Taşeron yasası Çıktı Mı? (Taşeron İşçiler Merakla Bekliyor Son Dakika)

Taşeron işçileri merakla ve heyecanla bu haberi bekliyor.Peki Taşeron yasası ne zaman çıkacak. Taşeronlerin kadroya alınması konusunda Torba yasanın etkili olacağı belirtiliyor

Son güncelleme: 22 Şubat 2014 11:49
Taşeron yasası Çıktı Mı? (Taşeron İşçiler Merakla Bekliyor Son Dakika)

Taşeron işçileri merakla ve heyecanla bu haberi bekliyor.Peki Taşeron yasası ne zaman çıkacak. Taşeronlerin kadroya alınması konusunda Torba yasanın etkili olacağı gelen bilgiler Taşeron işçileri umutlandırıyor. Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde. Torba yasası ve dahası Mynet.com'da

Taşeron işçilerin gözü yine Bakan Faruk Çelik'e kilitlenmiş durumda. Taşeron işçiler taslağının yolda olduğunu dile getirmiş olan Bakan Faruk Çelik, TBMM'ye gelen taşeron işçi taslağının ayrıntılarını yakında açıklayacak. İşte en güncel ve en son taşeron işçi haberleri sitemizde. Taşeron işçi torba yasada olacak mı?

Taşeron işçiler cephesinde neler oluyor? Mart ayında yürürlüğe girecek olan torba yasada taşeron işçiler mevzusu da var mı? Dün yapılan görüşmeler sonrası Bakan Faruk Çelik'in son açıklaması: Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda Torba yasanın etkili olacağı gelen bilgiler arasında. Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? Taşeron işçilerin izin haklarında iyileştirilme yapılması Torba yasa ile geldi. TBMM'de görüşülmeye başlanan Torba yasada hala taşeron işçilerin konusu ele alınmadı. 17 Aralık operasyonun ardından zor günler yaşayan hükümet torba yasada yeniden yargılama ve internet düzenlemesinin üstünde daha çok durdu.Bugün Üçlü Danışma Kurulu toplandı ve Çalışma Sosyal Güenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Taşeron işçiler sorununun ana madde olduğu toplantıda Bakan Farık Çelik'in son açıklaması . Sürekli yürürlüğe gireceği söylenen taşeron işçi taslağının yine yolda olduğu söylendi.

GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADILAR

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Bakam Faruk Çelik’in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlık’ın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini söyledi. Alt işverenlikle ilgili sorunların çözülmesini istediklerini vurgulayan Arslan, “îş Yasasının,2. Maddesi’nin 8. ve 9. fıkraları ortadan kaldırılmalı. Sonuçlanan muvazaa davalarının gereği ilgili kurumlarca yapılmalı. 94 sayılı İLO Sözleşmesine uygulanmalı” dedi. Türk-lş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da, taşeron işçüerinin yıllık izinlerini kullanması, kıdem tazminatım hak etmesi ve güvenceli içalışma koşullarına kavuşmasının önemli olduğunu kaydetti. DİSK Başkam Kani Beko ise taşeron işçiliği sisteminin yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Edinilen bilgiye göre, üç konfederasyonun sözcülüğü DİSK Başkanı Kani Beko’ya verildi. Beko, üç konfederasyonun üzerinde uzlaştığı 8 maddelik taşeron metnini bakana sunarak, “Taşeron sorununu çözmek istiyorsanız, buyurun bunun üzerinden konuşalım” dedi.
Kıdem tazminatı, taşeronluğun yaygınlaştırılması, kiralık işçilik- özel istihdam büroları, esnek çalışma düzenlemelerinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Beko, “2.5 milyon taşeron işçisi var. Sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsanız elimizden geleni yaparız. Bunun yolu, bu işçilerin kamudaysa o kamu kuruluşunun, özeldeyse de asıl işletmenin kadrosuna alınmasından geçer. Sizin döneminizde taşeron işçi sayısı katlandı. Bu sayıyı artıracak, taşeronluğu daha da genişletecek tüm düzenlemelere karşıyız” diye konuştu.

KAMUDAKİ TAŞERON MESELESİ

Üç konfederasyonun ortak metninde, öncelikle 2006’da bir gece yarısı İş Kanunu’na eklenen ve o günden bu güne kamuda 700 bin taşeron işçi alımına imkan tanıyan, sorunların da baş nedeni olan; 2. maddenin 8 ve 9.fıkralarının kaldırılması yer aldı.
Ardından da Türkiye’nin de kabul ettiği, 94 sayılı ILO Sözleşmesi’nin ikinci maddesinin, 4857 Sayılı İş Kanunu’na eklenmesi önerildi. Bir başka ifadeyle kamudaki taşeron işçilerin, asıl işverenin işçilerinin ücret, hak ve çalışma koşullarının sağlanacağının yasa hükmü olmasını savundular. Bunun için Kamu İhale mevzuatının da düzeltilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

İşçilerin 8 maddelik önerisi TİSK tarafından kabul görmedi. Bunun üzerine Türk-iş teknokratlarından bir isim, Bakan Çelik’e “Şunu bilin ki TİSK bakanlığın tüm önerilerine de karşı” çıkışı yaptı.

TAŞERON TASLAĞI YOLDA

İşçilerin kıdem tazminatı, taşeron ve kiralık işçilik konusundaki tavırlarına karşın Bakan Çelik, “Madem işçi-işveren uzlaşamıyorsunuz o zaman taşeron konusuyla ilgili bir metin hazırlayıp size gönderelim” dedi. Çelik’in bu tavrı, “Siz uzlaşsanız da uzlaşmasanız da biz taşeron konusunu çözmekte kararlıyız. Yasa taslağını size göndeririz, ardından da hızlıca hükümet tasarısı olarak Meclise sevk ederiz” şeklinde yorumlandı. Hükümetin, taşeron taslağının yanı sıra ‘kiralık işçilik’ düzenlemesini de getireceği tahmin edilirken, işçi konfederasyonları buna da itiraz ediyorlar. Hak-İş, “Türkiye’nin bu konuyla ilgili 181 sayılı ILO sözleşmesini imzalamadan bizim bu düzenlemeye evet, dememiz mümkün değil” tavrını sürdürüyor.

Bugünlerde taşeron işçi sorunları baş gösteriyor. Özelikle yeni çıkacak olan torba yasada kendilerinin de yer almasını isteyen taşeron işçiler son durum ne oldu? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in son taşeron işçi açıklaması Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan taşeron işçiler, yine isyan bayrağını çekti. Yine taşeron işçi sorunları boy gösterdi. Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bir grup taşeron işçi işten çıkarılınca isyan bayrağını çekmek zorunda kaldı. Taşeron işçilerin sorunlarının çözümsüz kaldığı bu topraklarda, tüm gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'te.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde elektrik dağıtım şirketi bünyesinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan işçiler, işten çıkarılınca açlık grevi başlattı.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde elektrik dağıtım şirketi bünyesinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan taşeron işçiler, işten çıkarılınca açlık grevi başlattı. Doğubayazıt'ta ihaleyi alan taşeron firma tarafından işten çıkarılan 37 taşeron işçi, çadır kurup açlık grevine başladı. İşçilerden İbrahim Gerez, birilerinin bu olaya bir an önce el atması gerektiğini belirterek, "Açlık grevimizin 4. günü. Yarından itibaren ailelerimizle birlikte açlık grevine devam edeceğiz" dedi. Belediye ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle bazı vatandaşlar da işçilere destek vererek, yaşanan duruma tepki gösterdi. Taşeron işçi hakkındaki haberlerimizi okudunuz 19 Şubat 2014 Çarşamba.

Faruk Çelik'ten 'Taşeron Yasası' haberi geldi (Taşeron İşçilere Kadro)

Milyonlarca taşeron işçinin beklediği haber geldi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, taşeron işçilerle ilgili açıklama yaptı. Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili taslağın Başbakanlık'a gönderildiğini söyledi. Taşeron İşçiler için yapılan tüm çalışmalar haberimizin detayında ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron uygulamalar konusundaki çalışmalarının Başbakanlığa taslak olarak sunulduğunu belirtti. Taşeron uygulamasının, çeşitli vesilelerle gündeme taşınan önemli bir sorun olduğunu kaydeden Çelik, taslağın, taşeron çalışanlarının yıllık izinleri, kıdem tazminatı ve ücretlerinin güvence altına alınması, sözleşmenin kısa değil asgari 3 yıl yapılması, asıl işveren ile alt işverenin kesin olarak ayrılması gibi düzenlemeleri içerdiğini söyledi. Çelik, kısa süre içinde parlamentoya göndermek istedikleri söz konusu taslakla ilgili olarak gruplar arasında uzlaşma olacağı inancını taşıdığını ifade etti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değinen Çelik, "Burada, 2000 yılı öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. Kademeli bir emeklilik söz konusu. Anayasa Mahkemesi de bu kademeli emekliliği onaylamış. Biz de onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için Bakanlar Kurulu'na sevk ettiğimiz düzenlemede, çalışmalarımızı huzurunuza getirmiş olacağız" diye konuştu.

Faruk Çelik, memura derece verilmesi, 4-C konularının toplu sözleşmede gündemlerinde olduğunu bildirdi. Faruk Çelik, "Memura derece konusunda uzlaşı sağlanma gayreti içindeyiz. 4-C statüsü ile ilgili olarak bu toplu sözleşmede yüzde 40 oranında ücret artışı sağladık. Ama 4-B olma talepleri ile ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Tartıştığımız konulardan biri. Statü değişikliği ile ilgili taleplerine saygı duyuyoruz ama bu konuda bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmedik" dedi.

CHP'li Süleyman Çelebi Kürsüye Sırtında Çuvalla Çıktı Taşeron İşçilerin Sorunlarını TBMM'de Anlattı

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin taşeron işçilerin sorunlarını konuşmak üzere sırtında çuvalla kürsüye gelmesi tartışmaya neden oldu. Taşeron işçi son dakika haberleri 22 Şubat 2014...

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin taşeron işçilerin sorunlarını konuşmak üzere sırtında çuvalla kürsüye gelmesi tartışmaya neden oldu. CHP, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili Meclis araştırması açılması önergesinin, bugünkü birleşimde görüşülmesini grup önerisi olarak getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, kürsüye, üzerinde "emek torbası" yazan çuvalı sırtlayarak kürsüye yürüdü.

Çuvalın içinden karayollarında çalışan taşeron işçilerin mahkeme kararlarından örnekler ve bazı afişler çıkaran Çelebi'ye AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi. Çelebi, tepkilere, "Niye kızıyorsunuz? Siz torba yasalardan her gün bir şey çıkarıyorsunuz. Biz de emek torbası getirdik. Ne var bunda?" diye karşılık verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde mahkemenin kadroya alınmaları gerektiğine karar verdiği işçilere söz verdiğini anlatan Çelebi, "Bakan, 'taşeron işçisinin kadro sorununu çözeceğiz' dedi. Taşeronların kandırıldığı birçok örnek var" şeklinde konuştu.

Hükümetin mahkeme kararını uygulamadığını savunan Çelebi, "Batsın sizin hukukunuz, batsın sizin adaletiniz" diye konuştu.

Çelebi, AK Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan'ın laf atması üzerine, "Ben DİSK başkanıyken tarih yazdım. Size rağmen 1 Mayıs'ı Taksim'de kutladım. Benim mazimi oku, ondan sonra bana laf at" dedi.

Çelebi, konuşmasının ardından yerine geçti ve kürsüde bıraktığı çuvalı ve belgeleri kavas kendisine getirdi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da taşeron sistemi eleştirerek, "Patrontaşeronun emeğinden çalıyor. Bundan daha zalim sömürü çarkı olamaz" dedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise AK Parti'nin taşeron uygulamayı yaygınlaştırarak, ortaçağ zihniyetini hortlattığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'in taşeron işçiliğin kölelik olduğunu kabul ettiğini belirten Kalaycı, "Bu kesime umut vermekten başka hiçbir şey yapılmadı. Hükümet yargı kararlarını takmamakta, bu kişileri kadroya almamaktadır. Bu işçilerin hala taşeron olarak çalıştırılması suçtur" diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, taşeron işçi uygulamasının CHP'li belediyelerde de olduğunu belirterek, İzmir'de işçilere sıfır zam verildiğini, Konak belediyesi işçilerinin eylemde olduğunu belirtti.

Taşeron işçiliğin sosyal sorun olduğunu dile getiren Öztürk, "Bu işçilerin sorunları, bizim sorunlarımız ve önceliğimiz. İşçiyle ilgili bütün konularda hassas olduk, olmaya devam edeceğiz" dedi.

Torbadan büyük af çıkıyor

SGK; Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını TAKVİM'e açıkladı. Bağ-Kur borcunu taksitlendirmek isteyene 3 ay süre verilecek. GSS borçlularının ise faizleri tamamen silinecek. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis'e sunulması beklenen torba yasada yer alan 'prim affı' karmaşasına noktayı koydu. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?:

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?:

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016'da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir