Erdoğan: Sessiz kalan da suçludur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Türkmenistan’a günübirlik ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret öncesinde Erdoğan havalimanında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Sessiz kalan da suçludur

Bayramın ilk gününden bu yana nerede olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bodrum’da tatil yaptığı öğrenildi. Hakkında çeşitli spekülasyonlar çıkan ve hastanede tedavi gördüğü bile iddia edilen Başbakan Erdoğan’ın dün gece Bodrum’dan Ankara’ya döndüğü ve buradan da Türkmenistan’a gideceği belirtildi. Başbakan'ın sağlığı ile ilgili spekülasyonlar üzerine geçtiğimiz günlerde Başbakanlık’tan açıklama yapılmış ve Erdoğan’ın özel mesaisini İstanbul dışında sürdürdüğü ifade edilmişti.

Erdoğan ayrıca Cumartesi günü Bursa’daki kentsel dönüşüm törenine katılacak.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Türkmenistan’ı ziyaretim sırasında devlet başkanı Berdimuhammedov başbaşa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceğiz.

Bu görüşmelerde ticaret ulaşım turizm olmak üzere, Türkiye-Türkmenistan ilişkilerini tüm yönleriyle ele almak suretiyle, türk iş adamlarının daha etkin yatırımlarda bulunmaları, genelinde etkin yatırımda bulunmalarını sağlamak için bu ziyaretin önemli bir ivme yakalayacağına inanıyorum.

Türkmenistan malum Orta Asya’da Türk işadamlarının en çok yatırım yaptığı ülke. Üstlenilen projelerin hacmi 35 milyar dolara ulaşmış durumda. Başarıyla tamamlanan her proje Türkmenistan’da firmalarımız için yeni kapılar açıyor. İnşallah bu ziyaretimizde karşılıklı yatırımları, ticareti ve iş birliğini daha da artıracak imkanları konuşacak mevcut sorunları ele alacağız.

MISIR'DAKİ GELİŞMELER

Dün bildiğiniz gibi Mısır’da Ramazanın başından itibaren süre gelen çok ciddi bir katliamın askeri darbenin neticesi olarak süregelen katliamın, farklı bir yönüne şahit olduk.

Burada demokrasi süreci içerisinde kendi oylarının akıbetini öğrenme mücadelesinde olan Mısır halkına karşı askeri darbeyi yapanların, çok açık bir katliam yaptıklarını dünya televizyonlarından izleme fırsatı bulduk.

Tabi bunu bizim de bazı medya gruplarımız da dahil, bunu gizleme gayreti içerisinde olup, hatta hata Müslüman kardeşlerin silah kullandığını iddia edecek kadar ileri gitmişlerdir.

İnternet sitelerinde bunlar kayda girmiş, daha sonra tepki alınca internet sitelerinden bunları düşmüşlerdir. Bu talihsizliktir. Tanklarla, sniperlarla orada 300 civarında Mısırlı kendi vatandaşını şehit eden, öldüren, böyle bir darbe sözde yönetimine adeta sahip çıkma gayret içerisinde olanlar var.

Biz ilk günden itibaren bu olayı bir askeri darbe olarak niteledik. Bu darbedir dedik. Fakat batı buna hiçbir zaman darbe diyemedi. Hep müdahale demek suretiyle bu işi yumuşatmanın gayreti içine girdiler.

Bizimle telefon görüşmelerinde darbe ifadesine hayır diyemediler. Ama bunu açıklayamadılar. Dün tabi bütün bu gelişmelerden sonra dikkat edilirse bu darbeciler en sonunda 17:00 itibariyle OHAL ilan etmek durumunda kaldılar. Şimdi bir ay süreyle, Mısır’da OHAL ilan edilmiş durumda.

Şehadete inanmış olan bu insanlar er veya geç Mısır’da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır diye düşünüyorum.

“DEMOKRASİ DÜNYADA SORGULANMAYA BAŞLANACAKTIR”

Batı bunu anlamak durumundadır. Demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Nitekim bu konuda batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa, ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır. Buna biz de dahiliz. Niye? Çünkü ben ülkemdeki muhalefete bakıyorum, muhalefet iktidar Mısır sorununda çok daha farklı adımlar atabilir, burada etkin olabilirdi gibi saçma sapan şimdi de Mısır üzerinden nasıl oy devşiririz diye bu tür açıklamalar yapıyorlar.

“SEVGİLİ HALKIM HİÇBİR ZAMAN BUNA MÜSAADE ETMEDİ”

Gelin hiç olmazsa burada samimi davranın da ortak neler yapabiliriz ona bakalım. Ne yaparsanız yapın bugüne kadar hiçbir şey elde edemediniz. Çok değişik yollara girdiniz. Demokratik olmayan yollarla Ak Parti iktidarını vurmak istediniz. 10 yıldır bunu yapıyorsunuz. Ama sevgili halkım hiçbir zaman buna müsaade etmedi. Yedi seçim geçirdik, sekizincisine gidiyoruz. Üç tane genel seçim, iki tane yerel seçim, iki tane referandum. Hepsi ortada. Ama hala acaba illegalite bize ne kazandırır, bunun arayışı içerisinde olan bir yapı söz konusu.

“SAĞLIKLI BİLGİ ALMAKTA ZORLANIYORUZ”

Maalesef Mısır’daki bu katliamlarla ilgili sağlıklı bilgi almakta zorlanıyoruz. Fakat 70 yıl otokratik bir rejimle idare edilmiş bir Mısır. 2011’deki devrimle bu süreçten kurtulmuş, bundan sonra halkın iradesi egemen olacak diye düşünürken, bir yıl bile maalesef içerideki bu işe alet olan bir kesimle, batılı ve İslam dünyasındaki bazı kısmi diyorum ona da, ülkelerin destekleriyle Mısır yönetimine karşı ne yazık ki böyle bir darbe yapılmıştır.

“DOĞRULARI SÖYLEMEZSEK AYAKTA KALAMAYIZ”

Şunu da çok açık net söylemek zorundayım. İnandığımız doğruları söylemediğimiz sürece ayakta kalamayız. Çünkü haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bizimi ilkemiz var. Her doğru her yerde konuşulmaz, doğrudur. Bu bir siyasi manevra olabilir. Ama inkar edilemez gerçekler var.

Zira bizim önümüze şehitlerin resimleri geldiği zaman, eğer burada zerre kadar duygulanamıyorsak, sorumluluk hissedemiyorsak, bizim varlık nedenimiz de ortadan kalkar. İnsan olduğumuzu unutmayacağız.

“BİR SENE TAHAMMÜL EDEMEDİLER”

Gerek ülkemizde, gerek diğer demokratik ülkelerde, demokrasinin olgunlaşmasının belli bir vakit aldığını hep gördük. İşte bir sene tahammül edemediler. Bir sene ekonomik ambargo uyguladılar Mısır’a. Sadece Türkiye ve Katar Mısır’ın yanında yer aldı. Ama dünya Mısır’a ‘Kalk bakalım ayağa kalkabilirsen’ dedi. Buna IMF de dahil. Aynı şeyi Filistin’de yaptılar. Filistin’de de seçimlerden Hamas başarıyla çıktı. Oradan ekonomik ambargoyu uygulamaya başladılar. Bunu bırakın, parlamento başkanını içeri aldılar. Bunlar hala içeride yatıyorlar. Ve 30 kadar milletvekilleriyle beraber Hamas’ın milletvekilleri içeride yatıyor. Filistin’de yönetimi onlara vermediler.

“15 GÜNDÜR O SÜRECİ UNUTMADIK, UNUTMUYORUZ”

Bize batı sürekli olarak Hamas’ı bize terör örgütü olarak söyletmenin gayreti içerisine girdi. Ama biz tam aksine haklarının savunucusu olarak ifade ettik. Öyle kabul ettik. Eğer samimiyseniz, eğer güveniyorsanız buyurun seçim sandığı. Hayır, hala seçimi Filistin’de yaptırtmıyorlar. Neticeyi görüyorlar onun için. Gazze hep bombalanır. 15 gündür o süreci unutmadık, unutmuyoruz.

“GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ KİMSE İSTEMİYOR”

Bakın devamlı olarak İslam dünyası üzerinde bir tezgah çalıştırılıyor. Bu tuzaklar bizler için de geçerlidir. Şunu da unutmayalım, güçlü Türkiye’yi kimse istemiyor. Biz güçlü olmaya mecburuz. Kendi içimizde birbirimizi sevmeye mecburuz. Bunun için biz tırnaklarımızla kazıyacağız. Güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz.

“BATININ HER ZAMAN BU İKİ YÜZLÜLÜĞÜNÜN BİR YANSIMASI”

Demokrasi tabiatı gereği ortaya çıkan sorunların yine demokrasi içinde çözülmesiyle olgunlaşır. Dünyada bugüne kadar yapılan darbelerde demokrasiyi kurtarmak mazerettir. Bu darbe olayında da ne yazık ki, asker Mısır’da güya demokrasiyi kurtarmak için böyle bir yola tevessül etmiştir gibi bir bahaneyle karşımıza çıktılar.

Batının her zaman bu iki yüzlülüğünün bir yansımasıdır. Darbeyi gerçekleştirenler milli iradeyi katletmekle kalmamış, milleti katletme girişimlerini başlatmışlardır. Mısır’da ortaya çıkan manzara, otoriter ve baskıcı rejim günlerini aratan bir ihtivaya yürümüştür.

“ONLAR SİLAH KULLANMAMIŞLARDIR”

Dikkatinizi bir noktaya çekiyorum. Bütün tahriklere, kışkırtmalara rağmen, darbeye karşı haklı tepki sarf edenler şiddete başvurmamışlardır. Onlar silah kullanmamışlardır. Onlar sadece ölüm anında bile, bakıyorsunuz zafer işaretleri yapmışlardır.
Bütün bunların hepsini artık ekranlarda izleme fırsatını gördük. Mısır’da son derece haklı şekilde darbeyi protesto edenler, şiddet tuzağına düşmemiştir.

Tahrir Meydanı’nda toplanan bir avuç insan bahane edilerek darbe yapılmış, ama milyonlarca insanın demokratik barışçıl eylemleri ağır katliamlarla bastırılmaya çalışılmıştır.

Dünkü olayları hala müdahale diyenler bizi Mısır’ın içişlerine karışıyor olmakla itham ettiler. Arapların içişlerine niçin karışıyorsunuz diye itham ettiler. Bunu diyenlere ben de buradan sesleniyorum.

Suriye ile ilgili olduğu zaman, Türkiye’den niye o zaman destek istediniz? Suriye Arap değil miydi? Burada Türkiye’nin tavrını övmek suretiyle, çalışmayı arzu ettiğinizi siz söylediniz. Ama bilesiniz ki Mısır da bizim komşumuz.
Gelinen noktada Mısır’da sadece demokrasi değil insanlık da hedef alınmıştır. Ölümcül bir darbe vurulmuş, insanlık can çekişmeye başlamıştır.

Bakın altını çizerek ifade ediyorum. Bu katliamı işleyenler kadar, sessiz kalanlar bu cinayetlerden sorumludur. Masum kadınlar, çocuklar alçakça katledilirken, insanlar artık meydanlara kefenlerini giyip çıkarken, görmedim bilmiyordum demek bu cinayetlere ortaklık etmektir.

Bir defa BM Güvenlik Konseyi’nin toplanması gerekmektedir. Filanca buna evet yada hayır der. Burada herkesin bir defa evet demesi gerekir. Hadi demiyor. Demezlerse tarihe bunun hesabını hiçbir zaman veremeyeceklerdir. Bunları bilmemiz görmemiz için BM Güvenlik Konseyi’nin kuruluş amacına uygun olarak, böyle bir olay karşısında, Mısır gibi bir ülke için bu olayları göz ardı etmek mümkün değildir.

Bu darbeyi görmezden gelenler, hatta darbeye darbe deme onurunu dahi gösteremeyenler, o masum çocukların katledilmesinde pay sahibidirler.
Susan sessiz kalan tepkisiz kalan herkesin her uluslararası kuruluşun, tıpkı o darbeyi yapanlar gibi o masum çocukların kanı bulaşmıştır.

Susmak onaylamaktır. Hatta susmak fiili teşvik etmek, o fiile ortak olmaktır. Buradan batılı ülkelere açık açık sesleniyorum.
Filistin’de Suriye’de sustunuz. Yüz bini aşkın insan öldürüldü. Hala susuyorsunuz. Türkiye’de bugün 400 bini aşkın sığınmacı var. Mısır’da sustunuz, susuyorsunuz. Bu aşamadan sonra hangi yüzle demokrasiden, evrensel değerlerden, insan hak ve özgürlüklerinden bahsedeceksiniz?

Bu aşamadan sonra demokrasi hukuk adalet dediğinizde kimi inandıracaksınız? Gözümüzün önünde insanlar toplu halde katledilirken, bunu durdurmak elinizde olduğu halde, artık ne yüzle demokrasiden bahsedeceksiniz?
Buradan uluslararası medyaya da sesleniyorum. Türkiye’de kullanılan biber gazını, saatlerce canlı yayına taşıyan, günlerce Türkiye’den kışkırtıcı yayın yapan medyanın, acaba Mısır’ı görmesi, bir satır olsa yayın yapması için daha kaç masum
Fok balıklarıyla ilgili saatlerce yayın yapan uluslararası medyanın, Mısır’da Filistin’de ölen çocukları görmesi için acaba ne kadar kan akması gerekiyor?
Mısır’daki darbe yönetimine şunu hatırlatmak istiyorum. Darbeci yöneticileri bu dünyanın kudretli gibi görünen Firavunlara bile kalmadığını
Er yada geç bir Musa çıkar ve zulmün hesabını sorar. Mısır’da Nobel barış ödüllü cumhurbaşkanı yardımcısının son derece geç ve haklı istifası darbe yönetimi için örnek teşkil etmelidir.

SORU & CEVAP

Mısır’da yaşananların ardından Arap Ligi BM’nin devreye girmesi gerektiğini söylediniz. Bu noktada atacağınız bir adım var mı? Görüşme trafiği yürüttünüz mü?

Bu süreç içerisinde başta ABD olmak üzere, sayın Obama, sayın Putin, İngiltere Başbakanı, Merkel, Fransa Başbakanı ile hepsiyle tek tek görüşmelerim oldu. bunun yanında BM genel sekreteriyle görüşmemiz oldu. körfez ülkelerinin devlet başkanlarıyla görüşmelerim oldu. Akil adamlar dedikleri bir heyette bizi ziyarete geldi. Bunlar bölgede daha önce bölge başkanlığı, devlet başkanlığı yapmış insanlardan oluşan bir heyetti. Öyle zannediyorum ki onlar şimdi, biz demedik mi diyorlardır.

Ne demek biz demedik mi? Bizim dediğimizi yaparsanız işte bunlar olmaz. Yahu burada sizin dediğiniz bir şey yok ki. ortada bir hak mefhumu var. Ama bunlar yapılana darbe diyemediler. Bunlar sipariş üzerine ülkeleri dolaşan tiplerdir. Bunların içinde arkadaşlarımız da vardır. Dedik çok ayıp ediyorsunuz.
Siz hakkı teslim, temsil için burada olmanız lazım. Bakın biz sizin de bazı sıkıntılar yaşadığınızda yanınızda yer aldık. Şimdiyse sizler bakıyoruz, dün uğradığınızı bugün karşı tarafa layık görüyorsunuz. Kusura bakmayın. Tüm bunları yaptık. Adımları attık.

Bayram sürecinde demokratikleşme paketi üzerinde çalışacağınızı söylemiştiniz. Buna ilişkin takvim nasıl işleyecek?

Arkadaşlar çalışıyoruz. Bayram ertesi de değerlendireceğiz inşallah açıklamamızı yapacağız.

Lübnan’da kaçırılan iki Türk pilotu var. Bir takas durumundan da bahsediliyor. Buna ilişkin yeni bilgiler var mı?

Sağlıklarıyla ilgili şu ana kadar, dün akşam itibariyle herhangi bir endişe söz konusu değil ve ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu konularda biliyorsunuz çok fazla açıklamaya girmek de doğru değil. önemli olan neticeyi bir an önce almaktır.

Erdoğan fişleme sorularına "Bizim fişlemeyle işimiz olmaz, geçmişte bana, arkadaşlarıma yaptılar ama bizim öyle bir derdimiz yok. Bizi dinlediler de... Hatta bazı gazeteler bizi öyle iyi dinlemiş ki bizim kendi aramızdaki konuşmaları kendi gazetelerinde yayınladılar. Bizim böyle bir derdimiz yok." dedi.

Başbakan, hastalığıyla ilgili soruya, "Hamdolsun gayet iyiyim. Hastanede falan değildim. Bayramdan sonra birkaç gün dinlendim. Ben de gazetelerden öğrendim. Medyanın bu yönü çok kötü biraz da kendinizi sorgulamanız lazım, ülkenin başbakı yok hastanede yatmış, biz bir desr aldık o dersin başlığı da edep ya hu!" şeklinde yanıt verdi.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 335 yorum
ben öldü sanmıştım tayyipi şimdi üzüldüm doğrusu yaşıyormuş bu tiplerde kolay kolay ölmezki eceliyle
dünyada teksin konuşta dünya adalet görsün haklının yardımcısı hz allahtır
Allah nifakçılara ,faizcilere ,ırakta ölen milyonlara sesini çıkaramayanlara yardım etmez Allah kendini boşuna avutma
yav arada bı mısır yıyordum bu adam mısıra el attı mısırda kalmadı
:))))))
adamın dibisin başbakanım. allahta biliyor senden bireysel hiç bir çıkarım yok ama şimdi bazı iftiracılar yalaka diyecek ama umrum değil halk olarak bu güzel günlere gelmemizde senin katkını hiç bir zaman unutmayacaz. kim neresini yırtarsa yırtsın önemli değil kim koyun derse desin oda önemli değil biz halk olarak kimin koyun kimin sırf din düşmanlığı olsun diye seni kötülediğini biliyoruz gerisi fasa fiso
faiz helal diyen faizlerin yıllık yüzde 5 olması en büyük gayem diyen biri müslüman hhaaaaa nedense Kuranda Allah faiz yemek haram diyor kim Allahın bir ayetini inkar edrse kafir olur diyor sizin gibi görüntü müslümanlarını görünve üzülüyorum Allah yardımcınız olsun
Acilen mısır seçime gitmeli ve mursiyi tekrar seçmelidir. mursi tekrar seçilirse birdaha ne darbe olur nede militan eylemleri olur. demokrasi tekrar hayata geçer. Bunun çözumu budur. ama bazıları bunu istemez çunku seçimle gelemeyeceklerini bilirler. bizdeki cehepeliler gibi. seçimle gelemeyince militan eylemleri yaptılar taksimde. ergenekonda gidince başka yolları kalmadı havlayamıyoorlar artık.
kendine her yerden ekmek çıkarmaya çalışan tok evin aç kedisi seçim sandığında görecen ebenin oylarını senide mısıra göndermek lazım belki bi kaza kurşunu nerde o günler
ATATÜRK İÇKİ İÇİMİŞ AYAŞMIŞ FAKAT AKPYE OY VERENLERDEN HİÇMİ YOK KEŞ..OHO ÇOK .GEÇEN PAZARTESİ AKŞAMI SOKAKTA SABAHLADIK GEZİYORDUK O GECE ZEYTİNBURNUNU BİLİRSİNİZ İSTANUBULDA OLANLAR İÇKİCİ YERİDİR AMA BİR O KADARDA YOBAZ VE TAYYİPÇİDİR ZEYTİNBURNU İNSANI ADAMLARIN ELLERİNDE İÇKİ VARDI O GECE HEMDE KAÇ YERDE KAÇ KİŞİ İÇİYORDU.BENİM BABAMDA YOBAZDI İÇKİCİYDİ..EETAYYİP KENDİ ZÜMRESİNİ NİÇİN GÖRMÜYOR İÇENLERİDE ATATÜRKÜN GÖRÜYOR.ATATÜRKTE AYYAŞ AKPLİLİNDE BİR KISMI AYYAŞ.ARADA FARK VAR ATATÜRK VATANI KURTARMIŞ.AKPLİLERDEN İÇKİCİ OLANLARSA BİRA KOKUSU SAÇMAKTAN BAŞKA İŞE YARAMIYORLAR..
ATATÜRKÙ..SÖMÜRMEYİ BIRAKIN.ARTIK..ADAM..ÖLDÜ..SEN ONUN RUHUNA BİR FATİHA BİLE OKUMAMIŞINDIR...PİS İŞLERİNİZİ..TUZAKLARINIZI..TERÖRLERİNİZİ..İSİM KULLANARAK YAPMA DEVRİDE KAPANDI..SENİN GİBİ ALKOL İÇMEYİ ATATÜRK ÇÜLÜK SANAN SALAKLAR..YARIM AKILLILAR..ANCAK ONA BUNA PİYON OLUR..KUCAKTAN KUCAĞA DOLAŞIR...
Sen ne içtin yaa ,bu neyin kafası?
olur mu öyle şey onlar asla öyle şeyler yapmazlar konya da tutucu bir yer güya ama içkinin fuhuşun en çok olduğu yerlerden birisi ama lafa gelincede onlar başka dindar yok...
AGZINA SAGLIK
ne anlayıyon sen hemşerim... git başka yerde sat patateslerini..
kardeş sen şaşırmışsın. yanlışı niye savunuyorsun. içki iyi bir şeymi. peygamber efendimizin duası var bu konuda içki İÇEN SATAN,SATTIRAN TAŞIYAN, TAŞITTIRAN,İMAL EDEN, İMAL ETTİRENE ALLAH TAN LANET ETMESİNİ İSTİYOR. ALLAH bütün günahkar kullarını hidayete erdirsin
babasına yobaz diyen adamdan ne beklenir ki ?
HASTALIĞI BIRAK SENİN TIRNAGIN İNCİLMESİN BAŞBAKANIM
AMİN
allah başımızdan eksik etsin amin
işte bizim gezi çapulcularıda aynen mısırda oldugu gibi seçimle gelen iktidarı koltukdan indirip amarikan ve israile uşaklık yapacakdı aynen mısırdaki sisi yönetimi ey çapulcular abd veya avruoa binlerce müslüman mısırda şehit olurken neden kılını oynatmıyor hani demokrasi yanındaydılar işte çapulcular sahiplerinizde bu güzel ülkeyi böylece mısırın düştüğü karanlıga düşürecekdi uyanın artık.
Canım sen olayı hala öyle sanıyorsan çok cahil kalmışsın demektir. İyi uyutuyorlar sizin gibi safları. Şimdi akp zaten abd ve israile uşalık yapıyor zaten? Hangi gezegende yaşıyorsun sen bakim?
Gezide senin ordun saldırdığında da onşlar sadece zafer işareti yapmışlardı;Demek ki neymiş demokratik tepkiler baskıyla susturulmaya çalışılırsa sonu çok da iyi olmuyormuş sanırım bundan ders çıkarır imamın ordusu artık aklı selim davranır kahramanlık yazmaya çalışmazı
HANGİ TEPKİ LAN GERİ ZEKALI. SADECE ABD SİYONİZM VE AVRUPANIN UŞAKLIĞI YAPILDI GEZİDE
OKUL YILLARIMDA ACAYİP SALDIRGAN ASABİ HİPERAFTİF BİRİYDİM.TOPLUMLA ÖĞRENCİLERLE ÇEKİŞİRDİM.O KÜÇÜCÜK YAŞIMDA JİLETLER İLAÇLAR ZERHİRLER BİLE OKULA GETİRİRDİM.HATTA YANGIN ÇIKARMAYA ÇALIŞIR MİLLETİ ÖLDÜRMEK İSTERDİM.VELİLER OKULDAN ATILMAM İÇİN KAÇ DEFA BİRLEŞMİŞLERDİ…ŞU ANDA İSE ÇOK FARKLI KİMLİĞE BÜRÜNDÜM İYİ BİR İNSANIM AŞIRI MERHAMETLİYİM.YANİ DEMEK İSTEDİĞİM ŞU İNSANLAR DEĞİŞEBİLİRLER.BEN Kİ KENDİSİNİ GÖKTE GÖREN MEGALOMAN KARŞISINDAKİ İNSANLARLA DALGA GEÇİP AF ETMEYEN HERKESTEN NEFRET EDİYORUM.ÇAPULCULARI O AF ETMEYENLER KENDİLERİNE BAKSINLAR ÖNCE….
Nedir bu bir psikopatın..günlügümù
türk birliği için gidiyor..hadi hayırlısı..
boş bakanın maşallah dediği çocuk 40 gün yaşamaz
CEP BİRLİĞİ CEP!
YETTİ YAA..BU NE BE ...MISIR,MISIR...MISIR...BANA NE ALEMİN ARABINDAN ....MEMLEKETİN DERTLERİNİ BİTİRMİŞ MÜBAREK TAYYİP ,TUTTURMUŞ MURSİ DE MURSİ ..BAŞLARIM MURSİNDEN...
ismini aldığınız peygamber o hakaret ettiğiniz topraklarda devlet adamlığı yapmış bir peygamberdi. şimdi sizi görseydi eminim sizin bu sözlerinizden utanırdı. "benim ismime sahip bir müslüman nasıl böyle düşünebilir" derdi. yok müslüman değilseniz "benim ismim nasıl olmuş da müslüman olmayan birine verilmiş" diye hayıflanırdı". YAZIK
sen okuma cevapta verme uyu uyu içkını iç sarhoş ol
bu ne kadar bencillikdir böyle orada yuzlerce ınsan katledilirken boyle soyluyorsan ınsanlıgından suphe etmen lazım
sığ görüşlü olunca insan nalıncı keseri gibi hep kendine yorar..eğer müslümansan dünyadaki bütün adaletsizliklere baş kaldırmalısın ..insanlığından utan.. devekuşu gibi başını kuma gömme..
kuş beyinli olmak şuç degil tabii!!! senin ülkendede aynısını yapmaya çalıştılar gezici kuşlar sizi bide akıllı olduklarını söyleyip millete makarnacı derler ulan sizde zekanın kırıntısı bile yok
derdiniz demokrasi değil miydi yoksa bize mi yanlıs adlettirdiniz? hadi yiyeyim demokratik anlayişini vicdanın kurusun katliam var katliam ama diyeceksin ki onlar arap hak ediyor.. umarım bir gunde sana merhamet eden olmaz da anlarsın ne derdımızın oldugunu sayın yusuf çilek..
yorumları gröyürumda bundan 15 yıl öncesini unutan nankör insanlar gerçek tarihi görmek istemeyen insanlar .. boş işkembeden atıp tutmak ne kadar kolaymış siz istediniz kadar beddua edin bizde ona elimizden geldiği kadar dua edicez allah onu başımızdan eksik etmesin hiç bir menfaatim yok ama yaptıklarını görüyorum 80 yıldır dikta ile yönetildiniz sözde cumhuriyetçiler sizi çakma demokrasiciler sizi.inadına ak.parti inadına tayyip erdoğan
Vatanı ihaneti görmeyecek kadar akıl yoksunları davul çalabilir, kına yakabilir.
85 YILIN CUMHURİYET KAZANIMLARINI SATARAK AYAKTASINIZ SATMAK SİZİN KAREKTERİNİZDE VAR SATIN BAKALIM NEREYE KADAR AMA ALLAH BÜYÜK İŞTE BÖYLE ŞAMAR OĞLANINA DÖNERSİNİZ
İNAT DA BİR MURATTIR DERLER. AMA İNAT AKLIN DEĞİL İÇGÜDÜNÜN İŞİDİR. SEN TRENE DEVAM MAKARNACI. ANLADIN..:)
kılmısın
Ya sen dikta görmedin yada diktanın ne olduğunu bilmiyorsun işkembeden sallıyorsun makarnan fazla gelmiş sanırım
eşekler ve keçiler inadı ile tanınır.
bayramda eş dost ziyareti yapmak yerine bodrumda tatil. kınadığımız davranışı siz yaparsanız,bitmişiz demektir.
merak etme kardeş eş dost ayağına gelmiştir.))
TEK UMUT HEPAR -- OSMAN PAMUKOĞLU -- (HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ)
zuhahahahahahaha osman pamukoğlunu ergoneokoncular çeteler elinde oynatır, askeriye dans ettirir masalarına çıkartıp...zuahahaha
kurtulmak adlı kullanıcı,evet bencede siyaset yapamaz osman pamukoğlu,ammaaa,sizin gibi teröristlerin anasını beller,belledide zaten,belliki kuyruğunuza basmış paşa.nasılda çenkiriyosunuz çakal sürüsü.o emekli oldu ama bu memlekette çok paşa var unutma,bu güvendiklerin gökten mesih olarak inmedi,oturdukları koltukları bi kaptırırsaa..???
VALLAHİ MERAK ETTİK,2 GÜN TV LERDE GÖREMEDİK,EMİNE YENGEMİZDE TV DE KONUŞMAZ OLDU BAŞLARINA İŞ GELMİŞTİR DEDİK TV LERİ AMAN BOŞ BIRAKMAYIN,YAĞCILARDA İŞSİZ KALIYOR
böyle çıldırıyosunuz yaa insanın hoşuna gidiyo bee
merak etme...o olsada olmasa da marmaray - köprü - hava alanı ilerliyo...sen işine bak....
hala yalan söylüyor acıtasyon çekiyorsun
DÜNYADA SENDEN BEŞTANE DAHA LİDER OLSA CENNET OLUR DÙNYA LİDETLERİN LİDERİ..
yalandan kim ölmüş. hırsızların hırsızı arsızların arsızı.
FASIKLIKLAN CENNETE GİRİLMEZ.HALİNE BİR BAKSANA TAPIYON RESMEN.ZAVALLI TAYYİMİ SENİ KURTARACAK.ALLAH DESENE.
YALAKALIĞA DEVAM.HİÇ KİMSENİN CİDDİYE ALMADIĞI BİRİNİ LİDERLERİN LİDERİ YAPMIŞSINIZ HAHAHAAA
küçük şeytanın(rte) damadı ya da damadının akrabası albayarak...küçük şeytanın(rte) kıçını görsen Hacer'ül Esved taşı zanneder öpersin gibime galiyor!!!küçük şeytana(rte) ''godiyin kılıyım'' deyip öpermisin kıçını???atv ve sabah'tan sonra bakarsın mtvtürkiye'yi de sana verir,hı..
danışmanlık KADROSU BİTMİŞ haberin olsun DÖNÜŞMAN da OLAMAZSIN
UTAN BE , SEN SUSTUN IRAKTA 1 MİLYON MÜSLÜMAN ÖLDÜRÜLÜRKEN. HEMDE TÜRKİYE BAŞBAKANI İKEN, ÜSTELİK O ABD ASKERLERİNE SAĞLIK DİLEDİN UTANMADAN. SAYENDE LİBYA, SURİYE VE MISIR KAN GÖLÜ.. AYNI NAKARATA DEVAM. İKİYÜZLÜLÜĞE DEVAM. SÖZÜNÜN ERİ OL YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ. HZ MEVLANADAN OKUMADIN MI HİÇ. DAHA NE KADAR ALDATACAKSIN DİNİNİ KULLANARAK MÜSLÜMANLARI. ZATEN MÜSLÜMANLARIN BAŞINA GELENLER SENİN GİBİLERDEN MURSİ GİBİLERDEN. O ACELE ETTİ SEN SAMAN ALTINDAN FARK BU.. AKLINIZIN DİBİ ŞERİAT DEVLETİ.
sen ınsan degıl ve hıç bıse bılmıyon meslısten teskere bıle gecmedı unutttun galıba ozaman solcular amerıka bızı mafedecek dıye haberler yapıyordunuz sımdı bole yazıyon dogru içki içmekten ayyaş oldunuz aklınız basınızda degıl
Senin olup bitenden haberin yok heralde dallama.!! Bu devleti bu hale kim getirdi kim geliştirdi. Kimin batıyla amerikayla işi olduğunu çok da iyi biliyoruz. Bu devlet uyandı uyuyor sanmayın. O generallerinizinde paşalarınızında iş birlikçi medyanızında siyasetçilerinizinde ne naneler yediği ortada. Boş boşuna karalamaya çalışma Başbakanı Allah biliyor o yeter.Müslümanız gurur duyuyoruz. Sen kendi haline yan. Cehennem kütüğü.
sizin gibi danaları yola geleceksin çatla
şeriat devleti değil kardeşim.dini araç kullanıyorlar.şeriat olsa ulemaya hesap verir tayyip.tayyip kimseden emir almak istemez...
dünyayı kurtaran adam:))
dünyanın içine eden adam
benim burada ne demek istediğimi anlamayacak kadar boşsunuz....
ORTA ASYA YA GİDİYOR HALA MISIR VE SURİYE AKLINDA, YAHU UYGUR TÜRKLERİ KATLİAMA UĞRUYOR TEK KELİME ÇIKMADI AĞZINDAN. ONLARDA MÜSLÜMAN AMA TÜRK.. ŞU SÖYLEDİKLERİNLE, SİLAHSIZ GENCLER, GENÇ KIZLAR, ANNELERLE DOLU GEZİ PARKINDA UYGULADIĞIN ACIMASIZ ŞİDDET VE 5 CANA KIYMIŞ OLMAN UYUŞUYOR MU HİÇ. NEDEN ARAP DEYİNCE ASLAN KESİLİYORSUN DA TÜRK OLUNCA NEFRETİN VAR. SEN İKTİDARA GELDİN ORTADOĞU KUZEY AFRİKA KAN GÖLÜNE DÖNDÜ. MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIYDIRMA OYUNU BU BOB EŞ BAŞKANI. BU BOB OYUNU KANKİN ABD VE İSRAİLİN ORTAK OYUNU. YALANIN BATSIN ARTIK BIKTIK AYNI SÖZLERİNDEN, SÖZÜN BAŞKA YAPTIĞIN BAŞKA.
senin o gezi dediğin olaylarında arksında olanlar şimdi mısırdalar aslında onu açıklamaya çalışıyo .. sizin anlamadınız nokta bu
bak kardeş bu yorumuna yüzde yüz katılırım..eğer mısıra bakıyorsan,uygur türklerine de ses çıkertmalıdır hem de iki kat fazla..
Allah seni başımızdan eksik etmesin
dünyayı yöneteceğini sanıyor
tam bir şeytan ya... kendi her yere burnunu sokuyor taksim olaylarında yorum yapan avrupa ülkelerine de efelik yapıyor içişlerimize karışmayın diye o zaman sen neden karışıyosun demezler mi adama laleeee...
Terbiyesiz..chp iti..senin gibi itler fındık kadar beyniyle anlayamaz..konuşulanları
yahu kaçkere dedik şeytan oldugunu her eyrde dime diye allahın zırosu abudik akfalı embesil
sercanonel yüreğine sağlık
TAYYİP ERDOĞAN SEN DÜNYA LİDERLERİNE..BİLE..ADAMLIĞI..ÖĞRETTİN..LİDERLERİN LİDERİ...
bunlar daha genç arkdaşım bilmezler bundan 15 yıl öncesini yada bilyolar nankörlük ediyolar pislğin içinde yaşadığı günleri çabuk unuttlar ondan burda boş işkembeden sallarlar merak etmeyin 50 yıl sonra o bir efsane olarak anılcak tıpkı adnan menderes gibi
BELLİ OLUYOR NE DE SÖZÜNE İTİBAR EDİLİYORYA HER KANLI OLAYIN ALTINDA
ÖL ARTIK GEBERDE KURTULALIM NALET OLASI YÜZSÜZ NURSUZ ABD KUKLASI
köpeklerin duası kabul olsa gökten kemik yağardı
yazık sizin gibiler varken kalkınma bölerlerde bölünürüzde ülke bizim kardeş kardeşe böyle olmak yakışmıyor
yuh lan sizin adamlğınızı.. kabul müslüman değilsinizde insandamı değilsiniz..fok balıklarına iki ağacın yıkımına karşı çıkanlar nerde şimdi bu insanlar ölürken...siz kendinizi dini uğruna şehit düşen müslümanlarla bir mi tutuyonuz cehennm kütükleri..allah şahittir tüm bu olanlara dönen dolaplara... tabii inancınız varsa
Ha haaaaa. Sizsiniz lan cehennem kütükleri allahsız dinsiz yaratiklar. İrakta 1, 5 milyon katledilirken amerikan askerine dua eden bir ataistin peşine düşmüş makarna beyinliler. Sen kimsin lan benim müslümanlığımı sorgulayacak, kimsin lan sen. 2 rekat namaz kılip haram yiyen, tecavüz eden, masum hayatlara iftara ile hayat karartan şeytanın köleleri. Siz allahın huzuruna bile çıkmayacaksınız. Direk CEHENNEME Gireceksiniz makarna beyinli tayyibin kılları.
iki ağaca sahip çıktık bunlarada sahip çıkıyuoruzda sen kendini müslüman sanan akif tuna rojovada ölenler için naptın mısır rojova gezi parkında ölenler halk ama sen mısırı görüyosun sadece sebebi başbakanın öyle istediği için başbakan ne drse o dğilmi kendi iradeniz yok sizin
ULAN ŞARAPSIZ KARŞIDAKİLERDE MÜSLÜMAN DEĞİL Mİ AMA YOBAZ DEĞİLLER SENİN GİBİ
sen kimin kılısın yha hangi koministin..huzura bilee çıkmayacakmşzz..siee grşrz..öteki dünyada..szn işinz anca laff ebeliği karalamaa....hakikete gelince gömülüyonuz sandığa..
BİREYSEL ÇIKARLARINI TOPLUMSAL ÇIKARLARIN ÜZERİNDE TUTAN İNSANLAR İNANDIRICI OLAMAZLAR.... SAMİMİ OLMADIKLARI İÇİN DAYATMACI ZORBA OLURLAR.... HALKIMIZ UYANIK ZEKİİİ VATANSEVER ve AKILLIDIR... BU OYUNLAR BOZULACAKTIR.... TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BÖLÜNEMEYECEKTİR......
EVET HAK VERİYORUM SANA CHP NİN BU KİRLİ İKTİDAR OYUNLARI..TUTMADI..TÜRK MİLLETİ YEMEDİ CHP NİN BU OYUNLARINI..TC..TAYYİP ERDOĞAN SAYESİNDE..MODERN ZENGİN BİR ÜLKE OLDU..SEKSEN YILLIK PARTİLERDE GİDERSE..İYİ OLUR..
ARKADAŞ VATANSEVERİZDE EVDE OTURUYOR ÇOĞUMUZ....S
albayrak murat herhalde makarna bol geldi.heryerde seni görüyorum akp sözcülüğü yaparken.aqua maris
ŞİNİZE GELDİYİNDE DARBEYE SES ÇIKARMAZ İŞİNİZE GELMEDİYİ ZAMAN DARBE KARŞITI OLURSANIZ,İŞİNİZE GELDİYİNDE TERÖRE DESTEK VERİR GELEMDİYİNDE TERÖRÜ KINARSANIZ,EN DOĞAL DEMOKRASİ HAKKI OLAN GÖSTERİ YAPANLARI TERÖRİST SURİYEDE,MISIRDA ELLERİNE AĞIR SİLAH BULUNAN DİNCİ YOBAZLARIN DEVLETELERİNE KARŞI AYAKLANMASINA DEMOKARSİ MÜCADELESİ DERSENİZ.ÖNCE KENDİ VATANDAŞINIZ OLMAK ÜZERE KİMSE SİZİ CİDDİYE ALMAZ.HER FIRSATTA SANDIK SEÇİM DERSİNİZ,%90 CİVARI OYLA SEÇİLEN .B.ESADI TERÖRLE İNDİRMEYE ÇALIŞIRSANIZ.,YERİNE SÖZDE İSLAMCI TERÖR ÖRGÜTÜ BAŞA GELECEYİ İÇİN E.SADATA YAPILAN DARBEYİ ALKIŞLARSINIZ
şehit gelmesin..güneydoğuyu verelim..kıbrısıda verelim zaten kambur üstünüzde..ağrıyıda verelim ermeniler istiyor..istanbulu dinler arası merkez yapalım..ikinci vatikan olsun..
MAcellan sana tayyıp le ABD nın ortusen bınlerce acıklamasını yazabılırım de sen gıder o bır taneye takarsın yıne. Mısal ''Lıbya, Irak, Tunus, Afganıstan, ve Mısır'a mudahele gereklıdır, demokrası gelmelıdır dedı ve hala o ulkelerde kan durmuyor. Sımdı sırada Surıye var. Yahu adamlar en azından kendı ıcınde catısma yasıyor, Allah tan baska ulkeler tarafından oldurulmuyorlar. Bu arada Ne mutlu capulcuyum dıyene, sen Capulcu ve Ozgur olmanın hatta musluman olmanın mutlulugunu anlayamazsın. Zeka ısı, oda sızde yok.
SEN ŞİMDİ AKILLI OLDUGUMUNU ZANNEDİYORSUN..SANA PAPAGAN GİBİ CHP NİN..ÖĞRETİLERİNİ EZBERLETMİŞLER..BEYİNSİZ..SENİN KADAR KİMSE BİRŞEY BİLMİYOR..KALKMIŞ..BAŞBAKANA AHKAM KESİTOR SIĞIR..
BU YORUMLA NEKADAR ZEKALI OLDUGUNU GÖRDÜK TEBRİK EDERİM:))
Aptal geziciler kendilerine pay çıkartmaya çalısıyorlar aptallar ordaki katliamı yapan sizin zihniyet katliama maruz kalan darbe karşıtları gezideki amaçta bu değilmiydi bi avuç çapulcu hükümeti devirip halkın sokağa çıkmasını sağlamak ve ordaki sisinin burdaki versiyonlarına katliam yaptırmak gezicilerin neden bukadar azınlık olduğu zeka düzeylerinden belli bu farkı bile algıyamamıslar polis şöyle yapmıs böyle yapmıs halkın seçtiği iktidarı 3-5 çapulcu devircek orduda katliam yapacak demokrasi olacak düşünceye bak allah akıl fikir versin Ateist ve putperest pislikleri insanlık düşmanları
HASTİR LAAANNNN.....
Ne biliyorsun insanların putperest ateist olduğunu, kıt zeka vatandaş, boş kafa. Bunu Allah'tan başka hiç kimse bilemez. Sor bakalım gerçek bir din adamına. Müslümanlığın oraya kadar işte.
başbakan suriyede rojavada 171 sivil öldürüldüğünde neden konuşmadı.ölen türk veya sünni kökenli olunca mı zoruna gitti.BÖYLE BAŞBAKAN OLMAZ OLSUN.ÖLEN KÜRT YADA ALEVİ İSE SESİNİ ÇIKARMA.SÜNNİ YADA TÜRK,ARAP OLUNCA KIYAMETİ KOPAR.YAZIKLAR OLSUN...SENİN GİBİLERE......
Şu noktada yanılıyorsun kardeş: Doğu Türkistan'da Çin zulmüne maruz kalarak ölen ve üstelik de Müslüman olan Türkler için bunların bir şey dedğini duydun mu?
yorumuna teşekkürler.
asil sizin gibi vatan haini kirolarin avukatligini yapiyor erdogan ve saz arkadaslari...siz kurtler Talaferde Abd askrleri ile Turkmenleri katlettiniz..hepsi hafizamizda bugun gibi...o zaman senin Turkmenleri savunuyor dedigin erdogan ve saz arkadaslarindan gik cikmadi...Turkmenlere yaptiginiz katliamlarin hesabini size gunu geldiginde odetecegiz...
bayrak asıyorsunya..çatılara..kuzey ıraktaki hemşerilerin nerede..sen ne iş yapıyorsun gitsene oraya..buradan palavra atmayla olmaz..
SURİYEDE YÜZBİNLERCE MASUM İNSAN ÖLDÜRÜLÜRKEN SİZİN İNSANLIĞINIZ NERDE. GELİP BOŞ BOŞ BURDA DİN MUHABBETİ YAPIYORSUNUZ.
sana hala inanan varmı!!!
SENİ ELEŞTİRENLER DÖNÜP AYNAYA BAKSINLAR. HAKSIZLIĞA KARŞI SUSAN DİL ŞEYTANIN TA KENDİSİDİR. ONLAR ŞEYTANI SEVİYOR. SEN RABBİNİN YOLUNDA YÜRÜ O SENİNLE BERABER OLUR İNŞAALLAH. BUNLARA BİR KADEH İÇKİ VERSEN NELER YAPMAZLAR Kİ.
RABBİNİN yolunda çok iyi yürüyor her köşe başı sayısal iddia adı altında kumarhane her köşe vatandaşı soymak için bekleyen banka şubeleri acaba bunların rabbi kim
makarnayı tüketenler belli oluyor,makarna sürekli uyku getirir uyumaya devam edin
işte kocaman çelişkiler...gezide direnenlerden 5 kişi hayatını kaybederken başbakanın yorumları böyle değildi ,o yapılanlar zulüm değilmiydi,evlerden cadı avı yaparcasına yüzlerce kişi tutukladınız. bunun adı ne o zaman.
aslan kardeşim benim
GERÇEKTEUN DİNLERKEN AŞAĞILANMIŞ HİSSEDİYORUM KENDİMİ ACABA BENİMDE İNANACAĞIMI DÜŞÜNÜYORMU DİYE.GEZİ PARKINDA TEK SUÇLARI YAPTIKLARINIZ KARŞISINDA BUNALAN ,ÖZEL YAŞAMINA,DEYELERİNE YAPILAN SALDIRILARIN SONA ERMESİNİ İSTEYEN VE EN DOĞAL PROTESTO HAKKINI KULLANANALARA YAPTIKLARINIZI,BİNLERCE VATANDAŞI SAKATLAYIP,6 VATANDAŞIN KATLİNE,HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE SİLAHINI BİR MASUMUN KAFASINA DOĞRULTAN POLİSİ AKLAMA ÇABALARINIZ,APORT EMRİ VERDİKLERİNİZİN BİR GENCİ DÖVEREK KATLEMESİ SİZİN DEMOKRASİNİZDİR,O İNSANLARA O ŞİDDETİ UYGULAYANLARI KAHRAMAN İİLAN EDEN İKRAMİYE VEREN SİZ DEMOKRATSINIZ ÖYLEMİ.
Diğer Haberler