HABER

Türkiye hakkında korkutucu tahmin ‘Zika virüsü 7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak'

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı, Türkiye'deki ‘zika virüsü' riskini masaya yatırdı. Kurumun Zika virüsü raporuna göre, batıda Kocaeli'ye, doğuda Giresun'a yayılan vektörün 7 yılda Orta Anadolu'ya ulaşabileceği belirtildi.

Türkiye hakkında korkutucu tahmin ‘Zika virüsü 7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak'

Özellikle Güney Amerika'da yaygın olarak görülen ve tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan virüse ilişkin hazırlanan raporda, Türkiye'de Ekim 2017'de ayında, 4 ‘importe (dışardan gelen) zika virüs pozitif' vakasının tespit edildiği belirtildi.

Milliyet'ten Arif Balkan'ın haberine göre, Zika virüsünün yayılmasında etkili olan ‘Aedes' cinsi sivrisineklerin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Artvin'den başlamak üzere Giresun il sınırında ve Batum'dan Kırım Yarımadası'na doğru yayılmakta olduğu da saptandı.

Zika virüsünün ilk kez 1947'de Uganda'daki Zika ormanında saptandığı aktarılan raporda şu ifadelere yer verildi: ‘Ae. albopictus sineğinin batıda Trakya ve İstanbul, doğuda Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki illerimizden Giresun'a kadar gelmiş olduğu saptanmıştır. Batıda Kocaeli'ye, doğuda Giresun'a kadar yayılmış olan bu vektörün 5-7 yıl içinde Orta Anadolu'ya kadar yayılacağı tahmin edilmektedir.'

‘ZİKA VİRÜSÜ BULAŞAN 4 HASTA DA KÜBA'YA TATİLE GİDENLER'

Raporda zika virüsü bulaşan 4 hastanın da Küba'ya tatile gidenler olduğu ve hastalıkların; halsizlik, eklem ağrısı ve ateş, titreme ve lenf bezlerinde şişlik belirtileriyle ortaya çıktığı anlatıldı. Hastalığın uzun vadeli etkisi de şöyle anlatıldı:

‘Yeni importe Zika virüs vakaları tespit edilme olasılığı mevcuttur. Ancak virüsü bulaştıran sinek türünün dağılımının ülkenin sınırlı bölgelerinde olması hastalığın yayılma riskini düşük-orta seviyeye çekmiştir. Vektör türlerin ülkemizdeki olası yayılımı, uluslararası seyahat imkânlarının gün geçtikçe artması ve önleyici tedbirlerin zamanında alınmaması uzun vadede ciddi sorunlar yaratabilir.'

BAZI UZMANLARA GÖRE 2.2 MİLYAR KİŞİ ZİKA RİSKİ ALTINDA

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde etkili olan virüs, tüm dünya için de büyük bir risk oluşturuyor. Bazı uzmanlara göre toplamda 2.2 milyar kişi zika virüsüne yakalanma riski altında.

TÜRKİYE 4. KATEGORİDE

Türkiye son olarak Dünya Sağlık Örgütü, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ile Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin ortaklaşa yayımladığı ülkelerin Zika virüs sınıflandırmasına göre ‘Kategori 4'te yer alıyor. Bir diğer ifadeyle Türkiye, yerleşik vektörün bulunduğu ancak geçmişte ve şu anda bulaşan olmadığı bölgeler arasında.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Zika tuttuk o zaman.
@pokeroc ha ha haaaaaaa
aşı ticareti başlar çözüm değil , mülteci kampına dönmüyelim giriş çıkışlar sağlık kontrolü yapılsın yeter..azıcık vatan sever varsa..
bir sen eksik kalmıştın sende gel.
o değil de ülkenin 60 yılda düzene soktuğu aşı scalasının içine s..çtılar.nasıl mı? suriyeli aşısız çocuklar yüzünden.kimse sana mülteci alma demiyor.insanlık görevi sonuçta.fakat bu kadar kontrolsüz,bu kadar denetimsiz,bu kadar acemice değil.
yine kamuoyu oluşturma çabaları. Virüs Girdi girecek vs... İnsanlarımıza hastalık bulaştıracaklar. Yerini yapıyorlar bu haberlerle. Yukarı bakmak lazım. Uçakların arkasından atılan izlere bakın.. Virüsler ordan yayılıyor....
Ülkemiz mülteci çöplüğüne döndü. Her türlü hastalık bulaşır tabi.
virüs kesin içsavaştan kaçıp bize sığınmıştır. vatan haini bı virüs gül gibi vatanın var kal orda
virüs taicareti için kamuoyu oluşturma çabaları var... Yukarı bakın uçakların arkasından bırakılan gazlarda virüs tehlikesi var... Çoluk çocuk halkımız tehlikede....
yurt dışından gelenler zorunlu testlerden geçirilmeli! kabul etmezlerse sınırdışı edilsinler! kimse kimsenin hobileri için vırt zırt hastalıklarla yüz göz olmak zorunda değil!..
giresun doğu ??
Diğer Haberler