WhatsApp, Twitter ve Facebook kullananlara kötü haber

ABD’nin bilgi depolama cihazları ile dünya üzerinde kullanılan tüm iletişim kanallarını takip edeceği; WhatsApp, Twitter ve Facebook verilerini kaydedeceği iddia edildi. Henüz teyit edilmeyen iddia tartışmaları da beraberinde getirdi.

WhatsApp, Twitter ve Facebook kullananlara kötü haber

Amerika’da ortaya atılan bir iddia tüm dünyanın merak konusu olurken, tartışmaları da beraberinde getirdi. Henüz teyit edilemeyen iddiaya göre Amerika Birleşik Devleti, bugünden itibaren tüm dünyada yeni iletişim kurallarını yürürlüğe sokacak.

Milliyet'ten Ahmet Hamdi Atay'ın haberine göre; Yeni uygulama sayesinde WhatsApp, Twitter, Facebook ve diğer iletişim kanalları ile bu kanallar üzerinden yapılacak tüm konuşmalar ABD tarafından kaydedilecek. Amerikan hükümetinin bu kapsamda tüm Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri hükümetleri ile bir anlaşmaya vardığı, ABD’deki bilgi depolama cihazları ile dünya üzerinde yapılacak tüm telefon görüşmeleri ve WhatsApp üzerinden mesaj ve aramaların kaydedileceği, Twitter’ın da denetleneceği öne sürüldü.

Ayrıca bugünden itibaren ABD tarafından Facebook verilerinin kontrol edileceği, özel uygulamalar ile tüm medya ve sosyal forumların izleneceği de iddialar arasında. Söz konusu uygulamanın terörle mücadele kapsamında yürürlüğe gireceği iddiası gündeme getirilirken, kişisel verilerin kayıt altına alınmasının ise tartışmalara yol açtığı belirtildi.

Konuyla ilgili Milliyet’e açıklama yapan Havelsan Genel Müdürü ve Bilgi Güvenliği Daire Başkanı Ahmet Hamdi Atay, söz konusu iddiaların henüz teyit edilmediğini belirterek şunları kaydetti: “Bu duyum Amerika’daki bir vatandaşımız tarafından bize de iletildi. Ancak henüz iddiaları teyit edebilmiş değiliz. Söz konusu yeni iletişim planı Amerika tarafından uygulanırsa, diğer tüm ülkelerdeki sosyal medya ve özel mesajlaşmalar kayıt altında tutulacak. Halihazırda herkesin bildiği sosyal medya uygulamaları ve WhatsApp yazışmaları ABD’da bulunan server’lar tarafından kaydediliyor. ABD’liler teorik olarak zaten bu teknik alt yapıya sahipler. Ancak insanların gizli ve özel yazışmalarının takip edilerek ifşa edilmesi konusunda yorum yapmak erken olur. ABD’lilerin ellerinde geçmişe ait yazışma veya mesajların dökümü bulunuyor. Ülkeler, kendi güvenlik duvarları ve milli yazımlarını üretmedikleri sürece bu gibi durumlarla karşılaşacaklardır. Milli yazılım ve mesaj sistemleri üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yüzde yüz milli server’lar ve milli bilişim sistemlerini üretmeyi amaçlıyoruz. Şu an Facebook, Twitter, WhatsApp gibi uygulamaların bilgi depoları ABD’de olduğundan bu mecralardaki yazışma ve konuşmaları kayıt altına alabiliyorlar.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
büyük şokkkkkkk mynett...şok oldukkk
ptt messenger a hazırlık başladı galiba..
YOKMUYDU ŞİMDİYE KADAR :) EN AZ 10 SENE OLMUŞTUR VE HALA YENİ CİHAZLARLA DEVAM EDİYOR.
sanki gözetlenmiyor muydu da :))) yeni yapacaklar gibi bahsediliyor :)))
Bu adam ne sayıklıyor ya .Lannnn zaten facebook verileri sızdırdı diye ifade veriyolar. Allahın bunağı turup mısın turpmusun trump mısın nesin zaten yapmadığınız şeymi ahmakkkk
Anayasayı v.s. tanımayanları sizde tanımayın. kapatın gitsin. adam sizin verilerden dünya para kazanacak dev aynası olacak birde kalkıp suçlu suçsuz ayrımı yapmadan her çeşit verilerinizi inceleyecek ve sağa sola sizden habersiz istediklerini yapacaklar he ,yasaları kaldıralım o zaman gitsin ..
Yüzde yüz mili mühendis MELİH ABDULHAYOĞLU ve milli siber güvenlik yazılımı COMODO. Ama bizde miliyetçiler ayklar altına alındığı için adam gelip ülkesini siber saldırılardan vs koruyamıyor izin verilmiyor. Mynet bu haberi onaylayınız milli olunuz!
Sanki şimdiye kadar yapmıyordu...
Ya arkadaş bunda ne var ki. adamlar yapıyor zaten. Bizimkiler yapıyor mu. Darbeden çok önce AKP Konya'da veri merkezi kurmadı mı bunun için. Kurdukları merkezde tüm sosyal medya yazışmalarını kaydediyor. Birçok FETE'den tutuklananlara silinmiş facebook/twitter kayıtlarını önüne koymadılar mı. Neymiş İşte şu sayfayı beğenmişsin vs. vs. Sanki AKP sütten çıkmış ak kaşık mı.
Günaydın ..Garajında sıkıntıdan facebook diye bir şey icad etti diye millete sallayanlar.Einstein'mısın mübarek,ne icad ediyosun.Arkasında derin devlet olmadan facebookmu kurulur.Herkes biliyo zaten,bu platformların bilgi topladığını.Saat indirsen hemen fotolarına erişim izni istiyor.Babasının hayrına değil bizi fişlemek için..
alahala bu yeni bişey değilki, iletişimin geliştirildiğinden beri uygulama var, iletişimde internet ve başka cıhazlar yazdığın, çizdiğin herşey kayıtaldınd olduğunu bilinir, hata ve hata özelikle avrupa ülkelerinde osurunun tipi kokusu osuruş mekanı beli.
bu haberi yapan gerçek nedri bilen birisimi yoksa iş olsun diye mi yazıyım iyi oku my net yüz taraması kimlik son resim istemesi cıplak foto istemesi birde nerdesin uygulaması ile tespit edilen yerler kime lazım bunlar abd denen insanlığın düşmanı millet diyeceğim millet değil oranın sahibi kızılderililer istihbaharat organı bütün sosyal paylaşım siteleri biraz ses çıktı diye yapılan göstermelik olaylar şimdi googlenin harita sistemiyle facenin topladığı verileri birleştir evinde seni kütü bulur kim bakacak buna devletimiz milletin güvenlği sağlıyacakları birimlerin
Diğer Haberler