Meclis'te yüksek tansiyon

Anayasa değişiklik teklifinin oylaması sırasında AK Partili ve CHP'li vekiller arasında arbede çıktı. Çıkan arbede yüzünden 3. maddenin oylaması yeniden yapıldı.

Meclis'te anayasa değişikliği teklifinin oylamaları sürerken gergin anlar yaşanıyor...

CHP'LİLER KÜRSÜYÜ İŞGAL ETTİ

Genel Kurul'da oturama verilen aranın ardından kavga çıktı.

CHP'li Özgür Özel konuşma yaparken çıkan tartışma kavgaya dönüştü. CHP'li milletvekilleri kürsüyü işgal etti, oturuma 5 dakika ara verildi. tartışmanın yatışmasıyla birlikte oturuma devam edildi.

TEKMELİ, YUMRUKLU KAVGA

Meclis Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 3. madde için yapılan gizli oylamada yumruklu kavga çıktı, tekmeler atıldı. Teklifin 3. Maddesinin gizli oylaması sırasında kürsü önünde büyük bir kalabalık oluştu.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın milletvekillerini yerlerine oturması için uyardı ve, "Sayın milletvekilleri durduralım şu anda. Katip üyeler şu anda vermiyorsunuz, duruyorsunuz. Şu anda oylamayı durduruyoruz. Şu kalabalığı boşaltalım. İdare amirleri lütfen oradaki yığılmayı önleyelim. Arkadaşlar hiç yakışmıyor. Sizi kendi yerlerinize davet ediyorum" dedi.

Genel Kurul Salonu'nda tansiyon yükseldi. Vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü. Yaşanan itiş kakışta yumruklu kavga çıktı, tekmeler atıldı.

Çıkan kavga üzerine Ahmet Aydın birleşime ara verdi. Kutuların da emanete alınmasını istedi.

OYLAMA YENİDEN YAPILDI

AK Partili ve CHP'li vekiller arasında çıkan kavga nedeniyle 3. maddenin oylaması yeniden yapıldı.

CHP’Lİ HÜRRİYET: FİZİKİ MÜDAHALEDE BULUNDUNUZ

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, "Burada yapılan haksızlıkları, hukuksuzlukları görüntülemek adına sadece elimde telefonla oradaki görüntüleri kayda alırken Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Sayın Elitaş'ın bana fiziki müdahaleye kadar varacak şiddetini buradan kınıyorum. Ardından Ahmet Gündoğdu İdare Amiri telefonumu elimden gasp ederek üzerime saldırması bakın boğazım kıpkırmızı" dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, şöyle dedi:

"Burada yapılan haksızlıkları, hukuksuzlukları görüntülemek adına sadece elimde telefonla oradaki görüntüleri kayda alırken Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Sayın Elitaş'ın bana fiziki müdahaleye kadar varacak şiddetini buradan kınıyorum. Ardından Ahmet Gündoğdu İdare Amiri telefonumu elimden gasp ederek üzerime saldırması bakın boğazım kıpkırmızı.

Fiziki müdahaleye uğrayan ben. Konuşan siz. Bir Grup Başkanvekiline yakışmıyor bir kadına fiziki müdahalede bulunmak hiç yakışmıyor. Sizi kınıyorum Sayın Elitaş. İdare Amiri sizi de telefonumu elimden gasp ettiniz. Fiziki müdahalede bulundunuz. Bakın boynumun halini görüyor musunuz? Bir kadına saldırabilecek gözük dönmüş olmanızı kınıyorum. Yere batsın saraylarınız, yere batsın Anayasanız, yere batsın başkanlığınız."

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, "Burada bir anda yoğunluk oluştu. CHP'li bir grup milletvekili arkadaş burada set oluşturmaya gayret etti. Ben oyumu kullandım. Hanımefendi benim resmimi çekiyor. Lütfen beni çekmeyin dedim. Hayır çekerim dedi. Ben çekerim dedim. Israrla çekti" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
Atatürk diyorki, “ Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskar insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehdide dayalı olduğu için korkak, zelil, sefil, rezil insanlar yetiştirir .” ( 14 Ekim 1925 )
@gizmir_1960 Atatürk diyor Allah demiyor
@gizmir_1960 Evet öylemi diyor peki niye kendisine muhalefet edenleri idam etti Yumoş buna cevap versene
Alla alla şimdi her şeyimiz süperde bi anayasamızı mı kaldı ülkenin neresinden tutarsak tuttuğumuz yer elimizde kalıyor anlamıyorum sadece amaç kendilerini saglama almak başka amaç Yok ülkenin iyiliğini düşenselerdii o kadar arapı ülkeye almazlardı
ordan bakınca sağlamda degilde sağlamlıga ihtiyacı varmışgibimi gözüküyor eger gözüküyorsa!!! dogrusu biri sağlam iki cephe kurup asla yenilemeyecek iktidar getirip her işi gördürüyor.zamanı tanımıyorsunuz!!!!!!!!düşmanını ve hangi zamanda neye nasıl düşmanlık yaptıgını tanımayan her ordu ulus ve strateji yenilmeye mahkumdur.
Yine Anayasa ihlali yapılıyor. Oylarını kapalı kullanacak cesareti olmayanlar millet vekili olmuşlar, yazık...
@aragulsun öyle bir kanun yok ezbere konuşma patlasan da başkanlık gelecek. Millet sabit fikirli değil herşeyi görüyor CHP gerçek CHP değil
@oguzhan_1972_dnpzn yahu güzel kardeşim 45 yaşındasın nerdeyse anasayı bilmiyorsun ve biliyormuş gibi konuşuyorsun..bu soru kpss de bile çıktı..Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) iç tüzüğünce anayasa değişikliklerinin maddelerinin ve tümünün kabul edilmesi durumu gizli oylamayla yapılır.
@oguzhan_1972_dnpzn akp mı gercek cahıl
Büyük melletin meclisine bak sen
@geccsaa Bizim büyüklüğümüzden şüphemiz yok ezik sen kimsin :)
@bozkurt_kara_2017 oldu bittiye getiren sizlersinizikte siz..
Yiyin birbirinizi
Anayasa da yazan gizli oylama maddesine uymayarak oy kullanan bu zevatlardan hertürlü pislik beklenir. Kendilerinin FETOŞ çu olmadığını ispat etmeye çalışıyorlar. Bal gibi FETOŞ çusunuz.
@gizmir_1960 gizli oylama konusunda açık hüküm yok odada yapılacak diye akıllı konuş mendebur
2011 yılında HDP ile değiştiremediği Anayasayı MHP ile değiştirmeye çalışıyor.
fetocu vekiller red oyu vermesin diye oy kullanımı gizli yapılamıyor. Tek adamlık sistemi gelip bir sabah uyandığınızda feto başkan oldu haberi duyarsanız hiç şaşırmayın,
@antofagasta_2014 bence fetöcüler evet veriyor bu anayasaya fetöcü olmayanlar hayır demesinler diye açıktan oy kullanıyorlar.
Yeni anayasa eze eze geçiyor. Ülkemizin önü açılıyor. chp kendini hala 1940-1960 larda zanetmekle meşgul. eeee... bunlarada bu milletin önünün tıkanması görevi verilmiş.
Kemall pazartesiden itibaren tvlerde chpyi izleyin demisti..evet pürdikkat izliyoruzzz
İtiat Edeceksiniz İçimizdeki soysuz abd uşakları... Dirilişe Biz Hazırız .. Bir Avuç uşaklar bırakın can çekişssin
Adam akıllı birşeyi tartisamıyormuyuz biz bu neya 3. Dünya Meclisi gibi aynı...
@yusuf.bikec Akp nin bu gergin günlerde bu tasarıyı Meclise getirmesi ne sağladı ülkemize. Ekonomi, terör sorunlarını muhalefetle güçbirliği yaparak çözmek varken.
brükselin vesayetçisi chpkk kaos sıça sıça bok içinde kaldı.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN
ak koyunlar dolar aldı başını gidiyor me me
@life32 beyinsiz dana o dolarlar sana girmiyormu, tam bir salaksın, aynı ülkede yaşıyoruz, doların artmasından laf sokmaya çalışıyor, bence sen meleme MÖ de.
@life32 Sen galiba 15 temmuzda atmden para çekenlerdensin...
Bahçeli yüzünden oluyor bütün bunlar yazıklar olsun
akp ve akpliler geri kalmış ideolojileri benimsemiştir. hiçbir gelişmiş ülkeden destek görmeyen bir partidir bu. çağın gerisinde kalmıştır bunların fikirleri ve ideolojileri. bu yüzden istediğini kadar oy alın yinede akp ve yandaşlarının modern, çağdaş dünyada yeri yoktur. zaten ortadoğudaki araplar dışında seveniniz de yoktur. olamaz. ne mutlu ki bu osmanlı orta doğu coğrafyasında kendini geliştirmiş ve bu kör köhne zihniyetten kurtulmuş biriyim.
Bu ülkenin başına ne geldiyse CHP'den dinsiz Avrupa aşığı Türk olduğunu savunan ama gizli yahudilerden geldi şimdi Meclis'i karıştırıyor her kavgaya bakın her pisliğe bakın chp hdp var az kaldı tek tek adaletin önüne çıkacaksınız
BİZ SANDIĞA CEP TELEFONU İLE GİREMİYORUZ SAYIN VEKİLLERİMİZ MECLİS TÜZÜĞÜNE UYMUYORSA ONLARIN ÇIKARDIKLARI KANUNLARI UYGULAYAN SAYGI DUYAN OLMAZ
demek ki akp li vekillerin içinde çok sayıda fetocu vekil var ki gizli oylama yapamıyorlar.
YAZIK ÜLKE RESMEN İÇ SAVAŞA GİDİYOR BU GÖRÜNTÜLER SOKAĞA TAŞARSA ÖNÜNE KİMSE GECEMİYECEK.
Memleketimiz çoook cahil, oy verdiğim parti ne yaparsa doğrudur mantığı ile gidersek bizim burnumuz pislikten çıkmaz. Cahillerin aklına gelmez ki, ulan memleket yangın yeri iken ana yasayı neden oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar kimden ne kaçırıyorlar diye...
ya arkadaş biz can derdindeyiz siz koltuk sevdasındasınız ayıp milletvekilleri ben kiramı veremedim nasıl olacak işsizim süriyeyiler benden iyi yaşıyor bu ülkede ayıp sayın yöneticiler utanın
aman boş haber bunlar asıl haber zuhal topalda esra erolda acunda hanıfe evlenecek mı yoksa yıne bekar mı kalacak bunlar onemlı bırakın bole boş işlerı gece tbmmden gecen yasalar falan onemı yok nede olsa yılan bın yıl yasıcak sana bna dokunmayan yılan bın yıl yasasın dıye temennıde bulunuyoz ya mıllet olarak sorun yok yani.ha bu arada herkeze AZİZ NESİN'in slmı var...
@ilginc86 Aziz Nesin sana 2 elinle selam soylemis..
@ekitap14 saol bladerım slmı getırdıgın ıcın ne guzel ya şaşırdım sızın gıbı sığ düşünen şahısların bole ınce espırılerı anlaması bana gore buyuk olay.
@ilginc86 Aksine,derin dusunceliyimdir.Siradan bir espride, sen 2 el detayini anladin mi? Trollerin zoruna gitmis anlasilan.
Atatürkün partisinin sözde vekilleri demokrasiye barikat kurdu.Vekilin görevi orda oy kullanmaktır.Sonuca da saygı duymaktır.işine gelmediği zaman ortalığı karıştırmak işine geldiği zamen çoğulcu dekokrasi chp nin son yıllarda başvurduğu bir saçmalıktır.
@mahmutca53 ya çok boş konuşuyosunuz var ya şu bır gercek chp baskanı kemalde sızden bahcelıde sonucta 14 yıldır ıktıdar yapıyolar sızı altın tespide sunuyolar her seyı sımdıde baskanlık sıstemını bu ıkılının bılerek yaptıgı acız sacma sıyasetden dolayı malı goturuyorsunuz dune kadar bahcelı bı kufur etmedıgı kaldı sımdı hop cark ettı sonucta o meclısde duran kımse bu mılletı dusunmez dusunse mılletvekılı alıyo 26 mılyar vatandas alıyo 1404 lıra mılletvekılı oluyo 2 senede emeklı vatandas oluyo 68 yasında kısaca bu mılletı çok guzel kandırıyosunuz hepınız aynı haltsınız...
Bu vekillerin a dan z ye hepsinin Allah hepinizin cezasını versin boş insanlar
tek adamlık geldiğinde bir sabah uyandığınızda fetoyu başkan olarak görürseniz hiç şaşırmayın.
Fetö cü cehape akpartililer oy kullanmasın diye adamların Boğazını sıkıyor ama boşa çaba içerisindesiniz çünkü sizin üst aklın sonu da referandumla son bulacak Siz halktan korkan bir halk partisisiniz hdp ile fetö ile bir olup ihanet içerisindesiniz bunu millet görüyor
@4kasim2004 Sende balık hafızası var herhalde. pkk ile anlaşıp sonra kandırıldık diyen, Fetö ile karı koca gibi takılan ne istedilerde vermedik diyen AKP değilmiydi? bu ülkeyi CHP mi yönetiyorda darbe oluyor. CHP mi yönetiyorda terör kol geziyor. hepiniz vatan hainisiniz.
@4kasim2004 fetocu chp mi dedin,feto nun babası yıllarca aynı yatakta yatan Akp nin ta kendisidir.
Her zamanki chp işte...
telaş yok arkadaşlar sandıkta tarih olacaklar refarandumu çantada keklik görenler 7 haziran hüsranı yaşayacaklar
Dayan chp dayann mhp nin gercek vatan severleri dayanjn direnin o yobaz hilelarlara objektiflere show yapan fetocu hainlere dayanin can verin yasayi cikartmayin istiklal savasi mecliste baslamistir !!!
böyle meclismi olur ya fes edin kendinizi derhal seçim yapın.,orası babanızın çifliği değil.
dolar ne alemde. onun komisyonunu yapın acele.. başkanlıktan önemli bu dolar euro işi
chp nin taktikleridir saldır sindir oyala geciktir karıştır ki maddeler geçmesin ve meclis çalışmasın kendileri çalışmıyor çalışanıda çalıştırmıyorlar, ama yeni türkiyede halk bunları görüyor ve primde vermiyor birdahi seçimde ne olacak halleri merak ediyorum halk olarak biz seçimleri bekliyoruz çünkü şu an yapacak hiçbirşeyimiz yok.
yazik
Yer yüzünde akpli vekiller kadar barbar bir topluluk yoktur
mhp hep arkadan vurdu, yine vurmaya devam ediyor
Cumhuriyeti yıkım ekibi işbaşında?!!!!
Tüm sorunlarınız hallettik sanki ülkenin neresinden tutarsak elimizde kalıyor tek derdimiz anayasamıı ayıptırr ya ve ve tek amaç kendilerini garantiye almak amaç ülke olsaydı o kadar ülkesiyle sorun yaşayan arapı buraya almaZlardı
chp nin işi gücü pislik zaten icraat yapamayan beceriksizliği örtmek için pislik yapar bir iki oy fazla alayım diye bütün terör örgütlerine kuçak açar pardon kuçaklarına oturur ama diğer yandan gerçek Atatürkçüleri kayıp eder kasetle gelen bir genelbaşkanı tabiiki onu oraya getirenlere borcunu bir şekilde ödeyecek yoksa bundan tuvalete bekçi bile olmaz şu partinin başına düzgün bir adam getiremediler ama ne demişler kendini yönetemeyeni başkası gelir yönetir şuan bu partide olan da aynen bu o yüzden sürekli ağız değiştiriyor keMAL çünkü yönetmeni çok
@metto333 terör örgütleriyle işbirliği yapıp ülkeyi mahvettiniz akkillar sizi.
Diğer Haberler