KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır'dan 24 Haziran erken seçimi analizi

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "Erdoğan ilk turda yüzde 45'in altında bir oy alırsa, vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir" dedi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır'dan 24 Haziran erken seçimi analizi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çağrısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafında karşılık bulmasıyla 24 Haziran'da yapılması kararlaştırılan erken seçime 39 gün kaldı.

Türkiye'nin en güvenilir araştırma kuruluşlarından KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle'ye konuk olarak erken seçimi değerlendirdi.

'MUHALEFETİN EKONOMİK VE SİYASİ KRİZLERİ YÖNETEBİLECEĞİNE DAİR…'

"Henüz ortak yaşamı yeniden inşaa etmek, bir arada yaşamı yeniden tesis etmek gibi bir vaat yok. Siyasetin geleneksel kalıpları üzerinden yürüyen bir süreçte çok şaşırtıcı şeyler beklemek mümkün değil" diyen Ağırdır, muhalefetin ekonomik ve siyasi krizleri yönetebileceğine yönelik bir söylem geliştirmesi halinde AK Parti'yi yenebileceğini söyledi.

'OYUNUN KONTROLÜ İLK KEZ MUHALEFETTE'

"Oyunun kontrolü ilk kez muhalefette" diyen Ağırdır, "HDP barajı geçerse, AK Parti parlamentodaki çoğunluğunu kaybeder" ifadelerini kullanırken, seçimin sonucunu belirleyen iki etmen olduğuna dikkati çekti. Ağırdır'a göre, seçimin sonucunu muhalefetin faaliyetleri ve HDP'nin barajı geçip geçememesi belirleyecek.

sandık

'ERDOĞAN, AKŞENER'E KARŞI TEMKİNLİ'

İkinci tura kalınması halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin yarışacağına ilişkin öngörüde bulunan Ağırdır, AK Parti'nin İYİ Parti'ye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ise Meral Akşener'e karşı temkinli bir tavır içinde olduğunu da aktardı. Ağırdır, "Tayyip bey, bu tartışmayı Devlet Bahçeli'ye bıraktı" dedi.

'ERDOĞAN İLK TURDA YÜZDE 45'İN ALTINDA KALIRSA VATANDAŞ DEĞİŞİKLİĞE KARAR VERMİŞ DEMEKTİR'

"Muhalefetin adaylarından birisi yüzde 30'u aşarak ikinci tura kalırsa, ya da Tayyip Erdoğan ikinci tura yüzde 45'in altında bir oyla kalırsa, o zaman vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir" diyen KONDA Genel Müdürü, "Ama Erdoğan, ilk turda yüzde 47-48 civarında bir oy alırsa ve ikinci olan adayın oyu da yüzde 20-21 civarındaysa, Tayyip Erdoğan çok rahat bir şekilde ikinci turu kazanır. Yüzde 40 civarında bir Tayyip Erdoğan oyu görürsek, toplum ondan umudu kesmiştir" ifadelerini de kullandı.

'MUHAFELET 'OYUNU DEĞİŞTİRİYORUZ' DEMELİ, TOPLUM BUNU BEKLİYOR'

Muhalefetin, 24 Haziran sürecinde oyunu değiştirmesi gerektiğine vurgu yapan Ağırdır, şunları söyledi:

"Rakibinizle her seferinde boks yapıyorsunuz ve her seferinde dayak yiyorsunuz. Düelloyu bu sefer basketbol oynayarak yapamazsanız, oyunun sonucu belli. Muhalefet, her seferinde, 'Bizim boksörün sağ kolu güçsüz, onu biraz güçlendirelim. Zıplama yeteneğini biraz artıralım' diye bakıyor meseleye. Oyunu değiştiriyoruz demeliler. Bunun için hala imkan var. Toplum bunu bekliyor. Oyunu umutsuzluktan çıkarıp umuda çevirmek lazım."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
AKŞENER DE MUHARREM ŞNCE ÇOK İYİ BİR YOL İZLİYORLAR MANTIKLI PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK ELLERİNDE AKP İLK DEFA KAYBETMEYE BU KADAR YAKIN.EKONOMİ DE CİDDİ ETKEN VE İNSANLAR ÇOK KIZGIN
kandırma kendini boşuna insanlar iktidarın değişmesi söyleminden bile rahatsız olduğunu biliyor para piyasalarının topla tüfekle gelenler şimdi dolarla euro ile atağa kalksa ne olur seçim bitsin dolar gene 4 tl olur
@efekentliasivemavi halk para piyasalarını manupile edenlerle milllet adında kirli gayrimeşru ittifak aynı kafada olduğunu biliyor.
@efekentliasivemavi nasıl bir ot yiyorsan ! Tc de ne zaman usd geri gelmiş ? 4 olsa zil takıp oynayacaksın yani
millet artık erdoğanın ne yüzünü ne de sesini duymak istemiyor ve bu durum akp li seçmenler de dahil büyük bir kesim böyle düşünüyor, artık bu ülkeye huzur gelsin hep bağıran azarlayan taraf olmayan bertaraf olur demeyen her kesimi kucaklayan yumuşak bir siyaset dili ile konuşan bir lider gelmeli.
Bunlar iktidardan giderse biz borsayı yükseltir, doları düşürürüz. Kimse korkmasın. Giderken yerde kalan ayak izlerini de sileceğiz.
@sinan_seviner_1961 neyle düşürecen fetö dedenin eliylemi olum siz kimsiniz önce onu de. boş boş konuşun bakalım 25 haziranda yine ağzı aşşa yatarsınız.
@turkmen_99 Çatlasan da patlasan da Akparti gidecek
Artık yeter. Akparti hezimete uğrayacak
@boraprehistoire haa haaa haaa 15 yıldır aynı terane
@turkmen_99 Çatlasanızda patlasanızda bu rant düzeni sona erecek inşaallah Allahın izniyle!
Seçimi sadece para kazanır
CHP yine hezimete uğrar ama Kemal gitmeeeez. yenilir gitmez yenilir gitmez yenilir gitmez Ak Parti'nin oyunu %65 görünce kimse şaşırmasin
ŞUAN ZATEN AKEPE+MEHEPE+BEBEPE+PERİNÇEK % 42 BANDINDA KARARSIZLARLA EN FALZA % 45 AKEPE ZATEN BİTTİ. KENDİLERİ DE BİLİYORLAR BİTTİKLERİNİ O YÜZDEN TEMELİN KAPISINDA YATIP KALKIYORLAR DESTEK ALMAK İÇİN ...
@hatamiti cehepe+eyipe+hedepe+sepe+depe+ bilimum diğerleri %45 bile etmiyor size yine tuz yalatacak Reis...
@hatamiti ne içtin lan sen sabah sabah oruç ayında böyle. ulan sizin cümbüş ittifakı 35 i geçemiyor sen neyin kafasını yaşıyorsun. reis yine sizi ezip geçer bunu bile bile ne konuşuyorsunuz.
@turkmen_99 ne o zoruna mı gitti? Rantiyeden senin de payın var sanırım. Ama bitecek
@turkmen_99 Yalamayı yalakalığı siz daha iyi bilirsiniz
akp liyim ancak sırf cumhurbaşkanın şu ayrıştırıcı ve nefret dili yüzünden oy vermeyeceğim bıktım yahu !
@fellifelis bırak bu numaraları
@s.hazir Neden? Vazgeçemez mi adam Akpartiden. Hakkında ayet mi var!!!
dolar 4.50 yi gördü.amaçları" kriz algısı" yaratarak oyları almak.bizi seçmezseniz savaş çıkar,dolar fırlar,kriz çıkar,kıyamet kopar,iç savaş çıkar...vs gibi korku senaryoları ile oyları almak.ama halk artık yemiyor.doları kimin yükselttiğini ve kurun olması gerektiği yeri artık biliyoruz ve yolun sonu görünüyor.bunlar gidince bir hafta içinde dolar 2 TL.ye düşer.oyunları kendi ellerinde patladı anlıcanız OYun büyük.dikkatli kullan.
@tahta_takunya_1977 vay angus vay biliyormuş 2 tl ye düşermiş bla blaaa olum dolar dünya genelinde yükseliyor azıcık ekonomiyi dövizi takip ette yorum yap.
@turkmen_99 çok zoruna gitmiş senin rantiyeci
vasıflı Suriyeliler haricinde hepsini 1 sene içinde geri göndereceğini vaad eden %2 daha fazla oy alır .
suriyeliler vatandaş olmasaydi mutlaka koltugu kaybederdi
Bir tahminde de ben bulunayım. 7 Haziran'ı daha önceden tahmin etmiştim. İkkidarı belirleyen muhafazakar demokratlar kırgın, kızgın, küskün... İlk turda 7 Haziran gibi oylarını vermeyecekler. Sonra bakacaklar bütün iç ve dış düşmanlar bayram ediyor. İkinci turda kızarak, söverek oylarını gene verecekler. Nerden biliyorum. Çünkü onlardan biri de benim...
AKP dönemi bitmiştir kendi sonlarını kendileri getirdiler artık
Diğer Haberler