Sağlık Bakanı açıkladı: Hastanelerde yeni dönem başlıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2017 yılıyla birlikte başlatılan Sağlıkta Dönüşüm programının ikinci fazının detaylarını anlattı.

Sağlık Bakanı açıkladı: Hastanelerde yeni dönem başlıyor

Akdağ "Yatan hastalar için hastaların tek başına bir odada, bir yatakta refakatçisinin de kendisi ile beraber olabileceği banyosu, tuvaleti olan oda düzenine geçiyoruz. Yoğun bakımlar da artık tıkış tıkış değil, birbirinden ayrıldığı odalar olacak. İzlem açısından ise hemşire ve doktorun daha güzel izlem yapabileceği odalar olacak." dedi.

Sağlıkta dönüşüm program sayesinde Türkiye'deki sağlık sisteminin tüm dünyaya örnek olduğunu söyleyen Bakan Akdağ Ak Parti ile başlayan sağlıkta dönüşüm programını ve programın ikinci fazını şöyle değerlendirdi:

CİDDİ MESAFE ALDIK
"2002'de iktidara geldiğimizde gerçekten durum perişandı. Çok ciddi bir mesafe aldık. Sağlıkta Dönüşüm programı ile Türkiye bütün dünyaya örnek oldu. Eksiklerimiz yok muydu, ya da hala yok mu? Elbette var. Ama kişi başına 500 dolar harcayarak Türkiye'deki sağlık hizmetlerini verebilen dünyada hiçbir ülke yok. Avrupa Birliği ülkelerinin önemli bir bölümü yılda 2 bin 500 dolarla 5 bin dolar arasında kişi başına sağlık harcaması yapıyorlar. ABD'de 8 bin 800 dolar civarındaydı en son. Bir türlü artışı da engelleyemiyorlar. Belki 10 bin dolarlara da yükseldi. Onu bilmiyorum."

HAREKETLİ AMBULANSA İHTİYACIMIZ VAR
"Ambulansla Hastaneye taşıdığımız kişi sayısı 10 katına çıktı. Ambulans tarafı hemen hemen bitti. Büyükşehirlerimizde özellikle İstanbul'da ilave ambulansa ihtiyaç var. Bir de hareketli ambulanslara ihtiyacımız var. Bunları bu sene büyük ölçüde zenginleştiriyoruz."

ZAMAN AYIRABİLECEKLER
"Aile hekimliği Türkiye'de yerleşti ama biraz heyecanını yenilemek gerekiyor. Bunun için bin tane sağlıklı yaşam merkezi kuracağız. Buralar aile hekimlerimiz için eğitim alanı olacak. Ayrıca aile hekimlerinin sayısını arttıracağız ve aile hekimi başına düşen vatandaş sayısını azaltacağız. Şu anda bu rakam ortalama 3 bin 500 hasta. Bunu ilk etapta 3 binin altına düşüreceğiz, 2023'e kadar da 2 bin 500'lerin altına, 2 binlere düşürmeyi hedefliyoruz. Böylece aile hekimleri hastalarına daha çok zaman ayırabilecek. Aile hekimlerinden performans olarak istediğimiz en önemli vazife, anne ve bebek ölümleri. Bu alanda büyük problemimiz vardı. Bir de aşılamalar. Bu problemi büyük ölçüde yendik."

3 KONUYLA SAVAŞACAĞIZ
"Şimdi önümüzde yoğunlaştığımız yeni bir konu var. Kişinin hayatını kronik hastalıklar itibariyle tehdit eden, şişmanlık, hareketsizlik, sigara kullanımı gibi risklere yoğunlaşacağız. Şeker hastalığının erken tanınması ve takibi, kanser hastalarının tanınması, hiper tansiyon gibi hususlarda aile hekimlerimizi biraz daha eğiteceğiz ve onlara performans ölçütleri koyacağız."

HERKESE RANDEVU HİZMETİ
"Poliklinik alanlarında randevulu hizmeti, karşılama hizmetlerini ve yönlendirme hizmetlerini geliştiriyoruz. Hastaneye giren yaşlı, engelli ya da ne tarafa gideceğini, nasıl hizmet alacağını çok iyi kestiremeyen kişilerden ihtiyacı olan herkese bu hizmeti vereceğiz."

YOĞUN BAKIMA YENİ DÜZEN
"Yatan hastalar için hastaların tek başına bir odada, bir yatakta refakatçisinin de kendisi ile beraber olabileceği banyosu, tuvaleti olan oda düzenine geçiyoruz. Yoğun bakımlar da artık tıkış tıkış değil, birbirinden ayrıldığı odalar olacak. İzlem açısından ise hemşire ve doktorun daha güzel izlem yapabileceği odalar olacak."

RAHAT ÇALIŞABİLECEKLER
“Biz hastanelerimizi kendimize göre yapıyoruz. Vatandaşın ve aynı zamanda sağlık çalışanın, doktorların rahat edeceği bir hastane. Burada en önemli husus da vatandaşın cebini korumak. Vatandaş kamu hastanelerine geldiği zaman herhangi bir para ödemeyecek. Girişte sembolik bir katkı ücreti ödeniyor. 6-7 lira gibi. Bu hizmetler geliştikçe özel sektör de değişimler oluyor."

HASTANELERDE VALE DÖNEMİ
Bakan Recep Akdağ yeni dönem hastanecilikte bir taraftan vatandaşın konforu ve rahatının yükseltildiği, diğer yandan tıbbi işlemlerde teknolojinin en yüksek seviyede kullanılacağını söyledi. Ayırca 'klinik kalite' denilen ve hastaya verilen hizmetin takip edildiği bir döneme geçildiğini belirten Akdağ “Bu sonuncusu zor bir alan. Bunu dünyada çok iyi başaran ülke hemen hemen yok. İngiltere'de Kanada'da, ABD'de yer yer diğer ülkelerde de üzerinde çalışılıyor. Kapısına geldiğinizde acilde bir hastanız varsa, en önemli problemlerden biri bugün aracımızı nereye koyacağımız. Kapıda aracınızı bir vale alacak, otoparka götürecek, çıkışta anahtarını size takdim edecekler" diye konuştu.

MÜLTECİLERİ SURİYELİ DOKTORLAR TEDAVİ EDECEK
Son günlerde mültecilere verilen sağlık hizmetleriyle ilgili ortaya atılan iddialara da cevap veren Akdağ, “Kendi vatandaşlarımıza verdiğimize yakın bir bakımı onlara da vermeye çalışıyoruz. Bir takım handikaplarımız var. Bunların biri lisan. Her ne kadar tercüman ile bunu aşmaya çalışsak da zaman zaman zorlandığımız yerler oluyor. Hamile takibi, doğumlar, aşılar konusunda çok dikkatliyiz" diye konuştu.

170 MERKEZ YAPTIK
170 tane göçmen sağlığı merkezi yaptıklarını belirten Akdağ, “Bunlar küçük ölçekli tıp merkezi diyebileceğimiz yerler. Suriyeli doktorları ve sağlık çalışanlarını eğitiyoruz. Bize diploma getiren herkesin diplomasını kabul ettik. Eğitimden sonra çok ciddi bir sınavdan geçiyoruz. Sadece Suriyelilere bakım hakkı vereceğiz. Eğitimi veren hocalarımızın genel kanati şu yönde, 'Suriyeli doktorlar iyi yetişmiş konumda' sınavlardan büyük başarı ile geçiyorlar. Para istemiyoruz, bizim eskiden yeşil kart uygulama sistemimizi bunlara uyguluyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde ve şimdi, göçmenlere bu kadar doğru yerinde insani hizmet verilmemiştir. Bunu sağlık açısından söylemiyorum. Bunu BM'de söylüyor. Şükürler olsun ki bu meselenin altında kalmadık" dedi.

HAMAM BÖCEĞİ SALGINI VARDI
Türkiye'de eski hastaneleri de anlatan Bakan Recep Akdağ şunları söyledi: "Hastanelerimizin hali inanılmaz perişandı. Bir hastanede hamam böceği salgını olur mu? Hastanelerimizin yarısından çoğu böyleydi. Bir türlü de baş edilemezdi, ilaçlama yapılır baş edilemezdi. Geriye gidersek 193'lu yıllarda, yani Refik Saydam döneminde Türkiye'de sağlık sistemi çok doğru temellerle yerine konulmuş. Yapılan kanunlar, mevzuat, o günün imkanları ile oluşturulan sistem gerçekten çok takdire şayan. Baya hastane, altyapı yapılmış. O dönemden sonra Türkiye'de kamu hastaneciliği hemen hemen durmuş.

Kaynak: Yenişafak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 74 yorum
15 yıldır bitiremediniz şu dandik devrimlerinizi
@1444mete senin cumhuriyetciyiz diyenlerinden daha fazla iş yaptılar
@1444mete DANDİK DEVRİM ÖYLEMİ?YAŞIN KAÇ BİLMİYORUM AMA BÖYLE BİR YORUM YAZDIĞINA GÖRE HERHALDE 20 Lİ YAŞLARDASIN.SENİN DANDİK DEVRİM DEDİĞİN ŞEYDEN ÖNCE HASTAHANELERİ B.K GÖTÜRÜYORDU HABERİN YOK GALİBA.MİLLET SABAH SAAT 4 TE KUYRUKLARDA BEKLİYORDU DAHA ÇOK ŞEYLERDE YAZABİLİRİM ANLAMADIYSAN
@azizsekman NE YAPTILAR ÖZEL HASTAHANELERLE DEVLETİ DOLANDIRMAKTAN BAŞKA ÇİŞALLAH DEVLET HASTAHANELERİNE DÜŞERSİNDE SÜRÜNÜRSÜN
@ali.unler sahi sen hangi hastaneye gidiyorsun...söylediklerin özel hastanelrd var....iyisiin değilmi sen ??
Cumhuriyet kadar taş düşsün tepenize ! İşid'i mi istiyorsunuz,gidin Suriye'de bekliyorlar ?
sen git yunanistan veya ermenistanda tedavi ol dandik hastanelerde uğraşma
@ali.unler Ülke genelinde hala öyle kanka. hatta devlet eskiden ödediği bir sürü ilacı artık ödemiyor, örneğin kanser ilaçları , insanlar alamıyor ölüyor bunlara neden yourm yapmıyorsunuz? Devlet hastanleri dökülüyor, özel hastanelere ayar çekiyor devlet insanlar oraları tercih ediyor. Cepleri doluyor. Yeni yapılan devlet hastaneleri ile de yine kendi ceplerini dolduruyorlar. Bunlara neden yorum yapmıyorsunuz? Allah sizin gözünüzü kör etmiş, sadece kıç yalıyorsunuz başka bir işe yaradığınız yok. Açın gözünüzü
haklisin sizin dandiklerin 100 yillik pisligini temizlemekten icraata gecemediler henuz
@1444mete 100 yılda bitmez ama yüzyıl sonra havada uçan trenlerle 1 saat sonra dünyanın öbür ucunda olabilirsin tabiki devrimler devam ederse ve bu halk bu akpyi bırakmassa.
devlet hastanelerini özel hastanelere çevirdiniz, özel hastane gibi çalışıyor. randevu sisteminiz zaten bir harika, rendevu yok! evet yanlış duymadınız. gece 24:00da 21.günün randevusunu yakalarsan yakalarsın, yoksa rüyanda görürsün. sonra da çıkıp poliklnik kapılarında ölüyordu insanlar diye siyaset yürütüyorlar, aslında doğru söylüyor, evde randevu beklerken ölüyor, kimse görmüyor şimdilerde, sağlıkta devrim dedikleri bu.
@pwruser kusura bakmayacaksın ama bu birazda insanlarımızın bilnçsiziliğinden kaynaklı. gitmiyeceği doktora randevu alanlar, tırnağı kırıldı diye acili birbirine katanlar vs. vs. Yeni yapılan hastaneler sağlık ocakları iyi kötü orta halli insanların özel hastaneyi tercih edebilmelerini göz önüne almalı birazda insan.
HASTANELERİ DAHA DA İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRMENDE
devlet hastaneleri içler acısın haberleri yok sanırım, akşam saatlerinde acile bir gidinde görün bakalım
BIRDE EMEKLISİ DOLANLARI EMEKLI YAPSALAR
referandum yatırımları başladı geçen oğlumu hastaneye götürdüm 35 tl eczanede para ödedim eczacıya ilaçlara sigorta yansımasa yani direk alsam ne kadar tutuyor diye sordum 66 tl dedi hesapta sağlık ücretsiz atma recep
@cagatayc atma değil ufak at da civcivlerde yesin diyeceksin
yurt dışında yaşayan ve akpden nefret eden birisi olarak gerçektende hastanelerde devrim yapıldı. takdir edilecek bir durum. yiğidi öldür hakkını ver.
valla devletin başında akp sağlığın başında sen oldukça bi arpa boyu yol alamayız
Allah için şu hastahanelerden alınan ücreti bir yok etseniz devrim o olacak o kadar maduruz ki duyun sesimizi...
Bu halde hastalar geri çevriliyor sedyelerde bekliyor vatandaşı düşünen olsaydı sağlıkta parayı kardırırdı ssğlıkta büyük bir soygun var bunu nasıl görmez devlet
hani çocuklar bedava tedavi ediliyordu ulan geçen sene dinar devlet hstanesine 3 yaşındaki çocuğumu götürdüm parasını bu sene eczaneden tahsil ettiniz yazık sağlıkta devrimmişş güneydoğuda çocuk kardiyolojisi yok siz neyden bahsediyosunuzz
Kardiyoloji'ye randevu alıyım dedim en erken 2 hafta sonra Dr. Efor testi yazdı test için de 2 ila 3 hafta yaptı sana 1 AY kardiyoloji insan hayatı için en önemli bölümlerden ya malum KAL bu şakaya gelmez ama beklemeye gelir. ÖZETLE SAĞLIK SİSTEMİ İÇİN HASTALANMAMAK LAZIM.
@fatih_yavas_2016 sana iyi yazmis izmirde buca da 2 ay sonraya yazmisti ozelde 30 liraya yaptirmistim.
evde yatan hastalar icin aile hekimi eve gelmiyor, igne için hemsire vermiyorlar. Biz kendi imkanlarimizla yaptryrz.
14 yıldır tek yaptıkları soygun vurgun hırsızlık yalan dolan üç kağıtt...
@rehber1953 BANYOLUYMUŞ SANKİ HASTANE DEĞİL.........AÇIYORLAR.
secım var ya hersey olur her sey yapılır secım bıtene kadar
@omersaglam2004 ne secimi nerde yasiyon sen referandum o senin dedigin... hukumet degismiyor la saf...
HASTANELERİN AKP ÖNCESİ İLE SONRASINI KIYASLAMAYA KALKMAK BİLE MEVCUT DURUMA HAKARETTİR.ESKİDEN MUAYENE BİLE PARAN VARSA VARDI YOKSA YOKTU.ADI ONA HASTANEYE GİDİYODUN AMA DOKTORUN MUAYENESİNE UĞRAMASSAN 2 TIK TK Bİ ŞIK ŞIK GÜLE GÜLE.AMELİYATMI ZATEN AYVAYI YEMİŞTİN. ÖNCE ADAMIN MUAYENEHANESİNE SONA HASTANEYE SONA AMELİYAT ONA PARA SONA ÇIKIŞ. HASTANELERİN FİZİKİ DURUMUNU DEMEYE BİLE GEREK YOK.POK GÖTÜRÜYODU.AKP İLE BİRLİKTE SAĞLIKTA DÜZEN DEĞİŞTİ.HASTA ADAM GİBİ İSTEDİĞİ YERDE İNSAN GİBİ EN TEKNOLOJİK MALZEMELERİN KULLANIMI İLE HİZMETİNİ ALIYOR.SAĞLIKTA O PİSLİK ŞARTLARI ORTADAN KALDIRANA SLM
@xx_efsane, Hakkaten adınız gibi "efsane"siniz? İçine ettiler sağlık sisteminin.Ne çektinizse banada tavsiye edin,rüya alemine dalayımda sistemdeki kepazeliği görmeyeyim.
@xx_efsane ben su an hastayım ve 15 gün sanrasına MR film sırası verdiler ??? Geri zekalı değişen hiç birşey yok sadece cenaze hizmetlerinde AKP yi kimse geçemez o konuda tek geçiyorum rahmetli babama da altı ay sonrasına gün verdiler üç ay sonra rahmetli oldu Allah'a havale ediyorum. Sizin gibileri Allahu ekber
@bipekkan3 anlaşıldı senin yaşın yeterli değil,anana,babana sor eskiyi.onlar anlatsınlar sana
Hasataneye randovu almak mumkun mu suriyelilerden bize sıramı gelir ben bağkur ödüyorum 1 ay ödemesem çocukalrım sağlıktan yaralanamıyor ama suriyeliler biizmle birlikte aynı haklara sahıp oluyor ben hakkımı hella etmıyorum..
Yorum yapan arkadaşların bundan 10 yıl öncesini bilmediği aşikar. Şükretmesini bilmeyen çok insanımız var. 7 lira devlet hastanesine çok görürsünüz, 100 Tl özel hastanesine verirsiniz.
@z.baspinar bır tomografı ıcın 6 ay sonraya gun verdıler neyı bılmıyoruz ha evde bekledın ha sırada ne farkı var
Yazıklar olsun sizin sizteminize... Benim babam 2.5 aydır hastahane de yatan hasta olduğu halde yoğun bakım yokluğundan ameliyata alınamayıp hayatını kaybetti. Bu mu yeni döneminiz... Yapın bakalım odaları tek kişilik nasıl olsa her ne olursa olsun alıyosunuz tek kişilik odalardan da geceliğine 90 TL..
İlk 2 döneö akp ye oy verdim sonra vermedim yani akpli değilim ama allah var adam yaptı nankör olmamak lazım eskiler ne yaptı hiçbişe
@abdulkadirozdemir sen su katılmamış akp militanısın...
tabi ki yaptı yolsuzluk yaptı soygun yaptı hırsızlık yaptı dolandırıcılık yaptı üç kağıt yaptı düzenbazlık yaptı yaptı da yaptı nankör değiliz görüyoruz ve inkar etmiyoruz...
kadro verin kadro hastanenin tamamı mesaili çalışırmı ya istifa eden edene işten çıkarılan çıkarılana yerine gelen varmı, yok!! sağlıktan bahsediyosunuz sadece süslüyosunuz biraz da içini doldurun süslediklerinizin sayın bakan
MR 6 AY GÜN VERİYORLAR BİR DOKTOR GÜNDE 100 HASTAYA BAKIYOR YALANDAN KİM ÖLMÜŞ
3 aydır hastaneye gidiyorum acil ameliyat gerekti bir ay sonraya ancak sıra geldi birde parası olmayana kesinlikle bakmıyorlar bunların hepsi yalancı dolandırıcı sağlık bakanı birgün normal bir vatandaş gibi randevu sisteminden bir bölüme randevu almaya çalışsın bakalım başarabilecekmi
amerika İŞGALİ GÖZ BOYAMA TAKTİKLERİ İLE DEVAM EDİYOR. DEVLET BAŞKANLIĞI SİSTEMİ UYGULANANA KADAR amerikaNIN ALDIĞI KARARLAR ANKARA'DAKİ tayyippİN KÜLLÜĞÜNDE BARINAN amerikaLI cia AJANLARI TARAFINDAN ÇOK GÜZEL YÖNETİLİYOR. TABİİKİ TÜRK HALKI YERSE..!
genelde verilen vaatler hep havada kaldı...seçim öncesi yerine gelmeyen vaatleri atın ki inananlar çıkar size...
sen devrim yapmayı boşverde 6 ay sonrasına verilen görüntüleme randevuları ne olacak bunları bi hallet. bu hükümet hastane yaptı sağlık sorununu çözdü diyip rapor yenilemek için günlerce sıralarda bekleyen akp lilere ayar oluyorum.
Doktorlar daha fazla para alsınlar diye geleni gideni ameliyat ediyorlar.Ayrıca unutmadık.Yurt dışından aldıkları grip aşılarını hiçbir hasta almadığı için afrika ülkelerine hibe etmişler ve bu şekilde ülkeyi milyon USD zarara uğratmışlardı.Unutmadık unutmayacağız.
5 milyon suriyeli 10 yıl sonra 15 20 milyon suriyeli yeni bir ırk 10 yıl sonrada bunların bi yerleri oynamaya başlar bizde toprak istiyoruz diye... Suriyede barış sağlanmalı ve derhal geri gönderilmelidir... Yoksa bu ülkede huzursuzluk herdaim olacaktır...
Ewt,biz bu zihniyetin eğitim politikalarını da biliyoruz.Hedef 20 öğrencilik sınıflar.yılı ise 2080 :)) tek kişilik oda,banyolu vs.deyince çağrışım yaptı da...Çerçi şimdi de var tek kişilik banyolu oda ama her hastanede sadece 2-3 tane ve onlar da hocaların hastalarına revize edilmiş !!!
sen koyunlarına anlat bunları
bi röntgene bir ay sonraya gün alıyoruz gerzek bumu dur yani
recep akdağı eskiden sever ve saygı duyardım fakat son senelerde yaptığı çirkin hareketler ve kendisininde inanmadığı laflardan sonra nefret etmeye başladım.
NE ZAMAN 15 YIL SONRAMI
Ne sistemi ya... Randevu alamıyoruz sayın bakan... Siz randevu sistemini kaldırın da sağlık ocak doktorları gerek görürse hastane ye sevk etsin... Bu nasıl iştir yenilik diye getirdiğiniz sistem de randevu alınmaz... Girin bakın cildiye randevu verecek mi ?
KURTAR BİZİ ECOVİT
olması gereken bu
Esakişehir mamure mahallesi sağlık ocağından emekli olan hekimin yerine altı aydır atama yapılmadı.Diğer doktorlar bizlere bakmıyor.
Devlet hastanelerinde sıra beklenmiyor diyenler sanırım Özelden başka bir yere gitmiyorlar. Bir de Eczaneden ilaç alacağınız zaman yaşadığınız SÜPRİZ!!! İlaç 5 TL Borç 45 TL Neden ??? Sosyal devlet anlayışı bu mudur ?
Yoğun bakımlara da kamera yerleştirin. Canını emanet ettiğimiz hastaların nasıl bakıldıklarını bilmek hepimizin hakkı. Sonuçta yoğun bakımda çalışanlar da bedava çalışmıyor ama bazılarının hastalara iyi davranmadıklarını duyduk.
alan yok mu bizde mülteci olarak gidelim Suriyelilere suriyeli doktor ,yarın öğretmen ,ev iş vb ... Bune ya bu memleki 5 yılda ne hale getirdiler... Ve ben asıl sahnenin başkanlıktan sonra olacağı kanatindeyim.bakında görün...
Diğer Haberler