Erdoğan, Nazım Hikmet'in şiirini okudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan kutlamaları için yabancı ülkelerden Türkiye'ye gelen çocukları konuk etti. Nazım Hikmet'in "Kız Çocuğu" şirinin dizelerini okuyan Erdoğan, "Evet çocuklar öldürülmesin. Büyüklerin yol açtığı savaşların faturası çocuklara kesilmesin, büyüklerin vurdumduymazlığının bedelini minik bedenler ödemesin" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan çocukları kabul etti. 23 Nisan'ın tüm dünya çocukları için sevinç, coşku, dayanışma ve paylaşma günü olduğunu belirten Erdoğan, "Ama bu yılda dünyanın çeşitli yerlerinde ne yazık ki 10 binlerce çocuk 23 Nisan'ı görme imkanı bulamadı. Hatta içinde bulunduğumuz 20 Nisan gününden 23 Nisan'a kadar geçecek 3 günde dahi acıya, felakete maruz kalan çocuklar olabilir. Suriye ve Irak'ta, savaşın Somali başta olmak üzere Afrika'nın çeşitli yerlerinde açlığın pençesine düşen ve açlığın pençesinde kıvranan tüm çocuklara buradan şahsım sizler ve ülkemin çocukları adına selamlarımızı gönderiyorum" dedi.

Şiirlerin tercümelerinde sıkıntılar olabileceğini belirterek, bu konuda hassas davranılmasını isteyen Erdoğan, Nazım Hikmet'in "Kız çocuğu" isimli şiirin okudu ve "Evet çocuklar öldürülmesin" dedi.

İdlib'de düzenlediği kimyasal silah saldırısında 9 aylık ikiz bebeklerini, eşini kaybeden Suriyeli Abdülhamid el-Yusuf'u anımsatan Erdoğan, "Büyüklerin yol açtığı savaşların faturası çocuklara kesilmesin, büyüklerin vurdumduymazlığının bedelini minik bedenler ödemesin. Kısa bir süre önce işte Suriye'de kimyasal silahlarla öldürülen iki ikiz çocuğun babasını ülkeme davet ettim. Hemen çocuklarını gömdükten bir gün sonraydı, kendisini Hatay'da ağırladım. Tabi o fotoğraf karelerine düşen ikiz yavrusunu kucağında görüntüleyen dünya basını acaba bu olay karşısında ne dedi? Bunlara nasıl baktı? Halbuki yüzlerce, binlerce çocuk Suriye'de kimyasala silahlarla, konvansiyonel silahlarla öldürülmüştü. İşte artık bu tür ölümler olmasın diyoruz" diye konuştu.

'ÇOCUK ÖLDÜ MÜ GÜNEŞ SİMSİYAH GÖRÜNÜR GÖZÜMÜZE'

Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan gelen büyük bir bölümü de çocuk olan 3 milyon sığınmacıya sınırlarını açtığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada bunun başka bir örneğinin bulunmadığını, sığınmacıların tüm bakımlarının üstlenildiğini, çocukların eğitimi ile ilgilenildiğini, sağlık sıkıntılarını giderildiğini anlattı. Sığınmacılar için 6 yıl içerisinde 25 milyar dolar yapıtım yapıldığını ifade eden Erdoğan, "Peki dünyadan bir şey geldi mi? Ne yazık ki AB'den gelen 725 milyon dolar, BM Mülteciler Konseyinden gelen ne yazık ki o da belki garipseyeceksiniz 550 milyon dolar. Bakın 25 milyar dolar nerede, gelen yaklaşık 1.5 milyar dolar nerede. Gelse de gelmese de biz bunu yapacağız Çünkü bizim değerler silsilemiz içerisinde biz biliyoruz ki veren el alan elden hayırlıdır. Şair şöyle diyor: 'Çocuk öldü mü güneş simsiyah görünür gözümüze.' Uluslararası kuruluşlardan ve diğer ülkelerden ciddi bir yardım almıyor olmamıza rağmen bu insanlarla 6 yıldır evimizi ve ekmeğimizi bölüştük bölüşmeye devam edeceğiz" dedi.

'HER ÖLÜM ERKENDİR AMA ÇOCUK ÖLÜMÜ GERÇEKTEN ÇOK ERKENDİR'

Çeşitli kamu ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla pek çok ülkede, çocuklara yönelik yardım, eğitim, sağlık faaliyetleri yürütüldüğünü ifade eden Erdoğan, çocuğun olduğu yerde başka bir ölçü aranmayacağını kaydetti. Türkiye'nin mazlum ve mağdurların yanında yer almaya devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara şu ifadelerle seslendi:

"Kendi ülkelerinizde geleceğin yöneticisi olacak sizlerden bir ricam var. Lütfen sorumluluk sahibi olduğunuzda, bugün sizin yaşınızda olan çocukların dünyanın diğer bölgelerinde hangi şartlarda yaşadığını unutmayın. Savaşlardan, açlık ve kuraklık tehlikelerine, kötü muameleden küçük yaşta çalıştırılmaya kadar diğer çocukların hangi sıkıntılara maruz kaldığını unutmayın. Her ölüm erkendir ama çocuk ölümü gerçekten çok erkendir. Biz yaşasın istiyoruz. Çocuklar yaşasın ki büyüdüklerinde daha güzel bir dünyanın inşasına katkı sağlasın istiyoruz. Daha da önemlisi çocuklar sadece yaşamakla kalmasın kendilerini güvende hissetsinler. Gıdadan giyime, eğitimden sağlığa her türlü hizmeti alsınlar istiyoruz. Bunun için sizlerin desteğine ihtiyacımız var."

'EL ELE VERDİĞİMİZDE DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRİZ'

Çocuklardan, anne ve babalarından, öğretmenlerinden başlayarak ülkelerindeki tüm büyüklerden dünyadaki çocukların yaşadıkları sıkıntılar konusunda daha hassas olmalarını talep etmelerini isteyen Erdoğan, "Emin olun siz isterseniz olur. Kendimden biliyorum çocuk masumiyeti karşısında yumuşamayacak hiçbir insan hiçbir kalp yoktur. El ele verdiğimizde dünyayı değiştirebiliriz. Sizlere güveniyorum. Ülkelerinize döndüğünüzde tüm büyüklerinize, bizden selamlar götürmenizi istiyorum. İster tatil ister eğitim hangi amaçla gelirseniz gelin Türkiye'nin kapısının daima size açık olduğunu unutmayın" dedi. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Reis harikasın Seni seviyorum
ÇOCUKLAR ÖLMESİN OKULA GELSİN DİYEN İNSANLARI TERÖRİST İLAN EDİP YARGILADINIZ NOT:BEYAZ SHOW
bunu söyleyen sen misin? kayıtdışı suriyeyi silah deposu yapılmasında parmağın yok mu?
ne yapıyorsa onu yapmıyormuş gibi yapıyor.
HAYIRDIR REİS NE DEMEK ŞİMDİ BU YUMUŞAMA ÇAMAŞIR SUYU SİRKE SODA KARBONAT
Ne oldu ? yine başına bir meteor taşı düştü galiba ! İstanbul ve Ankara kalelerinin yıkılması Erdoğan'ı çok sarsmış anlaşılan.
PATLAT BİR DE ŞİİRİN ARDINDAN ŞİVAN PERVERDEN BİR TÜRKÜ TAM OLSUN :)))))
Balans ve Manevra 2: Basgan givirirken. Tabutu bedeninden agir olan 14 yasindaki Berkinin ailesini yuzbinlere yuhlatan adam mi soyluyor bunlari? Hadi yavrum sur essegi nigdeye.
Nazım Hikmet şiiri okuyacak son adamsın anca sen necipten okursun Cumhuriyet kurulurken kovugunda saklanan cumhuriyete karşı yazarlardan okursun
dik dur reis devam ALLAH ın izniyle
@eyjoo birde çocuk tecavuzculerı...hanı birkereden birsey olmaz ...cocuklar tecavuzculeri ile evlendırılsın dıye yasa çıkarıyordun..ondan da bahset birazzz
@eyjoo allah onuda öldürecek.. bakalım hangisine daha çok inanıyorsun..
Senden nefret eden zihniyet kirli zihniyettir Reis.
@ata_ataboylu_1978 NEFRET BAZI HISLERIN YANINDA ÇOKKK KUCUK KALIR
Ne siyasaet böyle bir şey 150 bin kişi mesleğinden atıldı emin olun çoğunun çocukları perişan Böyle aval aval okuyorum hani ne diyeceğimide bilemiyorum böyle ironiye den çocukları perişan et şiir oku tv senin kamera senin gazete senin dünya senin be reis kul senin
onca çocuk reyhanlıda uluderede, istanbulda evinin önünde hatta evinin içinde öldürüldüğünden ülkeyi ben mi yönetiyordum !!
Ben hayatımda bu kadar çabuk kıvıran biri görmedim
çocuk istismarları da alakalı bir yorum alalım lütfen
cocuklar gidincede ''çocuklar beni kandırdı.'' der şimdi bu
YINE KIVIRDI EN SON EMINE ALDATTI DIYECEK
kullanmadığı bir şey yok. bir de yok edici bir şey kulansa yoksa ayvayı temelli yiyeceğiz..
reisin karşısına bütün dünya geçmiş yerinden 1 cm kımıldatamamış.içerideki yabancılar boşuna ciyaklamayın sizin devriniz artık kapanıyor.
berkin elvan' ı hatırlatalım. 14 yaşında bir çocuktu, çocuk ve evlat kelimelerini idrak edemeyenler terörist dedi.
EYYY REIS HERKESE KAFA TUTUYORSUNDA SARIYELDEKI BACINI 50 TANE HAYVAN AKP LI SALDIRIP DARP ETILER SENDEN BIR TIK YOK BU OLAY SENIN KAPALI BACINA YAPILSAYDI BIR YERLERINI YIRTARDIN HER GUN TELEVIZYONLARDA BAS BSA BANGIRIRDIN SESIN CIKSIN REISSS
Bu şiiri çocukların geleceğini karartan bir adamın söylemesi kadar vahim olan bir şey yok.
Ysk darbe yaptı, Milli iradeyi çiğnedi, yasaları takmadı, oylar çalındı ya hemen algı yönetimi, toplum mühendisliği... Biraz şirinlik yapalım, kameralara ve tribünlere oynayalım değil mi? Berkin de çocuktu ama hiç böyle konuşmuyordun
Nazimin ismini agzina almadan once agzini 3 defa yikamaliydi.
Doğuda ki çocuk ölümlerine vesile olup, sessiz kaldığın gibi mi ?
Savaş söylemini dilinden düşürme sürekli savaş savaş savaş de,sonra da böyle de. Savaşlarda en çok çocuklar ölüyor. Belki bilmiyorsundur bilgi vereyim dedim
HIC DUSUNDUNMU KAC COCUGUN CANINA KIYDIGINI KAC COCUGUN IRZINA GECILDIGINI KAC COCUGU BABASIZ BIRAKTIGINI ACABA RAHAT UYUYABILIYORMUSUN BU ULKEDE KAC ANNE HERGUN EVLADIM DIYE AGLIYOR NE BILECEKSIN SENIN AILENIN BASINA BOYLE BIRSEY GELMEZ SEN O INSANLARI ANLAMASIN ANLAMAK ISE HIC ISTEMENSIN SENIN TUZUN KURU
Senindeğistirebileceğin bir dünya ancak ağıldaki koyunlar olur
ZÜBÜK FİLMİNİ SEYRETMEYEN İNTERNETTEN AÇSIN İZLESİN ÇOK SORUNUN CEVABINI BULACAKTIR..
"iç savaş çıkarsa çıksın, nasıl olsa hepsini ezeriz" diyen birinden bu sözleri duymak pek inandırıcı gelmiyor. http://t24.com.tr/haber/ahmet-altan-ic-savas-ciksin-ezer-geceriz-diyerek-gozunu-karartmis-bir-adam-sizi-nereye-surukluyor-bir-
Ayrıca Nazım Hikmetin şiirini okumuşsun da kırığın bundan hoşlanmayabilir. O Nazım Hikmeti pek sevmez. Gerçi Türkeş zamanında Nazım Hikmetin şiirini okumuştu.
Diğer Haberler