Usta gazeteciden bomba kulis: CHP'nin cumhurbaşkanı adayı belli oldu

Ankara'nın en isabetli kulis bilgilerine imza atan gazeteci Serpil Çevikcan, CHP'nin 4 Mayıs cuma günü açıklayacağını duyurduğu cumhurbaşkanı adayıyla ilgili çok ilginç bir bilgi verdi.

Usta gazeteciden bomba kulis: CHP'nin cumhurbaşkanı adayı belli oldu

CHP, merakla beklenen cumhurbaşkanı adayını 4 Mayıs cuma günü açıklayacağını duyurmuştu. CHP'nin adayları arasında bugüne kadar Muharrem İnce, Yılmaz Büyükerşen, İlhan Kesici gibi isimler ön plana çıkmıştı.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN İSMİ ÖNE ÇIKTI

Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, bomba bir kulis bilgisini paylaştı. NTV'de katıldığı canlı yayında konuşan Çevikcan, CHP'nin adayları arasında Yılmaz Büyükerşen isminin ön plana çıktığını söyledi.

"BELEDİYE İŞLERİNDEN ELİNİ ÇEKTİ"

Çevikcan, CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen'in, son günlerde odasını topladığını, belediyedeki işlerini kurduğu bir özel ekibe devrettiğini ve kendisine çekirdek bir kadro kurarak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisiyle birlikte izleyeceği yolu belirlemeye çalıştığını da söyledi.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN KİMDİR?

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra akademisyen ve sanatçı olan Yılmaz Büyükerşen, 8 Kasım 1937 tarihinde Eskişehir'de doğdu.

Kanal D'nin kurucularından ve Anadolu Üniversite'sinin eski rektörü Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversite'sinin eski rektörüdür.

Ayhan Şahenk Vakfı'nda yönetim kurulu üyesi olan Yılmaz Büyükerşen, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde bitirdi.

1962 tarihinde, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk mezunlarından olmasının ardından tarihler 1972’yi gösterdiğinde, mezun olduğu bu akademinin başkanlık görevine layık görüldü.

Doktora eğitimini ise 1966 tarihinde bitirdikten sonra sırasıyla, 1968 yılında doçent 1973 yılında profesör oldu.
Dünyada tek olan açık öğretim fakültesinin kurulmasına da öncülük eden Yılmaz Büyükerşen, evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı unvanıyla, bugün pek çoğu Türkiye’nin diğer kentlerine örnek proje olarak gösterilen, büyük ölçekli projeler hazırlamış ve Eskişehir'de uygulamıştır.

Sanata olan büyük ilgisi ve bu alandaki kabiliyetiyle tanınan Yılmaz Büyükerşen, Kendi adını taşıyan Türkiye'nin ilk balmumu heykel müzesini 19 Mayıs 2013 tarihinde açmıştır.

Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün birebir boyutlardaki balmumu heykeli yapan Büyükerşen, resim ve heykel gibi güzel sanatlara yatkınlığını rektörlüğü döneminde üniversitelere açtığı bölümler ve özel yaşamında da özellikle yaptığı balmumu heykellerde göstermiştir.
Siyasetçi kimliğinin yanı sıra sanatçı kimliğiyle de kendini gösteren Yılmaz Büyükerşen, bu alanda faaliyetler ortaya koyarak, 2 dönem boyunca Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığı görevini icra etmiştir.

1982 tarihinde Anadolu Üniversitesi rektörlüğü görevini yürütmeye başlayan Yılmaz Büyükerşen 1987 tarihinde aynı göreve tekrar geri atanmıştır.

Siyaset hayatına ise 1999 tarihinde atılan Yılmaz Büyükerşen, 18 Nisan 1999 Seçimleri'nde Demokratik Sol Parti'den Eskişehir Belediye Başkanlığı için aday olmuş ve oyların %44'ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yine aynı partiden aday olan Büyükerşen, oylarını %45'e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi.

2009 yerel seçimlerinde DSP'den tekrar aday olarak %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi ve 2011 yılında partisinden istifa ederek CHP'ye katıldı. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP'nin adayı olarak seçimlere katılan Büyükerşen, %45 oy alarak 4. kez aynı göreve seçildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Tayyip Erdoğan'ın Alternatifi yok şu anda. Zaten tek güç olma ve kalma başarıları çok gelişmiş. Anca kendi bırakırsa diğerlerine umut doğar. Ben inanmıyorum başarabileceklerine. Onun hakkında ileri geri konuşan reklamını yapar. İyi konuşanda ona dahil olur. İşin Ustası, halkın Tercihi. Güven tazeleyip, işine bakacak. Kızanlar kızdıkları ile kalırlar. Putin gibi: Alternatifi yok!
Günlerdir başkan adayını bile belirlemekten acizler mi yönetecekmiş bu ülkeyi
desenize rte yine başkan
Uğur DÜNDAR gibi duayen bir isim varken Yılmaz Büyükerşeni aday göstermek pek mantıklı gelmiyor bana Yani Popülüretisi daha çok olan Cumhurbaşkanı adayı gösterilmelidir Tamam Büyükerşen kalite ve önem verdiğimiz bir chp li ama popülüretesi daha iyi olanlar var bence
chpde en güçlü isim muharrem ince ama aday göstermeyecekler çünkü grurularına yediremiyorlar bu kemal kılıçdaroğlu iyice devlet bahçeli olayına döndü.. chp'nin mhp ile aynı duruma düşmemesi için bir silkelenmesi lazım
Bula bula 81 yaşındaki adamı mı buldunuz? Büyükerşen değerli bir insan ama çok yaşlı.
olabileceğin en iyisi. en başta dürüst. ve üniversite mezunu olduğu kesin:)
RTE nin çıldıracağı aday Büyükerşen mi? Hepiniz çıldırmış olmalısınız :)
NİHAYETT ŞİMDİ OYIUMM CHP YE
EN SEVILEN ADAMM
Yılmaz Büyükerşen Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli isimlerden birisi. yaptıkları yapacaklarının temitıdır. sorumluluk alıp üstesinden geleceğine inanıyorum.
EN BASARILI LİDERR
SÜPERR OLURRR
Muharrem incede hiç ayık gezmiyor ne hayır gelir
yazık çok yazık.
Aday kim olursa olsun çamur depoları ağzına kadar çamurla doldurulmuş bekliyor;hain,deist, kafir, zındık, hırsız, fetöcü, darbe sever, gerisini siz doldurun...
81 yaşında Reisi Cumhur adayı. La Havle
Muharrem inceyi istiyoruz
çok yaşlı ,akşener 2 aday olur rte ve akşener arasında yarış olur
Chp neden kılıçtaroğlunu aday gösteremiyo çok basit aslında cumhurbaşkanı adayı olursa asla kazanamayacağını biliyor bu durumda vekillik yapma şansı da kalmıyor işte bu yüzden aday olmuyor hem kendine hem partisine hem ittifaka hemde seömenine güvenmiyor
ilhan kesici olursa biraz umut doğar. yoksa çok zor.
Diğer Haberler