24 Haziran erken seçimi öncesi oy oranını açıkladı! Bu iddia Ankara'yı karıştıracak

24 Haziran seçimlerinde en büyük sürprizi MHP'nin yapacağını söyleyen eski AKAM Başkanı Özkiraz, "AKP-MHP ittifakının 42-43 bandında oy alacağını düşünüyorum, 13-14 puanı MHP'ye gidebilir" dedi. Özkiraz, cumhurbaşkanlığını Erdoğan kazansa bile 'sıralı seçimler'in gündeme geleceğini belirtti: "Muhalefet kaybetse bile Erdoğan aslında kazanamayacak."

24 Haziran erken seçimi öncesi oy oranını açıkladı! Bu iddia Ankara'yı karıştıracak

16 Nisan referandum sonuçlarıyla oynandığı gerekçesiyle anketçiliği bırakan Avrasya Araştırmalar Merkezi/AKAM'ın eski başkanı, siyasi stratejist Kemal Özkiraz, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini değerlendirdi.

Diken'den Minez Bayülgen'e konuşan Özkiraz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP'yi 'devleti birlikte yönetelim' diye ittifaka dahil etmediğini belirterek, "Erdoğan elinin bu kadar zayıf olduğu bir koalisyonu yürütmek istemez" ifadelerini kullandı.

Özkiraz, "Muhalefet bloğundakiler, birbirlerinin adaylarını ilk turda yıpratmak için bir propaganda yaparlarsa Erdoğan kazanır. Erdoğan'ın başka türlü kazanması mümkün değil" dedi.

'KILIÇDAROĞLU ADAY OLSA, ERDOĞAN MEZHEPÇİLİKTEN VURACAK'

Özkiraz'ın açıklamaları özetle şöyle:

Şu anda CHP'nin cumhurbaşkanlığı adayı için genellikle merkez sağdan birilerinin adı geçiyor. Türkiye'de sol ya da sosyal demokrat bir adayın cumhurbaşkanı seçilme şansı yok mu?

Kemal Kılıçdaroğlu sırf ideolojik kaygıyla hareket etmiyor. Ayrıca artık rakibini de çok iyi tanıyor. Biliyor ki, Erdoğan ile baş başa kalan bir CHP'li aday formülünde, Erdoğan sağ-sol kavgasını körüklemek isteyecek. Kılıçdaroğlu aday olsa, Erdoğan bu kez de mezhepçilikten vuracak. Bir de tabii muhalefet bloğunda Akşener gibi sağ bir alternatif var artık.

Akşener, AKP'nin tabanından oy alabilecek mi?

AKP'den fazla olmasa da, cumhur ittifakını (MHP-BBP) oluşturacak diğer partilerden çok oy alacak.

MHP'li bir vekil daha bu hafta İYİ Parti'ye geçti. AKP, MHP ile ittifak kurduğuna pişman mı sizce?

Sandık başında en büyük sürprizi MHP yapacak göreceksiniz.

'CUMHUR İTTİFAKI KAZANIRSA, MHP ARTIK HEP İKTİDARDA OLACAK'

Nasıl yapacak bu sürprizi?

Tüm anketlerde cumhur ittifakında yer alan MHP'ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5-7 civarında çıkıyor. Oysa en büyük değişim bu noktada olacak. AKP'nin yüzde 40'ının içindeki 10-12 puan kendini ülkücü olarak tanımlıyor.

Bu kitle için şimdiye kadar hükümette olmak önemliydi. Bu yüzden de AKP'nin içinde yer aldılar. Ancak şimdi AKP ile ittifak kuran MHP de iktidarda. Eğer cumhur ittifakı kazanırsa, MHP artık hep iktidarda olacak. Dolayısıyla bu insanlar şimdi AKP'ye değil, MHP'ye oy verecek.

Bu durumda oylar nasıl dağılır?

AKP-MHP ittifakının yüzde 42-43 bandında oy alacağını düşünüyorum. Bunun 13-14 puanı MHP'ye gidebilir.

'AKP YÜZDE 30'UN ALTINA DÜŞEBİLİR'

Oylar MHP'ye kayınca AKP'nin durumu ne olacak peki?

AKP yüzde 30'un altında oy alabilir.

MHP'nin oylarını artırması, muhalefeti zora sokar mı peki?

MHP, kimsenin beklemediği sayıda milletvekili çıkaracak ama bu oyu AKP'den alacağı için muhalefet açısından bir tehdite dönüşmez.

'ERDOĞAN KAZANSA BİLE KAYBEDECEK'

Siz hem anketçi hem de siyasi analistsiniz. Üstelik sektörde, seçim sonuçlarıyla oynandığı gerekçesiyle kamuoyu araştırması yapmayı bırakmış tek kişisiniz. Sizin hesabınıza göre tam olarak ne yaşanacak?

AKP-MHP'den oluşan cumhur ittifakı kazanırsa, 300 milletvekilinden en az 100'ü MHP'li olacak. Bu durumda MHP, iktidarda çok güçlü bir konuma geleceğinden, cumhurbaşkanlığını Erdoğan kazansa bile ‘sıralı seçimler' gündeme gelecek.

Erdoğan seçim riskini tekrar niye alsın?

Çünkü muhalefet kaybetse bile Erdoğan aslında kazanamayacak. O yüzden enseyi karartmamak lazım. Erdoğan, MHP'yi "Devleti birlikte yönetelim" diye ittifaka dahil etmedi ki. Onu, "Devleti dizayn etmeme yardımcı ol" diye çağırdı. Erdoğan elinin bu kadar zayıf olduğu bir koalisyonu yürütmek istemez.

'GÜL, MUHALEFETE SEÇİM KAYBETTİRİRDİ'

Muhalefet bloğu ne yaparsa Erdoğan seçimi kazanır ya da kaybeder?

Muhalefet bloğundakiler, birbirlerinin adaylarını ilk turda yıpratmak için bir propaganda yaparlarsa Erdoğan kazanır. Erdoğan'ın başka türlü kazanması mümkün değil.

Sizce hiç mi ihtimal yok?

Yok. Muhalafetin seçimleri kaybetmesi için bir mucize gerekiyor. O mucize de, Abdullah Gül gibi bir ismi aday göstermek olurdu. Ve Gül, muhalefete seçim kaybettirirdi. CHP tabanından hiç oy almayan Gül'ün adaylığı, Erdoğan'a ilk turda yüzde 60-65 kazandırırdı. AKP'nin asıl korkusu Gül'ün adaylığı değildi. Gül'ün aday olmayıp muhalefette kalmasıydı. AKP, Gül ismini bu kadar dillendirerek, kendi tabanına 'Gül gibi isimlere oy vermeyin' mesajını verdi.

'PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK ERDOĞAN'DA DEĞİL MUHALEFETTE'

Şu temel soruyu tekrar soralım… AKP-MHP ittifakı nasıl kaybeder?

Bu sorunun cevabını şu an Erdoğan'ın tavırlarında izliyoruz. CHP'den 15 vekilin bir anda İYİ Parti'ye geçmesiyle ortaya konan ‘15 İYİ Adam' formülüyle, psikolojik üstünlük şimdi tamamen muhalefete geçti. Erdoğan ve cumhur ittifakının son dönemdeki söylemleri ve vaatlerine karşılık veren bir seçmen kitlesi yok artık.

Nesi var peki?

Sadece yüzde 37-38'i oluşturan en katı dindarlar ve milliyetçiler var.

'ABDÜLLATİF ŞENER, ERDOĞAN'A OY KAPTIRMAZ'

Son anketlerden birine göre, Güneydoğu ve Doğu'da Abdüllatif Şener ismine sıcak bakıldığı görülüyor. Şener, tüm muhalefet partilerini, ikinci turda gönül rahatlığıyla temsil edebilecek bir aday mı?

Evet, ekonomik modelleme, özgürlükler ve demokrasiye bakış olarak, Şener Müslüman bir solcu kimliğine sahiptir. AKP'den ayrıldığından beri CHP örgütleriyle de iç içedir. Dindarları ürkütmeyecek ve ekonomiyi toparlayacağına inanılan biri. Şu anda AKP ve muhalif partiler arasında kalan bir ‘makul seçmen' var. Bu grup, kentli değil, tam bir orta sınıf. Şener onlara da ‘kendi içlerinden çıktığı' için hitap ediyor.

'AKP-MHP MECLİS'İ ALIRSA ERDOĞAN YÜZDE 60'LA KAZANIR'

Peki meclis seçiminde AKP- MHP bloğu sandalye çoğunluğunu elde ederse ne olur?

O zaman cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın karşısındaki adayın hiçbir önemi yok. Seçimi yüzde 60'a 40 Erdoğan alır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
sende yalanlarınla batarsın işte sonun gibi inş ak parti mhp 56bulacak sizde zırvalayın böyle
PARALEL İKTİDAR ANASOL M HUKUMETİ MEZUN SAYISI 10 BİN VERDİĞİ KADRO 1667 KADRO VERİYOR BUGÜN 500 BİN MEZUN İŞSİZ İMAM HATİPLİ 2 MİLYON BAY BAYAN TOPLAM 17 YILLIK İKTİDAR VERDİĞİ KADRO 40 BİN BUYRUN YARISINA VEKİL FAHRİ İSKURDAN BUNLARIN YAZIKLAR OLSUN
Allah'ın izni ile AKŞENER Gelecek kaos terör kutuplaşma ıhanet hırsızlık rüşvet yalan talan BOP taşeronluğu TÜRKLÜK düşmanlığı PAPA dostluğu diktatörlük son bulacak TÜRK milleti huzur bulacak.........
Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKŞENER yüzde 60 oy alir AKP biter ıhanet hırsızlık rüşvet yalan talan BOP taşeronluğu TÜRKLÜK düşmanlığı PAPA dostluğu son bulur... Türk milleti huzura kavuşur.....
Allah'ın izni ile AKŞENER Gelecek kaos terör kutuplaşma ıhanet hırsızlık rüşvet yalan talan BOP taşeronluğu TÜRKLÜK düşmanlığı PAPA dostluğu diktatörlük son bulacak TÜRK milleti huzur bulacak...............
Oy satın alın oy hiçmi paranız yok? 300-500 liraya oyunu satacak çok adam var bu ülkede.
24 haziranı iple çekiyorum!!! cevabı sandıkta alacaksınız erdoğanı başkan yapacağız o zaman oy oranını real olarak canlı canlı göreceksiniz ! bu oy oranı yalanınızı kendinize saklayın seçmeni akp ve erdoğanı SATMAZ!!!!
Dolar oldu 4.17 man adasından gelen milyon dolarlar şu anda yavruluyor, ye kürküm ye, hamdolsun.Sefil millet oy vermeye devam.
ne kadar ilginc degilmi, cumhuriyet tarihinin en borclu donemindeyiz, devletin kurumlari yabancilara satildi, ulke araplara ev arsa satmak icin kirk takla atiyor ve bu partiyi koyu dindar ve milliyetciler destekliyor. ulkedeki din ve milliyetciligin ne kadar yalan oldugunu burdan anlayin
dolar dayanmış 4200 e bunların umrunda değil 18 iş arkadaşım işten çıkarıldı.. allahın izni ile bi şu seçim gelsin hele
He canım he olur da yersiniz. Siz anketorler herhalde hiç sokaklara çıkmıyorsunuz. Ciksaniz milletin belinin nasıl bulduğunu,ne kadar kızgın olduğunu görürsünüz. Sırça saraylardan sokaklara bakmak sizleri ancak böyle sentezlere götürür.
"Kirli ittifak" mı dediniz!.. Tuzak bozulunca sinirleri yalama oldu. Mezardaki ölüleri kaldırıp oy kullandıranlar geçmişi unuttular. Demokrasi kahramanı 15 CHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçişine hakaret etme yarışına giriştiler. Öncelikle şunu söylemeliyim, bu ülkede tek adam rejimine karşı çıkıp Cumhuriyetin ilkelerine sahip çıkanların demokrasi aşıklarının başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve 15 arkadaşına büyük teşekkür borcu var. Çünkü, burada istikbal, koltuk, makam, mevki, her türlü siyasi risk düşünülmeden "istiklal" diyerek, "söz konusu vatansa gerisi teferruattır" diye harek
16 YILIN BEDELİ BU MİLLET ÇOK BEDEL ODETTI AKP SONU GELDİ DAHA ÇOK İSLAMİ GENÇLİK BU PARTIDEN BEDEL ÖDEDİ İMAM HATİPLİ İŞSİZ SAYISI 2 MİLYON 17 YILDA AKP GÜYA 46 BİN KADRO VERMİŞ YALAN SOYLUYOR ANASOL M HUKUMETİ BİR SEFERDE 16 770 KADRO VERDİ 6 AYLIK 3 LU KOALISYON SADECE MHP VARDI ŞİMDİ AKP RED EDİYOR OZAMAN 30 BİN İMAM HATİPLİ İS BEKLERKEN 17 BİN KADRO VERİYOR O ANASOL AMA 17 YIL İMAM HATİPLİ CUMHUR BSKNINM ISKURDAN SURUNDURUYOR3 VEKİL OLARAK FAHRİ OLARAK HAKKIMIZ HARAM OLSUN BU DİYANET BSKNIDA PARALEL BAKANIDA İMAM HATIPLI DÜŞMANI YEMİN OLSUN ILAHIYATCI PARALEL KIRIPTO YAZILAR
İŞ PARA İLE OY TOPLAMAYA KALDI MİLLET İRADESİYMİŞ YESİNLER SİZİN MİLLET İRADENİZİ BEN YAŞA TAKILAN EMEKLİLERDENİM BANA KAÇ LİRA VERECEKSİNİZ BURDAN HÜKÜMETE VE SAYIN CUMHURBAŞKANINA SESLENİYORUM PARA YI KİME VERİYORSANIZ OYLARI DA ONLARDAN ALIN
içi boş cümleler adeta saçmalamış ya
Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış seçim sonu görüşürüz
Diğer Haberler