HABER

Facebook webcam'den sizi mi izliyor?

Facebook'un aldığı yeni patent ile insanların duygularını öğrenmek amacıyla izinsiz olarak webcam'lere erişim sağlayıp kullanıcıları izleyebileceği iddia edildi. Gelişmenin ardından Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, geçtiğimiz sene webcam'in bantlanması yönündeki önerileri yeniden gündeme getirirken, Facebook'un bu hizmeti kullanıma sunup sunmadığına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Facebook webcam'den sizi mi izliyor?

CBInsight'a göre Facebook 2015 yılında insan duygularını anlayabilen bir patent aldı. Yine iddiaya göre, söz konusu patent sayesinde yüz tanıma algoritması telefonlarınön kamerayı kullanarak kullanıcıların yüzünü algılıyor ve duygularını tahmin etmeye çalışıyor.

Bu patent, Facebook'taki bir içeriği gördüğünüzde sizden habersiz ön kameranızdan yardım alacak ve yüz ifadenizi kontrol ederek duygunuzu analiz edecek. Böylelikle hangi içerikte ne tür tepkiler oluştuğu anlaşılacak. Örneğin, bir arkadaşın payalaştığı fotoğrafa gülümsüyorsanız, algoritma haber kaynağınızda arkadaşınızın o tarz resimlerine benzer daha fazla içerik üretecek.

Bu haberin ardından Facebok'un kurucusu Mark Zuckerberg'in geçtiğimiz yıl webcam'ini bantlamasını yenidnen gündeme getirdi. Zuckerberg'in geçtiğimiz yıl paylaştıüı bir fotoğrafta webcam üzerine bant taktığı görülmüştü.

Facebook'un bu hizmeti kullanıma sunup sunmadığına dair resmi bir açıklama yok.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
ya millet ne kadar cahil. feysbuk bizi kameradan izliyor. stres çarkının içinde takip cihazı var. saçma sapan şeyler. 70 milyon kişi cep telefonu kullanıyor. araba kullanıyor. bunların bir tanesi bile yerli üretim değil. isteseler her saniyemizi kaydederler. stres çarkının içine takip cihazı koyma nedir. bu kadar da saçma sapan şeylere inanmamak gerek. feysbuk kameradan evinde oturup oyun oynayan çocukları, güne giden teyzeleri izleyip ne yapacak. izlerse tübitak gibi yerleri izler. onlar da zaten türkiye de durmuyor. abd ye göç ediyorlar.
facebook google microsoft hepsi bizi ziliyor hemde neler yaptıgımıza kadar artık ne yediginize ne sıctıgınıza kadar her seyi biliyorlar bunlardan korkan teknolojiden uzak dursun yada yerli işletim sistemine sahip cıksın
Zaten izliyor bunu gundeme getirende fbi da calisan bi adamdi. suan rusyaya sigindi hatta filmi yapildi. Bizleride sosyal medya bagimlisi yaptilarki aptal bir millet olalim diye. facebook u yapanda bir yahudidir.
hızlı ve öfkeli filminde tanrının gözü uygulaması vardı cep telefonu kameralarına erişim ile yer ve suçlu tespiti yapılıyordu bunların hepsi olan ve olacak şeyler
buna önceden inanmıyordum ta ki 1 ay öncesine kadar bilgisayarımda özel aile fotoğraflarım benden izinsiz alınarak albüm oluşturulmuş, microsoft birde bana bildirim atarak bunu haber verdi sadece buda değil izinsiz olarak windows 10 yüklemesi yapıldı internetim öyle yavaştıki sebebi buymuş
Diğer Haberler