarını, yolsuzluğa karışmadıklarını, Reza Zarrab da rüşvet vermediğini net bir dille ifade edebiliyor mu? Yolsuzluk iddialarını ortaya çıkaran teknik takip verilerine nasıl cevap veriyorlar? Ortada gerçekten bir rüşvet skandalı varsa (ki var görünüyor) bundan Başbakan'ın bilgisi var mıydı? Varsa bunun için ne gibi bir yaptırım uyguladı ya da neden uygulamadı? Bilgisi yoksa Başbakan'ın istihbaratı, Bakan çocuklarının ve önde gelen işadamlarının birisinin bile rüşvete karıştığını tespit edemedi mi?

Eğer bu ülkenin tepesindekiler rüşvet alarak iş görüyorsa; halkın verdiği vergiler haramdır, zehirdir, zıkkımdır. Verilen oylar da öyledir!

Operasyonu kimin düzenlediğinden çok konuşulması, cevap verilmesi gereken sorular bunlar. Bu iddialardan birisi bile gerçekse AK Parti'nin bu millete hesap vermesi gerekiyor.

BAŞBAKAN'IN HAKAN ŞÜKÜR'LE İLGİLİ SÖZLERİ

Başbakan Erdoğan'ın Hakan Şükür hakkındaki sözleri beni derinden yaraladı. Hakan Şükür ile birçok defa aynı ortamda bulunup, sohbet ettik. Şükür'ün muhabbetinden, samimiyetinden, fedakarene duruşundan hiç şüphe duymadım.

Şükür'ün istifasını; "Böyle bir şey beklemiyordum. Kendisine yakıştıramadım. Eğer bir insan bir parti bayrağı altında seçime giriyorsa o partiyle beraber hareket eder. Eğer dürüstse parlamentodan da ayrılır" diye değerlendiren Başbakan, beni hayal kırıklığına uğrattı.

Hakan Şükür, Başbakan'ın siyasi anlayışıyla ayın eksende düşündüğü için partiye katılma teklifini kabul etmiş, daha sonra değişen konjonktürde bu anlayışın dışına çıkıldığı için rahatsız olup partiden ayrılmak istemiş olabilir.

Bu, demokratik anlayışta Şükür'ün en doğal hakkıdır. Fakat Başbakan'ın sırf partisinden seçilen bir milletvekilli olduğu için onun kendisi ile aynı düşünceyle hareket etmesini beklemesi çok da demokratik bir talep değildir. Eğer Başbakan'ın haleti ruhiyyesi herkesi kendi gibi düşünmeye zorluyorsa bu ruh halinden bir an önce çıkması gerekiyor. Çünkü hayat, bizden olmayanlarla güzel. Bizim gibi düşünmeyenlere hoşgörü gösterdiğimiz zaman her şey daha güzel olacak.

EGEMEN BAĞIŞ GÖZALTINA ALINACAK MI?

Egemen Bağış da gözaltına alınacaktı, ama dokunulmazlığı olduğu için fezleke hazırlanacak...

Kara para aklama, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının Bakan Egemen Bağış'a uzandığı iddia ediliyor. Dokunulmazlığından dolayı gözaltına alınmayan Bağış'la ilgili savcılığın fezleke düzenlediği, fezlekenin yarın meclise gönderileceği iddialar arasında.

Kara para aklama, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında kilit isim olan Raze Zerrab'ın bazı işlerini  Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'la hallettiği iddia ediliyor. 

Bugünkü operasyonda Bağış da gözaltına alınacaktı. Ancak dokunulmazlığından dolayı Bağış'ı gözaltına alamayan savcılığın, Bağış hakkında bir fezleke düzenleyip meclise göndereceği iddialar arasında. 

Bağış, Zerrab arasında ki rüşvet iddiasının doğru olup olmadığı önümüzdeki günlerde ortyaya çıkacak.

Bağış'ın yanı sıra Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler'in de isminin soruşturmada geçtiği iddia ediliyor. Her üç isimle ilgili de fezleke hazırlanıp meclise gönderileceği söyleniyor.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir