Liposuction hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

“Liposuction” yağın çıkarılması anlamına gelen tıbbi bir kelime olsa da kilo kaybı ya da obezite için bir tedavi yöntemi değildir. Aslında, liposuction için iyi bir adayda yağ oranı en çok %30 olmalıdır. Liposuction vücuttan egzersiz ve diyetle giderilemeyen yağ birikimlerini alır. Bu tip yağların yaşam tarzından çok genlere bağlı olması daha olasıdır.

Liposuction hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

Liposuction tedavisinden tam anlamıyla faydalanabilmek için formda, hareketli ve sigara içmiyor olmalısınız. Liposuctiona karar vermeden önce beklentilerinizin makul olduğundan emin olmak için doktorunuzla tartışın.

PLASTİK CERRAHLAR VE DERMATOLOGLAR LİPOSUCTİON OPERASYONUNU GERÇEKLEŞTİREBİLİR.

Liposuction en yaygın olarak plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından yapılmaktadır. Bir plastik cerrah estetik ve rekonstrüktif cerrahi konusunda uzmanlaşırken bir dermatolog ise cilt, saç ve tırnakların tedavisiyle ilgilenir. Ancak, neredeyse her doktor liposuction tedavisi sunabilir. En iyi sonuçları almak için, farklı kişilere danışmakta ya da doktorunuzun eğitim ve deneyimini sorgulamakta çekingen olmayın.

LİPOSUCTİON VÜCUDUNUZDA BİRİKMİŞ DİRENÇLİ YAĞLARI PARÇALAR.

Doktorunuz derinizde küçük kesiler yaparak (tuzlu su bazlı bir solüsyon ile) deriyi uyuşturmak ve yağı çıkarmadan önce kanamayı kontrol etmek üzere iki ilaç enjekte eder. Islak teknik olarak da anılan bu yöntem aşırı kanamayı, şişme ve morarmayı önler. Doktorunuz bu karışımı enjekte ettikten sonra kesilerden kanül denilen içi boş bir tüp sokarak yağ birikimlerini parçalar. Kanülde bulunan küçük cerrahi vakum veya şırınga aracılığı ile parçalanan yağı vakumla vücuttan alır.

LAZER YAĞLARI PARÇALAMAYA YARDIMCI OLUR.

Bilimdeki yeni gelişmeler sayesinde liposuction artık ultrason veya lazer destekli de uygulanabilmektedir. Bu tekniklerin ikisi de yağı sıvılaştırdığı için yağın vücuttan alınmasını çok daha kolaylaştırır. Böylece morarma ve şişlik daha az olurken iyileşme süresi de kısalır. Ultrason tekniğinde kanül yoluyla veya deriden verilen ses dalgaları ile yağ sıvılaştırılırken Lazerde bu işlem yağ ısıtılıp eritilerek yapılır. Lazer destekli liposuctionla tek bir operasyon sırasında tedavi edilebilecek alanların miktarını arttırılabilir.

YENİ GÖRÜNÜŞÜNÜZE KAVUŞMANIZ BİRKAÇ AY SÜREBİLİR.

Önce ve sonrası fotoğrafları olağanüstü sonuçlar gösterse de bu sonuçlar bir anda elde edilemez. İşlem sonrasında şişliği azaltmak için günler veya haftalar boyunca elastik bandaj veya kompresyon giysi giymeniz gerekebilir. Doktorunuz vücudunuzdaki fazla sıvıları atmanıza yardımcı olmak için lenf drenajı uygulayabilir. Kesin sonuçları görmek için birkaç hafta veya ayın geçmesi gerekebilir. Ayrıca, eğer liposuction sonrası kilo alırsanız, vücudunuzdaki tüm yağ birikimleri alındığı için yeni yağlar yeni ve öngörülemeyen yerlerde birikebilir.

LİPOSUCTİON’UN DA DİĞER TÜM TIBBİ OPERASYONLAR GİBİ AZ DA OLSA RİSK VARDIR.

Liposuction deneyimli bir plastik cerrah veya dermatolog tarafından yapıldığında güvenli bir işlem olmasına rağmen yine de cerrahi bir operasyondur. Oluşabilecek tüm riskleri ve komplikasyonları anlamak için doktorunuza danışmalısınız. Bilinen riskleri arasında neredeyse her cerrahi operasyonda olduğu gibi kanama, enfeksiyon, morarma, ciltte renk değişiklikleri ve uyuşma vardır.

YAĞ HÜCRELERİ HASTALIKLARLA MÜCADELEDE FAYDALI OLABİLİR.

Liposuction işlemi yanaklar, boyun, göğüs, karın, kalça, kol ve bacaklar da dahil olmak üzere tepeden tırnağa tüm yağları vücuttan alabilir. Ancak son zamanlarda bazı yağların vücuda faydalı olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Liposuctionla alınan bazı yağ hücreleri kemik, kıkırdak ve kasın yapısına katılabilen bir kök hücre türü olan mezenkimal kök hücreler için mükemmel bir kaynak olabilir. Bazı çalışmalarda yağ kök hücrelerinin diyabet, kalp ve nörolojik hastalığı olan insanlara yardımcı olabileceği görülmüştür. Fazla yağ ne kadar zararlıysa fazla yağsızlık da o kadar zararlıdır. Bu yüzden liposuction tedavisi alırken vücut için gerekli yağ oranının altına düşmemeye özen gösterin.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler