Tiroid fonksiyon bozukluğu olan annelerin çocuklarında “matematik derslerinde” başarı oranı düşük

1985-1986 yılları arasında 9362 gebe kadın 9479 bebek dünyaya getirmiş.

Tiroid fonksiyon bozukluğu olan annelerin çocuklarında “matematik derslerinde” başarı oranı düşük

Bu çocuklar 16 yaşına kadar takip edilmiş. Gebeliğin ilk üç ayında tiroid hormon bozukluğu olan annelerin çocuklarında okul çağlarında matematik derslerinde başarı oranının düşük olduğu belirlenmiş.

9362 gebe kadının 1200'ünde hipotiroidi belirlendiği için, tiroid hormon tedavisi uygulanmış ve gebelikleri boyunca takip edilerek hormonları normal düzeyde tutulmuş. 16 sene takip edilen kadınlar ve çocukları okul dönemlerinde izlemeye alınmıştır. Tüm derslerdeki başarıları araştırılmıştır. Bu incelemeler öğretmenlerine gönderilen anket sorularının cevaplanması ile araştırılmıştır.

Özellikle matematik derslerinde saptanan başarı düşüklüğü, gebelik sırasında hipotiroidi tedavisi gören annelerin çocuklarında rastlanmıştır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Olabililir herkes lys,lgs de full yapicak diye birsey yok.Bunu beklemek velinin ileri derecede klinik psikolojik belirtilere sahip oldugunun gostergesi. Coklu zeka kurami icerisinde degerlendirmek gerekli.Sadece matematik alaninda degerlendirmek, coklu zekanin icinde kismi degerlendirilme yapilip,zekanin geneli hakkinda fikir yurutmektir.Farkli alanlardaki davranislar,onun bircok alanda basari gostereceginin gostergesidir.O yonleri gelistirecek sekilde yonlendirilmelidir.
@zirvequz Türk eğitim sisteminden bahsediyoruz. Ne çoklu zekası ne yapılandırmacı eğitim kuramı ne yaratıcı düşünmesi? İçinde bulunduğunuz sisteme göre düşünün. Olması gerekeni değil olanı söyleyin; çünkü olması gerekeni söylemek böyle ülkelerde işe yaramaz.
Diğer Haberler