CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı 4 Mayıs'ta açıklanacak

CHP Sözcüsü Tezcan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayını 4 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda açıklayacaklarını bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Dün bir maden işçisinin iş cinayetine kurban gittiğini ifade eden Tezcan, iş cinayetlerinin arttığı, önlenemediği bir dönemde emek bayramını kutladıklarını söyledi. Tezcan, emeğin hak ettiği saygıyı gördüğü bir Türkiye ve dünya dilediklerini dile getirdi.

"CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI CUMA GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIZ"

Bülent Tezcan, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere yönelik, herkesin CHP'nin cumhurbaşkanı adayının ne zaman açıklanacağını merak ettiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye'de bir yeni dönemde, yeni bir başlangıç olacak. Ben burada cumhurbaşkanı adayı ismi açıklamayacağım ama bir daha aday ne zaman açıklanacak sorularını bitireceğiz. Bütün planlamamızı yaptık. Cumhurbaşkanı adayımızı cuma günü saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda büyük bir buluşmayla açıklıyoruz. Hazırlıklarımıza başladık, bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz."

Tüm Türkiye'nin 4 Mayıs Cuma günü CHP'nin adayını öğreneceğini anlatan Tezcan, parti örgütlerinin heyecanla o günün hazırlığını yaptığını aktardı.

"Kulis bilgisi aramanıza gerek kalmasın diye ne zaman açıklanacağını şimdiden duyuyoruz." diyen Tezcan, "Cuma gününü bekleyin. Daha erken değil, daha geç de değil. Cuma günü saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda cumhurbaşkanımız açıklanacak. Türkiye için hayırlı, uğurlu olsun, güzel şeyler yaşayacağız." ifadesini kullandı.

tezcan1

"ÖNEMLİ BİR NOKTADAYIZ"

Parti grup toplantısının olup olmayacağının, grup kararının alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Tezcan, CHP grubunun Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdiğini anımsattı.

Bu nedenle teknik ve hukuki olarak buna gerek duyulmadığını ifade eden Tezcan, grup kararının alınıp alınmayacağının Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun takdirinde olduğunu, parti grubunun oy birliğiyle Kılıçdaroğlu'na bu konuda yetki verdiğini bildirdi.

Tezcan, partilerle anlaşma sağlanıp sağlanamadığının, ittifak duyurusunun yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, "Demokrasi güçlerini parça parça sandığa götürmek isteyen heves, başarısız kalacak. Demokrasi güçleri sandıkta, birlikte, bir arada hareket etme yeteneğine sahip olduğunu gösterecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin, "Bir uzlaşı sağlandı mı?" sorusuna Tezcan, "Önemli bir noktadayız." yanıtını verdi.

"ÇALARKEN EKSİK, BOZARAK, DEĞİŞTİREREK UYGULUYORLAR"

AK Parti iktidarının dün bir telaş paketi açıkladığını öne süren Tezcan, CHP'nin 2015 yılındaki seçim bildirgesinin çalındığını iddia etti. Tezcan, "Huylu huyundan vazgeçmiyor. Kendileri bir şey üretmek yerine, hazırı çalarken onu da bozarak alıyorlar. Olduğu gibi alsalar önemli değil, milletin işine yarayacak." ifade etti.

İktidarın, CHP'nin üç yıl önce söylediklerini güncellediğini öne süren Tezcan, milletin, halkın ve vatandaşın hak ettiğinin iyisini vermek yerine üç sene vatandaşın yalanla, dolanla uyutulduğunu bildirdi.

"Üç sene sonra çalıyorlar, çalarken de eksik, bozarak, değiştirerek, uyguluyorlar." diyen Tezcan, "telaş paketi" olarak nitelendirdiği paketin, vatandaşın belli dertlerine bir nebze çare olacağı için iyi olduğunu savundu.

Söz konusu paketin kesin çare olmadığını iddia eden Tezcan, şöyle devam etti:

"Sevgili vatandaşlarımıza sesleniyorum, bu telaş paketine aldanmayın. Bunun daha çoğunu yapmak mümkündür. Eğer, 2015 yılında bizi iktidara getirselerdi, bunun daha çoğunu üç sene önce verecektik. Şimdi 2018 yılında yeni bir seçime gidiyoruz. CHP iktidarı inşallah kurulacak, çok daha fazlasını, vatandaşın hak ettiğini vereceğiz."

tezcan3

"İKİ MAAŞ İKRAMİYE SÖZÜMÜZDÜR"

Tezcan, 2015'te kurban ve ramazan bayramında emekliye iki maaş ikramiye vereceklerini söylediklerini anımsatarak, bu vaadin eleştirildiğini hatırlattı.

Pakette emeklilere kurban ve ramazan bayramında bin lira ikramiye verilmesinin yer aldığını belirten Tezcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2018 seçimlerine giderken paçaları tutuştu. Şimdi 'bin lira ikramiye' diyorlar. Çalarken de eksik çalıyorlar bizim projeyi. Bin lira ikramiye. Sarayın dakikası bin 600 lirayı geçiyor. Bir asgari ücret, o gözlerine çok görünmüyor ama emekliye bayram ikramiyesi verirken bile gözlerine çok görünüyor. Onu bile parça parça, sakına sakına veriyorlar. 'Bin lira Ramazan Bayramı’nda, bin lira Kurban Bayramı’nda ikramiye' diyorlar. Biz tekrar söylüyoruz, CHP iktidarında emekliye iki maaş ikramiye. Ne maaş alıyorsa iki maaş ikramiye sözümüzdür."

Pakette yer alan vergi ve prim ödemelerine af getirilmesine ilişkin düzenlemeyi hatırlatan Tezcan, "Niye af ediyorsunuz?" demediklerini, esnafın niye affa mahkum edildiğini sorduklarını dile getirdi.

"ESNAFI AFFA MUHTAÇ EDEN ZİHNİYETE KARŞIYIZ"

Tezcan, 16 yılda 6 sefer vergi ve prim affı çıkarıldığını belirterek, affa rağmen esnafın sigorta primini, vergisini ödeyemez duruma geldiğini vurguladı.

Tezcan, "Önemli olan geçici aflarla nefes aldırmak değil, önemli olan ekonomiyi düze çıkarmak, ticareti yükseltmek, affa muhtaç hale getirmemek, esnafı, iş vereni, ticaret erbabını affa muhtaç hale düşürmemek. Mesele bu. Affa karşı değiliz ama esnafı affa muhtaç eden zihniyete karşıyız. CHP iktidarında esnafın affa muhtaç olmadığı bir dönem yaşanacak." ifadesini kullandı.

Yaşlılık aylığının artırılacağının söylendiğini aktaran Tezcan, kendilerinin bunu 2015'te söylediklerini aktararak, "Üç senedir neredeydiniz? Seçimi mi beklemeniz gerekiyor?" diye sordu.

Tezcan, ekonomi paketine ilişkin, şu görüşlere yer verdi:

"İmar barışı, 2015 yılında söyledik. Üç senedir neredeydiniz, niye yapmadınız da seçim arifesinde milletin önüne çıkıp 'Yapacağız' diyorsunuz. Bağ-Kur borcu olanlara sağlık hizmeti, biz 2015 yılında söyledik. 2015'ten bu yana her gün söylüyoruz, milleti niye ölüme terk ediyorsunuz? 'Borcu nedeniyle esnafı, Bağ-Kur prim borcunu ödeyemedi diye hastane kapısından niye geri çeviriyorsunuz' diye diye, tepelerine vura vura kabul ettirdik. Neden kabul ettiler? Seçim telaşından. Şimdi seçim geldi dayandı, onun için kabul etmek zorunda kaldılar. 2018 seçimlerinde, seçim bildirgemizi açıkladığımızda göreceksiniz ki bunları bir telaş daha saracak. Tıpkı 2015'te olduğu gibi, 'Nasıl yapacaksınız, memleket batar' diyecekler. Kendi saraylarının gideriyle memleket batmazken, esnafa, memura, işçiye verilen para gözlerine büyük görünecek, 'batar' diyecekler. Milletimize sesleniyorum, bir kere daha bizim taahhüt ettiklerimizin yarısını dört sene sonra almak istemiyorsunuz, bugünden bizim taahhütlerimizin tamamını almak istiyorsanız, yapılacak iş belli, 24 Haziran'da sandığa gideceksiniz, CHP'yi iktidar edeceksiniz. Başka yolu yok."

Türkiye'de 2 milyon 750 bin memurun olduğuna değinen Tezcan, bu kişilere bayram ikramiyesi verilmediğini, ekonomi paketinde buna yönelik düzenleme olmadığını belirtti.

Tezcan, "Bu paket verme paketi değil. Bu paket aldatma, oy alma paketi. Yoksa çalışana verme paketi değil. Bütün bunlara rağmen 24 Haziran'da millet sandıkta gereğini yapacak." ifadesini kullandı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 96 yorum
yoksa pensilvanyadanmi gelecek merak ettik..
isim oradan gelecek onu bekliyorlar seçim günü geldi hala aday belli değil madem aday olmayacaksın bir sene dir neden açıklamadın adayını vajit kaybettirip duruyorsun ülkeye seçmenine be adam hala nefretle yapılan yorumlar var biraz kendinizde arayın kusuru biz neden bu keMal de ısrarcıyız diye bir sorun herşeye hayır diyen sizler bir tek keMal e hayır deseniz ciddiye alınacaksınız fakat şunu unutmayın siz %23 olarak erdoğandan nefretle konuşmaşar yaparken %48 de keMal den nefret ediyor peki size seçmen nereden gelecekte iktidar olacaksınız kurtulun keMal den de örn.M.ince nin sesi duyulsun
MHP ayrı bir siyasi parti değil mi ? MHP genel başkanı bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmaya layık biri değil mi ? Neden çıkıp bende adayım demiyor ?
@sezgineren1907 Fetöcü arıyorsan sadece AKP ye bakarsın yeterli
@sezgineren1907 akp komple pensilvanyadan zaten yetmiyor mu size
ona hayır buna hayır derken haydi hodri meydan erken seçim olsun derken bir baktın seçim oluvermiş ama daha aday yok neyse bir tarih çıktı ortaya şimdilik bunla idare ediversin chp seçmeni ama söyliyim seçim bitince yok oy çalındı yok bilmem ne deyip durmayın bakında nasıl koltuğa yapışılırmış görün keMal az onurlu olsa ben aday olmayacağım ama m.vekili adayıda olmayacağım der g.başkanlık yolunuda diğerlerine açar hani siz hep dersiniz ya avrupada japonyada onurlu siyasetçiler istifa eder diye istifa istifa diye birazda keMal e yırtınında partinizde elden gitmesin
@sezgineren1907 pensilvanyadakini en iyi siz tanıyorsunuz iyiki şu videolar var izleyip izleyip size gülüyorum çok komiksiniz
yok o pensilvanyadaki reis ağlarsa gelir salya sümük dön artıkkkk hocammmm nolurrrr dönnnnnn diye.anladın sen
2010 referandumda evet oyu kullanarak adalet sistemini fetoye biraktiniz. hic utanmiyorsunuz degilmi basklarina fetocu derken?
çok da fi fi Birinci belli , gerisi sinek vızıltısi...
AKP: % 35 MHP: %5
@iyisef Seçimi kaybettiğinizde Türkiye bayram yapacak. Kendi elinizle getirdiğiniz bu sistem sonunuz olacak.
Siz iktidar olup ülke yoneteceksiniz oylemi... ha haa haaaa :))
Kul hakki yemekten korkmayanlarin yönettigi ulke ortada..
@haylaz_1979_ltjbb AKP bile 15 yıl yönettiyse Saadet bile yönetir
aman gerek varmı ayıp ya bundan kaybediyorsunuz millet yol aldi siz uyuyun
guzelmis bir adaylari varmis yani cok merak etim simdi tezcan oyle bir aday cikaracazki herkes hayret edecek diyodu
FETHULLAH GÜLEN
ve sahnede adayımız Bülent ERSOYYY
cehepeden bi cacık olmaz.başkanları onurlu davranıp benim la aday diyemedikten sonra yemişim siyasetlerini.
sen önce Türkçe yazmayı öğren
adayı olmayan partı ülkeyimi yöneltecek haaaaa
siz aday bulamıyacaksınız bir önerim var Kadir Mısırlıoğlu yada Cübbeli olsun haydi rast gele.
Meraktan ölücez açıklayın artık,iki ayaklı mı olacak acaba?Metin feyzioğlu diyorum ben.
bu sefer nerden ithal edecekler başkan adaylarını.tekmelettin kovalattın mı gelecek
Chp liler nerdesiniz? Bu komediyi hadi savunsanıza ziyanlar!!
adayınızın kim oldugunu ögrendım karamanlıoğluuu haaaaaa
bu chp ne kadar mal ya ulan senin bekleyecek 1 dk bile yok neden cuma bir an önce açıkla sal türkiyeye gezsin adam kimse neyin beklemesi bu siz neyin kafasını yaşıyorsunuz
herkes biliyor ahmet necdet sezer olduğunu.
Seçimden sonra açıklayacaktınız , ne bu acele.
İlker Başbuğ paşayı aday olarak istiyoruz.
@avni1976 o aday olsa % 1 oy alamaz.
vay arkadaş ne adaymış bee.. adamlar cesaret edemiyor ona diyorlar o ben oynamam diyor buna diyorlar yok ben korkarim diyor.. verin inceye adam hevesli.. bıktık artık gündemi meşgul etmeyin artık..kılıçtaroğluda gözünden korkuyor :) tabi oda haklı bıktı artık kaybetmektenn..
iyice sacmaladilar
Hayırlara ve ülke selametine vesile olması dileğiyle
kimden saklıyorsunuz böyle kımı cıkarırsanız cıkarın hiç bir sey olmaz
vayy arkadaş kim acaba çok merak içindeyiz aman allahım
Korkunun ecele faydası yok... Kimi aday gösterirseniz gösterin yüce millet iradesiyle yiyeceğiniz tokattan sizi kimse kurtaramıyacak ey CHP.
Aday Kemal Kılıçdaroğlu olabilir
Reis İHA ve SİHA yaptı.Bunlar biraz daha uğraşırlarsa İBA (İNSANSIZ BAŞKAN ADAYI) yapacaklar
kesin bülent ersoy dur
Recep Tayyip Erdoğan ????
biraz daha bekleseydiniz ya 54 gün sonra yeni başkanı halk açıklayacak sizde lafı agzımızdan aldınız bizde bunu diyecektik diye kendinizi kurtarırdınız...
Umarım siyasetin içinde olan birini açıklar. En isabetlisi Sayın İlhan KESİCİ. Aksi hüsran olur. Benden söylemesi.
Fethullah gülen bu sefer zor karar verdi. Enis berberoğlu adayları. Hdp ise selahattin demirtaşı aday göstercek. Böylece hedefleri bizi dünyaya rezil etmek.
uzaylı olsa gerek o kadar ışık yılı yoldan geliyor yörüngeye girme saati dünya saatine göre cuma saat 10:00
benim duyduguma gore secimlerden sonra aciklayacaklarmis
Türkiye İYİ olacak.
ben kendimden bile şape ediyorum beni aday gösterecekler diye AKP YE laf söyleyenler kendinize bakın hala dışardan adam arıyorsunuz CHP bu kafayla bir cacık olmaz Abdullah gül aday olsaydı emin olun cok gülecektim .(adamı önce yaptırmazık deyip sonra biz ettik sen etme gel ol dercesine )
pensilvanya chp de adam bulamadı anlaşılan.
Sizden bi halt olmayacağını herkes anladı.Yine Ekmeleddin gibi saçma sapan bir adam çıkaracaksınız.
adayları babacan.bırakın şu akparti kuyruğunda gezmeyi kendi içinizden bi aday çıkarın şeyiniz yetiyorsa.
abdüllatif şener
konuşma kürsüsünün yanında AY YILDIZLI bayrağımız niye yok.
salyalar akıyor
Diğer Haberler