Yapay böbrek için umut ışığı

ABD’deki Massacuhusetts Hastanesi’nden bilim insanları ürettikleri yapay bir böbreği farelere nakletmeyi başardı.

15 Nisan 2013 12:00
PAYLAŞ
TWITTER
Yapay böbrek için umut ışığı
Uzmanlar bu başarının insanlar için yapay böbrek üretiminde ilk adım olduğunu düşünüyor.
 
Yapay fare böbreğinin üretiminde suni kalp ve akciğer parçaları üretilmesinde kullanılan bir yöntemi uygulayan bilim insanları, ilk olarak bir fare böbreğinden aldıkları canlı hücreleri bir tür deterjan solüsyonu kullanarak ayrıştırdı. Daha sonra ortaya çıkan kolajen doku iskelesine yeni doğmuş farelerden alınan böbrek hücreleri eklendi.
 
Daha sonra 12 gün boyunca bir biyoreaktörde tutularak oksijenle beslenen yapay böbrek, kanı filtreleme ve idrar üretme becerisini kazandı.
 
Daha sonra ürettikleri dokuyu bir fareye yerleştiren bilim insanları yapay böbreğin hayvanın bedeni içinde de görevini sürdürmeyi başardığını gördü.
 
Araştırma lideri Dr Harald Ott, “Bu teknolojiyle ilgili özel olan şey, bağışçı organın özünün korunuyor oluşu. Bu sayede üretilen yapay organ vücuda uyum sağlayabiliyor ve hastanın dolaşım ve boşaltım sistemlerine bağlanabiliyor” dedi.

Anahtar Kelimeler:

Okuyucu Yorumları11 yorum
 • 8 Oy
  inşallah gerçek olurda kardeşlerımızx ınsanlarımız ölmekten yada böbrek aramaktan kurtulurlar allahım izin verırse o da olur
 • 6 Oy
  çamaşır tozu çiçek ten elde edilen kimyasallardan yapılıyor, kuranda çiçeklereden candan bahsedilmesinin hikmeti kerameti ortaya çıktı, cenabı Allah azimmüşan herşeyden haberdar
 • 7 Oy
  Buda mı kuranda yazıyordu :DSADAS
 • 32 Oy
  BİZİM KİLER BİLİMLE UĞRAŞANLARI SİLİVRİYE TOPLUYORLAR.
 • 6 Oy
  Eee herkes işini yapacak. Aydın dediğiniz insanlar ideolojilere hizmet etmeyecek. Öle tıkarlar içeri adamı işte. Aydın felan yok Türkiye'de. Pohpohlanmış maşalar var, aydın geçinen. Onlarda içeride işte.
 • 2 Oy
  silivri'de olmayan aydınlar aydın değiller mi ? yaptıkları pislikleri Atatürkçülük kılıfı ile kapatmaya çalışmadıkları için aydın değiller mi ? bu ülkede silivride olmayan bir çok gerçek Atatürkçü,, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden giden bir çok aydınımız var...mesala en güzel örnek: Boğaziçi üniversitesindekiler...
 • 2 Oy
  ARKADASLAR BU OLAY YA FAZLA SEVİNMEYİN DİYALİZ FİRMALARI BIRAKIRLARMI ACAABBA VE ONLAR İÇİN ACİ VE SON OLUR VE İNSANALARIN SIRTINA DA PARA KAZANMAYAI DEVAM EDECEKLER....
 • 24 Oy
  BİZİMKİNLER HASTA KOVAR HAKARET EDER DOKTORLARDAN BAHSEDİYORUM...VE ŞİDDETE KARŞIYIM AMA DOKTORLAR DAYAGI HAK EDİYORLAR
 • 19 Oy
  Siz ne yapıyorsunuz doktora? Sıranızı mı bekliyorsunuz ? Arkasından teşekkür mü ediyorsunuz yoksa ertesi gün tahliller için tekrar çağırınca küfür mü ediyorsunuz?
 • 1 Oy
  Herkes gücü yettiğine dalaşıyor bin minibüste atar gider yap onlar daha cok dayak hak ediyorda herkes gücü yetene gidiyor işte.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir