Güneş'te 1 haftada 4 büyük patlama meydana geldi

Rusya Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, önceki gün saat 19.00’da Güneş’te yeni bir patlama geldi. Bu patlama, Güneş’te saptanan dördüncü patlama oldu. Güneş’teki ilk patlamalar geçen hafta pazartesi günü tespit edildi. Çarşamba günü de Güneş'te 12 yıldır yaşanan en şiddetli patlamanın meydana geldiği aktarılmıştı.

Rusya Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Güneş’te radyasyon gücüne bağlı sınıflamada en yüksek seviye olan X seviyesinde yeni bir patlama meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada, bu patlamanın son günlerde Güneş’te yaşanan dördüncü şiddetli patlama olduğu kaydedildi.

İLK PATLAMA PAZARTESİ GÜNÜ TESPİT EDİLDİ

Güneş’teki ilk patlamalar geçen hafta pazartesi günü tespit edildi ve bilim insanları M seviyesinde beş patlamanın meydana geldiğini saptadı. Çarşamba günü de 12 yıldır yaşanan en şiddetli patlamanın meydana geldiği aktarıldı. Bu patlamanın seviyesi, X9.3 olarak gösterildi.

7 ve 8 Eylülde X seviyesinde iki patlama daha gerçekleşti. Rusya Bilimler Akademisi’nin Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden Aleksey Struminskiy, ilk patlama sırasında Güneş’in yüzeyinde bilimcilerin ‘güneş depremi’ olarak adlandırdığı sismik dalgaların yayıldığını söyledi.

Rus uzman, bu tür patlamaların neden olduğu manyetik fırtınaların insan sağlığına herhangi bir zarar vermediğini, patlamanın gücüne rağmen Dünya’nın yörüngesindeki uyduların ve telsiz haberleşmelerin bu patlamadan çok fazla etkilenmeyeceğini vurguladı. (Sputnik)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
bizimkilerde organik hoşafın faydalarını açıkladı
Güneşe ne oluyor, doğum sancısı mı yaşıyor. Allah yeni bir dünya mı yaratıyor.
O işler insan hafızasının alamayacağı kadar büyük işler RABBİM hayır eyleye AMİNNNN
adamlar nelerle uğraşıyor biz nelerle ya
bizde küçükken torpil patlatıyoduk ne var yani :)
dünya düzdür. bi de 5ten büyük.
Diğer Haberler