Ortaöğretim kayıtları elektronik ortamda

Ankara (AA)- 2007-2008 öğretim yılında, büyükşehir statüsündeki 16 ilde, sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları elektronik ortamda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "Sınavsız Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Elektronik Ortamda Öğrenci Kaydı" konulu bir genelge yayınladı. Bakanlık, İlköğretim okulları için başlatılan "kayıtların elektronik ortamdan yapılması" uygulamasını şimdi de sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumları için uygulayacak.

2007-2008 öğretim yılında büyükşehir statüsündeki 16 ilde, sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları, e-kayıt projesi çerçevesinde elektronik ortamda yapılacak. Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı genel liseler, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı meslek liseleri, çok programlı liseler, mesleki ve teknik eğitim merkezleri yer alıyor.

Bu uygulamada, öğrencilerin, velilerinin ikamet adreslerine en yakın ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesi esas alınıyor. Bakanlık bu uygulamayla, ortaöğretim kurumlarının eğitim ve öğretim kalitesinin yükseltilmesi, okul kayıt belgesinin ve öğrenci kontenjan tespitlerinin daha sağlıklı yapılması, veli ve öğrencilerin kendi semtlerindeki okulları benimsemesi, ulaşımda zaman tasarrufunun sağlanması ve öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere daha fazla zaman ayrılması amaçlıyor.

"16 ille sınırlı tutulacak"

İlçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri, veli ve öğrenciler, Elektronik ortamda yapılaca kayıt başvurularıyla ilgili bilgiyi, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanacak "e-kayıt modülü' üzerinden öğrenebilecekler. Buna göre kayıt işlemleri ile ilgili olarak uygulama büyükşehir statüsündeki 16 ilin metropol ilçeleri ile sınırlı tutulacak. 16 il arasında Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun yer alıyor.

İş ve işlemleri yürütmek üzere "Öğrenci Yerleştirme Komisyonları" kurulacak. Öğrenci Yerleştirme Komisyonları okulların kayıt bölgeleri ile öğrenci kontenjanlarını ilgili okul müdürlükleri ile koordineli olarak belirleyerek ortaöğretim kurumu müdürlüklerine duyurusunu yapacak.Okullar, http://e-okul.meb.gov.tr adresinden komisyonca belirlenen kontenjanlarını programa kaydedecekler.

"Diploma fotokopisi ve nüfus cüzdanı istenecek"
Aday kayıtları genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 01-31 Ağustos 2007 tarihleri arasında yapılacak. Aday kaydı yapılırken, okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin ikamet durumlarını T.C numarası ile http://tuik.gov.tr esas alarak tespit edecekler. Veliler aday kaydı yaptırmak üzere okula öğrencinin ilköğretim diplomasının fotokopisini ve nüfus cüzdanını götürecekler.

Genel liselere aday kayıt işlemleri genel lise müdürlüklerine, meslek lisesi aday kayıt işlemleri meslek lisesi müdürlüklerince yapılacak.Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içerisinde ise kaydı yapılacak.

Meslek liseleri kayıtlarında bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak. Adaylar, hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacaklar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler