'Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanır AK Parti kaybederse' hazırlığı

AK Parti'de, uyum KHK’sına, tüm bakanlıkların yasalarının kaldırılmasına ilişkin bir madde konulmasının tartılışdığı belirtildi. AK Parti'nin bu hareketiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanıp, Meclis’te çoğunluğu sağlayamama olasılığına karşı 'kararnamelerle' güvence altına alma kaygısının yattığı iddia edildi.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanır AK Parti kaybederse' hazırlığı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Meclis’ten çıkarılacak yetki yasasıyla KHK’ler yoluyla uyum yasalarını düzenlemeyi planlayan AK Parti'de, seçim sonrasında bakanlıkların kuruluşuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin çıkarılmasında boşluk doğmaması ve yetki tartışması yaşanmaması için uyum KHK’sine tüm bakanlıkların yasalarının kaldırılmasına ilişkin bir madde konulması tartışılıyor. AK Parti’nin bu düşüncesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanıp, Meclis’te çoğunluğu sağlayamama olasılığına karşı ‘saray kararnameleri’ni güvence altına alma kaygısının yattığı belirtiliyor.

KHK ÇIKARILABİLİR

AK Parti, uyum yasalarıyla ilgili yetki yasası çıkararak TBMM’yi tatil etmek istiyor. Yetki yasa tasarısının bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulabileceği kaydediliyor. AK Parti, seçime kadar yeni sisteme uyum için yasalarda 800’den fazla yerde geçen ‘başbakan ve başbakanlık’ ifadeleri çıkarılması, bunların yerine Cumhurbaşkanı ifadesinin getirilmesi için yetki KHK’si çıkarma yoluna gidecek.

'OLASI SIKINTILARIN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA...'

AK Parti’nin bu düşüncesinde, 24 Haziran sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine karşın AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu yakalayamaması durumunda bakanlıklarla ilgili kararnamelerin çıkarılmasında yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçme amacının yattığı kaydediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
korkudan ne yapacağını şaşırmış akp tayfası. bu ülke Recep ve AKP yokkende vardı akıllı olun
cumhuriyet gazetesi yalan dolan her boku var çırpınıp da boşuna yorulmayan akp yine kazanacak Allah'in izniyle
@temha48 cenab-ı Allah seni ve ampul kafaların hepsini kahr-u perişan eylesin
evet ülke vardı siyaset, ekonomi, asayiş bok içinde yuzuyordu
@oozn bence bu secimde değil ömürboyu her secimde kazansın
@suleymangencer sende lağımda yüz o zaman.
ya mynet git kumda oyna..algı yapma burda..
@sakir_1977_kvmgh SEN UYU .
@sakir_1977_kvmgh sen kimsin bidon kafalı zoruna mı gitti foyanız ortaya çıkınca
BU HÜKÜMET SURİYELİLERİ GÖNDERMEDİKÇE OY VERMEYECEGİZ BÜYÜK AİLE OLARAK. 500-600 E YAKIN OYUMUZ BASKA KİŞİYE. SABRETTİK OLMADI KAZANIRSA HEPSİNİ VATANDASLIGA ALACAGINDAN HİÇ ŞÜPHEMİZ YOK KUSURA BAKMASIN 16 YIL VERDİK SURİYELİLERİ BİZDEN ÜSTÜN TUTTU ASGARİ ÜCRETLE ÖZEL HASTANEYE 630 LİRA PARA VERDİK 7 GÜN KALDIK NEDENİ TIKA BASA SURİYELİ OLMALARI EN BÜYÜGÜ 2 YASINDA 4 COCUK YAPMIS 1 İ KARNINDA TABİ YAKINDA ONLAR BİZİ SÜRERSE ŞAMAYIN DERİM
Sanırım çocuklar 4 düz olsa gerek zira 2 yılda 4 çocuk yapıp 1 de karında olma şansları yok. DEMEK Kİ SEN ALGI YAPIYORSUN KOYUN AKLINLA ÇOBANLARI GÜTMEYE KALKIYORSUN
sen oyunu chppkksaadete ver
Her şekilde kaybetti akp
Yani meclis tamamen yok hükmünde mi olacak ?
BOŞA ÇABA .MECLİS ZATEN YÜZDE 95 MİLLET İTTİFAKINDAN OLUŞACAK. BAŞKANDA YÜZDE 65 LE AKŞENER OLACAK.
şimdide şenercimi oldunuz. Ak parti artiklarindanmi medet umuyorsunuz
kabaca değerlendirmek gerekirse bu kadar hırs salt ülke menfaati için olsa(belki)anlaşılabilir, en azından anlamaya çalışmayı hakederdi.ancak sorun şuki bir kişinin çıkarı ve ikbali için olanlar..çok yazık.noldu afrin mesela....onla yatıp kalkıyorduk...kürt seçmen için afrin in fethi de yalan oldu mesela...
yüzde %55 390 milletvekili yazın kenara. Vallahide ezecekler billahide ezecekler 4lü yü.
Çare Bedelli Askerlik..
İki yarışı da kaybederler ama ülkemiz kazanır.
YOLUN SONU olur akTRROLARA
o zaman adama sormazlarmı sakat da olsa bir demokrasimiz ve meclisimiz vardı.hani tek adam rejiminde hiç sorun çıkmayacak ve ülke sorunsuz idare edilebilecekti.demek ki her zaman ki gibi yine YALAN SÖYLEDİNİZ.sizler sahtekarsınız.umarım Türkiye halkı gerçek yüzünüzü artık görmüştür.bu son seçiminiz olur.
BURAYA YAZIYORUM, 25 HAZİRANDA ÜLKEDE 1 TANE AKP'Lİ VEKİL KALMAYACAK. Fetöden hepsi gözaltına alınacak sonraki haftalarda ! Yaptıkları herşey ortaya çıkacak. İYİ olacak
Hala akp den medet uman varsa bu ülkede o zaman vay ülkemin haline. Her seçim aynı vaatler. Başkanlık referandumunda da oy isterken terör bitecekti, işsizlik azalacaktı, ekonomi düzelecekti, zamlar bitecekti, idam yasası çıkacaktı, siyasi cemaatcilere dokunalacaktı (en büyük yalan) hangi biri oldu?
Ne güzel yaaaa... Tüm bakanlıkların alacağı kararları tek başına Tayyip alacak, kimse de birşey diyemeyecek, kimseye hesap vermeyecek... Ve bunu da bu millet kendi elleriyle kabul edecek öyle mi.. Valla bütün dünya biryerleriyle bize güler :)))))))..
Tam chp zihniyeti bu kadar angut olmayın bunların tek derdi rte gitsin Türkiye batsın yok böyle bir ahmaklık.
tayyibe yurt dışına çıkma yasağı getirilsin
devlet kurumları çocuk oyuncağı değil, bu nasıl bir zihniyet?? bir kişinin siyasi çıkarları için bu kadar alavere dalavere yapılır mı?? insanlar aklını mı kaybetti anlamıyorum!!!
Kızılderelinin dediği gibi MESELE BASİT
Bir arkadaş kızıldereli deyince aklıma geldi. "BİR DEREDE İKİ BALIK KAVGA EDİYORSA BİLİNKİ ORADAN BİR İNGİLİZ GEÇMİŞTİR" Milliyetçilerin hali aynen böyle. Milliyetçiyiz ama bizden olmayanlar haindir diye birbirlerini bitiriyorlar; birileri de kıskıs gülüyorlar :(
yine mi yemedi
ya reis %51 i ayarlamadı mı zannediyorsunuz. ysk ya meydanlardan talimat bile verdi istanbulda ki oyumuzu 1.5 2 milyon arttırın diye. önemli olan kimlerin oy kullandığı değil oyları kimin saydığıdır. en az %15 hırsızlık oyları var akapenin.
kişi karşısındakini kendisi gibi görür sen hırsızsan herkesi hırsız zannedersin.
NE AKP NE ERDOĞAN KALIR DOLARA BAK 4.15 SÖZÜN BİTTİĞİ YER ÜLKEYİ SOYDULAR DİLERİM ALLAH TAN ÇALAN ÇIRPANLAR DAN HESAP SORULUR
başkanlık sistemi neye yaradı o zaman
Allah her milleti hak ettiği yöneticilerin eline bırakır. Bir problem var diyorsanız önce aynaya bakmanız, bulamıyorsanız yanınıza yörenize bakmanız lazım. Millet akıllı, dürüst, adaletli, içgörü sahibi, vatansever ve gerçekten inançlı mıdır? Soralım bakalım kendimize biz bunlara kişisel hayatlarımızda ne kadar uygun davranıyoruz? Ki idarecilerden düzgün olmalarını isteyelim?
ak partide erdoğanda kayıp edecek
adam 80 milyonluk koca bir ulkeyi tamamen kendi cikarlari dogrultusunda dizayn ediyor
@ata_ata_1997 aynen oyle kardesim etmeye calisiyor dogrusu
Tayyip Erdoğan ı severim ama khk ile ülke yönetilemez taşıma suyla değirmen dönmez
aslında akp taa 7 haziranda gitmeliydi ,gizli güçler bunları korudu ama şimdi o gizli güçlerinde gücü yetmeyecek bence.
HANİ HALKIN İRADESİ HALK İSTEMEZSSE SEÇMEZDİ NE OLDU SEÇİMLER BEDAVA OLMUYOR
CAİZMİ?
insallah erdogan kazanacak akparti kaybedecek. polise yapilan zulmün hesabini verecek akparti.
nush ile uslanmayanı etmeli tekdir tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. oy verecekler şunu unut mayın: allah her şeyi bilen ve görendir. ne kadar film fırıldak yapmaya çalışırsanız çalışın elbet kar şılığını fazlasıyla bulacaksınız.
Diğer Haberler