Şişmanlığı önleyebilecek mi?

Fındık yağı, obezite olarak da tabir edilen ve kimi sağlık çevreleri tarafından çağın hastalığı olarak görülen şişmanlığı önleyecek.

Şişmanlığı önleyebilecek mi?

Japonya'da fareler üzerinde yapılan ve olumlu sonuç alınan çalışma Türkiye'de denenecek.

Ordu'da kurulu bulunan ve Çotanak adı altında Türkiye'nin en büyük fındık yağı üretimi yapan tesisler de yeni bir araştırma başlatıldı. TÜBİTAK işbirliği ile yapılacak araştırmada fındık yağının insan üzerindeki etkisi ortaya konacak. Tamamen bilimsel bir heyet tarafından yapılacak araştırmanın kesin sonuçlarına 2011 yılının ilk yarısında ulaşılması bekleniyor. Atlaş Grup içinde yer alan Çotanak Yağ Sanayi Kalite ve Araştırma-Geliştirme Müdürü Sevim Dervişoğlu, çalışmanın dünyada yapılan bir ilk olacağını söyledi.

Fındık yağının kendisini diğer yağlardan ayıran belli başlı özellikleri olduğuna dikkat çeken Dervişoğlu, "Fındık yağı oleik asit oranı en yüksek yağdır. Bu ona kötü kolesterolü düşürme iyi kolesterolü çıkarma özelliği verir. Yine bu özelliği ile fındık yağı kalp damar tıkanıklarını en aza indirir. Kalp krizi riskini düşürür. Yine fındık yağı yanma derecesi çok yüksek olduğu için pişirme süresini kısaltır. E vitamini de çok yüksek olduğu için kalbe iyi gelen fındık yağı cilde de güzellik verir. Ayrıca anti toksik özelliği ile yaşlanmayı geciktirir." dedi.

Fındık yağının kendisi açısından çok önemli gördüğü bir özelliğinin de ihmal edilmemesi gerektiğini dile getiren Dervişoğlu, dünyada artan maliyetler ile soya, ayçiçeği, kanola gibi ürünlerde GDO'lu yani genetiği değiştirilmiş ürünler bulunduğunu belirterek fındıkta bunun hiçbir zaman mümkün olmadığını ifade etti. Dervişoğlu, "Fındık yağı hiçbir zaman GDO'lu yani genetiği değiştirilmiş ürün olamaz." dedi.

TÜBİTAK ile başlattıkları çalışmanın çok önemli olduğunu aktaran Dervişoğlu, "Bu çalışma için bize Japonya'da yapılan bir araştırma ilham oldu. Orada fareler üzerinde yapılan araştırmada fındık yağının kilo yapmadığı tespit edilmiş. Hatta kiloyu düşürdüğü görülmüş. Yani hep söylenen yağ kilo yapıyor sözünün tam aksi bir durum. Biz bunu insan üzerinde denemeye başladık. Bundan 6 ay sonra sonuçları almayı bekliyoruz. Biz de gerçekten büyük bir heyecan içinde kesin sonuçları bekliyoruz." diye konuştu.

Ayrıca Dervişoğlu, Çotanak olarak kalite ve araştırma-geliştirmeye büyük önem verdiklerini, TÜBİTAK fındık yağının bilinen bilinmeyen bütün özelliklerinin belirleneceği yağın iskeletini çıkaracak ayrı bir çalışma daha başlattıklarını vurguladı.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler