HABER

Araştırmacılar dünyanın ilk pilsiz cep telefonunu yaptılar

Washington Ünivesitesi'ndeki araştırmacılar pil kullanmadan çalışan bir cep telefonu üretmeyi başardılar. Telefon radyo dalgalarını kullanarak enerji elde ediyor. Telefonun mikrofonundan ve hoparlöründen ufak titreşimleri yakalayan, gelen, giden sinyalleri şifreleyen bir yöntem ortaya çıkaran uzmanların geliştirdiği bu yeni telefonda bir telsizde olduğu gibi konuşurken ve dinlerken bir düğmeye basmak gerekiyor.

Araştırmacılar dünyanın ilk pilsiz cep telefonunu yaptılar

Telefonun özelliği, öncelikle neredeyse hiç güç tüketmemesi, yani güç tüketimini azaltma konusunda da önemli bir adım atan araştırmacılar, gereken enerjiyi de çevredeki ışık ve radyo dalgalarından elde ederek, problemi çözmüşler.

BİNLERCE KAT DÜŞÜK ENERJİ GEREKİYOR

Standart telefonların en çok güç harcadığı noktalardan birisi analog sesi, dijital hâle getirmek. Araştırmacıların bir makale yayımlayarak tanıttıkları buluş, bu süreci gerçekleştirmiyor. Bunun sebebi de, gereken enerjinin çevreden elde edilememesi.

Bugün kullandığımız bir akıllı telefon, ekran, kablosuz erişim, güçlü işlemci ve depolama birimi gibi birçok özellik sebebiyle anlık olarak 2 ile 6 Watt arasında enerji tüketirken, bu telefon birkaç mikroWatt kullanıyor. Yani enerji gereksinimi binlerce kat düşük.

BAS KONUŞ SİSTEMİYLE TELSİZE DAHA YAKIN

Peki sesi dijital yapmadan nasıl iletiyorlar? Bu cihazı hâlihazırda elde olan teknikleri birleştirmekten farklı yapan da bu kısmı; telefonun mikrofonundan ve hoparlöründen ufak titreşimleri yakalayan, gelen, giden sinyalleri şifreleyen bir yöntem ortaya çıkartmışlar. Ancak bu telefonun aynı anda ses alıp vermesini önlüyor. Dolayısıyla, bir telsizde olduğu gibi konuşurken ve dinlerken bir düğmeye basmak gerekiyor. Bu anlamda, cihaz telsize daha yakın.

Özel bir baz istasyonundan gönderilen radyo frekanslarını kullanan cihaz, bunu içindeki ufak bir güneş hücresiyle gerçekleştiriyor. Yani bu telefonun yaygınlaşması için baz istasyonlarına ve kablosuz yönlendiricilere bu sistemin kurulması gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Adamlar nelerle uğraşıyor ya.. Dün akşam Discovey Science takıldım.. 'GELECEĞİN DÜNYASI' diye bir belgesel vardı... Vay anam vay dedim...
Eski telefon hatları da böyleydi. Sadece kablodan gelen titreşimleri bize yansıtırdı ve çalardı. Pek değişik bir yenilik değil. Sadece havadaki titreşimi yakalamışlar. Bunlardan video veya oyun oynanmaz gençler
@ustaaaaaaaaa yapsaydın madem. Önemli olan geliştirebilmek emeğe saygı.
NİYE LEDLİ EKMEK DOLABI YOK
şimdi 10 yaşındaki çocuk bile hareketsizlikten yağ tulumuna döndü..
Şimdi bu yapılana istinaden oruçluyken şortla denize girsem oruç bozulur mu biz daha burdayız
Diğer Haberler