HDP’li iki vekil tahliye edildi

Tutuklandıktan 6 ay sonra hâkim karşısına çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tahliye edildi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım tahliyelerle ilgili, "Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımızın tutuklanması bu ülkeye kan kaybettirdi. Tahliyeleri ise ülkenin normalleşmesine hizmet edecektir. " açıklamasında bulundu

4 Kasım 2016'da tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile 31 Ocak 2017'de tutuklanan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tahliye edildi.

Beştaş'ın tahliyesi sonrası Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Birçok duruşmanın 16 Nisan’dan sonraya bırakılması manidardı. Bu, arkadaşlarımızın siyasi bir saikle tutuklanmalarının en açık göstergesiydi. Biz ne tutuklanmalarının ne yargılanmalarının hukuki bir sürecin sonucu olduğuna hiç inanmadık. Ama huzurun, barışın hakim olduğu bir ülkede hep birlikte yaşamak istiyorsak siyasi söylemleri sebebiyle tutuklu olan bütün siyasi tutsaklar tahliye olmalıdır. Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımızın tutuklanması bu ülkeye kan kaybettirdi. Tahliyeleri ise ülkenin normalleşmesine hizmet edecektir. Bütün toplumsal meselelerin diyalog yönüyle çözülmesine zemin hazırlayacaktır. Benzer siyasi gelişmelere ülkenin daha fazla ihtiyacı olduğunu, iktidarın da 16 Nisan sonuçlarından ders çıkararak deyim yerindeyse rehin olarak içeride tutulan bütün siyasi tutsaklar için aynı yönde karar alması gerekir. Bu arkadaşlarımızın tutuklanması da siyasi karardı, bugünkü karar da siyasidir. Tutuklanmalar topluma kaybettiriyordu, bırakılmaları ülkenin normalleşmesine ve toplumsal barışın temelinin güçlenmesine hizmet edecektir."

Kurtulan: Haksız uygulamaları hep beraber sonlandıralım

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan da şöyle konuştu:

Bugün 6 kadın arkadaşımızın duruşması vardı. Ne yazık ki bazı arkadaşların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Buruk bir sevinç yaşadık. Başından beri hukuksuz bir yargılama olduğunu hep söyledik. Bu hala devam ediyor. Çünkü çok sayıda tutuklu arkadaşımız var. Bu buruk sevincimizi ülkemizin geleceğine dair bir adım olarak ele alıp şu andan artık bu haksız uygulamanın son bularak ülkemizin geleceğine dair adımları atmamız gerekiyor. Kadın özgürlüğüne kadın örgütlülüğüne daha da güç katarak, örgütlenerek, haksız uygulamaları hep beraber sonlandıralım.

Beştaş'ın davası

'Örgüt üyesi olmak' iddiası ile 31 Ocak 2017'de tutuklanan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine gece saatlerinde Diyarbakır’daki evinde gözaltına alınan Beştaş, Diyarbakır Adliyesi’nde Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştı.

HDP MYK’nin IŞİD saldırısı altındaki Kobanê için 2014 yılında yaptığı çağrı ile ilgili yürütülen soruşturmada tutuklanan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına başlandı. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Beştaş, tutuklu olduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS’le katılırken çok sayıda avukat destek için duruşmada hazır bulundu. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, Ziya Pir, Mahmut Toğrul, Leyla Birlik, HDP il yöneticileri, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen’in yanı sıra çok kişi izleyici olarak katıldı.

Aydoğan'ın davası

dihaber'de yer alan habere göre, HDP milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016’da yapılan eş zamanlı operasyonda tutuklanarak hakkında 103 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın yargılamasına başlandı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya HDP'li Aydoğan tutuklu olduğu Silivri Cezaevi'nde SEGBİS üzerinden katılırken, avukatı ve Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Eren duruşmada hazır bulundu. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, Ziya Pir, Mahmut Toğrul ve Sibel Yiğitalp, HDP il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi izleyici olarak duruşmaya geldi.

Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada Aydoğan'ın avukatı Abdulkadir Güleç ilk olarak söz aldı. Aydoğan'ın yasama dokunulmazlığının hukuka aykırı bir şekilde kaldırıldığını, müvekkilinin halen milletvekili olduğunu ve yasama dokunulmazlığının devam ettiğini söyleyerek, yargılamanın durdurulması talebinde bulundu. Güleç ayrıca, dokunulmazlığı kaldırılan CHP, MHP ve AK Parti milletvekillerinin hiçbirinin tutuklanmadığını, sadece HDP'li milletvekillerinin tutuklandığını ifade ederek, bunun anayasada ayrımcılık yasağının ihlali olduğunu vurguladı. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.

"Operasyon, Ankara'da yapıldı"

Kararın ardından Aydoğan'ın savunmasına geçildi. Aydoğan, dokunulmazlıklarımızın kaldırılması tutuklanmaları ve mahkeme yargılanmaları nedeninin 7 Haziran'da ortaya çıkan seçim sonuçları olduğunu söyleyerek, bu seçimin sonucunda AKP hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadığını hatırlattı. Tutuklu olduğu milletvekilliğini sürdüremez hale getirildiğini dile getiren Aydoğan, “Tutuklanmam nedeniyle seçmenlerimi ve halkı temsil etme gücüm elimden alınmıştır. Bir hukuksuzluk ile karşı karşıyayım. Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) milletvekillerinin tutuklu yargılanmayacağına dair 2013 yılında karar vermiş. Bu karara rağmen 4 Kasım'da tutuklandım. AYM bu konuda yaptığım başvurunun henüz incelemeye alınmadığını biliyorum" diye kaydetti.

Siyasi iktidar yargı üstünde baskısı olduğunu öne süren Aydoğan, “4 Kasım'da 13 HDP'li milletvekilinin gözaltına alındığı operasyonu hukuk ile izah etmek zor. Bu operasyonda Ankara'da planlandı. Bazı hakim ve savcılar eliyle yapıldı. Gözaltına alınıp götürüldüğüm Şırnak'ta maruz kaldığım demokrasi ve insan hakları açısından kabul edilemez buluyorum. AYM ve mahkemelerin bu aşamada bizi (milletvekillerini) tutuksuz yargılayacağını düşünmüyorum. Mahkemelere gelmemizin nedeni yargıya değil siyasi iktidara olan tavrımızdır" dedi.

Aydoğan, Diyarbakır'da hakkında açılan bir davanın 3 aylık kısa bir sürede sonuçlandırılarak kendisine 4 yıl 8 ay hapis cezası verildiğini belirtti.

"Cenazelere katılmak insani ve vicdani bir görev"

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) sivil ve demokratik bir yapılanma olduğunu ifade eden Aydoğan, DTK'nin yasa dışı bir kurum olmadığını söyledi. Siyasi parti faaliyeti kapsamında yaptığı bütün çalışmaların "yasa dışı" olarak gösterildiğini ifade eden Aydoğan, "Bunu yapanlar çatışmaların çıkmasını, ölümlerin olmasını mı istiyor? Milletvekili olmayalım mı yani" diyerek suçlamalara tepki gösterdi. Mahkeme başkanın çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin cenazelerine neden katıldığı şeklindeki soruya Aydoğan, “Cenazelere insani ve vicdani duygularla gittim ve katıldım. Bir görev olarak biliyorum. Beni seçen halkın yanında olmak dertlerini, acılarını ve sıkıntılarında yardımcı olmak zorundayım" cevabını verdi.

3 ay boyunca tecrit

Cezaevinde 3 ay boyunca tek kişilik hücrede tecrit koşullarında kaldığını belirten Aydoğan, yaşadığı ağır sağlık sorunları nedeniyle tedavi için hastaneye gitmek istediğini, ancak elleri kelepçelenmesini kabul etmediği için hastaneye götürülmediğini söyledi. Aydoğan savunmasını bitirmesi ardından duruşmaya öğle arası verildi.

Aranın ardından savunma yapan Aydoğan'ın avukatı Abdulkadir Güleç, müvekkili Aydoğan hakkında fezleke hazırlayan, dinleme kararı veren 6 savcı ve hakimin “FETÖ/PDY" soruşturması kapsamında HSYK tarafından ihraç edildiğini söyledi. İddianamede, yasal ve legal faaliyet yürüten siyasetçilerin "yasadışı örgüt üyesi" olarak gösterilmesinin hukuksuz ve temelsiz olduğunu söyledi.

Avukatlar Aydoğan'ın tahliye edilmesini isterken, iddia makamı Aydoğan'ın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, Aydoğan'ın tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak, adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Referandum bitti,şimdi vekilleri serbest bırakmaya başladılar.
@stastemir referandum bitti yine okula gidiyoruz. Referendum bitti yine her gun gunes doguyor. Senin kafan guzel mi???
@korhan_kayar senin kafan güzel sanırım,ülkenin her metrekaresi satılıyor,çözüm süreci yeniden basliyor,ileride kafan daha güzel olur sanırım.
@stastemir ya referansum bitti baskanlik geldi de niye bu lokantalar muhtarliklar kapatilmadi bi soylesen dinlesek senide gulsek azcik
osursa akp suçlu chp zihniyeti
yine ne oyunlar dönuyor ey akepe ve rte kurdıstanımı kurmanın ufak adımları bunlar yoksa
Dehşet ve ibret verici aynı zamanda düşündürücü yine de onlara inat (Ne mutlu Türküm Diyene)
Medyada o kadar haber çikıyor HDP li vekiller en başta demirtaş tan alt kategorideki marabalara kadar açlık grevine başladı diye ama daha hiç ne öleni duyduk nede açlık grevinin devam ettiğini nede hastaneye kaldırıldıklarını hepsi hikayeden çal çal oyna.
mynet sende mi pkk lısın , pkk'liler diye yazmışsın haberi, rengini belli ettin.
@arapsenbidur mynet zaten işine gelmeyen yorumları da yayınlamıyor,,,,ya da çalışanlarında çok pkk lı var,,,,
Bu milleti "EVET" verin vermeyenler teröristir diyenlere kapak olsun.Yakında diğerleri de çıkacak."EVET" diyenler de aptallıklarını görebilecek mi?sanmıyorum.
REFERANDUM BİTTİ, HDP liler hep çıkartılacaktır, onların çalışmasını Ülkücülerin ki gibi engelleyemezlerdi, tutukladılar, referandumu alınca bırakacaklar
hepsi çıkacak çoğu zaten maksatlı içeri doldurulduki refarandumda konuşamasınlar. 16 nisan geçti amaca ulaşıldı, yavaş yavaş alıştıra alıştıra birer birer salıverilecekler. Haaa şunuda unutmayın. EYYYY almanya eyyyy hollanda diye bağırılıyorduya iki ay sonra kanka olacaklar. tükürdüklerinide her zamanki gibi yalayacaklar tıpkı israil ABD gibi, Rusya gibi. Çünkü İlişkiler düzeltilmesse haziranda dolar 6-7 bin tl unutmayın bu günü , benzin mazot 7 bin tl. sigara 15 tl, et 50 tl yazın bi tarafınıza.
@rahmi_05 o zamana kadar ben sana kina gondereyim sen simdiden yakmaya basla..ne zaman ulkenin vatanin tarafinda olacaksin onu merak ediyorum
@eren_71 Ne zaman mı ülkenin yanında olacağız, ihanetler bitince, tükürüğünü yandaşıyla beraber yalayanlar yargı önüne çıkınca
@eren_71 biz ülkeyi sadece akp görmedik bizim için ülke bayrak millet vatan ve ezandır
Siz içerde kalın yeter
Eyalete mi geçicen akp hayırdır?
oylama bitti nasilsa.. bunların hepsi yani hdp lilerin tutuklanması halk oylamasında milliyetçi kanadın oylarını almaya yönelikti . şükür ki ben hiç inanmadım
ben zihniyetinizi çözemiyorum sizinya adamlar ne yapsın bıraksa suuuç bırakmasa suç bi kerede yaptıklarından bir tanesini beğenin be:D
@muhammetkoca42 Devlet böyle oy için yönetilmez,tabi begenmeyiz tutukladıysan sucluysa cıkar idamı as.Anayasayı değiştirmeye calısıyon kendin için içine idamı niye bırakmadın Amerikanın adamı degilsen,eger idam olsaydı yüzde 90 la gecerdi anayasa ama çıkıp yok avrupa yok su deyip sözlerinden de cıkamıyorsun korkundan..
Teşekkürler sayın BAHÇELİ becerdin sonunda bir şeyleri ama hayırlımııı, hayırsızmı?
SAKIN BIRAKMAYIN NE PATLAYAN BOMBA VAR NEDE ASKERE POLİSE KAFA TUTAN VEKİL VAR YEMİN EDİYORUM SUKÜNET VARMIŞ,UMARIM HİÇ ÇIKAMAZLAR.
Akp li velilde kendi ağzıyla o cenazelere katıldım demişti ona ceza soruşturma yok hdp li olunca hemen damgala gönder bu kafayla bu gidişle hukuk yerini değil adamını buluryor
İdamı getireceğim diye koyunu sağanlar pkk ile bir küskün bir barışık son olarak yapışık kalrdeşlik, hayırlı olsunnn
düşüncem o ki 7 haziran seçimlerinde hdp istanbuldan ankaradan iyi oy almış hatta vekil çıkarmıştı akpden kopmalar olsada asıl emanet oylar chpnin idi.buda gösteriyorki ilerleyen zamanlarda demirtaşın tahliyesi bile görülebilir.eğer başkan adayı olursa (ne kadar nefret etsemde) güttüğü siyasetle yüzde on oy olsa seçimlerin ikinci tura sakmasını ve birinci turda bölünen sol oyun ikinci turdada bahçelideki düşüşle tayyip erdoğana yarıyacağıdır.
Söyledim yorumlarımda bırakacak hepsini sadce referandum için oy patlaması yaparım sandı tutuklayarak tutmadı,Ankara,İstanbul elden gitti tutşdular sevinemediler cünkü hangi hükümet Ankarayı ve İstanbulu kaybettiyse levha partisi oldu.Shp,Anap,Dyp,Refah.İnanmıyorsanız netten bakın..
Siktirin normallesmeymis ortalığı siz anormal ediyorsunuz zaten. neyin kafası bu ...
nede olsa referendum bitti tayyib başkanlığı cepe koydu... hdp lilerin görevi bitti... şimdi görün hepsi serbest kalacak... daha sonrasınıda söyleyeyimmi size... başkanlıkla birlikte ilk olarak eyalet sistemi gelecek sonra doğuya özerklik verilecek daha sonrasıda ülkemiz bölünecek... hadi hayırlı olsun...
ırkçılar havlar ancak İNAQDINA BARIŞ İNADINA HUZUR ÜLKEMİZE GELECEK
Diğer Haberler