HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tahliye edildi

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tahliye edildi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında tahliye kararı verildi.

Geçen 4 Kasım'da tutuklanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in yargılanmasına Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde bugün başlandı. HDP Milletvekilleri ve avukatların hazır bulunduğu duruşmaya Baluken, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katılarak savunma yaptı.

MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Kararına açıklayan mahkeme, Baluken'in adli kontrol kararı ile tahliyesine karar verdi. Mahkeme tahliye kararına, karartılacak delil olmaması, milletvekili olması ve Anayasa Mahkemesi'nin daha önce tutuklu vekillere ilişkin kararını gerekçe gösterdi.

BALUKEN NEDEN TUTUKLANMIŞTI?

İdris Baluken 4 Kasım'da tutuklanmış Kandıra İddianamede, Baluken'in "Suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 23 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
haydi hayırlısı darısı diğerlerin başına
çok geçmiş olsun adam gibi adam
@seyit47 doktorlugundn tanıyorum kesinlikle böyle haklı adil siyasetçiler yetişmesi gerekiyor ülkede partinin hiç bi önemi yok sadece garibanı sawunsun ahlaklı olsun we ezilenden yana olsun..
YARI DİKTATÖRLÜKDE TÜRK İNSANINA GÖZDAĞI VERİYORLAR, ACABA TAM BAŞKANLIK GELİNCE GERİSİNE DÜŞÜNEMİYORUM BİLE ÜLKE HİTLER ÜLKESİ OLUR ÇIKAR
@selokurtul19 merak etme Atatürk ve İnönü başkanlığında hitler olmamışsa bu ülke Sayın Recep Tayyi Erdoğan Başkanlığında hiç olmaz...
@selokurtul19 yandınız o zaman varya ayaklarınızdan asar başkan sizi vay anasını ya
güya tutuklatıp türkleri milliyetçileri bakın biz hdp lileri tutukluyoruz diye kandrıp evet oyu alacak nitekimde başarılı oluyor ama bu serbest bırakılmalar da neyin nesi:) zaten hukuksuzca tutuklandılar serbest bıraklıacaklarını dünya alem biliyor şimdi olmasa bile referandumdan sonra dediğim gibi tutuklayıp milliyetçilerin gazını almaktı::)
Benim mesajımı niye yayinlamiyorsun mynet sen ne biçim insansın böyle yaparsan uygulamayı silerim valla
@e5656 aynı şeyi banada yaptı
@e5656 insan ddeğil bunlar :)
Ha şöyle şimdi teker teker bırakın onlar halkın iradesiyle milletin vekili olmuştur
bu acı buna yeter. bi daha milletin polisine askerini çek elini sen kimsin dememeyi öğrenmiştir:) AHAHAHA
bu mynet kullanıcılari çoğu pkk sevici adiler
umarım içerdeyken anlamıştır anyayı konyayı...
Hadi geçmiş olsun gözümüz aydın darısı diğer vekilerimizin başına inşallah tez vakite özgürlüklerine kavuşurlar.
dün mossadın sitesi postacı theresa mayin erdogana verdigi haritayı yayınladı trumpın gönderdigini idda eden site afrin ve menbiçin bir kısmını türkiyeye veriyor elbabtan çıkılıyor. pyd kantonları amerikanın güvenli bölgesi israile sınır olan suriye toprakalrıda israile bırakılmış amerikan güvenli bölgesi orda olacakmış işid ortadan kaybolunca muhtemelen israilin toprakları olacak
Demokrasi ve hukuk herkes için lazım.
BU ZEVATLAR HAKKINDA BİR ŞEYLER YAZDIĞIMDA NEDEN YAZILARIM YAYINLANMAZ ANLAMIŞ DEĞİLİM. MY NET EDİTÖRÜNÜN DİKKATİNE.
@apartmanyikan terorist sevici mynet çoğu yorumu siliyor.Onlarda sanıyorlar ki biz çoğunluktayız.Ben yüzlerce yazıyorum yayınlanan okadar az ki.5 değildir.bu terorisleri savbunacak yazı yada devlet alşeyhine yazsam yada hükümet karşıtı yazsam hemen yayınlanır.
BAŞKANLIK REFERANDUMUNDA EVET ÇIKMASI ÇANTADA KEKLİK DEĞİL ANLAŞILAN
Diğer Haberler