Kadir Topbaş'ın yerine kim gelecek? İşte yeni isim...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP Meclis Grubu’nun gönderdiği imar değişikliklerini iade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa etti. Böylelikle Topbaş’ın görevinden istifa ettiğini dün duyuran CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddiası doğru çıkmış oldu. Kadir Topbaş'ın istifası sonrasında gözler o koltuğa kimin geçeceğine çevrilirken, herkes 'Kadir Topbaş'ın yerine kim gelecek?' diye soruyor. İşte gündemdeki o yeni isim...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP Meclis Grubu'nun gönderdiği imar değişikliklerini iade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa etti. Böylelikle Topbaş'ın görevinden istifa ettiğini dün duyuran CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş'ın iddiası doğru çıkmış oldu.

Topbaş'la İBB AKP Grubu arasındaki son kriz, Temmuz ayındaki Meclis Toplantısı'nda kabul edilen beş imar değişikliğini bu ay geri iade etmesiyle su yüzüne çıktı. Topbaş'ın 13 Eylül'de iade ettiği dosyalar dün (21 Eylül) Meclis Genel Kurulu'nda İBB AKP Grubu tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kabul edilerek yeniden başkanlık makamına gönderildi.

Oylama öncesi Belediye Meclisi'nde bir konuşma yapan CHP Meclis Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, Topbaş'ın iade gerekçelerinin AKP Grubu tarafından öğrenilmemiş olmasını eleştirdi. Buna karşılık AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan ise "Sayın Başkan iade gerekçesi belirtmediği için, komisyon daha önceki hazırladığı raporlar doğrultusunda hazırlamış. Konu bundan ibaret. CHP'ye buradan ekmek çıkmaz” dedi.

TOPBAŞ: BU İSTİFADAN CHP'YE EKMEK ÇIKMAZ

2004 yılından beri 13 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Kadir Topbaş istifa konuşmasında birkaç kez Başalan'ın "CHP'ye buradan ekmek çıkmaz” sözünü yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür edip İstanbul halkından müsaade isteyen Topbaş, "Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem. Asla etmem. Ben bugün itibarıyla buradaki belediye başkanlık görevimden ayrıldım, istifa ettim. Ama asla siyasi partimle bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin bir üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz. Siyasette kırgınlık olmaz. Kırgınlığım yok. Her zaman partimin yanındayım siyasetin içindeyim. Asla birtakım söylentilere fırsat vermek istemem” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, aslında bu sözleriyle AKP Grubu'nu karşısına aldığı için "Kendi partililerin sana kumpas kuruyor. Cesur ol kararını idare mahkemesine taşı. Yanındayız” diyen CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin'e de bir yanıt vermiş oldu.

'HATA İLE İHANETİN BİRBİRİNE KARIŞTIRILMAMASI GEREKİR'

İstifa kararını neden aldığını, kendisini bu karara zorlayan sürecin nasıl ilerlediğine değinmeyen Topbaş'ın bir başka sözü de dikkat çekiciydi.

"Bir damla suya muhtaç olduğumuz, hava kirliliğinin had safhaya çıktığı, çöpten geçilmeyen İstanbul, sayın genel başkanımızın vizyonuyla gelişti. Aynı kulvardan yürüdük. Hata etmemeye özen gösterdik. Hata yaparsak telafisi zordur. Hata ile ihanet birbirine karıştırılmaması gerekir. İhaneti affetme duygusunu gösteremeyiz.”

Topbaş'ın bu sözleri FETÖ soruşturması nedeniyle önce tutuklanan sonra serbest bırakılan ardından yeniden tutuklanan damadı ve Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı'yla ilgili Fatih Tezcan ve Abdurrahman Dilipak gibi AKP'ye yakın gazetecilerin eleştirileri ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yanıtını akıllara getirdi.

Kavurmacı ilk tutukluluğunun ardından Mayıs ayında tahliye edildiğinde Topbaş,"Peygamber efendimizin buyurduğu gibi ‘Kızım Fatıma da olsa kolunu keserim' diye. Biz bu ahlaktayız. Bu anlayıştayız. Şu anda ben bir aile reisiyim. Şu anda yargının halen devam etmekte olan konusu ve konularıyla ilgili ki burada zaman zaman beni de itham eden, belediyemle de ilgili davalar olsun- asla bu davalar üzerinde konuşmayı, değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Yargı ve adalete güveniyorum. Bu adaletin herkese eşit mesafede olduğunu biliyorum” demişti.

TOPBAŞ'IN VETO ETTİĞİ DEĞİŞİKLİKLER NEYDİ?

Topbaş'ın "Hesap sorulur” diye veto ettiği dosyada beş imar değişikliği vardı. Bunlar; Beşiktaş Ortaköy'deki 1641 metrekarelik arazinin inşaat hakkının yaklaşık 500 metrekare artırılması, Pendik Gökçebeyli Mahallesi'ndeki Çiftlik Kent Arsa ve Konut Yapı Kooperatifi'ne ait yapılaşmış tarla ve özel orman vasıflı arazilerin bir kısmının inşaata açılması, Zekeriyaköy'deki anaokulu yapılmak için ayrılan parselin konut alanına çevrilmesi, Bayrampaşa'da toplam büyüklüğü 5 bin 500 metrekarelik parsellerde kamusal sağlık tesis alanının özel sağlık tesis alanı olarak planlara işlenmesi ve Kartal Soğanlık mahallesinde 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanına dönüştürülmesiydi.

TOPBAŞ'IN YERİNE GÜMÜŞDAĞ MI GELİYOR?

Kulislerde Kadir Topbaş'ın yerine Göksel Gümüşdağ'ın geleceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ağabeyi Hasan Gülbaran'ın kızıyla evli olan Gümüşdağ, 2004 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Belediye Meclis Üyesi.

2006 yılından bu yana aralıksız olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Meclis İkinci Başkanlığı görevinde bulunan Gümüşdağ, aynı zamanda İstanbul Başakşehir Spor Kulübü'nün başkanlığını yürütüyor. Gümüşdağ, 2014-2017 arasında Kulüpler Birliği Vakfı'nın da başkanlığını üstlenmişti.

Yarkadaş: Devlet yönetimi iki damadı aynı anda kaldırmaz, Cumhurbaşkanı da bunu gayet iyi bilir

Topbaş'ın istifa edeceği yönündeki bilgiyi dün kamuoyuyla paylaşan CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada Göksel Gümüşdağ isminin kesin olmadığını söyledi.

"Türkiye aynı anda iki damadın devlet yönetiminde olmasını kaldırmaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu gayet iyi biliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için başka adaylar da gündemde”

Bir erken seçim olmazsa 2019 yılında yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükeşhir Belediye Başkanlığı'na adaylık için Binali Yıldırım ve Berat Albayrak'ın da isimleri konuşuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
Hata yaparsak telafisi zordur. Hata ile ihanet birbirine karıştırılmaması gerekir. İhaneti affetme duygusunu gösteremeyiz.”" diyor kendileri. Gördüğünüz gibi AKP işine gelmeyince en sağlam adamlarını bile iki dakikada satışa getiriyor. Biz bunu 15 yıldır görüyouz ama siz görmrk istemiyorsunuz beyinsizler.
@dewremo BEYİNLİ KARDEŞ..BAYKALLA İLGİLİ NE GÖRDÜN..İKİ DAKİKADA YEDİRDİNİZ ADAMI..BİRTANENİZ BİLE TOPBAŞIN İSTANBUL İÇİN YAPTIĞI GÜZEL BİR PROJEDEN BAHSETMEMİŞ..NANKÖRLÜK BÖYLE BİRŞEY İŞTE..SİYASETİN ÇİRKİNLİĞİDE BU,,HİÇ KİMSEYE BEĞENDİREMEZSİN YAPTIKLARINI ..İLLA Bİ ZEVZEK ÇIKIP BEĞENMEZ..ÇABUK UNUTTUNUZ 302 OTOBÜSLERLE SAATLER SÜREN YOLCULUKLARINIZI..
Göksel Gümüşdağ aile damadı olunca:)
@dewremo RABİA SİZE ÇARPACAK İNŞALLAH ARAP BOZUNTULARI
Bundan sonra sıra İ. Melih Gökçek'te.
15 YILDIR TEK YAPTIĞI ŞEY DEVLETİ VE BELEDİYEYİ SOYMAKTI..KÜPÜNÜ YETERİNCE DOLDURDU VE GİTTİ....
@rehber1953 Elinde bilgi ve belge varsa savcılara vermen gerekir. Belge ve bilgi yok diyorsan o zaman iftira atmış ve gıybetini yapmış oldun.
@rehber1953 dokunulmazlığı yok adamın ıspatlayacaksın iftira atmayacaksın devletin mahkemelerine müracaat edeceksin çamur atmayacaksın meydanı boş zannetme
@m_temir Bugüne kadar ortaya çıkan,ortaya atılan hangi yolsuzluk suçlaması soruşturıldu?Hangisi mahkemeye taşındı?Hangi akp'li yargı önüne çıktı söyler misin bir zahmet!İftiradan bahsediyorsun ve bütün akp'lileri Melaike görüyorsun.Bugüne kadar Muhalefet neler neler çıkardı ortaya ama hepsi unutturuldu.Çünkü medya onların elinde karşı yalan haberlerle efendilerini aklıyorlar.17-25 Aralık hikayesinde olduğu gibi çıkıp meydanlarda kumpas,komplo deyip kandırıyorlar seçmenlerini ve yollarına devam ediyorlar.Bu ülke bu hale getirildi,yargı yok sayıldı ama hepsi elbet birgün hesap verecek merak etme
@rehber1953 iddasını ispat etmeyen şerefsiz deyyustur ( deyyusun anlamını biliyorsa ki sanmıyorum)
topbaş seçilerek gelmemişti, aynı referandum seçimlerinde olduğu gibi usulsüzlükle gelmişti o göreve. bu bir skandal olmuştu. halkın iradesine isteğine karşı çıkılmış, halk yok sayılmış zoraki kabül etmek zorunda kalmıştı. şimdi ise daha vahim bir olay var. birleri istedi topbaş gitti yerine yine o birilerinin istediği geliyor . çok yanlış . demokrasi denilen halkın gücü gaspedilerek yine halk adına karar verilmiştir. bu halk kendi istediğini özgürce seçemeyecek se istediğini kendisi yönetic olarak getiremeyecekse seçimin ne anlamı var, isteğinin ne anlamı var. sadece halk kandırılıyor.
@bora0739 AYNI KILIÇTAROĞLU GİBİ DEMİ..ULAN TOPBAŞA OLAN İLGİNİZİ BAYKALA GÖSTERMEDİNİZ..OLDU BİTTİYE GETİRİP YEDİLER ADAMI...ARAMADINIZ ARKASINI OLAYIN...KALKMIŞ TOPBAŞI ELEŞTİRİYORSUNUZ..
gumusdag gelirse devleti aile sirketine ceviren reis aile holdingine cevirmis olucak
PADİŞAH DEYİNCE DE KIZIYORLARDI.
melih bey den çıt yok melih bey den de aynı hareketi bekliyoruz inşallah
En doğru seçim, devlet yönetimine en yakın aile mensuplarını getireceksin ki kimseye güvenilmediğini vurgulamış olacaksın.
@beral80 muz cumhuriyetimi la burası hayırdır
bugün metroda daha çok işlerimiz var sizinle gibisinden yazı okudum kadir topbaş resimli ne oldum değil ne olucam diceksin
Temel Başalan vetoların sebebini sormayı mı unutmuş?
sıkıysa kırgınım de asıl nedenini söyle reis ne yapar o zaman
Zaten 3. donemi dolmustu hem melih gokcek hem topbas yolcuydu..yerel secimlere az zaman kala bu iş yapılıyorsa topbas da ciddi sıkıntı var demektir..zaten gumusdağın kulupler birliği başkanlıgın dan ayrılması ibb nin başına getireleceğinin bir göstergesiydi..
@abdullahasci gökçek in kaçıncı dönemi oldu dersin 3 dönem mi kalmış.
CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada
Yaptığınız hatalardan dolayı Allah seni affetmedi mi?
kim gelirse gelsin zihniyet aynı olacak kafa aynı olacak talana yalana dolana devam.
@ahmeddid Yalanın talanın rüşvetin olduğu denemlerde İstanbullular İçecek su bulamıyordu. Sokaklar çöpten pislikten geçilmiyordur. Bu kadarda Nankör olunmaz ki.
Simdi bu konuyu soyle dusunup yorumlamak lazim.Bu adami oraya herne kadar partisi aday gostermissede sonucta secimi istanbul halki yapti ve kadir beyi belediye baskanligina getirdi.Bu ne aymazlik bu ne bicim bir siyasi ahlak bu ne asagilik bir mantiktirki sen sana oy veren halki hice sayiyorsun.Sonuc olarak bastan asagi bir terbiyesizlik manzumesi ve turkiyede baskanlik provalarinin on adimlaridir.Kime sordunda istifa ettin,istanbul halkina cevap vermek zorundasin.Istanbul halkida iyi dusunmeli.,insan yerine koyuluyorlarmi koyulmuyo
demek ki fetö nun siyasi ayağı CHP her şeyi önceden biliyorlar eyyyyy Kılıçdaroğlu eyyyyy fetö ortaklığı
ÖZYÖNETİM ve ÖZERKLİK kurbanı topBAŞ PİRE İÇİN YORGAN YAKAN zihniyetin kurbanı ANLAYANAAA
yaw hirsizin biri gider birini gelir. akp de durust adam varmiki belediye baskani durust olsun. bunlar haram yer namaz kilarlar.
@yusufg ne yerse yesinler, namaz kılıyorlar ya..)) haram yemek, ve çocuk istismar etmek çok mu önemli. önemli olsa diyanet haram günah derdi.
Topbaşın yerine kim geçecek? Tabiki BEN ! :))
adam haklıymış,beş dosyayı onaylamamakta.
Topbaşın veto ettiği o değişiklikler hangi muhteremlere aitti,ismlerini de yazsaydınız.!
Ben geliyorum beyler,oyunuzu bana verin..:)
Sıra Recep Altepe de....
aç kapıyı veysel efendi akp dağılıyor
Solcular balıklama atladıalr ve kıçlarının üstüne oturdular,AKP den size ekmek çıkmaz siz hdp ve geziciwlerın gölgesinde dolaşın durun
yeniden seçim yapılmalı, 15 milyonluk şehri yönetecek başkanı, halk seçmeli.
muhalefete ekmek çıkmaz diyor topbaş bu istifadan bu akp zihniyetinin ve uygulamalarının hepsi katmerli ekmek ama neylersinki davulda tokmakta iktidarın elinde
İstanbul da yaşayanlar akıllı olmaz ise bedelini öder.Yeşil alan kalmadı.Daha önceleri yapılaşma yapılırken rant için ses çıkarmayanların bedelini depremde ölen 24 bin suçsuz insan ölerek ödedi.Kim akıllandı.Yalvarın,camiler dualarla inlese de yanlışın arkasından medet umulmaz.
39 - Allah dilediğini imha eder, dilediğini de yerinde bırakır. Ana kitap O'nun katındadır. 40 - Onlara vaad ettiğimiz azabın bir kısmını sana göstersek, yahut seni, onu görmeden vefat ettirsek, yine de sana düşen sadece tebliğ etmek, bize düşen de hesaba çekmektir. 41 - Görmüyorlar mı ki, biz yeri etrafından eksiltip duruyoruz. Allah öyle hükmeder ki, O'nun hükmünü engelleyecek kimse yoktur. O çok hızlı hesap görür. RAD süresi
Darısı başkent belediyesine olsun kadir topbaş adam hakikaten çalıştı enazından istanbulun altını üstünü metro yaptı bizim Ankara belediyesi yemekten keçiören metrosunu bile bitiremedi en pahalı suyu kullanıyoruz belediye olarak vatandaşı tavuk gibi sömürmekten bsşka neleri var ne yaptılar ankaparkmı 15 yıl da o sürer stadın yok doğru düzgün spor kompleksin yok anlatacak çok şey var burda hükümettinde suçu var tayyip erdoğan zaten istanbul aşığı olduğunu söylüyor ankarayı sevmediği ortada kısacası bu şehrin adı Başkent YatırımSıfır,memur şehri olmaktan kurtulmalı Fabrika yok o yok bu yok
allah dan bilal erdoğanı seçmedi aday olarak
Kadir Bile İnanmaz Buna !..
Yakışır yakışır...aile devletine aile belediye başkanı yakışl ır........Allah her şeyi görüyor şüphesiz...
Yarin birgün böyle kritik görevde olanlara bir dönem bakanlık yaptırırlar korumaya alırlar
EN CÜMEN NİYE İSTİFASI İSTENMEDİ
Eşler doslar her zaman olur
Akpırtı suç işlerde reyizleri suç sayarsa hata, aynı suçu gariban işlerse ihanet, yok böyle bir adalet, sn. top-baş sende allahtan af dile kaldığın yerden devam, nasılsa bu koyun kesim yutuyor
yarkadaş mısın nesin konuşup duruyorsunda hiç etrafına bakıyormusun sana ve hatta size bişey soran varmı bu konuda
biz bunu daha önce gördük klasik Türk filmi damat Ferit paşa misali onların yerine zaten isimler belli iş bu şekilde yapıldı ki biraz inandırıcı olsun bir iki sene içinde bu seneryo iki defa yapıldı eee bizlerde yedik İstanbul'a hayırlı olsun
Diğer Haberler