Yüksek Askeri Şura sona erdi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ağustos ayı olağan toplantısının son gün çalışmaları sona erdi. Alınan kararlar öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması için Köşk'e sunulacak.

Yüksek Askeri Şura sona erdi

Genelkurmay Karargahı'ndaki toplantı için ilk olarak, ordu komutanları karargaha geldi. Başbakan Erdoğan'ı, karargaha gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel karşıladı.

Şura çalışmaları, kararların imzalanması ve Başbakan Erdoğan'ın kapanış konuşması ile sona erdi.. Genelkurmay Karargahı'ndan ayrılırken tören kıtasını selamlayan Başbakan Erdoğan'ı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel uğurladı.

Şurada terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi ve emeklilik işlemleri ele alındı. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılacak personelle ilgili de değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantıda, TSK'yı ilgilendiren diğer konular da görüşüldü.

YAŞ sonuçları saat 12.00'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulacak. Belirlenecek Kuvvet Komutanlarının Çankaya Köşkü'nden açıklanacağı belirtildi.

TUTUKLU ORGENERALLER EMEKLİ OLDU

YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ile Orgeneral Bilgin Balanlı, tutuklu olmaları nedeniyle bu yıl toplantıya katılamadı. Şurada, Balanlı ile Taşdeler'in emekliliğe sevkedilmeleri yönünde karar alındığı tahmin ediliyor.

TSK'NIN KOMUTA KADEMESİ YENİLENECEK

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten'in, 30 Ağustos tarihi itibariyle emekli olması ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun atanması bekleniyor. Atanması durumunda 2015'te Kalyoncu'nun genelkurmay başkanı olmasının da yolu açılacak.

Kalyoncu'nun Kara Kuvvvetleri Komutanı olması ve bazı kuvvet komutanlarının görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda yapılan spekülasyonlar, bugün saat 12.00'den sonra Cumhurbaşkanlığı'na YAŞ kararlarının sunumu ve ardından yapılacak açıklama ile netleşecek.

ÖZEL GÖREVİNİN BAŞINDA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise 2015 Ağustos'una kadar görevine devam edecek. Balyoz ve casusluk davası nedeniyle sıkıntı yaşanan hava kuvvetlerinde, 1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ile Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk'ün orgeneralliğe terfi edeceği belirtildi.
Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'in bu yılın ilk ayındaki sürpriz istifası nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda Şura öncesi sıkıntı yaşanmıştı. Donanma Komutanvekili Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu'nun, 30 Ağustos tarihi itibariyle oramiralliğe terfi ettirilebilecği kaydedildi. Bostanoğlu'nun bugün öğleden sonra açıklanacak kararname ile koramiral rütbesinde iken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması büyük ihtimal olarak görülüyor.

KÖŞK'TE PASTIRMALI-YUMURTALI AĞIR MENÜ

Yüksek Askeri Şura nedeniyle İstanbul Tarabya Köşkü'ndeki çalışmalarına ara vererek Ankara'ya dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şura'nın ikinci günü akşamı, Çankaya Köşkü'nde Yüksek Askeri Şura üyelerine bir iftar yemeği verdi. Çankaya Köşkü'ndeki yemeğe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yanısıra diğer şura uyeleri katıldı. İftar yemeğinin menüsünün Kayseri ve Ege mutfağından esinlenen yemeklerden oluşması dikkat çekti.
Menüde, şu yemekler yer aldı: İftar tabağı, zeytinyağlı yaprak sarma, su böreği, pastırmalı yumurta, analı kızlı çorba, yağlama, enginarlı roka salatası, levrek, dondurmalı limon kremalı frambuazlı beze. Üstüne de çay veya kahve. Analı kızlı çorba Malatya ağırlıklı İç Anadolu çorbası olarak biliniyor. Pastırmalı yumurta ile yağlamasa ise Kayseri mutfağına ait. Zeytinyağlılar ile levrek ise daha çok Ege mutfağına ait iki lezzet. Yüksek Askeri Şuarı'nın yoğun gündemine paralel olarak menünün de özelliği dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
BU İŞİ FAZLA UZATIP MASRAF ETMEYİN NASIL OLSA SULTAN RECEP LİSTEYİ HAZIRLAYIP VERDİ,GERİ KALANLARA İLERİ DEMOKRASİ GEREĞİ TASDİK ETMEK KALIR
ZIKKIM OLSUN O YEDİĞİNİZ YEMEK,
körler sağırlar birbirini ağırlar...Ne kararlar aldığınız, kimleri o koltuklara oturttuğunuz. bu milleti hiç mi hiç ilgilendirmiyor....bizim esas komutanlarımız içerde...Amerikan planlarına heba edildiler....yiyin için zıkkım olsun....
onları bir tek kılı bile olmazsın. Amerikan sevdaslıları şu an içerde. Vatan haini yobazlar....Onların yediği içtiği anlarının ak sütü gibi helaldir. kıskananlar defolsun bu ülkeden.
SENİN DARBECİ ASKER ESKİLERİN..CEZA EVİNDE..ÇOK SEVİYORSAN YANLARINA GİDEBİLİRSİN...ÇOBAN
bu millet değil kendi adına konuş,
vergilerin her bir kuruşu haram olsun.
Sahte hesaplar alıp buradan uyduruk niklerle..vergi veriyomuş numarasına yapma..çapulcu
Türküm demeye koRkar oLduK...ATATÜRK Türkiyesinde.
CHP ZİHNİYETİ..İŞTE..DEMOGOJİ VE YALAN..ATATÜRK..SÖMÜRÜSÙ..STANDART...YALANLAR...
ALBAYRAK MURAT SEN TÜRKÜM DEMEKTEN ÇEKİNİYORSUN YA. TC YAZILARINI VALİLİKLERDEN İNDİRİYORSUN YA. MİLLİYETÇİ DEĞİLSİN YA.. TİPİK DİN SÖMÜRÜSÜ. DİNCİYİM DERSİN HER TÜRLÜ İHALEDE FESATLIK SİZDE. ABD UŞAKLIĞI SİZDE. MÜSLÜMAN KANI BULAŞANLAR SİZDE..
Kalyoncuyu tayyip bey istemiyor ya hadi hayırlısı
ozel hukumete ozel
Sınır delik deşik ,bunlarda asker olacak.Her gün tırlarla kacak mal giriyor,ıraktan Suriyeden ,Gürcistandan,ermanistandan,İrandanVeriyor 100 -200 dolar ne soktuğu belli değil,parayı gümrük çalışanları paylaşıyor.Her şey ortada onca kamera var.Oyun oynar gibi bu Hükümet ,Artık ciddiyetsizlik ve seviyesizlik takip edilemez noktada.
VAY BE BURADA SINIR UZMANI VE ASKERİ UZMAN VARMIŞ...DAHA İKİ KERE İKİ KAÇ EDER BİLMESSİN..G.BOKUYLA AHKAM KESERSİNİZ
RECEP SULTAN KENDİNİ GENEL KURMAY BAŞKANI OLARAK DA ATAMIŞ OLMASIN
Allahım inşallah şu mübarek günde sana duamdırki RECEP TAYYİP ERDOĞAN KISA ZAMANDA HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞSUN NE OLURSUN YARABBİM ODA EMİNİMKİ SANA KAVUŞMAK İSTİYORDUR BU DÜNYADA PEK YARARLI İŞLER YAPAMIYOR NE OLURSUN AL CANINI AMİN !
SENİN GİBİ CANABET KÖPEKLERİN DUASI KABUL OLSAYDI..GÖKTEN KEMİK YAĞARDI...
KARARLAR ÜLKEMİZE VE MÜSLÜMAN MİLLETE HAYIRLI OLSUN....
salla başını al maaşını paşa müsveddeleri.
yedikleri yemeklere bakın boğazınıza takılırda geberirsiniz işallah
aman komuta kademesini boş bırakmayın yoksa israil hemen el atıp kendi paşalarını koyar..geçmişte yahudi hayranı paşaları ve kuvvet komutanlarını çok gördük ..geçmişte çevik bir bizzat kendi açıklamıştı 28 şubatı israilin gönlü olsun diye yaptıklarını..
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KİM BU PAŞA BOZUNTULARI KİM.7 DÜVELE MEYDAN OKUMUŞ LİDER KİM ŞAMAR ÜSTÜNE ŞAMAR YİYENLER KİM.SİZ KİM BU YÜCE MİLLETİN MEHNETÇİKLERİ KİM.
CHP ZİHNİYETİ..İÇİN..EN İYİ ASKER DARBECİ ASKER...EN İYİ ASKER..İKTİDARI..CHP YE TESLİM EDEN ASKER..
Diğer Haberler