Şahin: 'Bu sayın Vali'nin işi değildir'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin: "Biz Türkiye'deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes güvenecek" dedi.

Şahin: 'Bu sayın Vali'nin işi değildir'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin: "Biz Türkiye'deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes güvenecek. Bu ülkede yaşıyorsan bu ülkenin mahkemelerine güveneceksin" "Mahkemelere saygı duyun, vereceği kararlara saygı duyun ve edeplice mahkeme sonucunu bekleyin" "Özellikle bunlar ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuş kişilerse özellikle bunlar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış kişilerse biz bu kişilerin hüküm giymesinden memnuniyet duymayız, üzülürüz, beraat etmelerini arzu ederiz. "İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, işte şunlar, şunlar duruşmaya alınmayacak diye açıklama yapmış. Bu sayın valinin işi değildir"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Ergenekon Davası"nın karar duruşmasına ilişkin, "Biz Türkiye'deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes güvenecek. Bu ülkede yaşıyorsan bu ülkenin mahkemelerine güveneceksin" dedi.

Şahin, Karabük'ün Ovacık ilçesine bağlı Çukur köyünde katıldığı bir iftarda yaptığı konuşmada, Adalet Bakanlığı döneminde başlayan Ergenekon davasının 5 Ağustos Pazartesi günü karar duruşmasının olacağını ancak bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin toplanarak Silivri'deki mahkemeyi basmayı ve çalışamaz duruma getirmeyi, yargılananları zindandan kurtarmayı amaçladıklarına dair haber yayıldığını söyledi.
Bu davranışların şu mübarek günlere gölge düşürecek davranışlar olduğunu belirten Şahin, "Mahkemeler Türkiye'deki hakim ve savcılar hiç kimsenin hasmı değildir, hiç kimseyi de hasım görmezler. Onlar ellerindeki kanunu uygularlar, ellerindeki delil durumuna göre yargılama yaparlar. Türkiye'de yargı bağımsızdır. Siz mahkemeyi basmaya çalışacaksınız, taraftarlarınızı toplayacaksınız, çalışamaz duruma getirmeyi amaçlayacaksınız. Türkiye bir hukuk devletidir. Buna izin vermez" diye konuştu.
Bu tür çağrılarda bulunanların yaptıklarının yanlış olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:
"AK Parti olarak bizim hakkımızda, 2007 seçimlerinden birkaç ay sonra, yüze 47 oy almış ve tek başına yeniden iktidara gelmişken kapatma davası açıldı. Başta genel başkanımız olmak üzere 30'dan fazla milletvekili arkadaşımızın milletvekilliğinin düşürülmesi, 5 yıl siyaset yasağına çarptırılması ve partimizin kapatılması istendi. İktidardayız. Bu dava devam ederken Hiçbirimiz, hiçbir AK Partili üye Anayasa Mahkemesinin önüne giderek olumsuz iş yapmadı. Kararın açıklanacağı gün hiç kimse mahkemenin önüne gitmedi. Biz Türkiye'deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes güvenecek. Bu ülkede yaşıyorsan bu ülkenin mahkemelerine güveneceksin."
AK Partinin kapatılması davasının devam ettiği sırada kendilerine anamuhalefet partisinin mahkemelere güvenmeleri konusunda telkinlerde bulunduğunu hatırlatan Şahin, şöyle konuştu:

"Bize 'mahkemelere güvenin, savcının açmış olduğu bu davayı neden eleştiriyorsunuz' diyenler vardı. Bazı arkadaşlarımız eleştirmişti çünkü. Partimize açılan davanın haksız olduğu gerekçesiyle. Anamuhalefet partisi yetkilileri bize o zaman, 'mahkemeler bağımsızdır, niye mahkemelerin etki altında kalacağı beyanatlarda bulunuyorsunuz, saygı duyun mahkemelere, kararına da saygı duyun' dediler. Şimdi ben de aynı şeyi söylüyorum onlara: Mahkemelere saygı duyun, vereceği kararlara saygı duyun ve edeplice mahkeme sonucunu bekleyin."

"Kimsenin mahkum olmasını istemeyiz"
Hiç kimsenin mahkum olmasını istemediklerini anlatan Şahin, sözlerine şöyle devam etti:
"Özellikle bunlar ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuş kişilerse, özellikle bunlar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış kişilerse. Biz bu kişilerin hüküm giymesinden memnuniyet duymayız, üzülürüz, beraat etmelerini arzu ederiz. Ama eldeki deliller ne bilemiyoruz. Mahkemeler ne karar verecek bilemiyoruz. Ama sabırla beklemek durumundayız. Pazartesi günü bir stres var İstanbul'da. 'Ne olacak acaba' diye. Hiçbir şeyin olmaması lazım.Basacaklarmış mahkemeyi, zindandan kahramanlarını kurtaracaklarmış. Böyle bir şey olmaz. Türkiye çadır devleti değildir. Türkiye çok büyük bir devlettir. Buna izin verilmez."

Duruşmaya alınacak kişiler
Yargılama devam ederken mahkeme salonuna kimlerin alınıp kimlerin alınmayacağına o mahkemelerdeki hakimlerin karar vereceğine işaret eden Şahin, "Duruşma salonuna kimler alınacak, seyirci alınacak mı, alınmayacak mı bunların kararını mahkemeler verir. Mahkemeler bağımsızdır ve tarafsızdır. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, işte şunlar, şunlar duruşmaya alınmayacak diye açıklama yapmış. Bu sayın valinin işi değildir. Bu mahkemelerin işidir. Sayın valinin işi adliye dışında bir olumsuzluk meydana gelirse onunla ilgili tedbirleri almaktır. Eğer bazı açıklamalar karşısında mahkeme birtakım kararlar almışsa bu kararları kamuoyuna açıklaması gereken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Yürütme organının bir üyesi değildir. Dolayısıyla herkes dikkatli olacak, herkes kendisine çizilmiş olan sınırlar içinde görevini en iyi şekilde yapmaya çalışacak. Mahkemeler de savcılar da valilik de tabii ki güvenlik güçleri de" ifadesini kullandı.
"En önemlisi ise yakınlarınız, partinizin yetkilileri, sempati duyduğunuz kişiler bu davada sanık olarak yargılanıyor olabilir" diyen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
"Yapmanız gereken, hepimizin yapması gereken, mahkemenin vereceği kararı serinkanlılık ve sükunetle beklemektir. Ortalığı savaş alanına çevirmek değildir görevimiz. Mahkemeleri basarak, görev yapamaz hale getirerek, en azından bu yönde açıklama yapmak değildir. İnşallah pazartesi günü herhangi bir olumsuz olay olmadan bağımsız yargı organları eğer bir sonuca varmışlarsa kararlarını açıklarlar ve herkes de bu karara saygı duyar."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Nezaman güvendiniz la.?? aleyhinizde karar veren mahkemeleri eleştiren türkiyede yargı yok diyen siz deilmiydiniz..?? yazıklar olsun habire söylem deiştirenlere.Dün başka bugün başka konuşanlara yazıklar olsun...
vali miladını doldurdu, gidici sanırım
o valiye kimse bişey yapamaz, geleceğin içişleri bakanı.
vali mutlu oldun bu saaten sonra vali kurtlu.
vali deyide sanki başbakan gibi aynı istanbul valisi
eli palalı çivili sopalaı insalara saldıran lara bu ikişileri destekleyen sırtını sıvazlayanıda serbest bırakan ama twit attı diye cezaevine sokanda aynı mahkeme adli sistem aslında tayipin mehkemesi bir yardım kuruluşunun dosyasına sahte deliler koyan savcıalrda aynnı mahkeme dha gün yüzüne çıkmamaış nice olaylarda ki mahkemeleremi saygı duyulmalı bir dişim baklava çalmak istedi diye 27 hapis cezası vern de 205 kez çocukalra hatta bebek denecek yaştakine cinsel taciz eden sapıgı serbest bırakan 16 küçük çocuga tecavüz edenleride serbest bırakan aynı adli sistem degilmi kanunu yapanlar kim
ovacık il olmak istiyor sayın başkanım, ne zaman oluruz İnşallah.
sayın bakan bey,Allah rızası için biraz tutarlılık biraz istikrar olsun sözlerinizde,tavırlarınızda...daha 2 gün önce geziye çıkanları ömür boyu hapse mahkum eden hakim,yargıç,savcı siz değil miydiniz.?rol paylaşımı olmuş,ne var bun da...siz mahkum ettiniz valide açıkladı...o kadar. ayrıca sayın başbakan değil miydi ergenokonun savcısı benim diyen...Siz kendinizi analayabiliyor mkusunuz sayın bakan bey? evet,"hukuk ve adalet" var olan bütün deger ve kurumların temelidir ama Allah razı olsun ondan da eser kalmadı memlekette.acaba kim sayesinde ve nasıl? Hadi bilin bakalım? zor soru değil mi?
Bu adam uzun zamandır görünmüyordu. Çok ta iyiydi! En azından saçma sapan konuşan bir kişi eksilmişti!
evet gelinen nokta şudur:öncelikle akape degerli komutanları ve gerçek haber yazabilen gazetecileri sırf kendisine yandaş olmadıkları için uydururk suçlarla içeri attırdı ve bu iş elinde patladı yalan iftira entrikalarla bu işler olmayacagını anladı.sonrasında ise vali ye o açıklamayı kendileri yaptırıp sırf valiyi alt edeceklerdi bunu medya yoluyla yapmayı denediler çünkü başka türlü al aşagı etme şansları yoktu.vali şu konuşmasında dogru konuştugu için valiyi bitirdiler türbanlı bir kadına saldırıldı diye herhangi bir kayıt bulunmamaktadır dedi ve o gün bitti.noldu la vali hahahahahhahahahah
ANLAŞILAN AKP VALIYI GÖZDEN CIKARMIŞ
başbakanımız son kararı verir kimseye laf düşmez allahın izniyle dünya lideri 7kıtanın sahibi cenabı Allahın kudretini sağ eline bahşettiği Erdoğan islamın keskin kılıcı karar versin diye biz oy verdik gerisi teferriat ali bbunu demiş mutlu şunu demiş önderimizin sözünden çıkmayında ne halt ederseniz edin
Sayın müslüman vatandaşlarım, Savcılara,hakimlere nasıl guvenelim,5 tl lik sahin arabası olanı trilyon vergi kaçakcılığından sabah 5 de baskın yapıp hapise atıyorsunuz,jipi,villası olana yeşil kart veriyorsunuz ALLAHI NASIL KANDIRACAKSINIZ 70 milyonu kandırıyorsunuz,ben hakkımı helal etmiyorum,MÜMİN bir kere hata yapar(sıze oy verdim)müslüman geçinenler her zaman hata yapar özellikle kuran-ı kerimi okumayanlar, ALLAH HERKESE AKIL FİKİR VERSİN,ALLAH BUNLARI BENIM BASIMA BURAYA YAZMAM İÇİN GETİRDİ, ALLAHA EMANET OLUN, Saygılarımla,
1992 yılında gizli gizli otluk koyu beline gelip, cumhurbaşkanı özal ile yunanistan başbakanı ne görüşüyordu.adı devlet sırrı olabilir,bakınız bir örgüt lideri,pkk kampları yunanistanda neaman çoğaldı, çekiç güç güneydoğuda ve kuzey ırakta hangi tarihte cirit atmaya başladı,türkyeyi 16 bölme planı 32 yıllık bir maceradı,1980 le başladı.sahte osmanlı peşinde koşanlar neyin peşinde koştuklarını ileride görecekler.ülkeyi bölme planına imza atanlar hiç br mazeret kurtaramaz.suriye türkiye savaşını zor önledik,şii sunni savaşı ile 20 milyon müslümanı birbirine öldürtecekti haçlı ve yahudi güçleri.
mehmet ali şahin in ddikleri doğrudur.ama bir vali de bunları bilmesi gerekir.vali gaza geldi kendisini kulandırdı,ileride menfaat kazanırım diye....Ama....sayın vali prestijiniz sıfırlandı,kişiliğiniz düştü.Demekki sizde bunlara layıksınız.
DENİZ FENERİ'nizin soruşturmasını yürüten savcıları görevden alan ve mahkum etmeye kalkan siz değil miydiniz acaba?Milletimiz artık yalanlarınıza kanmıyor.Gidicisiniz.GÜLE GÜLE
VALİ MUTLU YA KALSA TANIDIKLARI VE İZİN VERDİKLERİ DIŞINDA KİMSEYİ DIŞARIYA ÇIKARMAZ YOBAZ....
Vali hakkını hukukunu ve haddini bil ne olduğunu bil sınırını aşma...
sende bu ülkenin vatandaşından oy alıyorsan bu halkıda dinleyeceksin bu vatanın ekmeğini yiyip bu vatana ihanet etmeyecek pkk itleriyle aynı masaya oturmayacaksın iti köpeği başımıza adam etmeyeceksin bu seçimde bu halk size oy verirse tek söylenecek söz var koyun sürüleri çobanını dinledi.
ÇOK GÜZEL YARGIYA YARGIÇLARA GÜVENMEK HERKESİNDE İSTEDİGİ BUDUR YÜZDE YÜZÜNÜN GÜVEN DUYDUGU BİR YARGI ADALET OLURSA TÜRKİYEDE HİÇ BİR SORUN SIKINTI KALMAZ. HERKESİMİN HERKESİN ADALETE GÜVEN DUYMASI ŞARTTIR.
şahin bey bu ara dogruları söylemeye başladınız kralımızı kızdırırsanız seneye aday olamazsınız ben yinede sizin adınıza seviniyorum akpde dogrularıda söyleyebilen vekillerin olmasına seviniyorum
Diğer Haberler