Araştırma: Hamilelikte düşük miktarda alkol alımı zararlı olmayabilir

1950'lerden beri yapılan bütün araştırmaları gözden geçiren İngiliz araştırmacılar, hamilelikte düşük miktarda alkol alımının bebeğe zarar vermeyebileceğini açıkladılar. Araştırmayı yürüten Bristol Üniversitesi ekibi, bunun alkol kullanımının tamamen zararsız olduğu anlamına gelmeyeceğini söylüyor. Hamile kadınların "her ihtimale karşı" alkolden uzak durmalarını tavsiye ediyor.

Araştırma: Hamilelikte düşük miktarda alkol alımı zararlı olmayabilir

Ancak hamilelik sırasında az miktarda alkol alan kadınların bebeklerine zarar vermiş olma olasılıklarının düşük olduğunu kaydediyor.

İngiltere'de Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Profesör Dame Sally Davies, geçen yıl tavsiye kararını yenileyerek alkolden tamamen kaçınılması gerektiğini söylemişti.

Bu açıklamanın öncesinde hamile kadınların haftada bir ya da iki kadeh şaraba denk gelecek şekilde alkol almalarında sakınca olmadığı belirtiliyordu.

AŞIRI ORANDA ALKOL KULLANIMININ RİSK TAŞIDIĞI BİLİNİYOR

Kadınların hamilelik sırasında alabilecekleri alkol miktarına ilişkin güvenilirliği kanıtlanmış bir rakam bulunmuyor ancak aşırı oranda alkol kullanımının risk taşıdığı biliniyor.

Hamilelik sırasında sarhoş olmanın ya da uzun süre alkol kullanmanın düşük ya da prematüre doğum riskini artırdığı biliniyor. Aynı zamanda bebekte zihinsel ya da fiziksel sorunlara da yol açabiliyor.

Az miktarda alkol kullanımının doğurabileceği riskler ise daha belirsiz.

Doktor Luisa Zuccolo ve meslektaşları konuyla ilgili 26 araştırma buldular.

Zararı kanıtlayan net bir bulgu bulamasalar da, araştırmaların yedisinde az miktarda alkol alımı daha ufak bir bebek doğurma ihtimalini yüzde 8 oranında artırmakla özdeşleştirilmiş.

Cambridge Üniversitesi'nden Profesör David Spiegelhalter, "Önlem olarak içmemek mantıklı, ancak bu arada bir, bir kadeh şarap içen hamile kadınların duyduğu suçluluk ve kaygı duygularını azaltmalı" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Kafirlere serbes müslümanlara haramdır.
Bay bilezik,once Türkçe'yi katletmekten vazgec de ondan sonra kafiri,muslumani,helal ve haramı tartisalim serbes degil serbest olacak sayin aktrol
Diğer Haberler