Devlet o ilacı ücretsiz verecek!

Devlet tiryakiye intihara yol açan ilacı ücretsiz verecek!

Devlet o ilacı ücretsiz verecek!

Gelecek aydan itibaren dünyanın en tehlikeli ve tartışmalı sigara bıraktırma ilacı Champix, Türkiye’deki tiryakilere ücretsiz dağıtılacak. İlaç, intihara kadar götürüyor ya da çıldırtıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan Nejat Özgül, “İlaç hekimlerin uygun gördüğü hastalara verilecek” diyor ama prospektüsü korku tüneli gibi...

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Nejat Özgül, “Dumansız hava sahası” uygulamasıyla sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısında büyük artış olduğunu, Sağlık Bakanlığı’nın sigara bıraktırma poliklinikleri önünde uzun kuyruklar oluştuğunu bildirdi.

Özgül, belirli merkezlerin yanı sıra Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerindeki (KETEM) sigara bıraktırma polikliniklerinin vatandaşlara yardımcı olmak üzere faaliyet gösterdiğini bildirdi. Her ilde en az bir KETEM’in aktif bir şekilde faaliyet göstermesi için çalışma yürüttüklerini bildiren Özgül, burada görev yapacak sağlık personelinin eğitimlerinin tamamlandığını belirtti. Özgül, halen 52’si KETEM’lerde olmak üzere toplam 250 civarında sigarayı bıraktırma polikliniği bulunduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın sigara bıraktırma polikliniklerinde bir süredir “Champix” isimli sigara bıraktırma ilacının ücretsiz verildiğini anlatan Özgül, şu bilgileri aktardı: “Daha önce sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç temin edilmediği için bazı hastalar buna ulaşamıyordu.

Sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaç, gelecek aydan itibaren daha aktif bir şekilde uygulanmaya başlanacak.

İlaç, tedavi sırasında hekimlerin uygun gördüğü hastalara ücretsiz verilecek. Ama her hastaya bu ilacın uygulanmasına gerek olmayabilir. Bazı hastalar için psikolojik destek yeterlidir. Hangi hasta için bu ilacın gerekli olduğuna hekim karar verecek. Çünkü bu ilacın mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.”

İşte Pfizer’ın Champix prospektüsündeki uyarısı
“CHAMPIX kullanan hastalarda depresyon, intihar düşüncesi, intihar girişimi ve intihar eylemi dahil, fakat bunlarla sınırlı olmayan, ciddi nöropsikiyatrik olaylar bildirilmiştir. Bazı vakalarda semptomlar sigarayı bırakan hastalardaki nikotin yoksunluğu semptomları nedeniyle karmaşık hale gelebilmektedir. Depresif duygu durumu nikotin yoksunluğunun belirtisi olabilir. Sigarayı ilaçsız bırakma girişiminde bulunan hastalarda seyrek olarak intihar düşüncesi de dahil olmak üzere depresyon raporlanmıştır. Bununla beraber bu semptomların bazıları sigara içmeye devam eden CHAMPIX alan hastalarda da görülmüştür. CHAMPIX kullanan tüm hastalar, davranış değişikliği, saldırganlık, ajitasyon, depresif duygu durumu, intihar düşüncesi, intihar girişimi ve intihar eylemi dahil nöropsikiyatrik semptomlar için gözlemlenmelidir. Önceden varolan psikiyatrik hastalıkların kuvvetlenmesi ve intihar eylemi gibi durumlar!n yanısıra yukarıdaki semptomlar da CHAMPIX kullanarak sigarayı bırakmayı deneyen hastalarda pazarlama sonrası deneyimlerde bildirilmiştir. Bu olaylar, önceden bilinen psikiyatrik hastalığı olan ve olmayan hastalarda görülmüştür....”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler