Erdoğan'dan Kahramanmaraş'ta referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş'ta toplu açılış töreninde referanduma ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Kahramanmaraş'ta referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ŞAHSIMIN PROJESDİRİ"

16 Nisan'da gerçekleştirilecek olan referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı sistemi, şahsımın projesidir. Belediye başkanlığımdan bu yana savunduğum, ısrar ettiğim bir reformdur. Diğer hizmetler gibi ülkemize ve milletimize faydalı olacağına, yarar getireceğine inandığım için bu sistemin mücadelesini verdim, veriyorum" diye konuştu.

"Ülkemizin geleceği kişilerin tercihlerine kalmasın diye bu işi bu sisteme bağlıyoruz. Ömürlerinde bu ülke için bir şey yapmamış olanlar Türkiye'nin de bu sistemin de kıymetini bilmezler" diye Erdoğan, "Bundan sonra milletimiz Türkiye'nin yönetimini sadece ülkesi için, kendisinin ve evlatlarının geleceği için projesi, programı, hazırlığı olana, hizmet için aşkı, sevdası, niyeti olana teslim edecektir. Meclisteki zayıf dengelere, vesayet güçlerine dayanarak ülkenin ve milletin başına musallat olanlar bu sistemde kendilerine yer bulamayacaklar" ifadelerini kullandı.

İDAM SLOGANLARINA YANIT: MHP'Lİ KARDEŞLERİMİZLE EL ELE VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde halka hitap etti.

Erdoğan idam sloganları üzerine parlamentodan bana geldiğinde bunu onaylamak benim boynumun borcu dedi. Erdoğan "MHP'li kardeşlerimizle el ele vermek suretiyle bu süreci başlatıyoruz. İlk etapta 16 Nisan'da evet oylarını halletmek sonra parlamentodan geçecek sonra bana geldiğinde bana onaylarım. Bunu onaylamak boynumuzun borcudur. Şehitlerimize bunun hesabını veremem. Bir katili affedemeyiz. Katili ancak onun yakınları affeder devlet affedemez. Bir katili affetmek devletin yetkisinde değildir. Onu ancak onun varisleri affeder. Devlet kendisine karşı işlenen suçları affeder. AB, Hans, George ne diyor? bunlar beni ilgilendirmiyor. Ahmet, Ayşe, Mehmet, Fatma ne diyor? Allah ne diyor beni bu ilgilendirir" dedi.

REFERANDUM AÇIKLAMASI

Referanduma ilişkin "Tarihi bir kararın arefesindeyiz diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Aslında kökleri oldukça eskiye dayanan ancak Cumhuriyet döneminde de hiç bitmeyen yönetim sistemi arayışımız sonucunda yeni bir döneme gidiyoruz. Millet onayına dayalı Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiyoruz. Artık hükümeti doğrudan millet kuracak. Milli iradenin tecellisi üzerinde kara bulut gibi dolaşan vesayet güçlerinin devri inşallah tamamen kapanıyor. Birilerinin 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına bambaşka anlamlar yüklemeye çalışması kafanızı karıştırmasın. Dünya değişti,Türkiye değişti, o zaman doğan çocuklar delikanlı oldu, şimdi oy kullanacaklar. Ama bunlar yerlerinden bir milim kımıldamadılar. Parlamento genç, dinamik, üreten bir parlamento olacak. Bunu biz getiriyoruz. Sağolsun MHP'li kardeşlerimizle elele vererek bu süreci başlatıyoruz."

"O KABUS GÜNLERİ UNUTMADINIZ DEĞİL Mİ?"

Biz geldiğimizde iktidara 30 yaşında seçilme hakkı vardı. Seçme 18, seçilme 30. Dedik ki, seçilmeyi 25'e indirdik. Seçilme yaşı her yerde 18, bizde niye olmasın? Genç, dinamik, üretken bir parlamento olacak. Şimdi son günlerde ne diyorlar, 'Eski Türkiye bugünden daha iyiydi' diyorlar. Onların döneminde 25 günlük hükümetler kuruldu bu ülkede. Biz gelene kadar ki hükümetlerin ömrü ortalama 16 ay. Kardeşlerim işte o Türkiye bizi bitirmiştir. Siyasi çekişmelerin, ekonomik krizlerin anamızı ağlattığı o kabus günleri unutmadınız değil mi? Dedelerinin nüfus kağıtlarını alıp baksınlar! O Türkiye tek parti döneminin Türkiyesidir. CHP il başkanlarının valilik yaptığını bilir misiniz? Şimdi böyle bir şey olsa kıyamet kopar değil mi? Bu ülkeyi bunlar ileriye götüremediler, geri götürdüler. Bunlar o Türkiye'nin özlemiyle yanıp tutuşuyorlar.

"ONLAR SİSTEME DEĞİL MİLLETE KARŞI"

Şimdi Meclis'te varlığı pamuk ipliğine bağlı zayıf bir hükümet olsun istiyorlar. Bu puslu havayı kendilerine ikbal devşirmek için kullanmak istiyorlar. Biz 14 yıldır Türkiye'yi alacakaranlık kuşağından uzak tutmak için mücadele ettik. Birilerinin aklının fikrinin eski Türkiye'de kalmasını engelleyemedik. 16 Nisan birilerinin umutlarını kapatıyor. O yüzden böyle hırsla, gözü dönmüş şekilde saldırıyorlar. Yeni Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı sistemi tüm gücü milletimize teslim edince feverana başladılar. Biliyorlar ki bu millette karşılıkları yok.

Bunların itirazı sisteme değil, millete. Bunlar Tayyip Erdoğan'a karşı değil millete karşı. Ya ben kimim? Ben bir faniyim. Benim 16 Nisan'a çıkacağıma elimde bir belge var mı? Yok. Biz faniyiz ama sistem bu noktada kalıcı. Dolayısıyla biz fani olanı değil baki olanı konuşuyoruz. Bu sistemi şahsım için isteyecek, bunca mücadeleyi nefsim için verecek kadar halim yok, karaktersiz değilim."

"TEK MİLLET, İÇİN TEK BAYRAK İÇİN, TEK VATAN İÇİN EVET"

Cumhurbaşkanlığı sistemi bir mucize değildir. Değdiği her yeri birden düzeltecek bir sihirli değnek de değildir.

"Yürütme ile yasama arasındaki sınırları iyice netleştirerek herkesin kendi işine odaklanmasına imkan sağlıyoruz. Yani cumhurbaşkanı ülkeyi yönetecek, Meclis kanunları çıkartacak, yargı hukukun işlemesini sağlayacak. Bu sistemde hiçbir güç diğerinin üzerinde tasallut oluşturamayacağı için eski Türkiye'de sık sık şahit olduğumuz kavgaları, çekişmeleri, yetki aşımlarını inşallah artık yaşamayacağız."

ERDOĞAN CUMA NAMAZI KILDI

Erdoğan, toplu açılış törenine katılmak ve halka hitap etmek üzere geldiği Kahramanmaraş'ta ilk olarak Abdülhamid Han Camii'nde cuma namazı kıldı.

"ÇAYIMIZ HAZIR EDE, SEN DE ÇAYA EVET DE" DİYEN VATANDAŞI KIRMADI

Erdoğan, polisin geniş güvenlik önlemleri eşliğinde, tüm cemaatin aranarak içeri alındığı camiye geldi.

Camiye girmeden önce çevre binalardan kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamlayan Erdoğan, Elif Sarıgül isimli vatandaşın evinin balkonuna astığı, "Çayımız hazır evde, gel sen de çaya da evet de" yazılı pankart üzerine bu daveti kırmadı ve Sarıgül'ün evine çay içmeye gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta ilk olarak Abdülhamid Han Camii'nde cuma namazı kıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı ve tüm cemaatin aranarak içeri alındığı camiye gelen Erdoğan, camiye girmeden önce çevre binalardan kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 97 yorum
Devletin imkanlarıyla, her biri milyonlarca TL ye mal olan, seçim mitingi yapmaya HAYIR ...
Ben daha bir ay önce ekranlarda ağlayacak demiştim ve Maraş ta ağlamaya başladı,açılış töreninde sadece Allah,ibadet,15 temmuz,secde,sehitlerim diye konuşuyor,siyasette din istismarı budur.
VALLAHİ DE BİLLAHİ DE YALAN KONUŞUYOR
yalan siz fetöcülerde yeminle süslenir zaten hayatınız takiyye
Zübükzade yine başlamış din ve şehitler üzerinden istismarlara. Adam yalan söyleye söyleye ne dediğini de unutur oldu. Ben inanıyorum ki bu referandum bir tokat gibi vuracak suratına. Zaten Evet çıkarsa ülke yaşanmaz bir korku imparatorluğuna dönüşür.
sarayi terk etmek istemiyorsun binlerce korumadan ayrilmakta ama eninde soonunda TERK EDECEKDIN O SARAYI HA BIRDE HIRSIZLARADA IDAMMMMM VEDE BASKANLIGA HAYIIIRRR
mhp liyim ama kardeş mardeş değilim.sanada bahçeliyede başkanlığınıza da hayır diyorum..
FETOŞ davasında TV karşısında CUMHURBAŞKANI ve MİT MÜSTEŞARI ifade verene kadar 15 Temmuz HAİN HAREKET benim için hep ŞÜPHELİ bir durum olarak kalacaktır. Sözüm ona : 17-25 Aralık Hırsızlık ve Yolsuzluk şaibeleri karşısında NTV CANLI YAYININDA İSTİFA EDEN ERDOĞAN BAYRAKTAR IN SÖZLERİNİ ASLA UNUTMUYORUM. BEN İSTİFA EDECEKSEM RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA İSTİFA ETMELİDİR demişti. Sonra ne oldu ? Meclis te kendi oyları ile aklandığını sandılar. Şimdi neden ANAYASA değişikliği ile GÜÇLER AYRILIĞI KALDIRILIYOR. MİLLET İÇİN İSTİYORLARSA KAHROLAYIM. YÜCE DİVAN DAN KAÇMAK İÇİN. HAYIR diyorum HAYIR
bu millette birazcık kafa olsa bu adam ne istedi meclis çıkartmadı diye kendi kendine sorar ama dediğim gibi kafa olsa beyin olsa irade olsa...
Korkunun ecele faydasi yok,millet EVET diyecek,hdp chp pkk feto ab yani hayır tayfasi birbirlerine sarilip aglayacak
Sürekli hikaye anlatmaya devam.
ARŞİV UNUTMAZ ! Yeni Akit in, 30 Kasım 2013 tarihli “ Gülen i AK Parti kurtardı ” manşeti tekrar gündeme geldi. Haberin devamında DGM nin Gülen e verilen 10 yıllık hapis cezasının, AKP nin kanun düzenlemesi yaparak yargı elinden kurtardığını vurgulamıştı. Ben diyorum ki : FETOŞ İLE PKK yı TANIK TSK yı SANIK yapan AKPKK nın TEK ADAM REJİMİNE HAYIR diyorum HAYIR
İnsan da biraz edep olur : Meclis tutanaklarını inceleyin İDAMIN KALDIRILMASI İÇİN 2002 yılında yapılan oylamada 57 AKP milletvekilleri nin tamamı EVET OYU VERDİ. Benim AKLIMLA ALAY EDECEK İNSAN AHLAKLI DEĞİLSE SÖZÜM YOK. 2002 DE İDAMIN KALDIRILMASINA EVET DİYENLERE HAYIR diyorum HAYIR
allah diyen br reisimiz var hac eden bir resimiz var hamdolsun EVET EVET EVET
tugba her aşlah diyene boyle yaparsan eyvah ki eyvah:)))
LİDERLERİN LİDERİ GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK LİDER RECEP TAYYİP ERDOĞAN SENİNLEYİZ HERZAMAN İMZA TÜRK HALKI
MİLLET ARTIK SAF DEĞİL YEMİYOR .YÜZDE 89 U HAYIR DİYOR ÇOK ŞÜKÜR .
17-25 Aralık Hırsızlık ve Yolsuzluk şaibeleri karşısında Mahkeme de hesap vermeyip Meclis te kendi oyları ile aklandığını sananlar benim için HIRSIZDIR HIRSIZ. HAYIR diyorum HAYIR
bu arkadaş halıhazırdakı anayasaya yemın etmış bır kişidir nasıl doğruları söyledıgıne ınandınızmı hayırrrrrrrrrrrrrrrrr
Bir Reis düşünün söylediği bir kelime bile yüzbinlerce zındığın zihninde taht ediyor ..
Bu gün söylediğini yarın inkar eden tayip bey senden beklentimiz yok artık onun için de olsa hayırrrr
Büyüksün Erdoğan. Tarih adını altın harflerle yazacak.
Yazık bu millete diyeceğim ama müstehak bu millete demek geliyor içimden. Her mitingin de devlet kasasından 2 milyon harcayan erdoğan mitinglerin de şehit edebiyatı, 15 Temmuz , Allah kitap ve din sömürüsünden öteye gidemiyor. Açamadığı fabrikalardan bahsedemiyor bizden aldığı vergilerle yapılan köprüleri bize nasıl tekrar sattığından bahsediyor tokiden konutlardan bahsediyor kısacası üretmekten değil tüketmekten bahsediyor. 15 temmuzdan sonra idam meclisten geçsin hemen onaylarım diyen erdoğan Referandum için yine idamı demogoji olarak kullanmaya başlamış. Elini kolunu bağlayan mı vardı çıkar
TAYYİP ERDOĞAN ALERJİSİ OLAN BURADA AKILSAĞLIĞI BOZUK TİPLER BİR ÇOĞUDA YA TERÖR ÜYESİ YADA TERÖRİST FETÖ KÖPEĞİ
Buradaki kargalar yine gaklamaya başlamış. Yok şuymuş yok buymuş.
ASALETİN YETER REİS ..ASALETİNİN ALTINDA EZİLENLER KIVRANIYOR KIVRANIYOR
ulan burdada guldurdun milleti allah cezanı vermesin emi:))
Tarihe geçen sözler: 1. para,para,para (napolyon) 2. buldum,buldum,buldum (arşimed) 3. Ne Mutlu Türküm Diyene (Atatürk) 4. SIFIRLA OĞLUM,SIFIRLAYAMADIM BIBICIĞIM.(2 HIRSIZ)...
AKP milletvekilleri koskoca Dünya Lideri idam tasarısı önüme gelirse imzalarım diyor. Onu adam yerine saymiyirmisiniz. MHPnin desteğiyle getirin idam tasarısını, Reis de imzalasın. huu kime diyorum. Yok Reis, akpliler bile seni adam yerine saymıyorlar.
kökünüz hayır dese ne yazar azınlığın coğunluğa hükmetme devri 14 yıl öncesi kapandı ben nedersem o deyil millet nederse o olacak işinize gelirse işte türkiy bu beyenmeyen ülkeyi terkeder sizi tutanmı var
LİDERLERİN LİDERİ GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK LİDER...RECEP TAYYİP ERDOĞAN GERİSİ YALAN DOLAN..VAR SENDE OYALAN
VALLAHİ DE BİLLAHİ DE DOĞRU KONUŞUYOR O NEDENLE EVET
reisimize alerjisi olan fetöcüler toplanmış yine reis sahipsiz değil akıllı olun
90 lı yıllarda başkanlık için neler söylediğini unuttu herhalde hani amerikan emperyalizimin bir dayatmasıydı öyle açıklama yapmıştı şimdide belediye başkanlığından beri projem diyor pes doğrusu bukadarınada pes.
RTE NİN DÜNYA LİDERİ OLUP OLMADIĞINI BİLMEM AMA TÜRKİYENİN TARTIŞILMAZ TEK LİDERİ OLDUĞUNU TÜM DOST VE DÜŞMANLARI KABUL ETTİ.İŞTE BU KABUL RTE DÜŞMANLARINA,16 NİSANDAKİ REFERANDUMUN SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN OLDUĞU GERÇEĞİNİ GÖZ ARDI ETTİREREK,SİİSTEM KABUL EDİLDİĞİNDE 2019 DA YAPILACAK SEÇİMDE NASIL OLSA RTE KAZANIR KORKUSUYLA HEM SİSTEM DEĞİİKLİĞİNE KARŞI DURMA,HEMDE DAHA ŞİMDİDEN RTE NİN CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİNİ ONAYLAMIŞ OLMAKTADIR.DEMEKKİ RTE NİN SEÇİLMESİ GARANTİDİR.OYSA DAHA 3 YIL VAR,KİM YAŞAR,KİM KALIR BELLİ DEĞİL,DAHADA ÖNEMLİSİ,RTE NİN KARŞISINA BİRİNİ BULUP ÇIKARMAYI BİLE DÜŞÜNEMİY
ÇOKÇA KANDIRILAN BIRINE ULKENIN GELECEĞINI ÇOCUKLARINIZI TORUNLARINIZI EMANET EDERMISINIZ.. TABIKIDE HAYIR HAYIR HAYIR
Topluyorum, çıkarıyorum, bölüp çarpıyorum sonuç hep HAYIR çıkıyor.
Beyenmeyen ceker gider bu vatandan sizi tutanmı var
merak etme reis garanti evet yala devam yalnız bu evetten sonra halkıda biraz rahatlatırsan iyi olur özellikle emeklileri.
Sonuna kadar EVET, EVET, EVET.
demek projeyi sen çizmisin...! yani meclisin ve anayasa komisiyonun projesi değil.. binaliyi çağırmısın vermişsin projeyi eline,,anayasa komisiyonu,,meclis,,anayasa profösörleri,,yani hepsi hikaye,,,,,,tek adamlık bu olsa gerek..
Şimdi getirmek istediği sistemi belediye başkanlığı döneminden beri savunduğunu söylüyor erdoğan. 1993 yılında aynen şunları söylüyor : ''Başkanlık sisteminin ortaya çıkışı bir özentinin sonucu ya da Amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesi. '' İmam şaafinin bir sözü vardır ; ''Bir delil ile 40 alimi yendim . Ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.'' Daha birşey söylemeye gerek yok ...
16 Nisan'da gerçekleştirilecek olan referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı sistemi, şahsımın projesidir. Belediye başkanlığımdan bu yana savunduğum, ısrar ettiğim bir reformdur. Diğer hizmetler gibi ülkemize ve milletimize faydalı olacağına, yarar getireceğine inandığım için bu sistemin mücadelesini verdim, veriyorum" diye konuştu. Amerika'nın maşasısın.!! Yol yaptık diyor,yolu özel sektör yaptı kaymağını yiyen belli girende vatandaşa giriyor,utanmadan birde yaptık diyor.koyunlarda şakşaklıyor.
Diğer Haberler