Prof. Dr. Canan Karatay'dan şaşırtan 'güneşlenme' açıklaması

Çarpıcı açıklamalarıyla gündem yaratan Prof. Dr. Canan Karatay, şimdiye kadar bize öğretilen güneşlenme tabularını da yıktı. Karatay'ın güneşlenmeyle ilgili yeni önerisi tartışma yaratacağa benziyor.

Prof. Dr. Canan Karatay'dan şaşırtan 'güneşlenme' açıklaması

Özge Ulusoy’un programına konuk olan Prof. Dr. Canan Karatay, güneşlenme ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı. Vücudun D Vitamini ihtiyacı için doğru güneşlenmenin kurallarını sıralayan Karatay’a göre şimdiye kadar hep kandırılmışız.

İşte Karatay’a göre güneşlenirken yaptığımız yanlışlar ve doğrusu…

Güneşten yararlanamıyoruz çünkü;

1-Hava kirliliği olduğu zaman güneşten D Vitamini alamıyoruz. Artık bütün dünyada hava kirliliği çok fazla.

2-Senelerce bize koruyucu kremler sürdürdüler.

3-Senelerce sabah saat 10.00’a kadar güneşlenin, bu saatten saat 17.00’a kadar da güneşten uzak durun dediler.

PEKİ DOĞRUSU NEDİR?

Bütün bunların hepsi aldatmacaydı.Güneş ışığında 2 türlü ultraviyole vardır. Ultraviyole A, Ultraviyole B. Ultraviyole A güneş ışınları yatay geldiği zaman bile gelir. Sabah güneşlendiğimiz zaman vücudumuzun kızarmasının nedeni Ultraviyole A’dır. Ultraviyole A kanserojendir. Yani senelerce bize tehlikeli bir şey yaptırdılar.

"12.00-13.00 CİVARINDA, 15-20 DAKİKA GÜNEŞLENİN"

Ultraviyole B’nin bize faydası olabilmesi için (gün ışığı vitaminidir) Öğle üzeri, temiz bir havada yazın, gölgenizin en kısa olduğu zaman gelir. 12-1 civarında. 15-20 dakika vücudunuza geldiği zaman, vücudunuzun güneşe açık olan oranına göre (Çıplak ya da sadece el kol da açık) vücut günde 10 bin-25 bin ünite D Vitamini üretiyor. İhtiyacımız olan da budur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
CUMA GÜNÜ GÜN ORTASINDA TOPLU İBADET İÇİN EZAN OKUNUP CAMİLERE/MESCİTLERE ÇAĞRILIYORUZ SAYIN KARATAY TESPİTİNDE ÇOK HAKLI (HALBUKİ MEKKE/MEDİNE GİBİ YERLEŞİM YERLERİNDE GÜN ORTASI EN SICAK ZAMAN OLMASINA RAĞMEN KURAN GÜN ORTASINI UNUTMA DİYE AYRICA UYARIYOR) SAYIN KARATAY'DAN RİCAM ŞU; SAD SURESİ 41/42 AYETLERİNDE SOĞUK SUYUN YORGUNLUĞU GİDERDİĞİ YARALARI İYİLEŞTİRDİĞİ MESAJI VERİLİYOR (SOĞUK SU KANSER HASTALIKLARINA (LÖSEMİ-CİLT -AKCİĞER-MİDE-BAĞIRSAK KANSERLERİNİN TEDAVİSİNDE YARARLI OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRAMAZ MI ?) (MÜSLÜMANLAR SOĞUK SU ÖĞÜDÜNE UYSALAR EN AZ 50 YIL DAHA FAZLA YAŞARLAR)
@erol863 ORALARA GİTMEDİĞİN BELLİ. BIRAK SOĞUK SUYU, SU YOK ORALARDA
@erol863 acaba ayet de bahsi geçen soğuk su zemzem olabilirmi. Çünkü bildiğim kadarı ile zemzem şifalı bir su
@erol863 @erol863 fazla yaşayıp napacaksınız anlamadım sanki müslümanlar müslüman gibi yaşıyor da !!!
@ahmet.ciftci74 KARDEŞİM YORUMU İYİ OKU SAD SURESİNİN TÜRKÇE MEALİNİ YAMZIŞ BİRAZ DİKKAT.
git işine be RABBİM boşuna yaratmamış herşeyi ....haber yapmayın şu karıyı bunamış artık...
@forhappys katılıyorum şimdide fizik prof gibi konuşuyor
12:00 - 13:00 arası ğünesin en yakıcı zamanı değilmi o saateki güneş deriye zarar vermezmi misal 40 derecede güneşe çıkmak 20 dk bile olsa yakıcı olmazmı
ben yıllardır eş dost akrabalara söylerim AB nin sağlık teşkilatı bizler için ne önerirse o önerinin tersini yapın derim ve hiç bir zaman öğle güneşinden korunmadım
Hakaret Tarzi yorum yazanlari anlayabilmek mumkun mu ?? Acaba kendilerini onlar bile anlayabilir mi ,
Diğer Haberler