HDP'li Ferhat Encü'nün milletvekilliği düşürüldü

TBMM Genel Kurulunda, terör örgütü propagandası yapmak suçundan hüküm giydiğine dair mahkeme kararı kesinleşen HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu'nun milletvekilliği düştü.

HDP'li Ferhat Encü'nün milletvekilliği düşürüldü

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 günü tutuklanan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkında, 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlarından 22 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamanın 9 Haziran 2017 tarihli celsesinde kararını açıklayan mahkeme, Ferhat Encü'nün 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 3 yıl 9 ay, '5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'na muhalefet' suçundan da 10 ay olmat üzere toplam 4 yıl 7 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, Encü'nün 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketine katılma' suçundan ise beraatine karar verdi.

Encü'nün avukatlarının itirazı sonucunda dosyayı inceleyen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararında isabetsizlik görülmediğinden kararın onanmasına hükmetti. Kararın onanmasının ardından kesinleşmiş hapis cezası Meclis Genel Kurulu'nda okunanca Encü'nün milletvekilliği düşürülmüş oldu.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan Ferhat Encü, 15 Şubat günü Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edildi. Savcılığın üst mahkemeye itirazı üzerine Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Şubat günü Encü'nün yeniden tutuklanmasına karar verdi. Milletvekilliği düşürülen Encü 17 Şubat tarihinden bu yana Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Dileğimiz hepsinin düşürülmesi.....
helal
Güzelll
türkleri bombalayıp öldüren vatan haini teröristlerin vekilliği türkiyede görüldü.KAZIYIN BUNLARI
Mehmetçiğin askerlik süreleri sigortalı sayılsın emeklilik primini devlet ödesin..
Sıkıntı yok kürt halkı tekrar meclise gönderir sizi
çözüm olacakmı peki istersen öldür istersen içeri at
@erdincdj gidin conilerin kucağına oturun bizde ölüm var işinize gelirse ya adam olursunuz yada madam.
geç bile kalındı. darısı diğer PKK sempatizanları na inşaallah...
chp sahip cıkar buna. ne de olsa kardeş parti
yavas yavas düşürecekler hepsini bi anda olmaz tayyip baba işini bilir..
Gün gelecek bu devlet bu zihniyet bu adamları arayacak ama iş işten çoktan geçmiş olacaknedir bu halka karşı kin haalkın iradeleri teker teker yok ediliyor abc partisi fark etmez bu işe sessiz kalanlar yarın onlarında başına gelmeyeceği ne malum büyük balık küçük balığı uer misali kuş su içerken gökyüzüne bakarak şükür eder ama yok ne ise şimdi bilmeyende bizi klavyeci zanneder ne ise allah sonumuzu hayır eyler inşaallah
Diğer Haberler