Burun estetiğine dair farklı bir bakış açısı

Koku alma duyumuzun birincil organı, daha da önemlisi nefes alışverişimizin ilk durağı olan burun, gerek nefes alma problemleri gerekse duruş bozukluğu nedeniyle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabiliyor. Bazen bu iki problem bir arada bulunuyor ve ikisi aynı operasyon içinde halledilebiliyor.

Burun estetiğine dair farklı bir bakış açısı

Hatta son yeniliklerle beraber farkında olmadığınız nefes problemleriniz bile, estetik operasyon sırasında tedavi edilebiliyor. Artık burun estetiği ortaya sadece güzel bir burun çıkarmak değil, en iyi şekilde nefes alabilen güzel bir burun ortaya çıkarmak.

Burun estetiği bu denli popüler bir uygulama olmasına rağmen insanların kafasındaki soru işaretleri silinmiş değil. Burun estetiğini daha farklı bir açıdan sorgulayan soru ve yanıtlar aşağıda sizi bekliyor.

BURUN AMELİYATINI KBB OPERATÖRÜ MÜ, YOKSA ESTETİK CERRAH MI YAPMALI?

Yukarıda da belirttiğim gibi, artık burun estetiğinde tek amaç yok. Amaç, hem iyi nefes alan, hem de güzel duran burnu yaratmak. Burun estetiği artık tek yönlü düşünülemez. Dolayısıyla doktor tercih ederken bu iki amacı da gerçekleştirebilecek doktoru tercih etmelisiniz.

Bir estetik cerrah KBB alanında kendini geliştirebilir. Burun estetiğinde burnunuzu nefes alışverişinde en fonksiyonel hale getirebilmek için gerekli teknikleri kullanabilir. Öte yandan aynı şekilde bir KBB operatörü de burnu daha fonksiyonel hale getirirken, en güzel şekli nasıl verebileceğini bilir.

Bu nedenle burun ameliyatından önce doktorunuzun akademik geçmişini, gerçekleştirdiği operasyonları dikkatle incelemelisiniz. Burnunuzla ilgili bir nefes alışveriş problemi olduğunu hissetmeseniz bile burnunuzu hem güzelleştirecek hem de fonksiyonel olarak en iyi duruma getirebilecek doktoru tercih etmelisiniz.

BURUN AMELİYATI ZOR BİR OPERASYON MUDUR?

Burun ameliyatı genel bakış açısında zor olarak değerlendirilen bir operasyondur. Bunun sebebi herkesin burun anatomisinin ve estetikteki isteklerinin farklı olmasıdır. Burun estetiği tamamen kişiye özel bir uygulamadır. Burun anatomisinin, kişinin yeni burnuna yönelik isteklerinin ve kişiye en uyumlu olacak burun yapısının aynı potada eritilip ameliyatın planlanması zor bir süreçtir.

Öte yandan burun estetikleri kendi arasında zorluk derecesine göre üçe ayrılır ve kolaydan zora doğru 1,2,3 diye sıralanırlar. 1.derecedeki hastalar genel hastaların yüzde 75'ini kapsarken, 2.derece yüzde 20'sini, en zor derece olan 3.derece ise yüzde 5'ini kapsar. Bu sınıflama kişinin burnunun anatomisine göre belirlenmektedir.

BURUN ESTETİĞİ İÇİN TEK BİR TEKNİK Mİ KULLANILIR?

Burun estetiği yapılırken kullanılan birçok teknik vardır. Hangi tekniğin kullanılacağına kişinin burnuna göre doktor karar verecektir. Doktorunuz burun estetiğinde hangi tekniği kullanacağını sizin için en iyisi olacak şekilde belirler. Ameliyattan önce planlanan burun ve burun anatomisi bu aşamada belirleyici olmaktadır.

Burun estetiğinde kullanılan birçok teknik vardır. Ama bunlardan en bilinenleri açık teknik, kapalı teknik ve delivery tekniktir. Doktorunuz tarafından sizin için hangi teknik seçilmiş ise sizin için en uygun tekniğin o olduğuna emin olabilirsiniz.

BURUN ESTETİĞİYLE BERABER SİNÜZİT TEDAVİSİ DE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Burun estetiği esnasında nefes alışverişi düzeltecek müdahalelerde bulunmanın mümkün olması gibi burun içinde yapılabilecek diğer operasyonlar da mümkündür. Sinüzit tedavisinin de burun estetiği esnasında gerçekleştirilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Aksine sonradan herhangi bir operasyon yapılması burun yapısını olumsuz etkileme ihtimalinden dolayı bu iki işlemin aynı anda gerçekleştirilmesi daha iyi olacaktır.

Öte yandan burnunuzla ilgili her problemin burun estetiği esnasında halledilemez. Burun estetiğinde halledilemeyecek problemler burun üzerinde sorunlardır. Örneğin ben alınması, siyah nokta tedavisi ya da leke tedavisini bir başka operasyona ertelemek gerekir. Bu tür bir operasyon da düşünüyorsanız burun estetiği operasyonunu tam anlamıyla atlattıktan sonra yaptırmalısınız.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler