Kanser uzmanı yoğurttaki tehlikeye dikkat çekti

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar, son dönemde artan kanser vakalarında endüstriyel yoğurdun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi. 'Yoğurt dolapta beklediğinde göstermesi gereken etkileri artık göstermiyor, bu çok tehlikeli' diyen Dr. Dizdar, kanser hastalığının her geçen gün artığını belirterek çok ciddi açıklamalarda ve önerilerde bulundu.

Kanser uzmanı yoğurttaki tehlikeye dikkat çekti

Muğla Hür Düşünce Platformu tarafından ’Beslenme ve Sağlık İlişkisi’ konferansı düzenlendi. Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’ndeki konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar, hazır yoğurtlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dr. Dizdar, kanser hastalığının her geçen gün artığını belirterek, "Etrafımızda her gün birisine kanser teşhisi konulduğunu duyuyoruz. Uzmanlar, kanserdeki bu kadar yoğun bir artışı yalnızca sigara, alkol ve obezite ile açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor. Beslenme açısından da birbirinden çok farklı sosyal statüdeki insanlarda da kanser görülüyor. ’Hayatınızdan çıkarın’ diyebileceğiniz neler var’ diye sorarsanız bilim adamları olarak geçtiğimiz yıllarda bunu çok tartıştık. Birinci sırada olan yoğurt hala ilk sıradaki yerini koruyor. Bizim ülkemizde yoğurt, diğer ülkelere göre açık ara daha çok tüketilen bir üründür. Yoğurt, beslenmeden öte insan vücudunun dengesinin korunması açısından da çok önemlidir" diye konuştu.

'ENDÜSTRİYEL YOĞURTTAN UZAK DURULMALI'

Endüstriyel yoğurtun yapay bir ürün olduğunu ileri süren Dr. Dizdar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca üstten yemeye devam etseniz bir şey olmuyor. Bunu ben defalarca test etmiş biri olarak biliyorum. Biraz dikkat eden herkesin de bildiğini düşünüyorum. Bir ürün bu kadar çok tüketiliyorsa, bu kadar derin bir değişime gitti ise sorun var demektir. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması, içerikte çok fazla değişiklik yapıldığını gösterir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değil. Bu yoğurt yöntemi bilinçli bir şekilde Türkiye’ye dayatılıyor. Bu güçler, yoğurda ilişkin Türkiye’deki yasal tebliğleri bile değiştirdi."

Kendisinin bu konuda eleştirileri gündeme getirdiğinde bazı endüstriyel yoğurt üreticilerinden, "Hocam size bozulmayan yoğurt verdik daha ne istiyorsunuz" diyenlerin olduğunu dile getirdi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
Bu ne boş ve saçma bir söylemdir arkadaşım ya. Gıda mühendisi değilsin bari çıkıp insanları yanıltma.
@sezin.erdogan_2011 salakmısın sen beyin yerine sen ne taşıyosun acaba dünyanın bildiği gerçeğe bu kadar da kör olunmaz ya asıl sen susu cahil
şu doktorların tutarsızlığından dolayı ne yiyeceğimizi şaşırdık.aç öbür kanalı yoğurt gibisi yoktur.
@harputt23 adam yoğurt yeme dememiş nerenizle okuyorsunuz yap evde doğal sağlıklı ye
O ZAMAN NİYE ÜRETİMİNE İZİN VERİYOR FİRAVUNLAR.ZEHİRİ İMAL ETTİR ZENGİNLERLE PARA KAZAN SONRA GARİBANA HA BUNLARI ALMAYIN.ONUN İÇİN HAYIRRRRRR.
@broker575 Adam da onu söylüyor zaten. Bu gıda endüstrisi yasal tebliğleri bile sonradan değiştirdi diyor yazıda.
hazır yoğurt yemesinler
SÜTÜ SICAKKEN YÜKSEK BASINÇTA SIKIŞTIRARAK YAPISI PARÇALANIYOR BUDA BÖYLE BİR SÜTTEN YAPILAN YOĞURDUN EKŞİMESİNİ ÖNLÜYOR EKSİMEYEN YOĞURTTA BİZE YETERİ KADAR FAYDA SAĞLAYAMIYOR
@rguller evde çiğ süttenmi yapılıyor.?
biz yoğurdu evde yaparız haftada 5 kilo köy sütü alırız kaynatırız mayalanacak kadar soğumasını bekleriz sonrası yarım su bardağı yoğurda 2-3 yemek kaşığı süt ilave eder çırpar bu süte ilave ederiz sonrası sütün bulunduğu kabı iyice ışık girmeyecek şekilde sarar 1 gece bekletiriz.sabahı alın size mis gibi ev yapımı yoğurt.bek hazır yoğurtları sevmem zaten.
ABD'de bi doktor tanıdık vardı yoğurt ve koladan uzak dur demişti yıllar önce... Haklıymış
Bu adamın televizyonlarda görünmekten doktorluk yapmaya vakti kalıyor mu gerçekten merak ediyorum. Her gün mutlaka bir kanalda demeç veriyor.
NASIL BİR ULKEDE YAŞIYORUZ. BU KADAR BİLİNÇSİZ BU KADAR SAHİPSİZ BU KADAR HAİNLİK Mİ OLUR.. EKMEĞİ KESTİK..ŞİMDİ SIRADA YOĞURT VAR.. İSRAİLİN PEŞİNE TAKILMANIN SONUCU BUNLAR. ÖNÜMÜZE OT TA KOYSALAR, BOK DA KOYSALAR SORGULAYAN DENETLEYEN YOK..
hoca doğru söylüyor
kanserle mücadelede en önemli etken bunun gibi tencere kapaklarını susturmaktır...
Bu arkadaş araştırmamı yapmış yok yabancı kaynakları okuyup aktarıyor.Ve hepsi sonuna şunu eklet ingiltere de yapılan bir araştırmaya göre.Be mübarek Türk prafesörleri bir araştırmada siz yapın ya.Başkasının yaptığı şeyleri bize aktarmayın.
YAHU BİRİ ÇIKIYOR ŞUNU YEME...DİĞERİ ÇIKIYOR BUNU YEME... Falan filan...... NE YİYECEĞİZ ARKADAS ONU SOYLEYİN DAHA KOLAY ÇÖZÜM OLACAK.
@serdarercan736 yoğurdun faydalarını araştırmanı tavsiye ederim. bize hayat veren suyu bile fazla içtiğinde zararlıdır. fayda zarar analizi yapıp ona göre değerlendirmeliyiz. çiğ sütten yapılan yoğurt içeriğini elbet en iyi bilecek bu işlerde uzman kişilerdir. o kişilere danışmakta fayda vardır. spor yazarları salatalıkta hormon olduğunu söylemişler ve çiftciler mahvolmuştur. yapılan araştırmalarda en az hormon kullanımı salatalıkta çıkmıştır. olan çiftci ve onu tüketenlere oldu. herkes konusur ancak işin uzmanından dinlemek daha doğru olacaktır.
TÜRKİYE ORGANİK ÜRÜNLERİ GERİ İSTİYOR !!!!!!!!!!!!!!!!! SAĞLIK BAKANLIĞI UYUMAAA
Bu adam terörist, halkı gerizekalı yapmak için uğraşıyorlar, hangi bilimsel çalışma ile market yoğudu kanser yapıyormş söylesin, ben köy sütü alıyodum bir baktım süt kaynatınca beyazdan kahverengine döndü, araştırdım adam antibiyotik vermiş ineğe ve süt 30 gün tüketilmemesi gerekirmiş, yine araştırdık market sütleri antibiyotik tahlili yapılıyormuş, anlayın hangisi sağlıklı.
adamların laf atmadığı besin yok, yumurtayada tavuğada laf etıyorlar, avrupa bizden daha sağlıklı ve hepsinide yiyorlar
canan karatay hocanın ceviz faydalı diyipte cevizin ticareti yapması zeytin yağı yiyin diyipte zeytin yağı işine girmesi gibi bu profosör geçinen şahsın doğru söylediği ne mağlum ağzı olan konuşuyor insanların ekmeğinle oynamak bu kadar kolay olmamalı
Endüstriyel gıdaların hangisi sağlıklı ki sadece yoğurtmu?
Okadar magaza kurdurdu devlet denetlemiyor işte.. insanlar market alışkanlığı hazır yoğurt..
köy ürünleri diye kandırıyorlar milleti
2 günde bozulan yoğurt da mı eyi.bozulmuyan yoğurt sağlam yoğurttur.garantili yoğurt en eyisidir.
Bu ne sorumsuzluk, zaten sıkıntıda olan hayvancılığın içine attın bombayı, şimdi temizle temizleyebilirsen.Elinde var öyle ben gezledim izledimle olurmu bu iş. O bahsettiğin sektör milyonlarca insanı etkileyen bir sektör. Bu konuda zarar görecek bütün insanlar derhal tazminat davası açın bu adama aklı başına gelsin.
eleştiren arkadaşlar yoğurt mayalarıının %98 inin holanda dan geldiğini ve kimyasal madde olduğunu biliyormu
Rafine tuzuna iyot katıyorlar, eğer hamile kadın iyot eksikliği çeklerse çocuğu kalıcı erizekalı oluyor. bu doktorların önderdiği kaya tuzunda cıtr cırt eden tuzlarda iyot yok, tuz tketeceksen iyotlu tüketeceksin ki beben ve sen sağlıklı ol, yetişkinlerde iyot eksik tüketirse guatır oluyor oda sinir yapıyor ki kavga gürültü çok olu bu insanlarda
bu adama canan hocaya bingür hocaya ne kadar teşekkür etsek azdır, hiç bir iktidarın yapamadığı iyilikleri bu millete yapıyorlar, şükürki hala bir kazaya kurban gitmediler
Benim çocukluğum köyde geçti.koyun en iyi sütü ve yoğurdu bizdeydi.Köyde yemeyen kalmamıştır,süt yoğurt ihtiyacı olan bize gelirdi.ve hiç unutmam.yogurt günlerce bozulmadı.suyuda süperdi.Dolapta bekledikçe taş gibi olurdu,lezzet ve tat apayrı...Anlamadığım fabrika yogurtlarini fabrika sahipleri ve çalışanları,özellikle gıda mühendisleri yemiyorlar mı,bu kadar tehlikeli ise ilgili bakanlığın bundan haberi yokmu.ayrica neyin organik neyin değil,kim biliyor,organikler bile sorunlu,birçok haber ve ürün var.allah sonumuzu hayreyleye
BİDAHA HAZIRT YOĞURT EVİME GİRMEZ ,BU KADAR BASİT
İYİ YOĞURT YAPIMI ÇOK KOLAY.. YARADAN ZOR OLANI EMRETMİYOR.. SÜTÜ KAYNAT.. SÜT KAYNARKEN ZATEN BELLİ OLACAK.. SU KATILMIŞ MI? KOYU OLACAK.. SÜT KAYNAKDIKTAN SONRA.... İÇİNE İKİ KAŞIK.. EKŞİMİYE YAKIN. YOĞURT KATIN. KARIŞTIRIN.. SOĞUMAYA BIRAKIN.. GÖRECEKSİNİZ... LEZZETİ..
@ismail_sen_1971 işte kattığın yoğurt da gerçek değil, acaba gerçek maya nasıl elde edilir,
@serdar_akdeniz_1983 en iyisi. bu. varsa.. bildiğin yaz.
Ev yoğurdu yeyin diyor, diğerinin zaten tadı bile tat değil
sonuçta yoğurt değilse başka bir çok tüketilen gıda bu kadar insanda hızla yayılmaya devam ediyor.tavuk ekmek damacana su aklınıza ne gelirse çok tüketilen bir yerde yalnış birşeyler var...
türk düşmanı bunlar
ilkokul mezunları bu işleri iyi bilir onlara sormak lazım.ne gerek var bilim adamına falan eleştirin len kimmiş bu adamlar dr olmuşlarda nolmuş sizden iyimi bilecekler bu işleri aslanlarım benim .hasta oluncada bi üfletirsiniz kendinizi bi şeyciğiniz kalmaz.
Arkadaşlar, kanserojen etki meydana getiren madde nedir yoğurdun içerisinde önce bunu belirtmesi gerekir. eğer antibiyotik kalıntısı ise antibiyotik kalıntısı olan bir sütte mayalama yaparak yoğurt oluşturamazsınız. yoğurt oluşturan mayalar antibiyotik varlığında üreyemez doğal olarak yoğurt oluşamaz. geriye yoğurt katkı maddesi olarak bozulmayı engelleyici (bozulmadan kasıt zararlı bakteri ve küflerin üremesidir) den kastı nedir. onu araştıralım.
ev yogurdu icin kullanılan sütü veren hayvanın doğal beslenip beslenmedigini nerden bilcez
bir tv programında "öğle yemeğinde ne yiyorsunuz" sorusunu soran muhabire "soğanla pişirilmiş makarna" yediğini söylemişti.
BAŞLIK HATASI: "SAĞLIKLI OLMAK ADINA" YERİNE SAĞLIKLI OLMAK İÇİN" OLMALI.......
Doğal yoğurt mayası tarifi: Kendim bu mayayı yapıp yoğurdu mayalıyorum. 15 adet nohutu su bardağına koyun, kaynamış sütü biraz soğutun, bardağın yarısı dolana kadar sütü dökün bardağın üzerini kapatın bir bezle sarıp 24 saat bekletin mayanız hazırdır (nohutlar tabandadır onlar atılacaktır) sütü mayalayabilirsiniz. Mayalanacak sütün sıcaklığı 42 derece olursa çok lezzetli yoğurt olur. Bir daha mayalama yaparken aynı yoğurdu kullanabilirsiniz.
felaket tellalı.. sanki fabrikalar evdekinden başka yöntem yapıyor..yoğurt yoğurttur
yakında yavuz dizdar da kanser tedavisine başlar..çamur atmak neymiş görür.. herkes fabrikalarını kapatsın hazır yiyelim..peynir yapmayı bilse peynirede çamur atacak
60 LI YILLARDAN SONRA OKULLARDA DAĞITILAN SÜTLERİ ÇOĞUMUZ HATIRLARIZ HANİ ABD TÜRKİYE BAYRAĞI OLAN ELELE TUTUŞMUŞ KUTULARI OLAN SÜT TOZLARINI,İŞTE ASLINDA YOĞURDUMUZUN MAYASI O TARİHTEN 30 YIL SONRA TAMAMEN BOZULDU,ÇÜNKİ ARTIK SAF YOĞURT MAYASI KALMADI,KENDİ EVİMİZDE YAPTIĞIMIZ YOĞURTTA BİLE MARKETTEN ALDIĞIMIZ YOĞURDU MAYA OLARAK KULLANDIK,ÇÜNKİ BU GEÇEN 30-40 YILLIK SÜREÇTE DOĞAL YOĞURT MAYAMIZ NESLİNİ TÜKETTİ,ONLARINDA İSTEDİĞİ BUYDU ZATEN 50 YIL SONRA BİZLERİ HASTA ETMEKTİ VE BAŞARDILAR SANIRIM.HERKEZ HASTA HERKEZ KALP KRİZİ YAŞI 5 E DÜŞMÜŞ DURUMDA,BÖYLE GİDERSE IRKIMIZ YOK OLACAK.
Diğer Haberler