Çin Devlet Radyosu'ndan CHP'nin adayıyla ilgili flaş iddia! Aziz Sancar bombası...

24 Haziran seçimleri öncesinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla ilgili yeni bir iddia da CRI TÜRK Ankara muhabiri Sinan Onuş'tan geldi. Onuş, "Cuma günü CHP adayını açıklarken Aziz Sancar'ın adı aday olarak açıklanırsa şaşırmamak gerekiyor” dedi.

Çin Devlet Radyosu'ndan CHP'nin adayıyla ilgili flaş iddia! Aziz Sancar bombası...

Çin Devlet Radyosu CRI TÜRK Ankara muhabiri Sinan Onuş, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili çarpıcı bir bilgi paylaştı.

Onuç, programda “CHP de Cumhurbaşkanı adayı 4 Mayıs Cuma günü saat 10'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda açıklayacak. Bu arada CHP adayının kim olacağına ilişkin tartışmalar ise sürüyor. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in isimleri üzerindeki tartışma devam ediyor” dedi.

“SANCAR'IN ADI ADAY OLARAK AÇIKLANIRSA ŞAŞIRMAMAK GEREKİYOR”

Onuç, CHP’nin adayıyla ilgili çarpıcı iddiayı şöyle aktardı:

“Bu arada birkaç gündür kulislerde başka bir isim konuşuluyor. İddiaya göre CHP, muhalefete aday olarak Aziz Sancar'ın adını önerdi. Yine iddiaya göre Amerika'da yaşayan Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar ilk teklifte adaylığı kabul etti ancak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adının öne çıkması sonrası Sancar beklemeye başladı.

Hem Gül hem de Sancar adı üzerinde İYİ Parti ortak aday teklifini kabul etmeyince CHP kendi adayına yöneldi. Bu amaçla CHP'nin Aziz Sancar'a tekrar teklif götürdüğü, Sancar'ın teklifi düşüneceğini söylediği belirtiliyor. CHP'nin ise adaylığı kabul etmesi için Aziz Sancar'la temaslarını sürdürdüğü gelen bilgiler arasında. Şu an için Sancar teklifi kabul etti mi, net bir şey yok. CHP'nin adayını açıklamak için bu kadar süre beklemesinin nedeninin de bu olduğu kaydediliyor. Cuma günü CHP adayını açıklarken Sancar'ın adı aday olarak açıklanırsa şaşırmamak gerekiyor.”

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Aziz Sancar’ın geliştirip ismini koyduğu “maxicell” tekniği ile buluşunu yapıp ismini koyduğu “excinuclease/excision nuclease” enzimi terimleri Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü'ne girmiştir.

1946'da Mardin'in Savur ilçesinde, orta gelirli çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin'de tamamladı. Lise yıllarında futbolla ilgilendi ancak son sınıfta futbolcu olmaktan vazgeçerek yüksek öğrenimine devam etmek üzere İstanbul'a gitti.

1963 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'den 1969 yılında birincilikle mezun oldu. İki yıl Savur'da bir sağlık ocağında hekimlik yaptıktan sonra bir NATO-TÜBİTAK bursu ile önce Johns Hopkins Üniversitesi, ardından Dallas Teksas Üniversitesi'ne gitti. Dallas'ta üniversitenin moleküler biyoloji programına ve Caude Rupert’ın laboratuvarına katıldı. Bu laboratuvarda Sancar, danışmanı Claud Rupert ile fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni kolonlamış ve genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranlarda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim, ultraviyole ışıkları ile haraplanan DNA'nın onarımını yapar. Bu buluş Dr. Sancar’ın önce yüksek lisans, ardından doktora derecesi (1977) almasını sağladı.

Sancar, 1977-1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalıştı. Bu dönemde fotoliyaz enzimi çalışmalarına ara verip nükleotid kesim onarımı araştırmaları başladı. DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. 1997 yılından itibaren araştırmalarını Biyokimya ve biyofizik alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill'de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak sürdürmektedir.

DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdüren Sancar, 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı. Sancar kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanımıyla ödüller almıştır. 2001 yılında Amerikan Kimya Cemiyeti tarafından verilen Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü'nü almaya hak kazanan Sancar, 2005 yılında bilim dünyasının en prestijli üyelikleri arasında yer alan ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilerek bu akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk oldu. Bu ödülü aldıktan sonra, ABD'de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla eşiyle birlikte Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurarak ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde "Carolina Türk Evi" isimli bir öğrenci misafirhanesi açtı. 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne asli üye olarak seçildi.

Sancar, DNA'nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü. Bu üç araştırmacı 30 yıldan uzun süre birbirlerinden bağımsız olarak ve büyük oranda bakteri hücrelerinde çalışmaktadır. Sancar nükleotid kesim onarımı alanında buluşlar yapmış, Tomas Lindahl ve Paul Modrich ise diğer DNA onarımı mekanizmaları olan bazı kesim onarımı ve yanlış eşleşme onarımını keşfetmişlerdir. Aydınlattıkları temel mekanizmalar daha sonra insanlar dahil olmak üzere kompleks organizmalarda da gösterilmiştir. Örneğin, nükleotid kesim onarımı bozuklukları ile deri kanserleri arasında doğrudan nedensel ilişki bulunmuştur. Sancar’a, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Kimya Ödülü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenen törende verildi. Ödül, İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf tarafından takdim edildi. Sancar “beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyetinin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi'dir” diyerek Nobel Ödülü ile madalya ve sertifikasını Anıtkabir'e teslim etmiştir. Ödül, Anıtkabir'deki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde kendisine ayrılan özel alanda sergilenmektedir.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşlığa sahiptir. Biyokimya profesörü Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Ödülleri ve başarıları

ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997)
ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi (2006)
Vehbi Koç Ödülü (2007)
Nobel Kimya Ödülü (2015)

Okuyucu Yorumları 103 yorum
YAHU BİRAZ CİDDİYET...AZİZ SANCAR DEDİĞİNİZ ADAM SİYASETDEN NE ANLAR.? ADAM TÜRKÇE BİLE KONUŞAMIYOR...21 YILDIR ABD'DE YAŞIYOR,FETULLAH'DA 19 YILDIR ABD'DE,ACABA BU BİR TESADÜF MÜ.?
doğru söylüyorsun politikacı dediğin biraz kişiliksiz olacak değil mi?
@yaltar06 ne dangalaksın ya hangsi siyasetten anlıyor millet çocugunu bakan eniştesini vekil yapıyor diplomasızlar başımızda neyin kafası bu
ona bakarsan ekonomiden sorumlu devlet bakanımız Mehmet Şimşek'te ingiliz vatandaşı. bu ne diyorsun?
En azından adamın diploması gerçek. AKP ve MHP de siyaset yapabilmek için sadece elini kaldırabiliyor olmak yetiyo zaten. Anlayana ...
acaba diplomasi olmayan fil bilmeyen birinin ulkeyi yonetmesi tesadufmu koyun surusu olayimi
mükemmel bir fikir bu iş tamam yaaa kesinlikle rekorla alır seçimi bunu düşünenin aklını seveyim mükemmelsin chp
Atatürk ve İnönü'den sonra ki en doğru karar.
necdet sezer den beter olur, bilim adamının ne işi var siyasette, chp de hiç mi adam yok
@karaman.m merak etme, Aziz hoca kendisini CHP'nin oyuncağı yaptırmaz.
işte Şark'ı adam etmeyen zihniyet.
turkiyeye yakısır
Yok daha neler,bu adam akıllıdır chppkk nin oyuncağı yapmaz kendini.
Azin sancar aday ol, bir Akp'li olarak sana oy vermezsem adam değilim.
hiç chp ye oy vermedim ama Aziz sancara oy verebilirim
yazım ya yılların chp si bir tane aday çıkaramıyor demek ki adam gibi biri yok içerisinde
keşke kabul etse hiç düşünmeden oyum onun
ABDÜLLATİF ŞENER
anlaşıldı anlaşıldı. yine Erdoğan kazanacak. baksana bizim muhalefet naptigini kendi bile bilmiyor. tebrikler şimdiden Erdogan'a
Hala bir ADAM bulamadılar.Görürsünüz dağ fare doğurur.Çünkü bunlarda adam yok.
@bahattinsopaci kesinlikle şu ana kadar ki en güzel yorum.
Çok güzel yorum.
Aziz sancar ulkucudur bu saaten sonra BOP eş başkanı PAPA dostuna puskevit haric kimse oy vermez aziz sancar da AKŞENER i destekler
:) Artık Chp aday göstermeyerek gündem oluyor helal iyi taktik
40 yıllık Akp'liyim. Aama Aziz Sancar Chp den aday olsun. Oyum kendisinedir
@yucelkarabulut_61 AKP 40 yıldır yoktu kardeş fazla attin
@yucelkarabulut_61 yalanında bu kadarına pes akp zaten kurulalı kırk yıl olmadı tuzluk
aziz sancar islam millet düşmanı chp aday olurmu.
Süpper adam Gurur duydum.
KeMAL olmasin da komşu kızı da olur (((:
Ke mal esprisi zekice değil ve modası geçti başka bulun. Gerçekçi olsun..
böyle koyunlara böyle cumhurbaşkanı nolcak tı ki.herkese hak ettiği yönetim..herkes yalan dolan çal çırp ..bak cemaate gör imamı ..ben olsam daha da yaparım man adaları yetmez ülkeyi satar orda yaşardım yatak odalarında milyon dolarlar saraylar saltanatlar az bile..sizin gibi mall lara......
İkinci Ekmelettin vakas , adamı dünyaya rezil edeceksiniz. Kemal bey neden aday olmuyor da ısrarla maşa kullamak istiyor !!
Aday olsa bu seferde alevilere mi oy vereceğiz diyeceksiniz.
kini aklının önüne geçip erdoğan olmasında gerisi önemli değil diyebilen bir zihmiyet hiçbir Devlet yönetme tectübesi olmayan bir bilim adamını sırf pobüler diye aday yapmayı düşünebilen devleti yönetmeyi 23 nisanda çocukların koltuklara oturtulması sanan cahil bir gurup var ben bunlara yuh diyorum yuh devleti yönetecek devleti iç dış siyaseti ekonomisi sağlığı güvenliği hatta savaş kararı alanilmeyi gerektirece bir yönetici olacak mankenlik artislik vitrinlik yapmayacak
bence bilim adamını hiç siyasete bulaştırmayın. onun yeri doldurulamaz. akıllı birisiyse bulaşmaz siyasete asla..
c.h.p de o makama layık bir adam olmadığını c.h.p de kabullenmiş mecburen dışardan arayacak
saçmalık bu adam labarutuvar adamı,İlhan kesici,Abdulatif şener,mansur yavaş belki muharrem ince gerisi boş
Elinize sağlık bu değerli insanın hayatını tekrar okudum bilgilerimi tazeledim Teşekkür ederim..ancak adaylık konusunda avucunuzu yalarsınız...Aziz bey de tercihini Erdoğan beyden yana kullanacak..... SAYGILAR
Aziz Sancar on numara aday.
Benim güzel ülkemi temsil edebilecek ufku geniş, örnek bir insan. Hoşgörüsü ile cumhurun tamamını kucaklayabilecek birisi. Birde parlamenter sisteme geri dönüş sağlanırsa ülkemiz açısından istikbal vadeder kanaatindeyim.
böyle kaliteli adamları bu ülkenin bünyesi kaldırmaz bize okumamış diplomasız bişeyden anlamayan adam lazım
aziz sancar miliyetci biri chpkk dan asla aday olmaz
hahaha siz gül aramaya ısraredin sarıgül olmadı abdullah gül olmadı birde mahzun kırmızıgül ü deneyin oda olmazsa yılmaz morgül ü aday gösterin derim
ulan chp. bu bilim adamınıda siyasete karıştıracsksınızya helal olsun size
bu kim başka adam bulamadınızmı?
adam doktor devlet yönetmekden ne anlar...
@onlyman42 Diploma diyorum diploma kapı gibi elinde Maşaallah .Olmayanlara ne demeli ???
aha da nokta atışı. buyrun size akıllı bilgili kültürlü, memleketi bilim alanında şaha kaldıracak bir isim. karşısında üniveristesi diplomasının bile gerçekliği tartışılan bir kişi. hep yıllardır neden gelişemiyoruz sorununun çözümü. Buyrun Türkiye seçim sizin.
Ya adam Nobel sahibi bilim adamı, kendi dalında daha insanlara yararlı olur CB adayı için başka insan seçim
aziz sancarın chpden aday çıkması mı.. bilal erdoğan bile deseniz daha inandırıcı gelirdi :)))
ööööff bizim medyanın yalan haberleri yetmedi şimdi birde çin medyasının yalan haberleriyle uğraş işin yoksa. eee ne demişler: at yalanı seveyim inananı :DD
ne alakası var ya? saçmalamayın. adamı Türkiye' ye getirip harcayacak mısınız? kendi de gelmez zaten.
@ersan.tuncer Türkiyeye gelip nice aziz sancarlar yetiştirmesin mi?
Tereddütsüz Oy vereceğim Medarı iftarlarımızdan biri olan Sn Aziz Sancak Adayımız gösterilirse çok mutlu olurum.
Diğer Haberler