Burun estetiğinde hızlı iyileşme

Herkes burun estetiğinde hızlı iyileşme ister. Operasyonun ardından burun, altı hafta boyunca hassas kalmaya devam eder

Burun estetiğinde hızlı iyileşme

Bu yüzden ilk birkaç hafta doktorunuzun tavsiyelerine özen göstermeye dikkate edin. Tavsiyelere birebir dikkat etmek iyileşme sürenizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda hiçbir sorun yaşamamanızı da sağlar.

İŞTE SİZE BURUN ESTETİĞİ OPERASYON SONRASINDA ÇABUCAK TOPARLANMANIZI SAĞLAYACAK TAVSİYELER:

İlk gün için buz kompresi ilk günü rahat geçirmenizi sağlayabilir. Eğer ağrı ve sızınız olursa doktorunuza danışmak şartıyla ağrı kesici hapı kullanabilirsiniz.

Yatarken ya da uzanırken başınızı vücudunuzdan daha yukarıda tutmaya yardımcı olacak şekilde yastıklarla destekleyebilirsiniz.

Kuvvet gerektiren zorlayıcı spor, extrem aktiviteler ve egzersizlerden en az iki hafta boyunca uzak durmalısınız. Sabırlı olun, kuvvet gerektiren ya da vücudunuzu uzun süre hareket ettirmenizi gerektiren egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız. Ameliyatın üçüncü haftasından sonra egzersizlere ağırdan alarak başlamalısınız. Altı hafta süresince yüzünüze çarpma ihtimali olan toplu sporlar yapmamalısınız. Burnunuzu riske atacak egzersiz ve aktivitelerden uzak durmalısınız.

Su sporlarından uzak durmalısınız. Burnunuz hala hassaslığını koruduğundan yüzme ve bilhassa dalış gibi sporlar size zarar verir ve iyileşme sürenizi uzatabilir. Tuzlu su ve klor burnunuzu yakarak size acı verebilir. Yüzme sporları için en az 1-2 ay daha beklemeniz gerekir.

En az iki hafta süresince sümkürmemeye dikkat etmemelisiniz. Doktorunuzun tavsiye edeceği okyanusu suyu gibi spreylerle burnunuzu temizleyebilir, tıkanıklığını açabilirsiniz.

Burnunuzun hareket etmesine neden olacak sert ve uzun çiğneme hareketi gerektiren yiyecekler yememelisiniz. Çiğnemesi kolay yumuşak yemekleri yemeyi tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yüzünüzün ve burnunuzun çok fazla ve esneyerek hareket etmesine yol açacak mimik hareketleri yapmamaya özen göstermelisiniz. Sizin için zor olsa da gülme, esneme hareketlerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız.

Üst dudağınızın hareket etmesine neden olan diş fırçalama hareketinizi ağır ağır ve yumuşak hareketlerle yapmalısınız. Üst dudağınızın hareket etmesi canınızın yanmasına neden olabilir.

Ameliyattan önce ve sonra üç hafta boyunca eğer sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız.

Kıyafetlerinizin rahat çıkarılıp giyilen kıyafetler olmasına dikkat etmelisiniz. Önden düğmeli kıyafetleri tercih etmeniz size daha büyük kolaylık sağlayacaktır.

İlk iki ay boyunca gözlük kullanmamaya özen göstermelisiniz. Gözlük çerçevesinin ağırlığı burnunuzun şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu süreç içerisinde lens kullanmayı tercih etmelisiniz.

Güneşten koruyucu krem kullanmadan güneş ışığına çıkmamalısınız. Cildinizi en az üç ay güneşten korumaya dikkat etmelisiniz. Şapka vs. yardımıyla da cildinizi güneşten korursanız hassas cildiniz güneşten etkilenerek herhangi bir renk değişimine uğramaz.

Burun estetiği ameliyatından sonra herkesin iyileşme süresi farklıdır. Bunun için tavsiyelere uyarak sabırlı olmalısınız. Güzel bir buruna sahip olacağınız fikri sizi motive etmeye yetecektir.

Op.Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler