Saadet Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu oldu

Saadet Partisi'nin 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu. Karamollaoğlu, açıklamasında "İktidarı değil, bozulan düzeni değiştirmek için uğraşıyoruz. Kişilerin değil sistemin alternatifiyiz. Herkes bilsin ki, bu süreci de kişiler, partiler üzerinden değil, ilkeler üzerinden yürüteceğiz" ifadesini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, 24 Haziran seçimlerinde partilerinin cumhurbaşkanı adayının Genel Başkan Temel Karamollaoğlu olduğunu açıkladı. Aydın, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ilgili mercilerde titiz ve özverili çalışmalar yürütüldü ve bir karara varıldı" açıklamasını yaptığı anda arkasında bulunan perde partililer tarafından indirildi ve Temel Karamollaoğlu’nun ismi göründü. Aydın, "Duruşu ile söylemleri ile asalet ve nezaketi ile bir isim hep ön plandaydı. Bilge başkan Temel Karamollaoğlu, Saadet Patisinin cumhurbaşkanı adayıdır" dedi.

"DEVLETİN BAŞINDA BULUNAN ARKADAŞLARIMIZ ÜSLUPLARINA DİKKAT ETMEK MECBURİYETİNDE"

Aydın'ın ardından kürsüye çıkan Karamollaoğlu, teşkilatına güvendiğini, partisinin devletten seçim yardımı almadığını ve devlet imkanlarını da kullanmadıklarını belirterek "Dileğimiz, bu görevi sizin asalet ve nezaketinize uygun bir şekilde yerine getirmeyi bana nasip etmesidir. Vatan ve milletin geleceği söz konusu olduğunda tavizsiz bir gayretle çalışan fedakarlık abidesi yüzbinlerce insan var. İşte bu kadro Türkiye’nin güvencesi, sigortası ve teminatısınız. Seçimler bir demokrasi yarışıdır. Siyasi partiler birbirlerinin düşmanı değil, olsa olsa birbirinin sadece rakipleridir. Hepimiz daha iyinin, güzelin mücadelesini vermek için çalışıyoruz. Bu yüzden seçim meydanlarına çıkarken sözlerime bir çağrı ile başlamak istiyorum, ilk çağrımız şudur, bu süreçte herkes özellikle de parti liderleri, özellikle de devletin başında bulunan arkadaşlarımız üsluplarına çok dikkat etmek mecburiyetindeler. Birbirimizi insafsızca suçlamak yerine problemlerimizi sıralayıp, çözüm için projelerimizi anlatmalıyız. Bu ülke için en büyük tehlike kutuplaşmadır. Oy devşirmek için toplumu germek, seçimi savaş gibi görmek, hemen her konuda ülkeyi birbirinden ayıracak üsluplara tevessül etmek bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür" diye konuştu.

"KİŞİLERİN DEĞİL SİSTEMİN ALTERNATİFİYİZ"

Saadet Partisinin prensiplerini anlatan Karamollaoğlu, "İktidarı değil, bozulan düzeni değiştirmek için uğraşıyoruz. Sistem aynı şekilde devam ettikten sonra A partisi gelmiş, B partisi gitmiş, hiçbir anlam taşımaz. Kişilerin değil sistemin alternatifiyiz. Herkes bilsin ki, bu süreci de kişiler, partiler üzerinden değil, ilkeler üzerinden yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

saadet1

"5 YYE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ, 5 A'DAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ"

"Biz dün söylediğimizi hiç yokmuş gibi addedip onun tam tersini icraata hiçbir zaman koymayız. Biz sözümüzün eriyiz" açıklamasında bulunan Karamollaoğlu, bunları söylerken kimseyi kırmak ve küçük düşürmek niyetinde olmadıklarının da altını çizdi. Karamollaoğlu, "5 Y’ye asla izin vermeyeceğiz, 5 A’dan da asla vazgeçmeyeceğiz. Söz veriyorum, bizim yönetimimizde yolsuzluğa, yandaşlığa, yalakalığa, yasağa ve yağmaya hiçbir zaman yer olmayacaktır. Biz garip gurebanın hakkını yetim hakkı korur gibi koruyacağız, ihalelerden şeffaf, denetlemede son derece titiz olacağız. Çevremizde yalakaların öbekleşmesine asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

OHAL’i de eleştiren Karamollaoğlu, "İktidara geldiğimizde ilk alacağımız kararlardan birisi OHAL düzeninin kaldırılması olacaktır. Şiddete başvurmadığı müddetçe hiçbir fikrin ve düşüncenin yasaklanması yoluna gitmeyeceğiz. 5 A’dan ne kastettiğimizi de arz etmek istiyorum, akıl hakkın insana bahşettiği en büyük nimettir. Kamil akıl bir iyin sonunu görmek demektir. Akıl ile hareket etmezseniz ‘15 günde Şam’da namaz kılacağız’ derken, sonra 15 yılda işin içinden çıkamazsınız. Türkiye’yi tek akıl ile değil, ortak akıl ile yönetme yoluna gideceğiz. Bu istişare demektir. İkincisi adalettir. Bir kararname ile onbinlerce garibanı işinden, evinden eden, arkası olanı görmezden gelen bir anlayışa son vereceğiz. Hakim teminatını mutlaka tesis edeceğiz. Hakimin adil karar verebilmesi için elinde bir teminatı yok. Mahkeme kürsüsünde derdest edilen hakimler var. Onu gördükten sonra arkasından gelenin dürüstçe karar vermesini beklemek herhalde saflık olur. En önem verdiğimiz konulardan birisi de ahlaktır. Ahlak bir toplumun mayasıdır. Ahlak ve maneviyat olmadan bir ülke kalkınamaz. Yönetimde, siyasette ahlakı mutlaka hakim kılacağız. Ardından da adanmışlık ve asalet gelir. Adanmışlık ve asalet nedir, görmek isteyen varsa işte bu tabloya baksın" açıklamasında bulundu.

saadety

TEMEL KARAMOLLAOĞLU KİMDİR?

Temel Karamollaoğlu (D. 1941, Kahramanmaraş). Türk siyasetçi. 16, 20 ve 21. dönemlerde milletvekilliği, 1989-1995 yılları arasında Sivas Belediye Başkanlığı, özel sektörde ve kamu kesiminde üst düzey yöneticilik yaptı. Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinde bürokraside ve siyaset dünyasında aktif olarak çalıştı; 1971 muhtırasını, 1980 askeri darbesini ve 1997 post-modern darbe dönemini yaşadı. Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi yönetimlerinde bulundu. 1968 yılından vefatına kadar 45 yıl Necmettin Erbakan’ın yakın çalışma ekibinde yer aldı. Türkiye’nin güçlü ve bağımsız bir ülke olması için maddi ve manevi kalkınmanın bir arada yürütülmesi gerektiğini savunan Karamollaoğlu, 30 Ekim 2016 tarihinde Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi. Aslen Sivas’lı olan Temel Karamollaoğlu, babasının öğretmenlik yaptığı Kahramanmaraş’ta 7 Haziran 1941 yılında doğdu. Kayseri Lisesi’nden 1959 yılında mezun oldu. 1960 yılında Sümerbank bursuyla İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Tekstil Teknoloji bölümünden 1964 yılında mezun oldu. 1967 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. Üniversite yıllarında İngiltere Türk Talebe Birliği Başkanlığı yaptı ve Müslüman toplulukların sosyal faaliyetlerine aktif olarak katıldı ve FOSİS’te İngiltere Müslüman Talebe Cemiyetleri Federasyonunda yöneticilik yaptı.

1967 yılında Türkiye'ye döndü. Kısa süreli olarak Sümerbank’ta ve 1967–1972 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatında Tekstil Sektör Uzmanı olarak görev yaptı. 1973 yılında askerliğini tamamladıktan sonra Altınyıldız’da yöneticilik yaptı. 1975–1977 yıllarında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında önce Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü bilahare Yaygın Sanayiden Sorumlu Müsteşar Muavini olarak görev yaptı. Bu dönemde sanayinin gelişmesini ve Türkiye sathına yayılmasını hedefleyen önemli çalışmalar yaptı. Türkiye’deki tüm yatırımlarını/ kapasite, teknoloji ve konumu itibari ile yönlendirilerek teşvikini yapan Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğünde İstanbul’un nüfusunun artmaması ve yatırımların Anadolu’ya yayılması hususunda çaba gösterdi. Yaygın Sanayi Koordinatörlüğü döneminde, Anadolu’da Organize Sanayi Siteleri ve Küçük Sanayi Sitelerinin kurulması çalışmalarının hızlandırılmasında önemli rol oynadı. Bu dönemde Türkiye’nin her ilinde özel sektör eliyle veya devlet öncülüğünde yüzlerce yatırımlar yapıldı.

DPT’de görev yaptığı dönemde, uluslararası alandaki çalışmalara katıldı. Bu dönemde Türkiye, İran ve Pakistan arasında kurulan ülke sanayilerinin koordine edilmesi için RCD (Bölgesel Kalkınma İşbirliği) çalışmalarında görev aldı. 1969 yılında ESAM’ın kurucuları arasında yer aldı. Bu yıldan itibaren kesintisiz olarak ESAM faaliyetlerine iştirak etti, birçok dönemde yönetimde görev aldı.

saadet2

Bu yıllarda Türkiye’nin maneviyat önderlerinden Mehmet Zahid Kotku’yu ve siyasette devrim mahiyetinde yeni bir hamle başlatan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’la tanıştı. Bu iki şahsiyet, sonraki hayatının şekillenmesinde etkili oldu. 1977 yılında aktif siyasi hayata başladı. Millî Selamet Partisi'nden Sivas Milletvekili seçildi. 1978’de Parti Genel Kurulu Üyeliğine seçildi. Parlamento çalışmalarında KİT Komisyonu Üyeliği yaptı ve DPT’de başlattığı sanayileşme çalışmalarının takipçisi oldu. KİT Komisyonunda “Uçak Sanayi Alt Komisyonu” Başkanlığını üstlendi. Milletvekilliği döneminde Türkiye’yi üç yıl Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde temsil etti. Burada Kıbrıs ve İslam ülkeleriyle ilgili konuları aktif olarak takip etti. 1980 askeri darbesinde tutuklandı. 10 ay gözaltında tutulduktan sonra beraat etti. 1987 referandumu ile siyasi yasaklar kaldırılana kadar aktif siyasetten uzak kaldı. Bu dönemde önce özel sektörde danışmanlık yaptı, ardından beş yıl Bahariye Mensucat’ın Genel Müdürlüğü yaptı. Genel Müdürlüğü döneminde firmanın kurumsal ve fiziksel yeniden yapılanma sürecini başarıyla yönetti, rantabiliteyi artırdı. 1987 yılında referandumla birlikte siyasi hayata geri döndü ve Refah Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi. 1987 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu.

1989 ve 1994 yıllarında iki dönem Refah Partisi'nden Sivas Belediye Başkanlığına seçildi. Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Sivas’ın ekonomik, sosyal ve kültürel yönden kalkınması amacıyla çok sayıda iktisadi, sosyal ve kültürel faaliyetin organizasyonunu yaptı. Şehrin altyapı yatırımları kısa sürede tamamlandı. Sivas modern şehir planlamasında ve belediyecilikte örnek şehir haline geldi. Belediye hizmetlerinin kapsamı genişletilerek bir ekonomik kalkınma projesi hazırlandı. Belediye öncülüğünde Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Vakıf çalışmalarına, sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verildi, şehrin tarihi ve kültürel yapısına sahip çıkıldı.

Sivas Belediye’sindeki çalışmaları, Refah Partisi’nin aynı dönemdeki Van, Kahramanmaraş, Konya ve Şanlıurfa illerindeki belediye çalışmaları ile birlikte Türkiye’de belediyecilik anlayışında devrim mahiyetinde bir hamle yaptı ve Milli Görüş hareketinin iktidara gelmesinde rol oynadı. Bu dönemde belediye çalışmalarını; partizanlık yapmama, işi ehline verme, adil olma, rüşvet ve yolsuzluğa fırsat vermeme ve herkesin derdiyle dertlenme üzerine inşa etti.

1995 Genel Seçimlerinde Refah Partisinden Sivas Milletvekili olarak tekrar Meclis’e girdi. Bu dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yaptı. Türkiye’yi temsilen tüm Avrupa ülkelerine ve çok sayıda ülkeye gitti. Bu dönemde rahmetli Erbakan’ın İslam birliğinin oluşturulması, olgunlaştırılması ve D8’lerin kurulması çalışmalarına katıldı. Aynı dönemde Refah Partisi Grup Başkanvekilliğine seçildi. Bu görevini Refah Partisinin kapatılmasına kadar sürdürdü.

Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesince kapatılmasından sonra Fazilet Partisine katıldı. 1999 seçimlerinde Sivas’tan yeniden Milletvekili seçildi. Bu yasama döneminde NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği devam etti. Fazilet Partisinin 2001 tarihinde kapatılması üzerine Saadet Partisi’nin kuruluşunda yer aldı ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Erbakan’ın vefatından önce siyasi hareketin çizgisinden sapmaması için oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu’nda, oluşturulduğu tarihten itibaren üye olarak bulundu.

30 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Saadet Partisi 6. Olağan Kongresi'nde Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevine seçildi. Evli ve beş çocuk sahibidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 129 yorum
alır 3 ün 1 i ni
Temelcüm git evine son günlerini rahatça torununu severek geçir yorma kendini gülüm.
@yalcin_emrah_1984 1.TURDA 3 ĞN BİRİNİ ALIR.2. TURDA HÜLOĞLARI DESTEKELER.BUNLARIN HEPSİNİN MAYASI SALYA SÜMÜK FETÖCÜ.
Ulan %1'lik oyu var türlü türlü huyu var... Sanırsinki essaktan başkanlığa oynayacak. Kendini iyice rezil ettin be adam
@ulupatli cami derneği başkanı bike olamaz bu saatten sonra
sanki kazanacak allahim ya %0.8 oyu var 1 bile degil
@ulupatli madem bu kadar zavallı neden buraya yorum yazma zahmetinde bulunuyorsun. Çok mu korktun
madem böyle olacaktı ne dağları taşları dolaşıp millete ağız eğdiniz.
temel nettun
işte başkanlık bunu gerektirir.neyse o.aslan gibi çıktı aday oldu
@aydinnilpolat Aslan’a bak aslana... Kedi bile olamaz bu Temel, kedi hiç değilse fare yakalıyor...
@aydinnilpolat binbir türlü dalavareden sonra mı? Buna sen mecbur kaldı desen daha doğru olacaktı galiba. En başta adayım diyecekti. Sür eşşeğini Niğde'ye hesabı oldu.
@naydogdu48 Sizin partinize geçmiş olsaydı kaplan derdiniz bu adam için.
fareye rakı ıcırmisler getirin bana o aslanı demiş..
HAYALLER ABDULLAH GUL HAYATLAR TEMEL KARAMOLLAOGLU
Chp de derhal temel beyi desteklemeli ve 2 si birden tarihin tozlu sayfalarına gömülmelidir.
eyvahhh eyvahhhh rte devirecek adami aciklayacagiz demislerdi ve aciklandi..aman aman aman lider olacak mutperese bak tuhhhh lan ne guldum be
muhalefet param parça.reisler tek yürek. Allah muvaffak etsin. Ama seçim akşamı oylar çalındı yaygarası koparılacak mı koparılacak...
bir saadetli olarak oy verecem . hırsıza hayduta oy vermem. arsıza oy vermem. çok korktum gul gelecek diye. 15 yıl selam vermeyenden medet umanlar.hangi akla hizmet etti anlamadım. bundada bir hayır var. hayırlısı buymuş. Allah haklının yanında olur inşallah. bizim hayır dedigimizde şer. şer dedigimizde hayır vardır.
OY ORANI TAŞ CATLASIN YER YERINDEN OYNASIN %1,5...BELKI O KADAR BILE DEGILDIR..
@hodri.meydan1 sadece BUÇUK .........
yakışır madımak provakatörüne!...
Tam Nasrettin Hocanın heybe hikayesi
Hayırlara vesile olur inşallah
Hayırlı olsun .
Hayırlı olsun
ooo temel konti garanti başkan ????
zorla reisi başkan yapacaklar. Bahçeli büyüksün alayını ters köşe yaptın.
Haberin icinde gecen su kelimeler onemli akilli olun taniyin bilmeden yorum yapmayin ulkemize yazik etmeyin ""Türkiye’de belediyecilik anlayışında devrim mahiyetinde bir hamle yaptı ve Milli Görüş hareketinin iktidara gelmesinde rol oynadı. Bu dönemde belediye çalışmalarını; partizanlık yapmama, işi ehline verme, adil olma, rüşvet ve yolsuzluğa fırsat vermeme ve herkesin derdiyle dertlenme üzerine inşa etti.
sanki hesap reisin oyunu bir nebze azalrırmı acaba diye umutlanan şer odakları planı diye düşünüyorum.... Allah yardımcımız olsun inşaallah, bu asil millet 15 Temmuz misali bu oyunları da bozacak inşaallah....
boyunun ölçüsünü almayan sen kalmıştın gelde gör
ırakta suriyede yanarak ölen bebeklerin acisi kadar adil ol siyonistlere ve bopculara...
tek tek değil topunuz bir olun yumuşaklar..!
saadet partili olmasamda adamin gecmisi oldukca iyi fakat secilme sansi az benim uzuldugum okumadan adamin bugune kadar yaptiklarini gormeden agir hakaret edilmesi iktidarla bir olsaydi yorumlar farkli olurdu eminim
Siz daha Birleşip aday çikartamadiniz bu ülkeyi nasil yöneteceksiniz rezil ettiniz kendinizi
Haydi bakalım, boyunun ölçüsünü al da görelim Temel efendi...
aslında olması gereken buyduda bunlarınki hep menfaat üzerine olması sebebiyle şimdiki durum şudur çatı aday çıkarılamaz maklube vazgeçmediğinden herkes ilkturda kendi g.başkanı aday olur (keMal hariç çünkü o genel başkanlığın ne anlama geldiğinide henüz çözememiştir) yani amaç ilkturda rakip çoğalsın iş ikinci tura kalsın ikinci turdada başkan yardımcılığı karşılığı tek adayı desteklemek velhasıl bunlar işi sulandırmaktan başka birşey bilmiyorlar vesselam
hocam öldü. saaadet kanalizasyona düştü
AKPli troller saldırıya geçmiş yine.
Şu Saadet’in Temel’i ve İp’in Fadime’sine büyük umutlar bağlanmış üst akıl tarafından. Binde 1 oyu olan Temeli ve daha binde kaç alacağı belli olmayan Fadimeyi cilalı İbodan daha çok cilaladılar nitekim. Sivas Belediyesinde Sanayi Sitesi yapmışmış.... Hadi ordan... İstanbul Belediyesine geldiğinde İstanbul neydi ne oldu onu da yaz editör Ak Partinin adayını Erdoğan’ı anlatacağın zaman.
HAYIRLI OLSUN VATANA MİLLETE.
En başta böyle olmaliydi zaten. Saadeti temsil edecek bir aday. Son zamanlardaki temel beye olan ilgi ve iltifat oya dönüşebilir.
Komikkkk
Senden zaten bu memlekete de millete bir hayır olmaz uğur Dündar sana oy versin hadi anam hadi canım
Cesur yürek. Akapeliler hakir gördüğünüz adam sizin dilsiz şeytan olduğunuz yerde hiç korkmadan hakikatı konuşandır. sıfırlanamayan paraların savunucuları sizi ahirette görücez...
BU CANLI HAÇLININ İÇİMİZDEKİ MAŞASIDIR. ABD AB FETOŞUN ADAMIDIR. BU CANLI RAHMETLİ ERBAKAN HOCANIN PARTİSİNİ HAÇLI PARTİSİ HALİNE GETİRDİ. ÜLKEMDEKİ OYUNUN BÜYÜKLÜĞÜNE BAK. TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN MİLLETİNİN HAKKI BU HAÇLININ MAŞALARINA HARAMOLSUN. ALLAH C.C TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ MİLLETİNİ TÜRK POLİSİNİ ASKERİNİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMI SAYIN BAHÇELİYİ SAYIN BAŞBAKANIMI KORUSUN GÜCÜMÜZE GÜÇ KATSIN.
@efekan0848 hadi ordan Yalın ayak. 15 senedir Bop un kucağındayken sesin çıkmıyorda...
Hayırlı Olsun. Reyim Rahmetli Erbakanın ideolojisini yürüten Temel beyedir.
VALLAHİ EN GÜZELİNİ YAPMIŞ BENCE
Diğer Haberler