'Erdoğan Diyarbakır mitingini iptal etmeyi düşündü, son anda ikna ettiler'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da düzenlediği mitinge ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, Erdoğan’ın konuşma yapmaya son anda ikna edildiğini söyledi ve “Erdoğan, son Diyarbakır ziyareti ile AKP tarihindeki en büyük yıkımı yaşadı, çünkü beklediği ilgiyi göremedi” dedi.

2 Nisan 2017 21:32
PAYLAŞ
TWITTER
'Erdoğan Diyarbakır mitingini iptal etmeyi düşündü, son anda ikna ettiler'

Gazete Karınca’dan Altan Sancar’a konuşan Yıldırım, AK Parti’nin ve Erdoğan’ın Güneydoğu'da büyük bir yıkıma uğradığını öne sürdü.

Erdoğan’ın Diyarbakır’a miting yapmaktan ziyade ‘işgale gelmiş izlenimi’ oluşturduğunu söyleyen Yıldırım, şunları söyledi:

"Erdoğan, son Diyarbakır ziyareti ile AKP tarihindeki en büyük yıkımı yaşadı, çünkü beklediği ilgiyi göremedi. Diyarbakır’da yaşayan insanların neredeyse yüzde doksanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a gelişini, miting düzenlemesini hazmedemedi."

"Erdoğan, kayyumlar ile Diyarbakır’da birçok şeyin değiştiğini belirtti. Evet, kayyumlar ile Diyarbakır’da belediyelerin Kürt diline yönelik faaliyetleri ile kadın politikalarına yönelik çalışmaları ve kurumları yasaklandı veya kapatıldı. Belirtmek gerekiyor ki Erdoğan, Diyarbakır’a miting yapmaya değil de işgale gelmiş gibi bir izlenim oluşturdu. Kayyumlar eli ile tüm cadde ve sokaklarda Erdoğan’ın posterleri asıldı ki bu Goebbels’in propagandayı simgeler üzerinden yaparak beyinleri işgal etme tekniğine benzemektedir. Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti ile hem askeri hem de simgesel bir işgali tasvir ediyordu. Ancak belirtmek gerekli ki tüm bu propagandaya, taşımalı kitleye rağmen Erdoğan Diyarbakır’da büyük bir hüsran yaşadı."

"ERDOĞAN MİTİNGİ İPTAL ETMEYİ DÜŞÜNDÜ"

Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde konuşma yapmaya son anda ikna edildiğini öne süren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aldığımız bilgilere, Erdoğan’ın kitlenin sayısını ‘rezalet’ olarak değerlendirdiği ve mitingi iptal etmeyi düşündüğü yönündeydi. Ancak, Erdoğan’ın heyetinde bulunanların kendisini mitingin iptal edilmesinin daha büyük bir olumsuzluk olacağına ikna etmesi ile konuşma yapmaya karar verdiğini öğrendik. Yaşananlar ve kitlenin durumu ortaya koymuştur ki Erdoğan Diyarbakır’da büyük bir yıkım yaşadı ve umduğunu bulamadı."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir