TBMM'de oturum başladı: Gündemde 3 madde var

TBMM'de anayasa değişiklik teklifinin ilk iki maddesi sabah saatlerine kadar süren oturumda kabul edildi. 14.00'te başlayan bugünkü oturumda ise 3, 4 ve 5'inci maddeler ele alınacak.

TBMM'de oturum başladı: Gündemde 3 madde var

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri 3'üncü gününde devam edecek.

Oturum saat 14.00'te başladı. Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesinden önce CHP ve HDP'nin grup önerileri ele alınıyor.

Bugünkü oturumda 3,4 ve 5'inci maddeler görüşülecek.

3'üncü madde milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesini öngörüyor.

4'üncü madde cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin aynı anda ve 5 yılda bir yapılmasını içeriyor.

Bugün görüşülecek son madde olan 5'inci madde ise Meclis'in görev ve yetkilerine düzenleme getiriyor. Tartışmalara yol açan madde ile bakanlar ve Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisi Meclis'in elinden alınıyor. Bu madde ile ayrıca, Bakanlar Kurulu'na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermesi de yasamanın görev ve yetkileri arasından çıkarılıyor.

İLK 2 MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa değişikliği teklifinin dünkü görüşmeleri sabah saatlerine kadar devam etmişti.

Genel Kurulda yapılan ve 484 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, teklifin ilk maddesi 132'ye karşı 347 oyla kabul edilmişti.

Oylamada ikisi çekimser, ikisi boş ve bir de geçersiz oy kullanılmıştı.

Teklifin ikinci maddesine ise 343 kabul, 133 ret oyu verilmişti. 480 milletvekilinin katıldığı oylamada 343 kabul oyu çıkmıştı. 1 çekimser, 2 boş ve 1 de geçersiz oy çıkmıştı.

Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
başkanlık gelecek,dolar 2tl,benzin 1,5tl,kişibaşı aylık gelir 11bin dolar,,daha neistiyorsunuz
@alaettinaslan Sana doktor bile bakmaz.
@alaettinaslan yo ben dolar 1 liraya düşecek benzinde bedava olacakmış diye duydum.öyle dyorlar.milli gelirde 25 bin dolar olacakmış hemde net herkeze tam yansıyacakmış.
MHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Özgür Işık, MHP Ankara İl Başkanlığı ma yazdığı dilekçe ile tüm görevlerinden istifa etti. Özgür Işık istifa dilekçesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. “ Milliyetçi Hareket Partsini nin, ülkemizin temel dinamiklerine zarar verecek, mevcut parlamenter sistemi yerinden edecek bir Anayasa pakedine evet demesi 47 yıllık siyasi geçmişimiz ile bağdaşmamaktadır .” denilen istifa dilekçesinde, “ Düne kadar bu teklifin karşısında duran fikirlerimizin bugün neden değiştiği de anlaşılamamaktadır. ” ifadelerini kullandı. ALLAH RAZI OLSUN.
Bu yasa çıkarsa CHP 60 yıldır iktidar olamıyordu.. daha rüyalarından bile göremezler. Bülent Ecevit CHP nin Atatürk ve İnönü den sonra 3 lideri yasak bitince herkez CHP nin başına gececek diye beklerken DSP yi kurdu.. CHP nin içerisi işe yaramazlar kendini beyenmişler ve herşeyi çok iyi bilenlerle dolu Onlarla ugraşamam deyip DSP kurdu ve iktidar oldu...bu CHP zihniyetinden bir çaçık olmazzz
BaBay yasa ve otriter devlete adım adım.
MİLLİ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAYIRLI OLSUN.
Başkanlık gelecek hayat beleş olacak,yok öyle bir şey,sadece bu sisitemle ülkeyi ellerinde oyuncak gibi oynatan vatan hainlerinin önü kesilmiş olacak o kadar
ülke dingonun ahırına döndü ! şu tartışılan konulara bakın :/ yazıklar olsun ! daha ülkeyi yönetemeyenlere itimat edip ana yasayı değiştiriyorlar
3 maddeden daha önemli konular var çözülmesi gereken...her ay akaryakıt 1200 tl , doğalgaz 650 , su 45, elektrik 110 ,internet 65 sabit otomatiğe baglanmış gibi
kullandığı 30 tl lik elektriğe vergilerle 98tl ödeyen mal bir halkımız var herşeye alışırlar bu halka bunlar az daha büyük kazıklar lazım kalın yağlı kazıklar başkanlık nedirki düşünün başbakanı bile bu ülkeye başbakan lazım değil diyor yani kısaca benden bir nane olmaz diyor.
Bence tiyatroya hiç gerek yok... Bu vekiller değil miydi boş kağıda imza atan... Neyin tartışmasını yapıyorlar... Sonuçta verecekleri oy belli... Yaa milletin canı burnunda zaten, bırakın bu işleri...
3.MADDE.. NEDİR YAHU.. 18 YAŞINDAKİ İNSAN REŞİT OLDU DİYE.. VEKİL Mİ? SEÇİLECEK. ÜNİVERSİTE.. 18 YAŞINDA MI BİTİRİLİYOR.. YOKSA BİLGİ-İLİM. 18 YAŞINDAMI? TAMAMLANIYOR..
Parlamento tarihimizde sanırım ilk kez, oylama işlemi yarıda kesilerek oturuma ara verildi. Bu ayıp herhalde birine! yeter diyorum. Birine yeter, çünkü zorlamayla 330 aşılmaya çalışılıyor. Ak parlamentoya kara leke sürülmüştür. Bu lekeyi temizlemek yine seçmene kalmıştır. Ama maliyeti yüksek bir temizlik. İşte asıl konu da budur.
Diğer Haberler