HABER
TEKNOLOJİ HABERLERİ

Windows 9 şimdiden hazır mı?

Microsoft’un “Windows Blue” adıyla bilinen yeni işletim sistemini test etmeye başladığı söyleniyor. Peki bu başka bir stratejinin habercisi mi?

Microsoft uzun süredir beklenen ve özellikle dokunmatik uyumlu metro arayüzü ile dikkat çeken Windows 8′i kullanıcılara kısa bir süre önce sundu. Genel olarak bakıldığında Windows 8′deki PC kullanıcılarına yönelik tek yeniliğin metro arayüzü olduğu düşünülebilir. Fakat ARM işlemcilerle uyumlu Windows RT sürümü ve dokunmatik ekranlarla çok daha iyi uyumluluk gözden kaçırılmaması gereken yenilikler. Üstelik Windows 8 ile birlikte Microsoft yeni bir dönemin kapılarını açmış da olabilir.

Windows 8′in piyasaya çıkmasının ardından ortaya “Windows Blue” söylentiler atılmıştı. Bazıları bunun Windows 8 için hazırlanan bir güncellemenin adı olduğunu söylerken bazıları da yepyeni bir işletim sistemi olacağından bahsediyordu. Konuyla ilgili bugün Tayvanlı geliştiricilerden ilginç bilgiler geldi. Test ekibine dahil oldukları söylenen bu yazılımcılar, Microsoft’un “Windows Blue” kod adlı versiyonu alfa test sürecine aldığını iddia ediyor. Yani yeni işletim sisteminin temel yapısı şimdiden hazır. Üstelik Windows Blue’nun 2013 içinde piyasaya sunulacağını söyleyenler de var.

Gelen bilgilere bakılırsa Microsoft, Windows yol haritasında farklı bir stratejiye geçiyor olabilir. İddialara göre firma Windows Blue’yu “Windows 9″ adıyla piyasaya sunacak ve kullanıcılara bazı yenilikler sunacak. Fakat işletim sisteminin temel yapısı ve arayüzü Windows 8′den farklı olmayacak. Bu tıpkı Apple’ın Mac OS X ile yaptığına benziyor. Her sene kedi isimleriyle yeni sürümler yayınlayan Apple, 29 dolar gibi bir yükseltme ücretiyle kullanıcılara sunuyor. Microsoft’un da artık bu stratejiyi benimsediği iddia ediliyor. Yani önümüzdeki yıllarda ardı ardına Windows’un yeni sürümlerini görebiliriz.

[**Yeni Mac Mini ABD’de Üretilecek

**](http://www.scroll.com.tr/100318/yeni-mac-mini-abdde-uretilecek/)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler