Uykuda nefes kesilmesi (uyku apnesi) ve uyku bozuklukları

Uyku apnesi yaşayan kişiler ,tam uyuyamadıkları için daima sersem gibilerdir.Gündüz işlerine konsantre olamazlar ve daima uykulu şekilde dolaşırlar...

Uykuda nefes kesilmesi (uyku apnesi) ve uyku bozuklukları

UYKU APNESİ, Hava yolunu tıkanmasına veya beyindeki nörolojik hasara bağlı olarak gelişen uyku sırasında nefesin geçici durması ve buna bağlı gelişen ani uyanmalar ile karakterizedir. Bazen apne (uykuda nefes durması) uzar .Hastanın bu durumu hayatını tehdit eder.Ölüme kadar götürebilir.Altta başka bir problem yoksa genelde şişmanlarda görülür kilo vermeyle semptomlar geçer.

Geceleri çok sesli horladıkları için ikili ilişkileri bozulur.Yanlarında hatta aynı odada kimde yatmak istemez.

Uyku apnesinin tedavisi için sebebin tam olarak anlaşılması gerekir.Bunun için detaylı ve bir UYKU EEG çekilmesi gerekir.Sorunun nereden kaynaklı olduğunu ancak bu şekilde anlarız.Çıkan sonuca göre tedavi yapılır. Gece uyku sırasında sıkça verilen aletlerin kullanımı çok kolay olmamaktadır.Alet yerine

Yaşanılan diğer uyku bozukluklarından kısaca bahsedersem;

İnsomnia: Uykuda zorluk çekme ya da yetersiz uyku izlenimi bırakan durumdur.

Hasta uykuya dalmaya zorlanır. Bunun yanında hastada huzursuzluk,sinirlilik ve genelde depresif bir sorun olabilir.Sabahları erken uyanma durumunda hasta normal olarak uykuya dalar ancak çok erken uyanır ve tekrar uyuyamaz.Buda genellikle depresyonla birliktedir.

Uyku ritminin tersine dönmesi, durumu özellikle yaşlı kimselerde çok zaman uykusuzluğa çare olarak bilinen ilaçların uygun olmayan bir şekilde kullanılması neden olur.Hastalar sabahları dalgındır.Günün büyük bir bölümünü uyuklayarak geçirirler.Geceleri ise kesintili olarak uyurlar veya uyuyamazlar.

Karabasanlar (kabuslar): Aşırı yorgunluk durumunda aşırı alkol aldıktan sonra ve ateşli hastalıklar sırasında olur.Hastayı bu durum aşırı huzursuz yapar.

Gece korkuları: Genellikle çocuklarda görülür.Bunlara uykuda gezme eşlik edebilir.Çocuklarda kendi kendine düzelme eğilimindedirler.Büyüklerde ise genellikle psikolojik sorunlarla veya alkolizm ile beraberdir.

Uyku apnesi: Hava yolunu tıkanmasına veya beyindeki nörolojik hasara bağlı olarak gelişen uyku sırasında nefesin geçici durması ve buna bağlı gelişen ani uyanmalar ile karakterizedir. Bazen apne (uykuda nefes durması) uzar .Hastanın bu durumu hayatını tehdit eder.Ölüme kadar götürebilir.Altta başka bir problem yoksa genelde şişmanlarda görülür kilo vermeyle semptomlar geçer.

Narkolepsi : Tekrarlayan uyku nöbetleri ve kas gücünün birden bire kayıp olması yani uyku felciyle karşımıza çıkan ve genellikle uykunun başlangıç dönemini kapsayan bir hastalıktır.Nedeni tam bilinmez .Genelde adolesans veya genç erişkin çağında başlar.Kadınlarda daha fazla görülür.

Yukarıda uyku bozukluklarından en çok görülenlerden çok kısa bahsettim.Yaşam kalitesini etkileyen bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.Tedavisi için uyku sorununun hangi türe girdiğini iyi tespit etmek gerekir.Aksi takdirde tedavi uygun sonuç vermez.

Hastalığın ayrıcı tanısının iyi yapılması gerekir.Örneğin bazı epilepsi türleri ( sara hastalığı) bu uyku hastalıkları ile karışabilir.Bunun için gerekli tetkikleri yapılır.. Hastalığın tedavisi hastanın yaşam kalitesini arttırdığı için hayati önem taşıyan kötü sonuçlardan korur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
arkadaşlar bu rahatsızlığı olan istanbul cerrahpaşa hast. göğüs hastalıkları uyku bölümünde çok iyi dr var iki gece test yapıyorlar ve sirkecideki ece medikalden makineni alıyorsun 750 tl para vermiyosun versen bile ssk 45 gün sonra sana paranı veriyor ve hayata yeniden dönüyorsun eskisi gibi gündüz uyuklama yok zayıflıyorsun gece idrara kalkmıyorsunsex gücün yerine dönüyor horlamıyorsun nefesin kesilmiyor gayat normal uyuyup hayatın tadını çıkartıyorsun kesinlikle tedaviyi olun ben oldum süperim yaş 61 ama dinç ve bomba gibi oldum
Diğer Haberler