Vali, Ak Parti'yi böldü

Başbakan yardımcıları Mehmet Ali Şahin ile Bekir Bozdağ, İstanbul Valisi Mutlu’nun Ergenekon davasına getirdiği izleyici yasağı hakkında farklı açıklamalar yaptı.

Vali, Ak Parti'yi böldü

Ergenekon duruşması öncesinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, “duruşmaya izleyici alınmayacak” sözleri tartışmalara neden oldu. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin “Duruşmaya kimlerin alınacağını açıklamak valinin işi değildir” sözlerinin ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Vali Mutlu’ya sahip çıktı.

‘Beraat etmelerini isteriz’

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, önceki gün Karabük’ün Ovacık İlçesi’ne bağlı Çukur Köyü’nde düzenlenen iftarda Ergenekon davasının görüleceği gün Silivri’de toplanma çağrısı yapanları eleştirerek, “Ak Parti olarak hakkımızda kapatılma davası açıldı; dava devam ederken hiçbirimiz, hiçbir Ak Partili üye Anayasa Mahkemesi’nin önüne giderek yapmadı. Biz Türkiye'deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes de güvenecek” dedi.
Şahin konuşmasına “Hiç kimsenin mahkum olmasını istemeyiz. Özellikle bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli görevler yapmış kişilerse. Biz bunların hüküm giymiş olmasından memnuniyet duymayız, üzülürüz. Berat etmelerini arzu ederiz.

Pazartesi günü bir stres var İstanbul'da. Efendim, işte basacaklarmış mahkemeyi de, zindandan kurtaracaklarmış beyan, açıklamaları bu. Böyle bir şey olamaz” diye devam etti. İstanbul Valisi Mutlu’yu açıklamaları nedeniyle eleştiren Şahin, şöyle konuştu: “Mahkeme devam ederken, yargılama devam ederken mahkeme salonuna kimlerin alınıp alınmayacağını o mahkemelerdeki hakimleri karar verir.

‘Vali’nin işi değil’

Duruşma salonuna kimler alınacak, seyirci alınacak mı, alınmayacak mı bunların kararını mahkemeler verir. Mahkemeler bağımsızdır ve tarafsızdır. İstanbul Valisi Sayın Mutlu işte şunlar şunlar duruşmaya alınmayacaklar diye açıklama yapmış. Bu sayın Vali’nin işi değildir. Bu mahkemelerin işidir. Dolayısıyla herkes dikkatli olacak, herkes kendisine çizilmiş olan sınırlar içinde görevini en iyi şekilde yapmaya çalışacak.”

Şahin’in sözlerinin ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Vali Mutlu’ya sahip çıktı.
Bozdağ, “İstanbul Valisi’nin Silivri’de devam eden yargılama ile alakalı olarak yaptığı bir değerlendirme yoktur. Koyduğu bir yasak yoktur. Mahkemeye giriş çıkışlara ilişkin İstanbul Valisi’nin aldığı bir karar kesinlikle yoktur. Olan şudur; Mahkeme duruşma salonuna kimlerin alınıp alınmayacağına ilişkin bir karar alıyor ve bunu Valiliğe de iletiyor, tedbirlerin alınmasını istiyor. Valiliğin yaptığı şey, mahkemenin bu talimatının gereğini yapmaktır” dedi.

‘CHP olayı kışkırtıyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da tepki gösteren Bozdağ, “...CHP Genel Başkanı, bunu ‘Vali mahkemeye giriş yasağı koyuyor’ şeklinde çarpıtıyor. Valiliğin yaptığı yasal görevini yapmaktır, karara uymaktır. Yasak koymak değildir. Duruşma salonuna kimlerin gireceğine, girmeyeceğine karar vermek değildir. Anlaşılan CHP’ye göre valinin mahkeme kararına uyması, yasak koyması anlamına geliyor. Valinin mahkeme kararını uyması yasak değil, görevidir” diye yazdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
BOZDAĞ O AKLINI BAŞINI AL BAŞINA. BAŞKA YERİNDE TAŞIMA O FINDIK KADAR CAHİL BEYNİNİ. HEMEN KIŞKIRTAN CHP DİYOSUN ALLAHSIZ ADAM. ASIL KIŞKIRTICI, PROVAKATÖR VE BÖLÜCÜ SENIN FAŞİST RUHLU DİKDATÖR BAŞBAKANINDIR. AKILLI OLUN LAN ARTIK ALLHIN MAKARNA BEYINLİLERİ. TAYYİBE KULLUK EDEN ALLAH TANIMAZ YARATIKLARSINIZ TOPUNUZ. TOPUNUZUN MECLÎSTEN TEKMELEYEREK ATACAĞIZ. BU ÜLKEDE FAŞİST VE DİKDATÖR BİR PİSLİĞE YER YOK.
bu akp denen reziller partisi zaten bölücüydü şimdi birbirnmi böylmeye başladı rezil bölücüler
vali akp üyesi olarak konuşuyor ama akp bölünüp parçalanacak ama ülkemiz bölünmeyecek
SEN AÇ KARNINA YAĞLI YEMİŞŞİN.AKP DE VATANIMIZDA BÖLÜNMEZ....GAKGAK
SAYIN BAŞBAKANIMA HAKARET ETMEYİN ERGENEKÖN FOSEPTİKLERİ HAVLASANIZDA HESABINIZI FİTİL FİTİL VERİYORSUNUZ...
Hersey 34 anlaşılan haberi nerenden anladığını ve niyetinden tanıdım seni sen chplisin kafanı biraz çalıştırda haberdeki bölücünün fitnecinin kim olduğuna bi daha bak tabi çalışıyorsa
Kimin eli kimin cebinde belli değil herkesin kafasına göre takıldığı bir hükümet tarafından yönetiliyoruz hepsi bu.
Cahille tartışmaya girmeyin, yenemezsiniz. İslamiyet farklı bir gül kokusu verir. Hançer gibi acıtıcı kanatıcı öldürücü olan yobazlıktır. Hemen öfkelenir. Faydasız konuşur. Yersiz sadaka verir. Sırrı ifşa eder. Dostu düşmanı ayırmaz. Merhametsiz vicdansız. Hoşgörüsüz. Kindar fitne fücur çıkarmayı sever. İftira atmak, âh almaktan kaçınmaz. Gıybet yalan sever. Güvenilmez, emanete hıyanet eder. Dünya nimetleri için el etek öpmeyi çok sever utanmaz. Yoldaşı yarı yolda bırakır, yediği kaba pislemekten çekinmez. Kadirşinaslıktan yoksun. Vefadan uzak. Nezaketsiz. Olmamış meyve gibi ham ve edepsizdir…
gerçek söylüyorum..bu döneme kadar böyle bir idare görmedim..tek başına iktidar olmak buymuş deme ki..eskiyi mumla arıyoruz..her yer karmakarışık..haberlere bak gazetelere bak..bu ne yaaaa böyle..avrupaya birde bak..biz nelerle uğraşıyoruz..yabancı hayranlığı bu işte..adamlarda sorun yok..bizde her şey sorun hiç bitmiyor..her gün yen i bir şey..biz neyi paylaşamıyoruz..ekonomiye bak sen..ne işiniz var ergenekonla balyozla.o zaman doğruymuşta şimdimi yanlış..o zaman buda yanlış..sonuç türk halkı zarar görüyor..allah ıslah etsin..hiç bir şeyin sonu yok şu 3 günlük dünyada..yaşamaya baksananıza..
muhtemelen daha 18 yaşındasın. böyle iktidar göremezsin zaten. bi özal vardı eskilerde birde tayyip. chp yide örnek vermek isterdim ama malum chp nin iktidar olduğu dönemi pek kimse hatırlamıyor :)
insanları iyice kısıtlamaya başladılar, ileri demokrasi dediler iyice geriye gitmeye başladık
VALİ HAKLI..BOZDAĞ SENİ TEBRİK EDİYORUM..ŞAYİN BUNU GAZETECİLERLE PAYLAŞMADAN HALLEDE BİLİRDİN..VALİ NETİCEDE EMİR LERLE HAREKET EDİYOR..
akp adalet dağıtıyor. Amerikalı efendisinin kurduğu sahnede palyaçoluk yapıyor. yüzlerini gözlerini boyamışlar aynaya baktıklarında bile kendilerini tanıyamıyorlar. ipleri kimlerde belli değil. bu kadar başarılı olmuşlar bu işte. inançları, imanları, savundukları çelişkilerle dolu. üç maymun tiyatrosunda kapalı gişe oynuyorlar. ikiyüzlü politikalar, karaktersiz bakış açıları sapıklığa varan zihniyetlerle Müslümanlıktan dem vuruyorlar. bunların Müslümanım dediği yerde hakikaten oturup düşünmek lazım. bunlar Müslüman biz Müslüman çelişki kimde??
BAY ALKOLİ TAKTİMİMDİR RAKICI..SARHOŞ SARHOŞ YAZMA ÇOK SACMALIYORSUN
GÖKTEN BAŞINIZA TAŞ YAĞSA,CHP YAPTI DİYECEK KADAR AŞAĞILIK OLMUŞSUNUZ.
akp partide bir tane adam gibi adam kaldıysa oda Mehmet ali şahindir
Ben partileri sevmem de desteklemem de ama götlerine bok bulaşsa chp den bilecekler herhalde. Bir de ne zamandan beri chp yi dinler olmuşlar. Tutukluları çıkarıp sonrasında esas çıkarmak istedikleri tutuklular ya da tutukluya zemin hazırlamasınlar. Zira ileride ayakta kalmaları buna bağlı...
CHP OKLARINDAN BİRİSİ SANA EMİ BOZDOĞAN SİZ UTANMAZ NE SIKILMAZ ADAMLARSINIZ BE ALLAH ISLAH ETSİN SİZİ.
Geri kalan 5 ok da sana
yahu kendi aranızda bile çelişkiye düşmüşsünüz, birinizin söylediği şeyin aynısını chp söylüyor diyorsunuz ki chp olayı kışkırtıyor :) öyleyse mehmet ali şahin de kışkırtıyor demektir, yada kimse kışkırtmıyor. yani tamam chp başarısız bir siyaset sergiliyor ama bu kadar saçma siyaset yapılmaz, bu ülkenin kaderimidir nedir koalisyon gelir bir halt zaten olmaz, tek başına iktidar gelir şımarır o ayrı bir alem, nedir şu memleketin siyasetçilerden çektiği anlamadım ki
niye bölücülük yapıyorsnuz başka düşünyede tibiki saygı vardır illa hepsi bir düşünecek değildirler elbet onlar ülke menfaatleri konusNDA BİRLİK OLURLAR
HEY GİDİ TÜRKİYE NERDEN NEREYE GELİNDİ ÇOK ZOR BİR BİR SÜREC YAŞANIYOR BUNUN HEMEN HALLOLMASI ŞART SONRA ÇOK GEÇ OLUR BUNA SEBEB OLANLARDA İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAYACAKTIR
yorumlara bakıyorum da.. memlekette adam kalmamış.. kimse okuduğunu anlamıyor.. eline geçen ilk fırsatı karşı oldukları parti veya şahıslara sataşarak hatta hakaret ederek kullanıyor.. yazık ALLAH ISLAH ETSİN TERBİYELİ OLMAYI NASİP ETSİN BU MİLLETE.. BİZ ESKİDEN BÖYLE DEĞİLDİK
YİYORUZ ERGENEKON, İÇİYORUZKON. BAYRAM ÖNCESİ İŞÇİ EMEKLİLERİNE MAAŞ VERMİYORLAR. YOK MU BU ÜLKEDE MUHALEFETİN, MEDYANIN BAŞKA İŞİ GÜCÜ, BU İŞÇİ VE EMEKLİSİNİ ADAM YERİNE KOYACAK KİMSE YOK MU. KİME HİZMET ETTİK BUNCA SENE. RUSYA'YA MI. YUNANİSTANA MI. MEMURLAR BU ÜLKE İÇİN ÇALIŞTI DA BİZ KİME ÇALIŞTIK. VAR MI İZAHI, AYIP DEĞİL Mİ
sende o beyin bile bulunmadığı açık.. hala okuduğun bir yazıyı anlamamışsın.. ayrıca tekmeyi kimin neresine yediği de ortada .. yıllarca bu milletin kanını emdiniz.. şimdi sıra hesap vermekte.. hem bu dünyada hem ahirette hesap vereceksiniz.. o zaman akıl kimdeymiş öğrenirsin..
Mahkeme ziyaretçi alınmayacak diye basın açıklaması yapamayacağına göre mahkemenin kararını tabi ki mülki amir olarak Vali açıklayacak.
hem nalına hem mıhına güya parti içi demokrasi derler bunada,vali kendi başına mı yaptı jandarma komutanı nı emniyet müdürünü alıp yanına bu açıklamayı:)))))
SAYİN ŞAHİNGİNE DENGEZİZ KONUŞMA YAPDİN SENİN NE ZAMAN AGZİNDAN CİKANİ KULAGİN DUYACAK MAZLUMLARİN LİDERİ BAŞBAKANİM ÜLKENİN MESELERİYLE UGRAŞİRKEN BİRDE DENGESİZ KONUŞMALARLA MUCADELE EDİYOR BU KONUŞMANİN NE YERİ NEDE SİRASİ DEDİGİN DOGRU OLABİLİR AMA ZAMANİ DEYİL SAYİN BOZDOGANA CHP LİLERİ KÜFÜR ETDİRDİN RAHATLADİNMİ KİNİYORUM SENİ
Diğer Haberler