Bilgisayar destekli saç analizi nedir?

Bilgisayar destekli saç analizi nedir?

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları “Saç ekim operasyonu planlanırken muayene sırasında bilgisayar destekli saç analizi işleminin yapılması gerekir. Bu işlemler ile saçın dökülme tipi, saçın yoğunluğu, ileriki yıllarda dökülme oranı, telojen, katagen (istirahate çekilen) ve anajen (büyüyen) saç kökü oranının hesaplanması sağlanır.”

BİLGİSAYAR DESTEKLİ SAÇ ANALİZİNİN FAYDALARI

“Bilgisayarlı destekli saç muayenesi saçla ilgili çeşitli algoritmalara ulaşılmasını sağlar. Bunlar arasında alopesi tanısı, bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli dökülme tanısı, saç analizi, ekilecek saçın bilgisayarlı tasarımı gibi destekler sunar. Saç ekim operasyonunda cerrahlar bu analizler sayesinde saçtaki dökülme oranına, saçın sağlığı hakkında bilgiye, donör bölgeden ne kadar saç kökü / greft alınabileceğine, seyrelme ve dökülmenin olduğu bölgelerde ne kadar grefte ihtiyaç olduğuna, saç analizi ile saç telinin kalınlığına ve saç köklerindeki mevcut saç yoğunluğuna yapılan matematiksel hesaplamalarla karar vermesi gerekiyor. Bilgisayar destekli saç analizi, DHI teknikle saç ekim operasyonlarında muayene sırasında kullanılan teknik bir uygulamadır. Bu sayede sağlıklı saç kökünün alınacağı donör bölgesi olan enseden alınması mümkün sağlam saç kökü / greft sayısı da matematiksel olarak hesaplanır.”

HER SAÇ KÖKÜNDEN 1 İLE 3 ARASINDA SAÇ TELİ ÇIKAR

“Yine aynı şekilde saç dökülmesinin yoğun olarak yaşandığı tepe ve yan bölgelere ekilmesi gereken sağlıklı saç kökünün sayısı da yine bilgisayar destekli saç analizlerinin ardından belirlenir. Ekilen her saç kökünden ortalama 1 ile 3 arasında saç teli çıkar. Bilgisayar destekli saç analizi sayesinde ekilen her saç kökünden ortalama kaç sağlıklı saç teli çıkacağı da önceden hesaplanabilir. Buna göre özellikle seyrek olması gereken bölümlerde buna göre ekim işlemi yapılır ve doğal görünüme engel olacak fırça gibi birden yoğun bir şekilde yükselen saç görünümünün de kontrol edilmesi sağlanıyor.”

3D TASARIM CİHAZLARI İLE ÖN GÖRÜNÜM İMKANI

“Saç ekim işleminden sonra nasıl bir görünüme sahip olunabileceği de bilgisayar destekli cihazlar sayesinde üç boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Hasta saç ekiminden önce saç tasarımı üzerindeki isteklerini ve beklentilerini cerrahına iletebiliyor. Böylece saç ekimi operasyonundan sonra istenmeyen sonuçlar ile karşılaşma riski düşürülebiliyor.”

SAÇ EKİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEĞİNİN ÖNEMİ

Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları “Bilgisayar destekli saç analizinin önemini şöyle sıralayabiliriz: Alması gereken greft / saç kökü sayısının ve ekilen saç kökü foliküllerinin doğru hesaplanabilmesidir. Saç ekim süresinin kısaltmasıdır. Donör bölgeden alınan greft sayısını azaltmak ve ekilen saç kökünden elde edilen verimin artıracak hesaplamaların yapılmasını sağlaması ve saç ekimi işleminden önce sahip olunacak görünümün 3D ön izlenimini sağlamasıdır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler