HABER

Youtube, VR Video kalitesini geliştirdi

Google, teknoloji çalışmalarına devam ediyor. Firma, Youtube VR video kalitesini geliştirdi.

Youtube, VR Video kalitesini geliştirdi

Son günlerin revaçta teknolojisi sanal gerçeklik (VR), Youtube’un 3D, 4K gibi desteklediği video teknolojilerinden birisi. Ancak büyük boyuta sahip olan sanal gerçeklik videolarını akıcı ve kesintisiz oynatmak için kaliteden ödün vermek gerekebiliyordu.

Google, bu işlemin daha da iyi olmasını istiyor. Bu istek doğrultusunda Youtube ve Daydream’in ortak çalışmaları ile VR videolarının ayrıntı seviyesini artıracak yeni bir görüntüleme tekniği geliştirildi.

Sanal gerçeklik videoları, o etkileyici deneyimi sağlamak için video çerçevesi başına çok sayıda piksel gerektiriyor. Bu deneyim için insan gözünün görme keskinliği ile video akış hızının eşlemesi gerekiyor. Ancak kullanıcıların internet hızı ve kullandıkları cihazın uyumluluğu sınırlı olduğu için her zaman mükemmel bir deneyim sunulamıyor.

Bu sorunu aşmanın yolu daha iyi görüntüleme yöntemleri kullanmak. Çalışmalar sonucunda bulunan yeni yöntem temel olarak, tüm açı değişiklikleri boyunca eşit sayıda piksel dağıtıyor. Geleneksel yöntemlerde yalnızca belirli alanlarda keskin resimler sunuluyordu. Bu yöntem ile VR videolarda belirgin zayıf noktalar ortadan kalkıyor.

Youtube VR videoları yakında diğer platformlarda da iyileşecek

Yeni görüntüleme metodu şimdilik sadece Android cihazlarda çalışıyor ancak Google, bu özelliğin yakında iOS ve masaüstü platformları için de geleceğini duyurdu.

FlatOut 4: Total Insanity İçin Fragman Yayınlandı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler